Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Lucruri pe care le vad gresite aici

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
222 replies to this topic

#1
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
"Toata Scriptura este insuflata de Dumnezeu si de folos ca sa invete, sa mustre, sa indrepte, sa dea intelepciune in neprihanire, pentruca omul lui Dumnezeu sa fie desavarsit si cu totul destoinic pentru orice lucrare buna."

sunt cativa crestini aici, nu o sa dau nume dar gresesc in intelegerea crestinismului

nu ai voie sa faci pe nimeni prost daca vrei sa iti fie bine

Dar Eu va spun ca oricine se manie pe fratele sau va cadea sub pedeapsa judecatii; si oricine va zice fratelui sau: "Prostule!" va cadea sub pedeapsa Soborului; iar oricine-i va zice: "Nebunule!" va cadea sub pedeapsa focului gheenei. (Mat.5:22)


43. Ati auzit ca s-a zis: "Sa iubesti pe aproapele tau si sa urasti pe vrajmasul tau."
44. Dar Eu va spun: iubiti pe vrajmasii vostri, binecuvantati pe cei ce va blestema, faceti bine celor ce va urasc si rugati-va pentru cei ce va asupresc si va prigonesc,
45. ca sa fiti fii ai Tatalui vostru care este in ceruri; caci El face sa rasara soarele Sau peste cei rai si peste cei buni si da ploaie peste cei drepti si peste cei nedrepti.
46. Daca iubiti numai pe cei ce va iubesc, ce rasplata mai asteptati? Nu fac asa si vamesii?
47. Si daca imbratisati cu dragoste numai pe fratii vostri, ce lucru neobisnuit faceti? Oare paganii nu fac la fel?
48. Voi fiti, dar, desavarsiti, dupa cum si Tatal vostru cel ceresc este desavarsit.


poruncile lui Isus trebuie tinute

Daca Ma iubiti, veti pazi poruncile Mele. (Ioan.14:15)

evanghelia (noul testament) nu este pentru elite, este pentru cei mai de jos

"Duhul Domnului este peste Mine, pentru ca M-a uns sa vestesc saracilor Evanghelia; M-a trimis sa tamaduiesc pe cei cu inima zdrobita, sa propovaduiesc robilor de razboi slobozirea, si orbilor capatarea vederii; sa dau drumul celor apasati (Luc.4:18)


nu cauta sa fii primul


si oricare va vrea sa fie cel dintai intre voi sa fie robul tuturor. (Marc.10:44)

fiara 666 si prorocul mincinos, a doua fiara, sunt persoane


Si fiara a fost prinsa. Si, impreuna cu ea, a fost prins prorocul mincinos care facuse inaintea ei semnele cu care amagise pe cei ce primisera semnul fiarei si se inchinasera icoanei ei. Amandoi acestia au fost aruncati de vii in iazul de foc care arde cu pucioasa. (Apoc.19:20)


toti crestinii sunt frati si au un singur pastor

Voi sa nu va numiti Rabi! Fiindca Unul singur este Invatatorul vostru: Hristos, si voi toti sunteti frati. (Mat.23:8)

sa nu ai femei este ceva apreciat de Dumnezeu

Ei nu s-au intinat cu femei, caci sunt verguri si urmeaza pe Miel oriunde merge El. Au fost rascumparati dintre oameni, ca cel dintai rod pentru Dumnezeu si pentru Miel. (Apoc.14:4)


nu cautati sa impresionati femeile, oamenii ci pe Dumnezeu

Cand va rugati, sa nu fiti ca fatarnicii, carora le place sa se roage stand in picioare in sinagogi si la colturile ulitelor, pentru ca sa fie vazuti de oameni. Adevarat va spun ca si-au luat rasplata. (Mat.6:5)
Toate faptele lor le fac pentru ca sa fie vazuti de oameni. Astfel, isi fac filacteriile late, isi fac poalele vesmintelor cu ciucuri lungi; (Mat.23:5)
Dar Eu va spun ca oricine se uita la o femeie ca s-o pofteasca, a si preacurvit cu ea in inima lui. (Mat.5:28)



nu poti sa nu il asculti pe Isus

Cine nu este cu Mine este impotriva Mea, si cine nu strange cu Mine risipeste. (Mat.12:30)

acum astea sunt cele care mi-au venit in cap, cu timpul voi mai adauga

Edited by legit10, 01 June 2018 - 08:49.


#2
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 25.01.2002
eu vad gresit ca in anul lui Dumnezeu (Posted Image ai prins ideea, sint si eu religios - sau nu!) 2018, tu mai incerci sa faci educatie religioasa...

LE
si inca unde... pe un forum public!!!

Edited by tEo, 01 June 2018 - 08:46.


#3
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,822
  • Înscris: 10.12.2006
Mandria e unul din cele 7 pacate capitale, deoarece e parsiva si te acapareaza fara sa-ti dai seama. Foarte multi cad in pacatul asta deoarece cu cat aprofundeaza mai mult Biblia cu atat ajung sa se creada superiori celorlalti, ei stiind mai mult, ei fiind mai buni, ei fiind deasupra celorlalti. Si atunci cand dau lectii nu o fac din bunatatea inimii, ci privind in jos cu superioritate.

O alta exprimare a mandriei e sa consideri ca doar oamenii de o anumita religie ajung in Rai, restul fiind pacatosi de facto.

#4
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006
Exact asta este motivul pentru care m-am decis ca începând de astăzi, sa nu mai postez in aceasta arie. Nicio dezbatere de aici nu este constructiva pentru nimeni.

#5
tico18

tico18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,771
  • Înscris: 17.05.2018
Nu ti-ai dat seama nici pana acum ca acele vremuri sunt stiute NUMAI de cei care le-au trait si totul despre ce s-a intamplat atunci este o manipulare la nivel mondial din partea bisericii.

Edited by tico18, 01 June 2018 - 09:43.


#6
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015

View Postrichelieu, on 01 iunie 2018 - 09:18, said:

Exact asta este motivul pentru care m-am decis ca începând de astăzi, sa nu mai postez in aceasta arie. Nicio dezbatere de aici nu este constructiva pentru nimeni.
Tomai ca trebuie sa postezi .Din cat observ o faci echilibrat si pe argumente deloc incrancenat si absolut elegant . E nevoie de astfel de atitudine .Posted Image

#7
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
fotbalul şi religia... dezbină omenirea.

eşti microbist?
- ca şinele trenului!
dar crezi...?
- cred...

în fotbal măcar vezi.. şi nu (-ţi vine să) crezi...

Edited by sarac.lipit, 01 June 2018 - 09:54.


#8
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
nu faceti comentariu literar

Felul vostru de vorbire sa fie: "Da, da; nu, nu"; ce trece peste aceste cuvinte vine de la cel rau. (Mat.5:37)


Voi aveti de tata pe diavolul; si vreti sa impliniti poftele tatalui vostru. El de la inceput a fost ucigas; si nu sta in adevar, pentru ca in el nu este adevar. Ori de cate ori spune o minciuna, vorbeste din ale lui, caci este mincinos si tatal minciunii. (Ioan.8:44)

Edited by legit10, 01 June 2018 - 10:18.


#9
Ayami

Ayami

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,062
  • Înscris: 08.12.2013

View Postlegit10, on 01 iunie 2018 - 08:40, said:

"Toata Scriptura este insuflata de Dumnezeu si de folos ca sa invete, sa mustre, sa indrepte, sa dea intelepciune in neprihanire, pentruca omul lui Dumnezeu sa fie desavarsit si cu totul destoinic pentru orice lucrare buna."

sunt cativa crestini aici, nu o sa dau nume dar gresesc in intelegerea crestinismului

nu ai voie sa faci pe nimeni prost daca vrei sa iti fie bine

Dar Eu va spun ca oricine se manie pe fratele sau va cadea sub pedeapsa judecatii; si oricine va zice fratelui sau: "Prostule!" va cadea sub pedeapsa Soborului; iar oricine-i va zice: "Nebunule!" va cadea sub pedeapsa focului gheenei. (Mat.5:22)


43. Ati auzit ca s-a zis: "Sa iubesti pe aproapele tau si sa urasti pe vrajmasul tau."
44. Dar Eu va spun: iubiti pe vrajmasii vostri, binecuvantati pe cei ce va blestema, faceti bine celor ce va urasc si rugati-va pentru cei ce va asupresc si va prigonesc,
45. ca sa fiti fii ai Tatalui vostru care este in ceruri; caci El face sa rasara soarele Sau peste cei rai si peste cei buni si da ploaie peste cei drepti si peste cei nedrepti.
46. Daca iubiti numai pe cei ce va iubesc, ce rasplata mai asteptati? Nu fac asa si vamesii?
47. Si daca imbratisati cu dragoste numai pe fratii vostri, ce lucru neobisnuit faceti? Oare paganii nu fac la fel?
48. Voi fiti, dar, desavarsiti, dupa cum si Tatal vostru cel ceresc este desavarsit.


poruncile lui Isus trebuie tinute

Daca Ma iubiti, veti pazi poruncile Mele. (Ioan.14:15)

evanghelia (noul testament) nu este pentru elite, este pentru cei mai de jos

"Duhul Domnului este peste Mine, pentru ca M-a uns sa vestesc saracilor Evanghelia; M-a trimis sa tamaduiesc pe cei cu inima zdrobita, sa propovaduiesc robilor de razboi slobozirea, si orbilor capatarea vederii; sa dau drumul celor apasati (Luc.4:18)


nu cauta sa fii primul


si oricare va vrea sa fie cel dintai intre voi sa fie robul tuturor. (Marc.10:44)

fiara 666 si prorocul mincinos, a doua fiara, sunt persoane


Si fiara a fost prinsa. Si, impreuna cu ea, a fost prins prorocul mincinos care facuse inaintea ei semnele cu care amagise pe cei ce primisera semnul fiarei si se inchinasera icoanei ei. Amandoi acestia au fost aruncati de vii in iazul de foc care arde cu pucioasa. (Apoc.19:20)


toti crestinii sunt frati si au un singur pastor

Voi sa nu va numiti Rabi! Fiindca Unul singur este Invatatorul vostru: Hristos, si voi toti sunteti frati. (Mat.23:8)

sa nu ai femei este ceva apreciat de Dumnezeu

Ei nu s-au intinat cu femei, caci sunt verguri si urmeaza pe Miel oriunde merge El. Au fost rascumparati dintre oameni, ca cel dintai rod pentru Dumnezeu si pentru Miel. (Apoc.14:4)


nu cautati sa impresionati femeile, oamenii ci pe Dumnezeu

Cand va rugati, sa nu fiti ca fatarnicii, carora le place sa se roage stand in picioare in sinagogi si la colturile ulitelor, pentru ca sa fie vazuti de oameni. Adevarat va spun ca si-au luat rasplata. (Mat.6:5)
Toate faptele lor le fac pentru ca sa fie vazuti de oameni. Astfel, isi fac filacteriile late, isi fac poalele vesmintelor cu ciucuri lungi; (Mat.23:5)
Dar Eu va spun ca oricine se uita la o femeie ca s-o pofteasca, a si preacurvit cu ea in inima lui. (Mat.5:28)



nu poti sa nu il asculti pe Isus

Cine nu este cu Mine este impotriva Mea, si cine nu strange cu Mine risipeste. (Mat.12:30)

acum astea sunt cele care mi-au venit in cap, cu timpul voi mai adauga
Da, da; nu, nu.

#10
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,822
  • Înscris: 10.12.2006

View Postlegit10, on 01 iunie 2018 - 10:15, said:

El de la inceput a fost ucigas; si nu sta in adevar, pentru ca in el nu este adevar. Ori de cate ori spune o minciuna, vorbeste din ale lui, caci este mincinos si tatal minciunii. (Ioan.8:44)
Cand a mintit Diavolul? Cand a ucis? Cred ca Ioan aici cam incurca personajele divine.

#11
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postlegit10, on 01 iunie 2018 - 08:40, said:

acum astea sunt cele care mi-au venit in cap, cu timpul voi mai adauga
gata, ai suficiente puncte doctrinare cat sa o pui de-o secta. :D

View PostMizu, on 01 iunie 2018 - 08:57, said:

Foarte multi cad in pacatul asta deoarece cu cat aprofundeaza mai mult Biblia cu atat ajung sa se creada superiori celorlalti
desigur, nu e cazul tau asta cu mandria, nu-i asa? e aplicabil doar religiosilor care citesc Biblia...

#12
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
nu am nevoie de o secta chiar si prin absurd daca vrei...dupa biblie o sa fiti judecati

ca sa nu fi judecat, trebuie sa mori pentru Isus


4. Si am vazut niste scaune de domnie; si celor ce au sezut pe ele li s-a dat judecata. Si am vazut sufletele celor ce li se taiase capul din pricina marturiei lui Isus si din pricina Cuvantului lui Dumnezeu, si ale celor ce nu se inchinasera fiarei si icoanei ei si nu primisera semnul ei pe frunte si pe mana. Ei au inviat si au imparatit cu Hristos o mie de ani.
5. Ceilalti morti n-au inviat pana nu s-au sfarsit cei o mie de ani. Aceasta este intaia inviere.
6. Fericiti si sfinti sunt cei ce au parte de intaia inviere! Asupra lor a doua moarte n-are nicio putere; ci vor fi preoti ai lui Dumnezeu si ai lui Hristos si vor imparati cu El o mie de ani.



eu era sa mor pentru ce am vorbit...sper sa reusesc sa mor pentru Isus


39. Cine isi va pastra viata o va pierde; si cine isi va pierde viata pentru Mine o va castiga.


unde te situezi ? esti gata sa mori pentru Isus ?

Edited by legit10, 01 June 2018 - 13:24.


#13
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,822
  • Înscris: 10.12.2006

View PostDude_2nd, on 01 iunie 2018 - 12:42, said:

desigur, nu e cazul tau asta cu mandria, nu-i asa? e aplicabil doar religiosilor care citesc Biblia...
Eu nu sunt crestin, deci nu ma supun regulilor pe care vi le-ati autoimpus.

Insa e interesant cum te-ai simtit, atacand rapid, crestineste.

#14
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
tu nu poti intra in imparatia lui Dumnezeu, ramai aici, sa nu iti faci planuri....totul depinde de tine dar daca tu nu vrei...

#15
-Daniel

-Daniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,124
  • Înscris: 16.04.2016

View Postrichelieu, on 01 iunie 2018 - 09:18, said:

Exact asta este motivul pentru care m-am decis ca începând de astăzi, sa nu mai postez in aceasta arie. Nicio dezbatere de aici nu este constructiva pentru nimeni.
Exista arii cu discutii mai folositoare omului? Chiar si-asa, cine are discernamant si este bine intentionat, va avea capacitatea sa treaca peste zgura, si sa invete sau sa se corecteze. In timp.

#16
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,822
  • Înscris: 10.12.2006

View Postlegit10, on 01 iunie 2018 - 13:38, said:

tu nu poti intra in imparatia lui Dumnezeu, ramai aici, sa nu iti faci planuri....totul depinde de tine dar daca tu nu vrei...
Exact acesta e sentimentul. Aroganta ideii ca intrarea in Rai e conditionata in primul rand de apartenenta religioasa, nu de faptele pe care le faci in viata. Mai mult de atat, cei care nu cred vor suferi vesnic.

Insa cum ziceam, mandria e perfida.

#17
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006
Nu e nicio aroganta in asta. Este strict ascultare. De Iisus și de cele spuse de El.

#18
un-simplu-om

un-simplu-om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 15.12.2017

View Postlegit10, on 01 iunie 2018 - 08:40, said:

Spoiler

Felicitări pentru post ! Regulamentul de aici e minciună pe lângă ce ne-ai spus tu nouă.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate