Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...
 Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...
 Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta
 Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke
 

Garsoniere 2018: sub suprafata legala si preturi medii 50000 euro

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#37
nnestor

nnestor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,678
  • Înscris: 06.04.2018

 alexandrinabob, on 31 mai 2018 - 14:58, said:


Si mult laudata structura, doar cutremurul o sa dovedeasca cati arhitecti amatori au locuit in unele blocuri. Nebuni care au spart plafoane, pereti... nu stiu sincer cate blocuri vechi au scapat intacte.

Stai linistita, si la astea noi se mai darama pereti sau se recompartimenteaza, mai ales la alea cumparate la gri. Singura parte buna este ca blocurile astea noi au camerele atat de mici si inghesuite incat nu cred ca suntem departe de momentul in care suprafata utila o sa reprezinte mai putin decat suprafata efectiva a peretilor - nu o sa aiba ce si unde sa se mai darame.

#38
alexandrinabob

alexandrinabob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 06.02.2015
Nicusor tocmai povestea pe facebook cum Fierea si inca un directoras psd au facut presiune pe functionari sa le dea avizul de mediu celor care vor sa construiasca in parcul Tineretului.

https://www.facebook...38036989607240/

Pe principiul, daca nu semnezi zbori... Asa stau lucrurile peste tot, orice "dezvoltator" isi gaseste o relatie politica si se rezolva. Un functionar si daca vrea sa se opuna e zburat si inlocuit cu cineva care semneaza.

#39
gmanu

gmanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 10.09.2004
Sunt curios, stie cineva cine este dezvoltatorul imobiliar care are de gand sa construiasca blocurile din parcul tineretului(3 blocuri de 14)?
Pentru ca daca este tot lituanian, ca la The Park (eventual acelasi), taierea asta de panglica care mirosea a coruptie inca de atunci are mult mai mult sens acum. De unde atata prietenie romano-lituaniana?

#40
nnestor

nnestor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,678
  • Înscris: 06.04.2018
Firea nu face altceva decat sa impinga dosarele a tot felul de interlopi care au si propulsat-o in functia aia, partea buna e ca si pe ei ii impiedica aceeasi letargie si lentoare cu care se misca lucrurile in administratie ca si pentru restul lumii. De aia au si infiintat toate companiile astea pe langa, ca sa scurtcircuiteze fix birocratia din primarii.
Ideea e ca toti astia din PSD sunt santajabili cu diverse chestii, de fapt nici nu ai cum sa ajungi la varf daca ceilalti nu te au la mana cu ceva. Nici prin celelalte partied clasice nu cred ca e situatia mult diferita.

Situatia asta nu se va schimba niciodata atata vreme cat partidele actuale vor fi la putere, iar ideea ca s-ar putea curata din interior este cel putin puerila. Singura solutie pe care o vad eu pentru a iesi din blocaj este sa se schimbe legislatia, sa introduca pedeapsa cu inchisoare cu executare nu doar pentru cei care iau spaga dar si pentru cei care dau spaga.
Si doi, prin referendum, sa interzici accesul pe viata la functii publice de orice fel celor care au suferit vreo condamnare.

Edited by nnestor, 31 May 2018 - 17:06.


#41
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,824
  • Înscris: 13.08.2008

 nnestor, on 31 mai 2018 - 16:53, said:

Firea nu face altceva decat sa impinga dosarele a tot felul de interlopi care au si propulsat-o in functia aia, partea buna e ca si pe ei ii impiedica aceeasi letargie si lentoare cu care se misca lucrurile in administratie ca si pentru restul lumii. De aia au si infiintat toate companiile astea pe langa, ca sa scurtcircuiteze fix birocratia din primarii.
Ideea e ca toti astia din PSD sunt santajabili cu diverse chestii, de fapt nici nu ai cum sa ajungi la varf daca ceilalti nu te au la mana cu ceva. Nici prin celelalte partied clasice nu cred ca e situatia mult diferita.

Situatia asta nu se va schimba niciodata atata vreme cat partidele actuale vor fi la putere, iar ideea ca s-ar putea curata din interior este cel putin puerila. Singura solutie pe care o vad eu pentru a iesi din blocaj este sa se schimbe legislatia, sa introduca pedeapsa cu inchisoare cu executare nu doar pentru cei care iau spaga dar si pentru cei care dau spaga.
Si doi, prin referendum, sa interzici accesul pe viata la functii publice de orice fel celor care au suferit vreo condamnare.
Adica situatia nu se va schimba niciodata.
Iar solutia propusa nu se va realiza niciodata.Posted Image

#42
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Exista diferite nivele de renovare, de la renovare de cacat pina la renovare de lux. Eu mi-am facut undeva pe la 75% lux si m-a costat peste 10.000 de euro la 3 camere, 100mp, nou, semifinisat, acum 4 ani. Manopera doar zugravul, 1000 de euro, restul socru-mio si cu mine. Asta nu include decit mobilierul de baie, nu alte mobile & shit.

Daca trebuia sa platesc manopera la pretentiile mele treceam de 15.000 de euro. Doar instalatia electrica / cablare a durat vreo luna, cu toate cablurile prin pereti, separare circuite. Am primit un panou cu 4 sau 6 circuite, acuma am 20 Posted Image

Doar usa de la intrare a fost 1500 de euro Posted Image

#43
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,688
  • Înscris: 22.05.2011

 Mosotti, on 02 iunie 2018 - 06:29, said:


Daca trebuia sa platesc manopera la pretentiile mele treceam de 15.000 de euro. Doar instalatia electrica / cablare a durat vreo luna, cu toate cablurile prin pereti, separare circuite. Am primit un panou cu 4 sau 6 circuite, acuma am 20 Posted Image

Doar usa de la intrare a fost 1500 de euro Posted Image

LA ce-or folosi alea 20 de circuite nu pot sa-nteleg...
Am mai vazut apartamente cu 12-16 sigurante in tablou,  risipa aiurea, complet inutil. ai un general, o siguranta pe lumini, una pe prizele consum  light, una pe cuptor, pe centrala sau alti consumatori mai  importanti  cu impamintarea mandatory,   si cam  aia e... ce-ti trebuie siguranta pe fiecare bec din casa nu  stiu ...

In alta ordine de idei o renovare poate fi facuta si mai modest  fara rupt banca neaparat.
usi de interior decente sunt si la 100 Euro bucata, gresie faianta la 30lei  pe mp, var, glet, etc. sanitare, e deajuns sa schimbi un colac, baterie, sifon,  la electrice schimbi plastice, shield-uri, cutie sigurante plastic,  conductorul din pereti de pe vremea lui Ceasca n-are nimic ;  termopane doar la 2 camere era nevoie.

EU am renovat asa anul trecu cu vreo 2500 EU,  din care aproape 1000 a fost manopera mesterilor  - 3 insi profi cu ~3 m cubi de cutii de scule de toate felurile.. au muncit o saptamina intr-o viteza ce n-am mai vazut,  si nu credeam ca sunt astfel de meseriasi in RO.(unlike eternul Dorel)  :)

#44
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,632
  • Înscris: 06.03.2005
Diferente cheltuieli renovari pot fi enorme si de 4 -5 ori fara un efect aparent imediat, fara ca cei din gama de jos sa intelega, cum la fel cei care baga bani, nu inteleg cum sa te carpesti in halul ala.

Am dat exemplu doar gunoi si moloz, la mine la 3 camere doar ferestrele duble cu cate 3 geamuri, plus usile interioare toate din lemn masiv gros, au umplut spatiu si debarasarea a costat 500 lei, inca 500 lei a costat molozul din tencuiala scoasa, sanitarele vechi, si ce se aduna pe masura ce se renova.Parchetul vechi de lemn masiv are sub el un strat de 15 cm pietris si nisip, se aduna peste 500 saci deseuri, cost inca 1000 lei.Lasand cei 2000 lei cost nici nu vreau sa ma gandesc la volumul de munca de salahor sa tarai sacii si deseurile alea.

Terompanele simple, nu fite Salamander cu tripane si alte tratamente exotice, au sarit de 2k euro, spatiile de ferestre fiind foarte mari.
Geamurile balcon glisante securizate inca 3k lei.
Poti face instalatia electrica carpeala cu elemente ELBI de doi bani sau Legrand premium de 4 ori mai scumpe.Pana si becurile le-am vrut LED si cele mai ieftine si puternice de acum 3 ani costau cam 40 lei buc, doar becurile au fost vreo 800 lei.Nu s-a ars nici unul in 3 ani.
Poti cumpara un robinet/baterie la baie cu 55 lei sau 800 lei fara sa punem chestii extravagante.
Se poate continua pe 3 pagini de ce unele chestii costa si ce beneficii aduc chiar daca aparent se poate face acelasi lucru cu 2 bani.

#45
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Yeap, e greu de inteles la ce-s bune 20 de circuite in loc de 4. Sau de ce sa dai pe o usa 7000 de lei. Usa cu care a venit apartamenul am gasit-o pe net cu 600 de lei. Numa mineru de la usa noua costa mai mult decit usa veche :lol: Am vrut ceva impenetrabil si am vrut ceva care sa-mi placa, nu o banala scirtzaiala de culoarea cacatui...

Vorba mea preferata este “sint prea sarac ca sa arunc banii pe cacaturi”. Stiu ca usa aia nu ma trebuie schimbata, in casa nu poate sa-mi intre nimeni, cel putin pe usa, eventual peste 100 de ani o pun la blocul nou pe care o sa-l faca acolo.

Un alt exemplu, toata viata am folosit dusuri si baterii care se dezintegrau in maxim 1 an, dupa ce-mi tocam nervii cu ele. Asa ca mi-am luat un dus Hansa, made in fucking Germany, dupa 4 ani merge ca in prima zi, arata ca in prima zi.

Chestiile astea costa, pentru unii sint fitze, da de fapt nu sint, sint lucruri de calitate, care nu vin din cacatu universului, si anume China :w00t:

#46
nnestor

nnestor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,678
  • Înscris: 06.04.2018
Bateriile alea nemtesti nu sunt lux ci cam minimul decdentei, si multe sunt facute mai nou in China, nu ca ar avea vreo importanta. Bateriile de lux costa mii de euro bucata, nu o suta doua. Eu zic asa, pentru orice chestie de buna calitate care ni se pare decenta sau accesibila la pret exista un echivent de la zece ori mai scump pe la o calitate efectiva similara,  acolo incepe luxul. Iar diferenta intre cel mai ieftin produs si ce numim calitate buna as zice ca tot de la unu la zece este.

Edited by nnestor, 03 June 2018 - 18:14.


#47
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 Mosotti, on 03 iunie 2018 - 16:05, said:

.........

Un alt exemplu, toata viata am folosit dusuri si baterii care se dezintegrau in maxim 1 an, dupa ce-mi tocam nervii cu ele. Asa ca mi-am luat un dus Hansa, made in fucking Germany, dupa 4 ani merge ca in prima zi, arata ca in prima zi.

Chestiile astea costa, pentru unii sint fitze, da de fapt nu sint, sint lucruri de calitate, care nu vin din cacatu universului, si anume China Posted Image
Nasoala viata ai avut din perspectiva asta . Unde gaseai tu bateriile alea ...unde le-ai cautat ?????
Si URBIS tineau 10 ani , impecabile , si erau made in RO .
Ce spui tu de Hansa ...mi-ar fi rusine cu asa ceva ... baterii super ok , gasesti pina in 100E , asa , sa nu spargem in figuri ,,,,

#48
nnestor

nnestor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,678
  • Înscris: 06.04.2018
Astea nu sunt figuri, vorbim de producatori de masa la nivel mondial, e ca si cum ai spune ca televizoarele Samsung sau masinile Volkswagen sunt figuri. Nici macar Apple nu intra la categoria figuri, nici pe departe, de fapt nimic, dar absolut nimic din ce gasesti la noi in magazine nu se incadreaza la nivelul fite sau figuri, poate cu exceptia catorva magazine de ceasuri sau de prin Baneasa Mall.

Edited by nnestor, 04 June 2018 - 09:08.


#49
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Urbis... foarte bune... ca sa vezi ce dilimache bintuie pe-aici :lol:

Las ca stiu io cum “tineau” bateriile alea, toate ruginite, scirtziite, curgatoare pe la inchieturi si mult sugces sa-ti potrivesti o apa cu ele :w00t:

Oamenii sint atit de indobitociti de cacaturile din China incit orice chestie banala, dar cu un pret corespunzator calitatii, devine fitza...

#50
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,301
  • Înscris: 23.02.2017

 alexandrinabob, on 31 mai 2018 - 16:44, said:

Nicusor tocmai povestea pe facebook cum Fierea si inca un directoras psd au facut presiune pe functionari sa le dea avizul de mediu celor care vor sa construiasca in parcul Tineretului.

https://www.facebook...38036989607240/

Pe principiul, daca nu semnezi zbori... Asa stau lucrurile peste tot, orice "dezvoltator" isi gaseste o relatie politica si se rezolva. Un functionar si daca vrea sa se opuna e zburat si inlocuit cu cineva care semneaza.
problema e ca pe vremuri in parcul Carol s-au legat unii cu lanturi cand s-a pus problema masacrarii parcului sa faca catedrala mantuirii

Acum, asistam tacuti la abuzuri. Zonele declarate ca parc nu mai pot fi defrisate si construite niciodata in nici o tara din lumea asta

 FC72, on 03 iunie 2018 - 08:33, said:

Geamurile balcon glisante securizate inca 3k lei.
ai ceva poze sau un topic despre aceste geamuri pe undeva?
de ce securizate?

#51
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,632
  • Înscris: 06.03.2005
Gasesti aici poze; https://forum.softpe.../#entry18952190
Securizate sa reziste la agresiune si sa fie sigure, la dimensiunile alea daca se sparge un geam, poate despica usor un om aflat pe directia caderi.

#52
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 Mosotti, on 05 iunie 2018 - 07:51, said:

Urbis... foarte bune... ca sa vezi ce dilimache bintuie pe-aici :lol:

Da bintuie , chiar tu ! Așa se întâmplă cînd ești prost informat și nu ai habar de nimic.


#53
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Du-te, ba, de-aici, cu Urbisu tau. De fapt nu, hai spune-ne cum Dacia e o masina foarte buna, tine chiar si 10 ani fara sa se destrame de tot. Urbis... :roflmao:

#54
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
Dacia e o masina foarte buns daca e privita CA o masina. Daca ai putza mica si trebuie prelungire musai nemteasca. LA fel si cu bateriile de baie :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate