Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Despre traficul din București și infrastructura rutieră care le creează probleme angajaților

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
104 replies to this topic

#73
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

 emil_sv, on 23 mai 2018 - 13:20, said:

Daca de politica nu iti pasa, nici n-o sa se schimbe ceva.
Pai nici nu are cum sa se schimbe. Am fost si eu pasionat de voting, dar nu prea iesea cine vroiam eu (recunosc, pe mine nu m-a hipnotizat Basescu nici cand a spus ca ii trebuie si consiliul, nu m-a hipnotizat nici Firea, cu transportul in comun gratuit).
Apoi, PSD-ul nu are cum sa piarda, poate cand vor emigra si pensionarii si asistati sociali.

#74
emil_sv

emil_sv

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,663
  • Înscris: 19.12.2012

 unbrutus, on 23 mai 2018 - 13:35, said:

dap, am vazut mai sus ca tu iti tragi inspiratia de la moscova, clar nu are cum sa iti placa de USR, care are in general oameni cu doctorate facute pe bune in strainatate (occident, nu rusia).
Astia care am mai trait pe afara zic eu ca avem oricare mai multa viziune decat toti PSDistii din voluntari bucuresti si giurgiu la un loc.
Santierul de la metroul dr taberei a omorat efectiv oameni, tinand cont ca 9-10 ani oamenii aia nu mai au trotuare si trebuie sa isi duca copiii prin strada printre masini, iar afacerile celor cu buticuri la parter de bloc au disparut... ce conteaza... trebuie sa tinem cu dintii de santierele de infrastructura.

Asa e si in Rusia... conteaza afacerile mari, unde politicienii fura miliarde. La metrou e loc mult de muls banu public.

Si eu as fi reclamat asa ceva. Lucrarile se fac fara a omori toti oamenii din jur sau a le da vietile peste cap pe timp nelimitat
Nici o legatura cu inspiratia. Doar ca sunt primii care s-au hotarat sa darame blocuri comuniste, si de asta s-a nimerit sa ii dau exemplu. Din contra chiar nu sunt pe placul meu deloc. Am trait si eu destul afara, cam regret ca m-am intors sa fiu sincer.

Iar cu USR, i-am simpatizat pana cand am vazut cu ce am de a face. Imi mentin antipatia profunda fata de ei.

 unbrutus, on 23 mai 2018 - 13:37, said:

si eu zic ca nu esti la curent cu multe aspecte, insa e bine ca cunosti ce se intampla la mama rusia
Faptul ca se intampla in Rusia inseamna ca ce? Am dat vreun exemplu de politica? Mentionase cineva ca ar trebui niste demolari. Am raspuns cu un articol interesant (zic eu) despre ce fac altii. N-au legatura una cu alta. Articolul e de pe guardian cities, o publicatie online britanica care se ocupa de probleme de urbanism/arhitectura etc.

Edited by emil_sv, 23 May 2018 - 13:42.


#75
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 TheWarrior, on 23 mai 2018 - 13:30, said:

Dar nu sunt in stare sa ia banii. Ma rog de ei sa le dau bani. Inainte vreme, era o parcare, apoi intre timp au retrocedat terenul si s-a construit un bloc cu 10 etaje.
Am pus masina pe o alee. De 17 ani le zic sa traga niste linii si sa le dau bani. Imi spune ca nu se poate ca e alee.
La 50m e trotoarul de la bulevard, trotoar marcat cu sute de locuri de parcare de o parte si de alta. Pe acolo trec 10000 de oameni zilnic, unde tin eu masina, trec poate 100 pe zi.
O sa spuneti ca sunt idioti, asa spun si eu.
nu sint idioti, din contra, felicitari ca refuza sa iti faca tie parcare pe alee.
Oamenii au prioritate in fata masinilor, intotdeauna, si peste tot, mai putin pe autostrada.
Oamenii trebuie sa aiba trotuare pe care sa poata merge si cu un carucior cu 2 copii (gemeni)

Nu ai loc de parcare? Fa cum face oricine in europa CIVILIZATA, vinde masina!
Sau muta-te. Daca nu iti permiti masina, de ce insisti sa o tii?

#76
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Bune idei in general, cred ca toata lumea le stie. Primul pas e simplificarea procesului, adica a administratiei, pe urma poti sa iei mai usor decizii unitare si sa fortezi orasul sa mearga in aceeasi directie. Eu as absorbi si comunele din jur in administratia Bucurestiului, eventual sa aiba primari, dar sa se subordoneze planului elaborat de primaria generala. Problema e ca multi cetateni sunt complet talambi si voteaza pentru ulei si faina. Mai, va mai zic o data, directia specializata din cadrul primariei s-a prins dupa 9 luni!!! ca sistemul de control inteligent al semafoarelor nu mai functioneaza.

Nu putem avea vreo asteptare sa se faca ceva de anvergura unui proiect general pentru tot orasul, atata timp cat toata administratia este numita sau votata pe orice alte criterii, mai putin cele de competenta. Si da, in situatia de fata, cand trebuie sa alegi dintre X, Y si Z, aproape oricine de la USR ar fi de preferat in fata baietilor ciorditori din PSD si a celor care au mai ramas prin PNL. Serios, cum putea fi mai rau dupa 2 ani in care nu s-a construit nimic util si s-a furat pe rupte?

#77
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 filipxxx, on 23 mai 2018 - 13:33, said:

Transportul in comun, aia ne omoara pe noi in Bucuresti. Pana la piste de biciclete adevarate (nu desenate sub masinile parcate), pasaje, parcari la intrare in oras, etc problema e transportul in comun. Autobuzele sunt total imprevizibile neavand un traseu dedicat, nu au un orar de sine statator, tramvaiele merg cu 20 la ora cand e liber doar ca sa stea apoi in spatele masinilor care trebuie sa se replieze pe banda inainte de refugiu, tramvaie foarte rare comparativ cu nevoile din orele de varf, etc. Civilizatia atrage populatie asa a fost de cand lumea, problema noastra e ca ratatii de la conducere nu vad mai departe de votul prostimii care statistic e mai multa decat aia care gandesc. De aia nu pierde nimeni timpul cu strategie de dezvoltare, urbanism, etc. E mai simplu sa faci un spectacol, un targ unkkt pe unde sa supurezi banul decat sa faci un pasaj de 500 de metri ca apoi sa te ia DNA-ul sa vada de ce a costat de doua ori mai mult ca la Viena.
- pistele de biciclete de pe trotuar au fost declarate ilegale si circulatul cu bicicleta pe trotuar e ilegal.
- tramvaiul 41 circula f f bine. Deci se poate.
- pe oriunde prin europa metroul si trenul au acelasi ecartament si se deplaseaza si opresc prin aceleasi statii.
- asta permite sa vii cu transportul in comun si de la distante mari, din alte localitati etc

Avem si noi sine de tren prin bucuresti dar pur si simplu ele doar omoara traficul, sint lasate de 30 de anii in paragina sa incetineasca traficul la trecerea cu ele... zi de zi de 30 de ani.

 emil_sv, on 23 mai 2018 - 13:34, said:

E cel peste centura la domnesti, mai este continuarea A3 pana in fabrica de glucoza si cred ca mai sunt cateva.

Metroul il tot cacaie. Eu as continua si din pipera macar pana la mini orasul ala din Tunari facut de turci, am uitat cum ii zice. Acolo sunt niste mii de oameni si potential mai multi pe viitor. Toti cu masina pana in oras, cum ar fi daca ar avea metrou?
Dar raspunsul autoritatilor si al populatiei va fi:
-Cine i-a pus sa isi cumepre acolo daca n-au transport public
- DE ce sa le fac eu alora metrou da-i in ....
- Cum sa facem infrastructura publica pentru privati?
si alte imbecilitati.
Si daca prin absurd s-ar trece de mentalitatea imbecila si s-ar face, ar fi ulterior arestati toti cei implicati pentru ca au facilitat niste dezvoltatori privati cu metrou. Nu conteaza ca aia platesc taxe acum si inca 100 de ani de acum incolo pe proprietati. La o dezvotlare de asemenea anvergura statul ar trebui sa fie obligat sa organizeze transportul public.
- cel de la domnesti nu il putem inca numi santier pt pasaj pt ca nu s-a inceput efectiv nimic
- cel de pe la bazilescu cred ca spui... ala e in lucru de vreo 100 de ani, in maxim 100 e gata. insa e cam singurul care mai e in lucru.
- Cosmopolis se cheama acel mini oras.
- trebuia sa nu li se dea autorizatii de constructie pt un mini oras fara rute de acces, fara infrastructura etc
- in alte tari se face intai infrastructura si abia apoi se trece la constructia de catre privati a blocurilor de locuinte, vile etc

 TheWarrior, on 23 mai 2018 - 13:38, said:

Pai nici nu are cum sa se schimbe. Am fost si eu pasionat de voting, dar nu prea iesea cine vroiam eu (recunosc, pe mine nu m-a hipnotizat Basescu nici cand a spus ca ii trebuie si consiliul, nu m-a hipnotizat nici Firea, cu transportul in comun gratuit).
Apoi, PSD-ul nu are cum sa piarda, poate cand vor emigra si pensionarii si asistati sociali.
trebuie tot timpul sa votezi anti-PSD, macar ca sa dai o sansa cat de mica sa existe si o opozitie, o forta de balansare.
Altfel ramane acea liniste in care se fura totul fara scandal, sint doar ei si ai lor

#78
emil_sv

emil_sv

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,663
  • Înscris: 19.12.2012

 figo1988, on 23 mai 2018 - 13:43, said:

Bune idei in general, cred ca toata lumea le stie. Primul pas e simplificarea procesului, adica a administratiei, pe urma poti sa iei mai usor decizii unitare si sa fortezi orasul sa mearga in aceeasi directie. Eu as absorbi si comunele din jur in administratia Bucurestiului, eventual sa aiba primari, dar sa se subordoneze planului elaborat de primaria generala. Problema e ca multi cetateni sunt complet talambi si voteaza pentru ulei si faina. Mai, va mai zic o data, directia specializata din cadrul primariei s-a prins dupa 9 luni!!! ca sistemul de control inteligent al semafoarelor nu mai functioneaza.

Nu putem avea vreo asteptare sa se faca ceva de anvergura unui proiect general pentru tot orasul, atata timp cat toata administratia este numita sau votata pe orice alte criterii, mai putin cele de competenta. Si da, in situatia de fata, cand trebuie sa alegi dintre X, Y si Z, aproape oricine de la USR ar fi de preferat in fata baietilor ciorditori din PSD si a celor care au mai ramas prin PNL. Serios, cum putea fi mai rau dupa 2 ani in care nu s-a construit nimic util si s-a furat pe rupte?
Aia de la USR nu au altceva in cap decat interzicerea si oprirea, ok sunt anti coruptie dar sunt multi pe acolo mega dubiosi incepand cu Nicusor Dan care se lauda cu sute de procese impotriva diversilor care au incalcat legi urbanistice. Ce nu spune e ca mai mult de jumate din marile lui procese le-a retras. De ce? Mai sunt cativa combinatori pe acolo care sunt fix aceeasi chestie, niste santajisti dubiosi, de ce i-as pune pe aia? Ok astia de la PSD si PNL sunt jigodii dar pe astia stiu sa ii anticipez, Aia de la USR momentan in ochii mei sunt doar prosti. Eu mai degraba prefer jigodia decat prostul. de ce?
Jigodia produce pagube altora si sunt previzibile ca sunt in interesul lui propriu. Prostul produce pagube si siesi si altora si e complet imprevizibil. Pe jigodie stii cum sa il iei si sa il anticipezi, pe prost nu. Dobitocii aia de la usr nu fac absolut nimic, doar se opun. E foarte usor sa spui nu la orice. Asta e strategia lor, nu fac absolut nimic, din contra sunt niste franari in orice. Doamne fereste sa ajunga aia sefi in primarii, sa vezi atunci frustrari. Si spun asta dintr-o experienta recenta nu din auzite.

#79
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

 unbrutus, on 23 mai 2018 - 13:43, said:

nu sint idioti, din contra, felicitari ca refuza sa iti faca tie parcare pe alee.
Oamenii au prioritate in fata masinilor, intotdeauna, si peste tot, mai putin pe autostrada.
Oamenii trebuie sa aiba trotuare pe care sa poata merge si cu un carucior cu 2 copii (gemeni)

Nu ai loc de parcare? Fa cum face oricine in europa CIVILIZATA, vinde masina!
Sau muta-te. Daca nu iti permiti masina, de ce insisti sa o tii?
Tu lucrezi sau ai lucrat la primarie?
Sau ai citit printre randuri ce am scris?
Nu incurc pe nimeni cu nimic. Unde sta masina trec de 2 ori pe saptamana niste tomberoane de gunoi (si au loc berechet sa treaca - ca altfel nu statea 17 ani acolo o masina si vreo 3 motociclete).
Iti mai repet, pe trotoarul bulevardului (lat de vreo 7m) sant dispuse masinile pe 2 randuri - un rand in spic, pe altul in sir. Printre ele poate trece o masina, atat. Pietonii se dau la o parte efectiv, adica intra intre masini. Nu mai vorbim de gemeni ca aia nu au nici atat loc. Trotoarul acesta e lung de cativa km si pe o parte si pe alta a bulevardului marcat si se iau bani de la cei cu masini.

Tind sa cred ca lucrezi la primarie, daca nu e bine sa depui CV-ul. Ca gandesti la fel.
Spunea cineva la tv ca nu sunt locuri de parcare, etc. Dar lumea unde tine masinile, le ia in casa? nu. pai atunci ia-le bani pe stationare, oprire, cum vrei tu sa ii zici.
Fa ca la Craiova.
Adica eu vin la tine sa iti dau bani si tu spui ca nu se poate? Bine, no problem, de 60 de lei imi iau bere.

#80
emil_sv

emil_sv

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,663
  • Înscris: 19.12.2012

 unbrutus, on 23 mai 2018 - 13:53, said:


- cel de la domnesti nu il putem inca numi santier pt pasaj pt ca nu s-a inceput efectiv nimic
- cel de pe la bazilescu cred ca spui... ala e in lucru de vreo 100 de ani, in maxim 100 e gata. insa e cam singurul care mai e in lucru.
- Cosmopolis se cheama acel mini oras.
- trebuia sa nu li se dea autorizatii de constructie pt un mini oras fara rute de acces, fara infrastructura etc
- in alte tari se face intai infrastructura si abia apoi se trece la constructia de catre privati a blocurilor de locuinte, vile etc



Si aici intervine problema, nu e infrastructura nicaieri si daca nu s-ar da autorizatii preturile ar fi duble sau triple si nu si-ar mai permite nimeni sa isi cumpere un apartament. Asta e singurul compromis care poate fi facut, dar cu consecinte pe termen lung.

#81
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 emil_sv, on 23 mai 2018 - 13:41, said:

Faptul ca se intampla in Rusia inseamna ca ce?
inseamna ca e o decizie luata de un politician, corupt, cu scopul de a sifona multi bani cu care sa isi cumpere apoi pe el si amanta masini scumpe, echipe de fotbal etc
Exemplele se pot lua din tarisoarele astea mai apropiate de noi ca legislatie, gen stii tu, alea din UE

#82
emil_sv

emil_sv

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,663
  • Înscris: 19.12.2012

 unbrutus, on 23 mai 2018 - 13:55, said:

inseamna ca e o decizie luata de un politician, corupt, cu scopul de a sifona multi bani cu care sa isi cumpere apoi pe el si amanta masini scumpe, echipe de fotbal etc
Exemplele se pot lua din tarisoarele astea mai apropiate de noi ca legislatie, gen stii tu, alea din UE
Man, eu doar am aratat ce fac altii cu blocurile comuniste... Bati campii serios... Vad ca nu poti avea o discutie fara sa arunci cu acuzatii si sa generezi suspiciuni tampite. Ziua buna.

#83
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 figo1988, on 23 mai 2018 - 13:43, said:

Serios, cum putea fi mai rau dupa 2 ani in care nu s-a construit nimic util si s-a furat pe rupte?
dar nu sint doar 2 ani din pacate... sint multe zeci de ani.
uite acum cu fantanile la care se lucreaza in bucuresti, la 2 pasi de alt mare santier, catedrala mantuirii neamului, la care se lucreaza chiar in 3 schimburi, adia non stop

Oare nu era mai normal sa spuna dna primar "ok, luam muncitorii de la fantani si catedrala cateva luni ca sa lucram 24 din 24, 3 schimburi la metroul dr taberei si Aeroport, ca sa le finalizam mai rapid, poate chiar la timp pt meciurile din campinatul mondial"?

 emil_sv, on 23 mai 2018 - 13:54, said:

Aia de la USR nu au altceva in cap decat interzicerea si oprirea, ok sunt anti coruptie dar sunt multi pe acolo mega dubiosi incepand cu Nicusor Dan care se lauda cu sute de procese impotriva diversilor care au incalcat legi urbanistice. Ce nu spune e ca mai mult de jumate din marile lui procese le-a retras. De ce? Mai sunt cativa combinatori pe acolo care sunt fix aceeasi chestie, niste santajisti dubiosi, de ce i-as pune pe aia? Ok astia de la PSD si PNL sunt jigodii dar pe astia stiu sa ii anticipez, Aia de la USR momentan in ochii mei sunt doar prosti. Eu mai degraba prefer jigodia decat prostul. de ce?
Jigodia produce pagube altora si sunt previzibile ca sunt in interesul lui propriu. Prostul produce pagube si siesi si altora si e complet imprevizibil. Pe jigodie stii cum sa il iei si sa il anticipezi, pe prost nu. Dobitocii aia de la usr nu fac absolut nimic, doar se opun. E foarte usor sa spui nu la orice. Asta e strategia lor, nu fac absolut nimic, din contra sunt niste franari in orice. Doamne fereste sa ajunga aia sefi in primarii, sa vezi atunci frustrari. Si spun asta dintr-o experienta recenta nu din auzite.
spui asta ca ai si tu niste interese cu primaria si iti e intamplator mai avantajos sa ai de-a face cu PSD decat cu oameni cu verticalitate si principii cum sint cei de la USR, dar faci multa multa politica aici si sincer nu cred ca e locul. Tine-ti opiniile pro-PSD si pro-ruse pt tine sau pt Poiana

 TheWarrior, on 23 mai 2018 - 13:55, said:

Nu incurc pe nimeni cu nimic. Unde sta masina trec de 2 ori pe saptamana niste tomberoane de gunoi (si au loc berechet sa treaca - ca altfel nu statea 17 ani acolo o masina si vreo 3 motociclete).
pe ce strada e? se vede pe google street acea masina? fac eu o reclamatie si pt ea.
Daca e abandonata mai ales se ridica rapid.

 TheWarrior, on 23 mai 2018 - 13:55, said:

Iti mai repet, pe trotoarul bulevardului (lat de vreo 7m) sant dispuse masinile pe 2 randuri - un rand in spic, pe altul in sir. Printre ele poate trece o masina, atat. Pietonii se dau la o parte efectiv, adica intra intre masini. Nu mai vorbim de gemeni ca aia nu au nici atat loc. Trotoarul acesta e lung de cativa km si pe o parte si pe alta a bulevardului marcat si se iau bani de la cei cu masini.
se iau bani de la 2 randuri de masini parcate pe trotuar? nu cred. ar fi ilegal.
trebuie sa se termine o data pt totdeuna cu masinile pe trotuar. numai in Romania se intampla asa ceva.
ingrozitor sa nu fie loc pt o mama cu copii... groaznic. oribila tara.

#84
emil_sv

emil_sv

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,663
  • Înscris: 19.12.2012

 unbrutus, on 23 mai 2018 - 14:02, said:

dar nu sint doar 2 ani din pacate... sint multe zeci de ani.
uite acum cu fantanile la care se lucreaza in bucuresti, la 2 pasi de alt mare santier, catedrala mantuirii neamului, la care se lucreaza chiar in 3 schimburi, adia non stop

Oare nu era mai normal sa spuna dna primar "ok, luam muncitorii de la fantani si catedrala cateva luni ca sa lucram 24 din 24, 3 schimburi la metroul dr taberei si Aeroport, ca sa le finalizam mai rapid, poate chiar la timp pt meciurile din campinatul mondial"?


spui asta ca ai si tu niste interese cu primaria si iti e intamplator mai avantajos sa ai de-a face cu PSD decat cu oameni cu verticalitate si principii cum sint cei de la USR, dar faci multa multa politica aici si sincer nu cred ca e locul. Tine-ti opiniile pro-PSD si pro-ruse pt tine sau pt Poiana
Esti ridicol amice! Sunt o victima a coruptiei unei administratii lipsite de interes si viziune, n-are sens sa intru in detalii pe un forum. Daca tie ti se pare ca sunt psdist, cred ca trebuie sa iti reevaluezi capacitatea de a judeca oamenii din jur. Si nici pro rus nu sunt ca am dat un articol despre urbanism si hai plimba ursu' ca nu te duce capul deloc, si bati apa in piua cu aberatii.

Edited by emil_sv, 23 May 2018 - 14:08.


#85
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 TheWarrior, on 23 mai 2018 - 13:55, said:

Dar lumea unde tine masinile, le ia in casa?
masinile trebuie tinute in casa, sau oriunde in alta parte, dar sa nu incurce circulatia pietonilor pe trotuar.
daca nu vrei sa o tii in casa, o poti vinde, asa cum ti-am mai spus deja, sau sa te muti undeva unde ai loc de parcare.
intr-adevar, acum inca poti sa abuzezi si sa iti tii masina pe alei fara bani, insa intr-un viitor sper cat mai apropiat, vei fi fortat sa o vinzi sau sa te muti.
Asa e normal in toata lumea. mai putin africa, Romania etc

#86
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 unbrutus, on 23 mai 2018 - 13:22, said:

Ce facilitati avem???
Moluri, discoteci, putem scuipa seminte si arunca gunoaie pe jos fara sa patim nimic, putem sa ne lasam cainii sa se cace pe strada fara sa luam amenda, putem parca cam oriunde vrem sa luam amenda.

#87
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

 unbrutus, on 23 mai 2018 - 14:06, said:

se iau bani de la 2 randuri de masini parcate pe trotuar? nu cred. ar fi ilegal.
trebuie sa se termine o data pt totdeuna cu masinile pe trotuar. numai in Romania se intampla asa ceva.
ingrozitor sa nu fie loc pt o mama cu copii... groaznic. oribila tara.
Noi vorbim aici e Bucuresti, Tot orasul are trotarele marcate si se iau bani.
Nici eu nu sunt de acord. Pe unde merg masinile nu merg oameni si viceversa.

Am vazut sensuri giratorii in Bucuresti, unde cand se lasa seara, se stationeaza masini.
Asta in sectorul 3 care e fruntea (vorba aia - nu ai ce sa ii reprosezi primarului). Sau ridicat intr-o perioada, dar numai la orele pranzului, noaptea le lasa sa stea. Acum nu se mai ridica deloc.

#88
valecris16

valecris16

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 26.11.2007
A avut ,emil_sv o postare mai sus in care spunea....'Timpul pe care il petreci in drum spre si dinspre locul de munca este unul dintre cei mai importanti factori in perceptia calitatii vietii.'arat...
Adevarat...din momentul in care ai iesit pe usa casei si ajungi la job, pana intri apoi in casa..... se considera timp acordat acestui job....
De peste 7-8 ani...in momentul in care un angajator are disponibil un post/job....din start va chema la un eventual interviu doar persoane care au domiciliul in apropiere,dar este valabila si reciproca....timpul devine cea mai importanta 'moneda'.....

Companiile mari(dar si cele mijlocii....) care vor sa supravietuiasca in jungla de bucale, se orienteaza din timp catre un sediu la marginea orasului,catre o iesire/intrare  principala....iar in timp,acel sediu ,devine sediu principal....

Sectorul cu cea mai mare suprafata verde( parc...spatii verzi...etc) ramane sect. 3....
In viitorul apropiat primaria generala va trebui sa ia o hotarare privind renuntarea la un mijloc de transport de suprafata din oras...fie el tramvai///autobuz///trolebuz...asta pentru o fluidizare a traficului de suprafata.
Masurile adiacente, in care nu mai dai voie sa intre orice/oricat in oras...in care distributia de marfuri se va face doar seara dupa ora 22.00.....sunt si ele de actualitate,dar mai trebuie sa se si doreasca acest lucru.

Per ansamblu...de undeva trebuie inceput....masurile care trebuiesc luate sunt majoritatea nepopulare.....dar alternativa unui oras blocat de dimineata pina seara cu o populatie gata de scandal//bataie Posted Image  la orice ora, este  cea mai rea din toate....

Apropos'    in imaginea de mai jos stie cineva cind trebuie sa cedeze trecerea autocamionul?? si in ce ordine se trece???

Attached Files



#89
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

 emil_sv, on 23 mai 2018 - 13:54, said:

Aia de la USR nu au altceva in cap decat interzicerea si oprirea, ok sunt anti coruptie dar sunt multi pe acolo mega dubiosi incepand cu Nicusor Dan care se lauda cu sute de procese impotriva diversilor care au incalcat legi urbanistice. Ce nu spune e ca mai mult de jumate din marile lui procese le-a retras. De ce? Mai sunt cativa combinatori pe acolo care sunt fix aceeasi chestie, niste santajisti dubiosi, de ce i-as pune pe aia? Ok astia de la PSD si PNL sunt jigodii dar pe astia stiu sa ii anticipez, Aia de la USR momentan in ochii mei sunt doar prosti. Eu mai degraba prefer jigodia decat prostul. de ce?

Emil, iti inteleg perspectiva, dar este un grad in toate. Eu nu cred ca putem cobori sub nivelul actualei administratii. Cunosc oameni angajati pe acolo, stiu cum se face treaba, e crunt. Nepotism e un cuvant foarte usor. Si atunci, trebuie schimbat ceva, macar pentru a-i forta pe primi sa se restructureze. Stii cum e, "numai un idiot face acelasi lucru de mai multe ori si se asteapta la rezultate diferite". Cam asa suntem noi, bucurestenii. Votam combinatorii vechi, dar cumva ne asteptam sa se schimbe?

Eu nu zic ca ND e vreo eminenta, dar cred sincer ca ar face treaba mai buna decat cei de acum. Si pentru cetatenii de rand care nu au vreo treaba directa cu primaria, si pentru cei care vor sa investeasca.

#90
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 MembruAnonim, on 23 mai 2018 - 14:13, said:

Moluri, discoteci, putem scuipa seminte si arunca gunoaie pe jos fara sa patim nimic, putem sa ne lasam cainii sa se cace pe strada fara sa luam amenda, putem parca cam oriunde vrem sa luam amenda.
ah, acum inteleg, facilitati...
si sa vrem parcari pe alei... facilitati... corect

 TheWarrior, on 23 mai 2018 - 14:16, said:

Asta in sectorul 3 care e fruntea (vorba aia - nu ai ce sa ii reprosezi primarului).
imi vine sa injur cand vad asa ceva postat... cum si cand am ajuns sa avem astfel de mentalitati??

negoita trebuia sa fie in puscarie ascuns adanc... fura, a furat si va fura tot timpul... a furat un titlu de doctorat, tva la mii (MII, peste 1000!!) de apartament, a pus si pune borduri duble peste tot, taie din spatii verzi pt a mai pune niste borduri, pune panselute cu 100 ron firul in loc de 8 ron...

ma revolta mentalitatea asta... ca trebuie sa laudam pe oricine face si ceva, orice, din meseria pt care e platit...

Cred ca vom vedea multi laudand PSD, firea etc pt orice au si facut bun, gen nu stiu, au mai dat 100 la salariu... atunci ii lasam sa fure in continuare

Edited by unbrutus, 23 May 2018 - 14:35.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate