Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?
 Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10
 Sfarsitul woke-ismului si al core...

Probleme fibra (internet ) rooter...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile
 Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20
 

Garsoniere 2018: sub suprafata legala si preturi medii 50000 euro

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#19
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
bine mestere, fie ca tine. fara sa ma dau rotund, da' e o vorba cu cine cedeaza, una romaneasca.

fie cum vrei tu, ia-ti tu nou, eu raman cu ale mele. in apartamentul in care stau de ani buni, renovarea
m-a costat undeva spre 8.000 de lei, hai 9.000, nu mai retin chiar exact. de la 2.000-2.500 de euro si
pana la 10.000 (ca sa iau limita de jos) e cale lunga si cu tot respectul, nu o pot procesa. sunt nitel mai
idiot de fel, aia e. poate daca daramam peretii si tavanul si-i faceam la loc sa ma fi costat atat, in fine,
n-are rost, oricum suntem offtopic.

ce pot sa te asigur, la banii astia, e ca nu am facut rabat la calitate.

LE: cat despre agent, ai cuvantul meu ca nici macar sa stau de vorba cu unul vreodata in viata mea,
n-am stat. de lucrat, lucrez undeva la stat, iar specia numita "agenti imobiliari" o detest din toata fiinta
mea. ziua buna.

Edited by dygey, 30 May 2018 - 15:03.


#20
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Detaliaza.
Cate camere are apartamentul, e in Bucuresti sau provincie, etc?

N-ai cum sa faci o renovare completa cu 8000 de lei in Bucuresti. Doar manopera la o instalatie electrica te costa 1k.

#21
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 17.04.2015

 dygey, on 30 mai 2018 - 15:01, said:

in apartamentul in care stau de ani buni, renovarea
m-a costat undeva spre 8.000 de lei, hai 9.000, nu mai retin chiar exact. de la 2.000-2.500 de euro si
pana la 10.000 (ca sa iau limita de jos) e cale lunga si cu tot respectul, nu o pot procesa. sunt nitel mai
idiot de fel, aia e.
Eu zic ca exista mari diferente intre ce consideri tu drept renovare a unui apartament vechi si la ce se gandesc celelalte persoane.
Nu ne intereseaza ce-ai facut tu exact cu 8-9 mii lei dar noi, ceilalti care am mai renovat apartamente comuniste, am cheltuit bani mult, mult mai multi. Limita minima? Da, probabil e mai apropiata de ce au zis colegii (de ex pt un apt de 2cam). Despre limita maxima deja nici n-are rost sa vorbim.
Scuze tuturor de inca un offtopic.

#22
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
am detaliat pe pagina precedenta. doua apartamente a cate doua camere,
unu' in Titan, unu' in Crangasi. plm, sunt dovada vie, asa ca as cam avea
cum...

hai s-o defalcam putin, ca poate sunt eu mai prost decat prevede legea...

- una bucata instalatie electrica: de inlocuit cea existenta, 2500 de lei manopera.
modificari, slituri, adaugiri, scafe, aplice pe pereti, hai 4000 de lei, ca merge. deci
aproape 1000 de EUR, rotunjind. fiind de meserie, aici chiar stiu mersul.
- o mana, doua, de glet presupunand ca nu ai peretii in panta si fostul proprietar
nu a fost posesor de TR-85 (tanc din dotarea fortelor armate, ca sa va scutesc
de-un google) si o lavabila, 1000 de EUR. mai punem si materialele separat ca sa
fie si mai frumos, vreo 700 de EUR, ca sa exageram si aici.
- una bucata tevaraie baie + bucatarie, il dam dracu' de PPR si mergem pe cupru,
ca asa e moda (a dracu' moda tembela) si e si mai scump. zicem tot 1000 de EUR,
ca ne pune ala kilometri de teava si munceste de-l ia de cap, nu?
- hai si cu parchetu', ca poate in casa aia erau la moda rogojinile, o fi uzat, o fi vechi,
scartaie, partaie, etc. il schimbam. cu d-ala MASIV, sa n-avem vorbe. punem metrul
patrat la 150 de lei, vreo 30 de metri patrati. inca 1000 de EUR, fara montaj. la ala
mai adaugam 500, ca doar n-o face cat parchetu', da-l in ma-sa de montaj.

cat avem pana acu'? grosier, 5000 de EUR, cu totul facut de altii, ca asa e moda azi,
suntem generatii de incapabili care daca trebuie sa schimbam un bec, chemam un
Gigi de la DistriGaz, iar de dat cu trafaletu' doua kile de vopsea e munca de ocnas.

cum e cu minimul ala de 10.000 mii? poate abia la 3-4 camere si numai daca vrei sa
stai sa bati din palme si nu esti bun de nimic facut cu mana ta.

LE: am uitat de faianta, la baie si bucatarie. daca vine unu' si zice ca o faianta decenta,
mediocra, de luat si de pus e mai mult de 5-600 de EUR...du-te tati.

 AroundYou, on 30 mai 2018 - 16:33, said:

Eu zic ca exista mari diferente intre ce consideri tu drept renovare a unui apartament vechi si la ce se gandesc celelalte persoane.
Nu ne intereseaza ce-ai facut tu exact cu 8-9 mii lei dar noi, ceilalti care am mai renovat apartamente comuniste, am cheltuit bani mult, mult mai multi. Limita minima? Da, probabil e mai apropiata de ce au zis colegii (de ex pt un apt de 2cam). Despre limita maxima deja nici n-are rost sa vorbim.
Scuze tuturor de inca un offtopic.
pretenare, pana una-alta, imi exprimam o opinie si cautam sa inteleg de la marii house
flippers cum dracu' ajung ei la zeci de mii de EUR sau "bani multi, mult mai multi", ca
mie unu' mi se pare de-un ridicol absolut. aaa, daca vii cu glet cu cristale zvarouschi de
400 de iepuroi sacu', cu faianta din Madagascar si lavabila din lacrimi de virgina somaleza,
ma scuzati, ma duc sa ma culc.

asa ca lasa-ma cu ce te intereseaza pe tine, ca nu ma intereseaza. mi-am cerut scuze de
offtopic, am incercat sa aflu chestii si mi-am expus parerile si eu, la modul pertinent, treaba
care (inca) n-am auzit sa fie ilegala si cam atat. mai repet odata, ca poate nu m-a inteles
nimeni: 10-30.000 de euro o renovare, mie unu' mi se pare de-a dreptul anormal, ca sa nu
zic mai mult, ca poate se intepreteaza. nu am zis de mobila, de utilare cu electrocasnice de
vreo clasa A++++++++++++++++++++++++ marca Jean Pierre Gaultier si Paco Banana, etc.

Edited by dygey, 30 May 2018 - 16:55.


#23
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Lol.
Instalația electrica  de la 0 înseamnă că trebuie să faci trasee prin pereți, sa pui izolație, prize, mufe TV, panou electric cu circuite separate pentru marii consumatori din casă, cum ar fi aerul condiționat, mașina de spălat, etc.
La pereți nu doar dai cu glet, ci trebuie sa razi tot ( și asta costă) și sa faci de la 0. Parchetul nu-l pui peste placa de beton, trebuie sa pui sapa autonivelanta, polistiren/folie, șamd.
Termopanele de calitate costa și alea niște bani.

Ce spui tu acolo e din alte filme, ceva de genul a ceea ce au făcut aia la podul Constanța. Niște vopsea deasupra ca sa arate în standarde.:)))

Edited by mihaigerard, 30 May 2018 - 18:18.


#24
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,632
  • Înscris: 06.03.2005
Ai uitat ca in apartament intra ferestre, balcon, usi interior, exterior, calorifere nu ai spus daca lucrarile sunt facute de firme autorizate cu proiect si factura, garantie sau Dorei.
Ce se intampla cu molozul cat costa extragerea, depozitarea si evacuarea?Doar nu vrei sa il ridice gratis primaria.Salserv mi-a facut o oferta bena gunoi pentru moloz cu 2000 lei.

#25
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
@gerard: tu ii vinzi castraveti gradinarului cu instalatia aia electrica...dei am spus deja ca e in jur de 1000 eur,
ba chiar mai mult, am fost "generos" si nu am inclus materialele, desi, la pretul asta...ok, haida:

trasee nu faci decat daca ai pereti din caramida, tencuiti. daca ai beton armat, faci un drac la tava, ca e ilegal,
atat pe podele si tavane, cat si pe pereti. ori le folosesti pe cele deja existente, trase prin tub riflat sau bergman,
ori pui aparent daca vrei in plus. si aia e. da, cu firma sau electrician autorizat si factura daca vrei, e 1000-1100
de eur. chiar nu vreau sa intru in mai multe detalii, ca scriu degeaba si lungesc inutil offtopic-ul.

la pereti de ce dai jos totul? daca sunt din prefabricate, ce dracu' mai dai jos, betonul pana la armatura?!? dai tencuiala,
doar daca e crapata/stramba ca toti dracii/pica jos cand stranuti sau cand esti dus cu capu' si vrei sa muncesti a proasta.

termopanele, la fel. daca e necesar. daca sunt d-alea de 2 lei sau sunt vai steaua lor. acolo se mai adauga 1800 de eur,
apartament cu 3 camere si doua balcoane, Gealan. aici e cu dus si intors, daca e nevoie sau nu. eu nu am avut de ce.
in fine...

lol, na.

@FC72: de ferestre am zis deja. baclonului ce sa-i facem? il dam jos si facem altu'? ok, daca trebuie, trebuie. de usi, la
fel, am zis si de astea. citim si noi topicul sau doar ce ni se pare? da, corect, am uitat de usa exterioara. na, mai pune un
5-600 de eur, una nici proasta nici demna de seiful BNR, ca dam in penibil. cu caloriferele ce ai daca nu sunt sparte si nu
tasneste apa din ele ca din fantanile de la Unirii? daca RADET, fonta in mod clar, daca centrala termica, aluminiu. simplu.

de moloz nu zic, ca n-am avut nevoie, doar niste faianta amarata, de care am scapat prin alte "metode", nefiind multa.


e ultimul meu post offtopic aici, daca vreti neaparat, continuam in alta parte.

Edited by dygey, 31 May 2018 - 00:28.


#26
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Well, de la 8000 de Ron deja ai ajuns pe la 7k, asa, singur.
Mai scrii de 2 ori și ajungi la prețul corect.😂


#27
Eduard55

Eduard55

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 01.04.2018

 mihaigerard, on 30 mai 2018 - 14:24, said:

O renovare decenta costa peste 10k spre 15, fara mobila, cel putin la un apartament de 3 camere.
Și drumul pana la marginea orașului cât costa?
Nu îmi spune ca iti iei apartament nou în centru ca nu te cred.

#28
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,301
  • Înscris: 23.02.2017

 dygey, on 30 mai 2018 - 15:01, said:

bine mestere, fie ca tine. fara sa ma dau rotund, da' e o vorba cu cine cedeaza, una romaneasca.
acumja vezi tu, mai e o vorba, tot romaneasca, cand 3 oameni iti spun ca esti beat, te duci si te culci.

aici ti-au zis deja 4 oameni ca sumele sint cele mentionate de mine. Noapte buna deci

 dygey, on 30 mai 2018 - 15:01, said:

sunt nitel mai idiot de fel, aia e.
no comment

insa conteaza f mult si modul in care exprimi ideile, cu ce anume exprimi. Ori tu te apuci sa fii bataios si sa dai in stanga si in dreapta cu paru...

daca ziceai calm si frumos "eu cred ca...", "parerea mea este ca... desi evident s-ar putea sa gresesc"... iti lasai loc de intors si nici nu generai atatea reactii ironice

poate pe viitor am invatat ceva?

 dygey, on 31 mai 2018 - 00:25, said:

ca scriu degeaba si lungesc inutil offtopic-ul.
si totusi nu te vei opri, vei continua la nesfarsit pana cand vei avea ultimul cuvant... punem pariu?

Edited by unbrutus, 31 May 2018 - 10:47.


#29
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
oh well, daca tot insistati atata...ce sa va fac...

 mihaigerard, on 31 mai 2018 - 09:06, said:

Well, de la 8000 de Ron deja ai ajuns pe la 7k, asa, singur.
Mai scrii de 2 ori și ajungi la prețul corect.��
da tinere, am ajuns. normal ca am ajuns, exagerand si luand in calcul si chestii care in multe cazuri nu sunt
necesar a fi facute/inlocuite. in alta ordine de idei, eu am intrat in detalii, am expus pareri (mai mult sau mai
putin intr-un mod care sa-i satisfaca pe unii, aviz stimabilului de mai jos), am pus intrebari la care ori nu am
primit raspuns, ori s-a dat cotita si omisa treaba...misto, ce sa spun? chestia e tipica unui anume gen de
oameni. care? eh, sa nu fiu chiar atat de rau...

de scris de doua ori nu mai am ce. am spus ce era de zis, am calculat chiar si umfland preturi si luand in
considerare ultima darapanatura de bloc, din 1800 toamna, Calan sau Ferentari...si tot nu am atins nici
macar pragul minim de 10.000 EUR!!! ce spanac, unii sunteti chiar de...groaza.

 unbrutus, on 31 mai 2018 - 10:46, said:

acumja vezi tu, mai e o vorba, tot romaneasca, cand 3 oameni iti spun ca esti beat, te duci si te culci.
aici ti-au zis deja 4 oameni ca sumele sint cele mentionate de mine. Noapte buna deci
pe langa a-i spune unuia ca e prost sau ca gandeste cu c*ru' (n-are rost sa o impachetezi frumos, gen ca
"prietene, poate esti beat, poate mov cu bulinute sau poate chiloti flausati", ca sunt si permisiv si nici nu o
iau ca pe o jignire, sa ma inflamez din orice ca astia tinerii), mai trebuie si sa participi constructiv la discutie.
sa vii si tu argumente, sa-i raspunzi unuia si altuia la niste intrebari/treburi/whatever. ei bine, asta nu s-a
prea intamplat. asa ca buna dimineata, te pupa tati. o cafea?


 unbrutus, on 31 mai 2018 - 10:46, said:

no comment
insa conteaza f mult si modul in care exprimi ideile, cu ce anume exprimi. Ori tu te apuci sa fii bataios si sa dai in stanga si in dreapta cu paru...
daca ziceai calm si frumos "eu cred ca...", "parerea mea este ca... desi evident s-ar putea sa gresesc"... iti lasai loc de intors si nici nu generai atatea reactii ironice
poate pe viitor am invatat ceva?
aha. no comment nici io atunci. asta e modul meu, problem? da' spre deosebire de tine nu folosesc prea des
carnetelu' cu expresii frumoase, acum (desi cam tarziu) devenindu-mi clar cu cine stau de vorba. aia e, ma
prind mai greu. nu vreau loc de intors, ca nu sunt genul care sa aiba doua fete si care vrea sa aiba o cale de
scapare, in caz de. putin imi pasa de reactii, de iritatii si de irigatii. am mai zis-o, in caz ca e necesar i know how
to take a beating. dar sa fie fair, nu in halul asta, ca apoi una din parti sigur pica in penibil si garantat, iar pana
acum, nu prea par sa fi fost eu aia.

mda, sper ca ai invatat ceva, atat tu cat si unii de mai sus. (eram ironic, sper ca nu e necesar un desen)

 unbrutus, on 31 mai 2018 - 10:46, said:

si totusi nu te vei opri, vei continua la nesfarsit pana cand vei avea ultimul cuvant... punem pariu?
nu pune pariuri cu mine, ca am prostul obicei sa le castig. nu m-am oprit, pentru ca nu poti rezista unor oameni
atat de deosebiti, mai ales cand pe de-asupra te mai roaga si atat de frumos si chiar insista...dar acum, realizand
"neshte" treburi si vazand ca n-am cu cine...chiar sunt nevoit. ciuss.

@restu' si mai ales @initiator: mii de scuze pentru nesimtirea de care am dat dovada in poluarea topicului, desi
am incercat sa ma abtin...nu prea mi-a iesit. care ma mai cunoasteti stiti ca nu-mi sta in fire sa zic una si sa fac
alta. imi cer scuze si in numele colegilor de mai sus, cu care am "combatut" pe-aci, pentru ca ei nu cred ca o vor
face.

Edited by dygey, 31 May 2018 - 11:28.


#30
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Prin detalii te referi la "pus parchet" si "dat cu glet"? Posted Image
Eu zic sa mai intrebi si pe altii, inteleg ca pe noi nu ne crezi, stai sa vina colegii rodati de pe cafenea sa-ti spuna cam cu ce se mananca o renovare. Tu esti la nivelul de spoiala, nu renovare.

80% din apartamentele vechi din Bucuresti sunt la nivel de pesteri sau p-acolo. Deci, nu faci renovare dand o data cu var si inlocuind o priza.

Edited by mihaigerard, 31 May 2018 - 11:30.


#31
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,301
  • Înscris: 23.02.2017

 dygey, on 31 mai 2018 - 11:24, said:

nu pune pariuri cu mine, ca am prostul obicei sa le castig. nu m-am oprit, pentru ca nu poti rezista unor oameni
deci daca puneam pariu castigam... asta ti-am si zis, ca nu te vei opri desi ai zis ca te vei opri, desi ti-au explicat atatia acelasi lucru etc etc
chiar nu poti rezista. speri (inutil, te asigur) ca vei avea cumva ultimul cuvant... sau ca desi ti-ai demonstrat singur ca nu ai dreptate (ajungand de la 8000ron la 8000 euro singurel) vei continua sa invarti vorbve sperand cumva ca va parea ca ai dreptate...

 dygey, on 31 mai 2018 - 11:24, said:

@restu' si mai ales @initiator: mii de scuze pentru nesimtirea de care am dat dovada in poluarea topicului, desi
am incercat sa ma abtin...nu prea mi-a iesit. care ma mai cunoasteti stiti ca nu-mi sta in fire sa zic una si sa fac
alta. imi cer scuze si in numele colegilor de mai sus, cu care am "combatut" pe-aci, pentru ca ei nu cred ca o vor
face.
eu sint initiatorul ma amice ma... :)
si iti scriu doar sa iti arat ca voi castiga pariul de mai sus
legat de cunoscut, caracterul tau etc... aici nu e un topic despre tine.
comentariile despre cum esti tu nu intereseaza absolut pe nimeni, sint offtopic (succeptibile de a fi penalizate cf regulamentului!) etc

te invit pt a 2 oara sa recitesti cu atentie titlul topicului si sa postezi ontopic daca ai ce

 dygey, on 31 mai 2018 - 11:24, said:

si tot nu am atins nici
macar pragul minim de 10.000 EUR!!! ce spanac, unii sunteti chiar de...groaza.
nu ai atins sigur cifra aia de 8000 ron de care ai vorbit tu, in sensul ca esti asa departe de ea ca nu se mai vede, e undeva dupa linia orizontului...

nu ai atins 10.000 ca nu ai mentionat nimic de inlocuire obiecte sanitare, cazi, chiuvete, dusuri

nu ai pus nici centrala termica desi ai vorbit de ea la un moment dat... apropo, la un apartament vechi, te costa tevile de gaze mai mult ca centrala, la unul nou... nu prea, pt ca traseul e prevazut de la inceput acolo si repartizat pe toate apartamentele etc

ai uitat de asemenea si costul cu gaurile in pereti pt hote, aere conditionate etc... pe care apartamentele de renovat nu le au in general

etc etc

#32
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Eu n-am vazut mentionata bucataria, intre 1k si 3k de euro, ne-echipata. Pe asta o primesti gratuit la multe din blocurile noi. Sau sanitarele din baie, mai pui si acolo cateva sute de euro lejer. Gresie, faianta, iarasi, cum sa fie doar 600 de euro, cu tot cu manopera?!

#33
nnestor

nnestor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,678
  • Înscris: 06.04.2018
Teoretic in bucatarie ai nevoie de 2-3 m2 de faianta, iar in baie de un perete si jumate, nici ala pana sus, si gresie pe jos.
Costurile cele mai mari mie mi se pare ca sunt la imbinari, zone de trecere intre parchet si gresie, imbinari la usi, etc, astea conteaza estetic enorm si aici se cunosc si materialele de calitate si manopera de calitate, ori cu cat e apartamentul mai mic cu atat ai mai multe zone din astea. Acum vreo zece ani cand am renovat si eu un apartament pana la placa am platit un Dorel care a muncit vreo luna la dat jos si apoi regletuit, dat cu lavabila, pana cand a ajuns la lucrarile de finete. Apoi am chemat alt baiat care mi-a luat tot atatia bani pentru doua saptamani in care nu a facut altceva decat munca de bibileala, unghiuri pe la pereti, finisat la usi, faianta intr-o baie destul de mica, parchetul in zonele de trecere, etc, dar totul facut la milimetru, la propriu - 1000 de euro primul, 1000 de euro celalalt.

Manopera mi se pare de departe cel mai important lucru, ori fix aici se zgarcesc toti pentru ca aici este aparent si cel mai mare spatiu de negociere. Si asa vezi materiale bune puse la futu-I pomana, acum e drept, si foarte multi din proprietari nu prea sesizeaza nuantele sau nu sunt deranjati de diferente sau abateri de sub jumatate de centimetru, in timp ce mie si 1 mm abatere mi se pare enorm.
Pentru cei care calatoresc, diferentele astea sunt usor de sesizat intre baile din hotelurile din Romania, fie ele si de lux, si cele din Germania, de exemplu.

O bucatarie buna pentru o bucatarie de bloc este minim 2000 de euro, doar mobila fara electrocasnice si altele, orice e sub banii astia e o pocnitoare indifferent cat de stralucitoare sau de bine arata la suprafata, in 2-3 ani incep sa cada usile si sa se strambe sertarele.

Edited by nnestor, 31 May 2018 - 14:12.


#34
alexandrinabob

alexandrinabob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 06.02.2015
eh, dupa ce am terminat in 3-4 luni casa la rosu am zis ca finisajele interioare+exterioare nu au cum sa coste inca peatat, asa cum ziceau oamenii din domeniu...

Concluzia mea la cativa ani dupa, nu stiam nimic despre finisaje atunci. Abia acum imi dau seama cat de nepregatita eram.

Ca sa nu mai vorbim de materiale, ce gasesti in magazinele de bricolaj la gama "de lux" se pot incadra la finisaje medii in general.

Aceeasi baie mica de bloc poti s-o faci de exemplu cu gresie bulgareasca, gresie spaniola sau piatra naturala. Doar gresia bulgareasca/ chinezeasca/romaneasca ieftina o gasesti in magazinul de bricolaj.

Desi dupa parerea mea, piatra naturala nu are ce cauta intr-un baie modesta de bloc de maxim 4mp, poate doar in penthouse.

In general la tot ce inseamna finisaj se intampla asta. Chiar si la materiale, una este sa folosesti glet din cel mai ieftin si sa iasa peretele ala gri cu crapaturi fine si alta este sa cumperi din gama scumpa si sa fie ca spuma laptelui.
Numai vorbesc de amorse si lavabile, e un motiv pentru care unii fac mucegai in baie imediat si altii nu au probleme locuind in acelasi bloc.

Multi dintre colegii care au cumparat vechi mai au si la 2-3 ani dupa lucrari de facut prin apartamente.
Nu ca as lauda vreodata apartamentele noi, atata timp cat nu au locatia sunt clar in dezavantaj.

Dar nici renovarea celor vechi nu este tocmai floare la ureche. Multi dintre amici care s-au inhamat la renovarea unui apartament vechi n-au stiut ce presupune, am o prietena care a ramas cu balconul neterminat si nici nu mai vrea sa auda de lucrari.

Si mult laudata structura, doar cutremurul o sa dovedeasca cati arhitecti amatori au locuit in unele blocuri. Nebuni care au spart plafoane, pereti... nu stiu sincer cate blocuri vechi au scapat intacte.

Edited by alexandrinabob, 31 May 2018 - 15:00.


#35
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,571
  • Înscris: 07.12.2014
Si inspectoratul de stat in constructii ce face? ia spagile? De ce nu se sesizeaza.  Bine ca se sesizeaza ca si-a facut badea Gheorghe gard in fundul gradinii si nu a respectat distanta intre stalpi. Cine da autorizatia de construcite pentru o locuinta care nu respecta legislatia de ce nu raspunde in fata legii?
  Legal e 25 de mp dar tu autorizezi 16mp ca spatiu de locuit? Prima si prima data trebuie tras la raspundere cel care a dat AC. Obligat sa suporte costurile si pagubele produse constructorului. La cadastru pur si simplu sa se refuze intabularea ca "locuinta" daca nu respecta suprafata minima. Sa se judece pe urma constructorul cu ala la care i-a dat spaga sa ii dea autorizatia.

  Daca proiectul care a primit AC nu e respectat 100% fara nici o problema, dinamita la fundatie si jos cu cladirea. O refaci confoorm AC. Aici trebuie umblat la legislatie.

   Vina e la autoritati.

Edited by PoeOvidiu, 31 May 2018 - 15:59.


#36
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 PoeOvidiu, on 31 mai 2018 - 15:55, said:

Si inspectoratul de stat in constructii ce face? ia spagile? De ce nu se sesizeaza.  .......
  Legal e 25 de mp dar tu autorizezi 16mp ca spatiu de locuit? ......
Da , ia spagile , daca vrei tu asa , sau asa sti tu . ISC-ul nu se ocupa cu asta , nu este treaba lor decit - respectarea autorizatiei -  ca poate te mai intreaba cineva !
Da , si 5 mp , daca asta se cere pe piata , asta este nivelul . Nu te pune nimeni sa cumperi ceva ce nu este pe gustul sau portofelul tau , si nimeni nu se poate considera pacalit .
Printre altele ISC-ul are drept de control al locuintei , in faza de constructie , exploatare si post exploatare , adica in orice moment doreste !

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate