Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook
 sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?
 Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?
 

Lucruri pe care le vad gresite aici

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
222 replies to this topic

#73
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
nebunii, sinucigasii, sectantii, sunt robi ai acestor forte incredibile

toti suferim din cauza acestor forte , pe unii ne rapune, pe altii nu...eu cred ca orice om poate fi rapus

#74
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,492
  • Înscris: 04.05.2006

View PostDude_2nd, on 07 iunie 2018 - 06:51, said:


Ratiunea este de ajutor numai si numai daca individul este nascut din nou, din Dumnezeu.
altfel, ratiunea va asculta intotdeauna de acel instinct de supravietuire, care in multe cazuri va dicta neascultarea de Dumnezeu, intru scaparea propriei pieli. :)
Ca orice instrument, bineînțeles ca ratiunea este o sabie cu doua tăișuri. Însă dacă nu o folosim, riscurile sunt mai mari. A pus Ayami parca, pilda unui călugăr care, nefolosindu-și ratiunea și smerenia, a ajuns sa se închine lui Satan, fiind înșelat de acesta ca de fapt e Maica Domnului.

In plus dude, greșești foarte tare. Ratiunea, nu va asculta NICIODATĂ de instincte. Este fix opusul lor.
Am spus-o și o repet: Dumnezeu nu ni se va arata niciodată prin rațiune, ci prin relevare, adica tot prin intermediul inimii. Însă asta nu înseamnă sa fim animale și sa nu ne folosim ratiunea. Părinții ortodocși ne îndeamnă sa ne rugam “coborând mintea in inima”, sau “încălzindu gândurile in inima”, nu anulându-le.
Zici ca ratiunea este de folos doar celor născuți din nou?
Eu spun ca dimpotrivă, dacă nu o folosim ca sa ne ferim de satana, nu vom ajunge niciodată sa ne naștem din nou....

Edited by richelieu, 07 June 2018 - 08:11.


#75
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
Dumnezeu nu este o icoana, o aratare, te inchini adevarului cand te inchini lui Dumnezeu, ..ca sa te inchini lui satan trebuie sa faci fapte pentru satan...Dumnezeu nu este un nume, Dumnezeu este adevarul , dreptatea....chiar daca divinizez numele satan dar nu fac nicio fapta care este un pacat , nu te poti inchina lui satan

#76
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,492
  • Înscris: 04.05.2006

View Postlegit10, on 07 iunie 2018 - 05:09, said:

14. Tineti bine minte sa nu va ganditi mai dinainte ce veti raspunde;
15. caci va voi da o gura si o intelepciune careia nu-i vor putea raspunde, nici sta impotriva toti potrivnicii vostri


Isus chiar ne indeamna sa nu gandim inainte de a vorbi
Cui se adresa Iisus in versurile respective?

View Postlegit10, on 07 iunie 2018 - 08:12, said:

Dumnezeu nu este o icoana, o aratare, te inchini adevarului cand te inchini lui Dumnezeu, ..ca sa te inchini lui satan trebuie sa faci fapte pentru satan...Dumnezeu nu este un nume, Dumnezeu este adevarul , dreptatea....chiar daca divinizez numele satan dar nu fac nicio fapta care este un pacat , nu te poti inchina lui satan
Tu deja o faci, fără sa îți dai seama. Și in mod cert si eu și majoritatea de pe aici.

#77
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
Dar vine ceasul, si acum a si venit, cand inchinatorii adevarati se vor inchina Tatalui in duh si in adevar; fiindca astfel de inchinatori doreste si Tatal. (Ioan.4:23)

#78
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postrichelieu, on 07 iunie 2018 - 08:11, said:

Ca orice instrument, bineînțeles ca ratiunea este o sabie cu doua tăișuri. Însă dacă nu o folosim, riscurile sunt mai mari. A pus Ayami parca, pilda unui călugăr care, nefolosindu-și ratiunea și smerenia, a ajuns sa se închine lui Satan, fiind înșelat de acesta ca de fapt e Maica Domnului.

In plus dude, greșești foarte tare. Ratiunea, nu va asculta NICIODATĂ de instincte. Este fix opusul lor.
Am spus-o și o repet: Dumnezeu nu ni se va arata niciodată prin rațiune, ci prin relevare, adica tot prin intermediul inimii. Însă asta nu înseamnă sa fim animale și sa nu ne folosim ratiunea. Părinții ortodocși ne îndeamnă sa ne rugam “coborând mintea in inima”, sau “încălzindu gândurile in inima”, nu anulându-le.
Zici ca ratiunea este de folos doar celor născuți din nou?
Eu spun ca dimpotrivă, dacă nu o folosim ca sa ne ferim de satana, nu vom ajunge niciodată sa ne naștem din nou....
Prin revelare .
E nevoie si de ratiune in actul de revelatie. Altfel se va uita ca curca'n lemne .
Dupa revelare ratiunea are un rol extrem de important. Nu la intamplare isus incerca sa talmaceasca pildele. Numai ca avea parte de personaje "tare de cerbice".

#79
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
oamenilor, la ce va foloseste filosofia ? eu asta inteleg ca vreti, sa fiti destepti, nu se poate, suntem prosti, si doar Dumnezeu ne poate lumina..dar nu in a face filosofie ci ceva folositor oamenilor

Edited by legit10, 07 June 2018 - 08:26.


#80
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,492
  • Înscris: 04.05.2006

View Postpacopaco1967, on 07 iunie 2018 - 08:22, said:


Prin revelare .

Așa :)

View Postlegit10, on 07 iunie 2018 - 08:25, said:

oamenilor, la ce va foloseste filosofia ? eu asta inteleg ca vreti, sa fiti destepti, nu se poate, suntem prosti, si doar Dumnezeu ne poate lumina..dar nu in a face filosofie ci ceva folositor oamenilor
Nu-i așa ca tu nu înțelegi nimic din ce discutam noi?

View Postlegit10, on 07 iunie 2018 - 08:15, said:

Dar vine ceasul, si acum a si venit, cand inchinatorii adevarati se vor inchina Tatalui in duh si in adevar; fiindca astfel de inchinatori doreste si Tatal. (Ioan.4:23)
corect. Ce înseamnă sa te închini Tatălui in duh?

#81
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
nu faceti comentariu literar
Felul vostru de vorbire sa fie: "Da, da; nu, nu"; ce trece peste aceste cuvinte vine de la cel rau. (Mat.5:37)

Voi aveti de tata pe diavolul; si vreti sa impliniti poftele tatalui vostru. El de la inceput a fost ucigas; si nu sta in adevar, pentru ca in el nu este adevar. Ori de cate ori spune o minciuna, vorbeste din ale lui, caci este mincinos si tatal minciunii. (Ioan.8:44)



asta e scopul vostru sa nu inteleg ? inteleg orice cuvant...asta am scris pe prima pagina

Edited by legit10, 07 June 2018 - 08:52.


#82
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,492
  • Înscris: 04.05.2006
Nu, dimpotrivă, scopul meu este sa înțelegi. Ca degeaba spui tu ca trebuie sa te închini in duh, dacă nu știi ce înseamnă.

#83
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
16. Si Eu voi ruga pe Tatal, si El va va da un alt Mangaietor, care sa ramana cu voi in veac;
17. si anume Duhul adevarului, pe care lumea nu-L poate primi, pentru ca nu-L vede si nu-L cunoaste; dar voi Il cunoasteti, caci ramane cu voi si va fi in voi.


#84
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,492
  • Înscris: 04.05.2006
Aloooo,  vezi ca Iisus se adresa Apostolilor acolo.

#85
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
toti suntem apostoli...daca as respecta vorbele lui Isus, niciun apostol nu ar fi mai mare ca mine...sau ca voi...doar Isus este invatator, Dumnezeu, restul suntem ucenici

ti-am spus ca nu intelegi crestinismul

#86
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,492
  • Înscris: 04.05.2006
Toți PUTEM FI! Puțini sunt însă. Niciunul dintre noi.

Iar cât privește darurile duhovnicești nu vreau, fraților, să fiți în necunoștință.
2. Știți că, pe când erați păgâni, vă duceați la idolii cei muți, ca și cum erați mânați.
3. De aceea, vă fac cunoscut că precum nimeni, grăind în Duhul lui Dumnezeu, nu zice: Anatema fie Iisus! - tot așa nimeni nu poate să zică: Domn este Iisus, - decât în Duhul Sfânt.
4. Darurile sunt felurite, dar același Duh.
5. Și felurite slujiri sunt, dar același Domn.
6. Și lucrările sunt felurite, dar este același Dumnezeu, care lucrează toate în toți.
7. Și fiecăruia se dă arătarea Duhului spre folos.
8. Că unuia i se dă prin Duhul Sfânt cuvânt de înțelepciune, iar altuia, după același Duh, cuvântul cunoștinței.
9. Și unuia i se dă întru același Duh credință, iar altuia, darurile vindecărilor, întru același Duh;
10. Unuia faceri de minuni, iar altuia proorocie; unuia deosebirea duhurilor, iar altuia feluri de limbi și altuia tălmăcirea limbilor.
11. Și toate acestea le lucrează unul și același Duh, împărțind fiecăruia deosebi, după cum voiește.
12. Căci precum trupul unul este, și are mădulare multe, iar toate mădularele trupului, multe fiind, sunt un trup, așa și Hristos.
13. Pentru că într-un Duh ne-am botezat noi toți, ca să fim un singur trup, fie iudei, fie elini, fie robi, fie liberi, și toți la un Duh ne-am adăpat.
14. Căci și trupul nu este un mădular, ci multe.
15. Dacă piciorul ar zice: Fiindcă nu sunt mână nu sunt din trup, pentru aceasta nu este el din trup?
16. Și urechea dacă ar zice: Fiindcă nu sunt ochi, nu fac parte din trup, - pentru aceasta nu este ea din trup?
17. Dacă tot trupul ar fi ochi, unde ar fi auzul? Și dacă ar fi tot auz, unde ar fi mirosul?
18. Dar acum Dumnezeu a pus mădularele, pe fiecare din ele, în trup, cum a voit.
19. Dacă toate ar fi un singur mădular, unde ar fi trupul?
20. Dar acum sunt multe mădulare, însă un singur trup.
21. Și nu poate ochiul să zică mâinii: N-am trebuință de tine; sau, iarăși capul să zică picioarelor: N-am trebuință de voi.
22. Ci cu mult mai mult mădularele trupului, care par a fi mai slabe, sunt mai trebuincioase.
23. Și pe cele ale trupului care ni se par că sunt mai de necinste, pe acelea cu mai multă evlavie le îmbrăcăm; și cele necuviincioase ale noastre au mai multă cuviință.
24. Iar cele cuviincioase ale noastre n-au nevoie de acoperământ. Dar Dumnezeu a întocmit astfel trupul, dând mai multă cinste celui căruia îi lipsește,
25. Ca să nu fie dezbinare în trup, ci mădularele să se îngrijească deopotrivă unele de altele.
26. Și dacă un mădular suferă, toate mădularele suferă împreună; și dacă un mădular este cinstit, toate mădularele se bucură împreună.
27. Iar voi sunteți trupul lui Hristos și mădulare (fiecare) în parte.
28. Și pe unii i-a pus Dumnezeu, în Biserică: întâi apostoli, al doilea prooroci, al treilea învățători; apoi pe cei ce au darul de a face minuni; apoi darurile vindecărilor, ajutorările, cârmuirile, felurile limbilor.
29. Oare toți sunt apostoli? Oare toți sunt prooroci? Oare toți învățători? Oare toți au putere să săvârșească minuni?
30. Oare toți au darurile vindecărilor? Oare toți vorbesc în limbi? Oare toți pot să tălmăcească?
31. Râvniți însă la darurile cele mai bune. Și vă arăt încă o cale care le întrece pe toate:


#87
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
toti crestinii sunt frati si au un singur pastor
Voi sa nu va numiti Rabi! Fiindca Unul singur este Invatatorul vostru: Hristos, si voi toti sunteti frati. (Mat.23:8)


ce aveau apostolii in plus decat ca stiau ce face Isus ? nimic

Edited by legit10, 07 June 2018 - 09:52.


#88
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,492
  • Înscris: 04.05.2006
Ai văzut citatul din Sf. Apostol Pavel de mai sus?!

#89
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
unde vrei sa ajungi ? unii suntem prosti si altii destepti ?
te inseli

#90
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,492
  • Înscris: 04.05.2006
Sincer nu acolo vroiam sa ajung....dar ma răzgândesc :lol:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate