Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 

Autoturismele din germania NU parcurg 50.000 de km pe an(mit raspandit la noi), ci doar vreo 14.000(2016)

* * * - - 6 votes
  • Please log in to reply
138 replies to this topic

#73
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,919
  • Înscris: 31.03.2003

View PostGeth, on 04 iunie 2018 - 11:19, said:

Aia zici tu. Ai ajuns de la jumate de pret la o treime din pret, de la germania la Romania... numai sa ai "dreptate"... Posted Image
De e Germania cu g mic si Romania cu R mare?

#74
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 13.03.2017
In ciuda faptului ca lucreaza cu cifre, statistica este una din cele mai inexacte stiinte pe care o cunosc.
Sa te bazezi pe o astfel de statistica este exact ca la loterie unde sansele de castig sunt una la sute de mii.

Nemtii nu prea lucreaza aproape de casa - sunt colegi care au spus asta deja si au dreptate.
Colegul meu este neamt din Dresden - acum l-am intrebat Posted Image - lucra la aprox. 50km distanta de casa iar cum in Germania sunt cam 220 zile lucratoare an, rezulta ca facea pe an cam 26~27 mii km.
Nevasta-sa lucreaza cam la vreo 60 km distanta de casa - faceti socoteala statistica Posted Image
Taica-su este constructor si se invarte pe o raza de 100~150 km in jurul sediului - ajustati statistica Posted Image

Daca nemtii merg doar vreo 14 mii km/an - conform statisticii (sic !) - de ce se manaresc kilometrajele la masini ?

#75
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postmariovrs, on 04 iunie 2018 - 04:47, said:

Daca e diesel masina...sigur a facut km..  In orice caz nu ce scrie in statisticile lu' peste..  Am luat eu Audi de 2 ani si 6 luni cu 196.000 km.

Crezi ca cineva e tampit sa dea 3-4 mii de euro in plus pe o masina diesel si sa mearga la piata cu ea?

Stii treaba aia.. Daca eu mananc 2 paini si tu mori de foame, statistica spune ca mancam fiecare o paine...
de ce presupui ca numai la diesel se aplica celebrele sfaturi?
E un grup de baieti care troleaza cu masinile din germania ca au toate sute de mii de km indiferent ca sint benzina sau diesel
Acum tu ai adus brusc dieselul in discutie...

Deci la benzina e ok, putem gasi si masini de 10 ani cu doar 14000 km pe an?

View PostMembruAnonim, on 04 iunie 2018 - 05:55, said:

Omule, ti s-a explicat ca acea medie nu are nicio relevanta in discutia noastra. Te prefaci ca nu intelegi sau care ti-e problema?

Citeste bine ce ti-au scris mihalexmihalex si oaspetele

"In general, cine face 5000-10 000 km/an, nu isi vinde masina dupa 3 ani, sa zicem.
De aceea majoritatea masinjilor scoase la vanzare au rulat peste media de 14 000km/an."
omule, ti s-a explicat ca nu e vorba aici de masini doar de 3 ani... citeste bine ce ti-au scris n useri

Peste media de 14000 pe an? 14.500 adica sau ce? Important e ca exista si masini cu km decenti, si ca e un grup de troleri care la fiecare topic in care cineva incearca sa discute o masina second hand sar unii de fund in sus ca mai bine Logan nou decat audi cu 500.000 km la bord... de parca ei stiu ca toate audiurile alea au 500.000

ai inteles ideea

nu ne intereseaza aici ca "majoritatea masinilor nu stiu ce"... fiecare alege una, nu cumpara la en-gros, insa postarile trolerilor includ generalizari 100% din timp

View Postmihalexmihalex, on 04 iunie 2018 - 06:15, said:

Mie mi-e mila de cei care cumpara "recent aduse" avind principal "suport" aceasta statistica... Deci, dupa tine e normal ca la 5-6000 euro sa iei un Audi A4 2.0 TDI din 2008 cu 140.000km in bord. De, statistica asa zice...
ah, deci chiar tu esti unu din trolerii aia cu "toate masinile din De au milioane de km la bord, mai bine logan nou"... asa se explica acum de ce te simti vizat

View Postedy_wheazel, on 04 iunie 2018 - 11:12, said:

Ok. Ai la vanzare ceva BeMWeu' de pe Germania cu ceva sute de mii de km la bord? Full option?
omu a postat sursa, articole, ba chiar si cautari pe mobile.de...

are deci niste argumente... tu atat ai putut? chiar daca ar avea la vanzare, a inventat el statisticile alea sau ce anume vrei sa insisnuezi?

#76
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007

View Postunbrutus, on 04 iunie 2018 - 12:45, said:

...
E un grup de baieti care troleaza cu masinile din germania ca au toate sute de mii de km indiferent ca sint benzina sau diesel
...
ah, deci chiar tu esti unu din trolerii aia cu "toate masinile din De au milioane de km la bord, mai bine Logan nou"... asa se explica acum de ce te simti vizat
...
Daca n-ai inteles ce am zis, nu te arunca cu raspunsuri... mai citeste o data! Si, daca nici atunci n-ai inteles, inca o data - pina intelegi (daca intelegi)!
Si da, mie imi plac mainile noi! N-am zis nimic de Logan, in fond e o masina cinstita, te duce din A in B cum o fac toate... Avem pe forum mai multi oameni cinstiti care au pus botul la "recent aduse" premium si au avut destul de decartat. Acum ma vei lua cu senzatii, alea-alea, premium... Baga un ochi aici: https://forum.softpe...5/page__st__162

#77
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postmihalexmihalex, on 04 iunie 2018 - 13:43, said:

Acum ma vei lua cu senzatii, alea-alea, premium... Baga un ochi aici: https://forum.softpe...5/page__st__162
da, senzatii premium, daca nu te-ai dat jos din Logan, o sa zici ca nu te intereseaza, dar dupa ce le incerci, o sa zici ca nu mai vrei sa te dai jos

tot cu trolatul cu loganul nou ca e mai bun pt ca exista si un caz cu un sofer care spune clar ca nu rata nici o groapa cu o masina din 2005 care a schimbat ceva la ea?

mai lasa si tu trolatul, zau acum

#78
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007

View PostGeth, on 04 iunie 2018 - 07:26, said:

Scopul acestui topic este acela de a arata ca:
- este un mit ideea ca majoritatea masinilor germane parcurg foarte multi kilometri
- este un mit ideea ca nu se gasesc masini SH cu nr de km decenti si pret decent(in special cele cat de cat recente) - vedeti exemplul cu Audi A4, poti sa-l iei pe la jumate de pret fata de ce ar costa de nou si ai si garantie
...
Se gasesc, cum sa nu... numai ca nu-s asa ieftine. Ia vezi mai jos tot de pe acelasi jurnal...

View Postunbrutus, on 04 iunie 2018 - 13:47, said:

da, senzatii premium, daca nu te-ai dat jos din Logan, o sa zici ca nu te intereseaza, dar dupa ce le incerci, o sa zici ca nu mai vrei sa te dai jos

tot cu trolatul cu loganul nou ca e mai bun pt ca exista si un caz cu un sofer care spune clar ca nu rata nici o groapa cu o masina din 2005 care a schimbat ceva la ea?

mai lasa si tu trolatul, zau acum

Man, eu n-am Logan... Am masina noua, de la aia de sunt pe primul loc :D nu zic numele...

#79
lungubogdan

lungubogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 21.03.2008

View PostGeth, on 04 iunie 2018 - 02:18, said:

Foarte multi pseudo-cunoscatori au impresia ca masinile in germania parcurg undeva la 50.000-60.000 de km/an, iar o masina mai veche de 4 ani "sigur" are peste 200.000 km reali parcursi... numai ca realitatea e alta!

Autoritatea Federala pentru Transport Rutier(KBA) are statistici in aceasta privinta.

Die Gesamtfahrleistung der Pkw belief sich 2016 auf insgesamt 625,5 Milliarden Kilometer (+1,1 % zum Vorjahr). Jeder Pkw fuhr dabei durchschnittlich 14.015 Kilometer (-0,4 % zum Vorjahr). Lkw bis 3,5 Tonnen zulässiger Gesamtmasse legten 2016 insgesamt 44,7 Milliarden Kilometer zurück (+5,0 % zum Vorjahr), die durchschnittliche Fahrleistung je Fahrzeug blieb dabei auf Vorjahresniveau.
https://www.kba.de/D...etern_node.html

Numarul total de km parcursi de autoturisme(pkw*) a fost in 2016 de 625.5 miliarde. "Fiecare" autoturism a parcurs in medie 14.015 km.

Sondaje independente confirma ideea in mare:

DOAR 17% parcurg mai mult de 20.000 km. Aproape jumate(49%) parcurg pana in 10.000 km/an(incredibil, nu? Posted Image )

Mehr als 20.000 Kilometer pro Jahr fährt fast jeder Fünfte (17 Prozent), wie eine repräsentative forsa-Umfrage im Auftrag von CosmosDirekt zeigt. Die Hälfte aller befragter Kfz-Besitzer (49 Prozent) bleibt allerdings demnach bei einer jährlichen Fahrleistung unter 10.000 Kilometern.
[ https://i.imgur.com/ttXGgG9.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
https://www.tz.de/au...zr-7134604.html

Alta chestie interesanta, cam 10% din masini sunt la modul real pe firme, desi statisticile tind sa arate de obicei mai multe inmatriculari noi pe firme decat pe persoane fizice. Exista o explicatie: in germania inmatricularea de o zi(tageszulassung) permite acordarea de discounturi mai mari. Multe masini care sunt vandute catre privati sunt inmatriculate pt. o zi pe firma dealerului si astfel apar ca fiind inmatriculari noi pe firme chiar daca se face transferul imediat pe privat. Evident ca la reinmatriculare pe privat nu va mai fi inmatriculare noua(neuzulassung). Si uite asa niste detalii dau statisticile peste cap daca nu stii despre ce e vorba.

89,3 Prozent der Pkw waren auf private Halterinnen beziehungsweise Halter zugelassen (+1,3 %). Der Anteil der gewerblichen Halter stieg um +3,0 Prozent. Der Kfz-Handel konnte einen Zuwachs von +2,9 Prozent auf 463.379 Einheiten aufweisen. FĂĽr die Kfz-Vermietung waren 238.122 Fahrzeuge zugelassen. Hier belief sich der Anstieg auf +6,3 Prozent.
https://www.kba.de/D....html?nn=644526

google translate:
89.3 percent of cars were registered with private owners (+1.3 percent). The share of commercial owners increased by +3.0 percent. The car -Handel recorded an increase of +2.9 percent to 463,379 units. For the vehicle rental, 238,122 vehicles were registered. Here, the increase amounted to +6.3 percent.

Si o curiozitate oarecare: varsta medie a unei masini in germania in ian 2018 a fost de 9,4 ani(tot link-ul de mai sus, durchschnittliche Alter der am 1. Januar 2018 zugelassenen Pkw erreichte 9,4 Jahre (Vorjahr: 9,3 Jahre))

ps. * - e vorba in toate cazurile de PKW - adica masini "mici" de persoane, in contrast cu masinile comerciale pentru marfa sau transport persoane(autobuze/microbuze)
Ai dreptate. Si majoritatea sunt ale unor babute care le-au tinut in garaj si au mers cu masina doar la piata...

#80
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014
Si atunci cum se face ca dovedit, samsarii dau km inapoi pentru ca masina are sute de mii?
Alea cu km putini nici nu prea le vinde neamtul.

#81
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008

View PostTorquemada-666, on 04 iunie 2018 - 17:47, said:

Alea cu km putini nici nu prea le vinde neamtul.

Asta incercam sa spun si eu. Sau daca le vinde, nu le vinde la pret de dumping. Motiv pentru care nici samsarul nu e interesat de ele, pentru ca profitul lui ar tinde spre 0.

#82
Geth

Geth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,903
  • Înscris: 17.11.2017

View Postvrajitoruldinoz, on 04 iunie 2018 - 07:41, said:

2. Media de km a masinilor care sint cumparate pentru revindute in Romania (sau cumparate de romani). Dat fiind ca km se pot minari dar visrta masinii nu, e normal ca cineva care se ocupa de asemenea comert sa aiba o inclinatie spre masinile cu numar mare de km.
Topicul este despre piata din germania - mai precis legat de ce si-ar putea aduce romanul de acolo, nu despre ce aduc samsarii in ro(acolo e alta discutie, dar nu cred ca avem date exacte).

View PostJurasikMan, on 04 iunie 2018 - 07:42, said:

Gethule ,nu te supara ....cate masini ai vandut anul asta ?
Nu ma ocup de asta.

View PostJurasikMan, on 04 iunie 2018 - 07:00, said:

Matematica asta din articol nu are legatura cu realitatea. În țările UE forța de muncă este nevoită să fie foarte flexibilă. Asta obliga la navete foarte lungi care pot insemna si 500 km pe zi.

View PostNaijax, on 04 iunie 2018 - 11:46, said:

Colegul meu este neamt din Dresden - acum l-am intrebat  - lucra la aprox. 50km distanta de casa iar cum in Germania sunt cam 220 zile lucratoare an, rezulta ca facea pe an cam 26~27 mii km.
Nevasta-sa lucreaza cam la vreo 60 km distanta de casa - faceti socoteala statistica
Taica-su este constructor si se invarte pe o raza de 100~150 km in jurul sediului - ajustati statistica
Raspanditi niste falsitati, generalizand niste exceptii... exista date si cu privire la navete:

[ https://i.imgur.com/zim3NOd.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
legenda: Arbeitsweg - drum catre munca, Entfernung - distanta, Wohnort - locul de rezidenta(locuinta), Arbeitsstatte - locul de munca

54% dintre nemti au o distanta pana la munca de pana in 10 km! ;) inca 27 intre 10 si 25km, doar 16% peste 25 km si doar 4% peste 50 km! ;)

Deci pica lejer si miturile potrivit carora nemtii conduc mult la munca, fac navete lungi. Eh, uite ca nu-i asa.

Cum se merge la munca:

[ https://i.imgur.com/MKoKB9K.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Stanga aglomerarile urbane(zone metropolitane), dreapta zone rurale.

https://www.zeit.de/...-ballungsraeume

View PostNaijax, on 04 iunie 2018 - 11:46, said:

Daca nemtii merg doar vreo 14 mii km/an - conform statisticii (sic !) - de ce se manaresc kilometrajele la masini ?
Cel mai probabil nu se manaresc chiar atat de des pe cat se speculeaza.

#83
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018

View PostLauCalin, on 04 iunie 2018 - 18:22, said:



Asta incercam sa spun si eu. Sau daca le vinde, nu le vinde la pret de dumping. Motiv pentru care nici samsarul nu e interesat de ele, pentru ca profitul lui ar tinde spre 0.

De asta am și recomandat cumpărarea directă, fără intermediari.
Poate părea mai scumpă la început,dar e mai profitabilă.

#84
Geth

Geth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,903
  • Înscris: 17.11.2017

View PostLauCalin, on 04 iunie 2018 - 11:29, said:

Nu o zic eu, o "zice piata". Uite ceva ce poate ajunge si la 30000 de euro (cum zici tu), si se poate vinde la noi cu max. 12000 de euro:
Zice troleala... acolo ai masini cu multi km, fara garantie... eu vorbeam despre altceva, si char si tu ai uitat ce anume trollai:

View PostLauCalin, on 04 iunie 2018 - 09:54, said:

Nu cred ca un neamt care da 20000 de euro pe un Golf de 150 CP cu DSG, piele, navigatie etc. il vinde la 10000 de euro dupa 3-4 ani pentru ca asa e piata. Un asemena golf, cu un rulaj de max 70-80000 de km, care se incadreaza in rulajul din primul comentariu, este cu maxim 25-30% mai ieftin fata de cand era nou.
Deci tu zici ca e imposibil sa gasesti o masina la jumate de pret, veche de 3-4 ani, cu 70-80k km... zici e ca "cu maxim 25-30% mai ieftin fata de cand era nou" ...

iar eu ti-am aratat un golf vechi de 4 ani, cu 60k la bord, cu garantie oficiala VW pentru sh, la mai putin de jumatate din pretul de noua! Un golf configurat cam ca respectivul e 33.500 eur... jumate ar veni 16.750, dar ala e 13.950 (adica cu 60% mai ieftina decat una noua)

Vad ca multi inca nu stiti decat de trolleala, contradictii fara argumente, generalizari de exceptii, vesnica mistocareala cu "batranele ce merg la piata", in ciuda dovezilor contrare...

View PostTorquemada-666, on 04 iunie 2018 - 17:47, said:

Si atunci cum se face ca dovedit, samsarii dau km inapoi pentru ca masina are sute de mii?
Alea cu km putini nici nu prea le vinde neamtul.
Dovedit de catre cine, care-s procentele?

Si de ce se gasesc de vanzare, daca "nu prea le vinde neamtul"?

Edited by Geth, 04 June 2018 - 20:24.


#85
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Ati uitat sa luati in considerare masinile de flote, alea sint primele cumparate si aduse. Apoi masinile lovite bine, reparate in ro si vindute apoi drept "fete mari". Abia apoi vin masinile vechi, unde deja kilometrajul e mai mult informativ, mai importanta fiind starea generala a atelajului.
Iar kilometrajele se minaresc la greu, in special la masini mai scumpe. Caz real: Audi a5, 2011, 3 litri diesel quattro. Kilometraj afisat 165000, in vara 2016. Kilometraj oficial 385000 la ultima revizie prin 2014. Plus motor schimbat. Airbag pasager lipsa, pacalit in bord, plansa bord ok. Masina de franta.
Naiba stie cine a alergat atita cu un a5, dar uite ca se poate.

#86
Geth

Geth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,903
  • Înscris: 17.11.2017

View Postdan78rom, on 04 iunie 2018 - 21:42, said:

Ati uitat sa luati in considerare masinile de flote
Statisticile includ datele cu privire la alea. Am mentionat in primul post ca masinile(autoturisme pkw) sunt in proportie de 90% pe privati, si doar 10% pe firme. Prin urmare vasta majoritate aa celora vandute sh sunt tot ale privatilor. Alea ale firmelor sunt o mirnoritate.

#87
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,138
  • Înscris: 16.04.2007
....pana la urma tot starea generala a masinii conteaza!
Degeaba cumperi una cu 100k, rulata de 10 soferi intr-o zona rece, cu zapada 6 luni pe an, sau in zona rurala, comparativ cu una cu 250k, rulata numai autostrada si naveta de 200km/zi!

#88
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Da, dar alea de firma se cam schimba la un numar fix de ani/kilometri. In general mult mai repede decit isi schimba Hans masina personala.
Hans poate schimba masina odata la 8 ani, firma la care lucreaza Hans le schimba la 3 ani.


#89
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostGeth, on 04 iunie 2018 - 21:56, said:


Verdictul este clar. Cand unul iti spune ca esti beat nu iti fa probleme. Dar cand 10 iti spun ca esti beat, pai du-te frate si te culca ca esti cam obosit.

Edited by MembruAnonim, 04 June 2018 - 22:19.


#90
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,138
  • Înscris: 16.04.2007
dar, hans, a mers doar el, a avut grija de masina.
de masina firmei au tras mai multi hanshi...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate