Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!
 La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour
 Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 

Un batran in vacanta la munte!

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#55
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009
Io zic sa nu te grabesti cu Sinaia, mai ales ca vor fi lucrari la gara. Lasa pt 20-21.
Recomand Horezu sau Olanesti, mai aproape ambele.
Nu stiu de ce ai intrebat de piste de trotinete. Vrei sa inchiriezi vreo electrica?

#56
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Am stabilit impreuna cu prieteni ca mergem la Sinaia.

Avem trotinete electrice.
Si la Olanesti am un prieten care a fost in 2018, eu am fost la Caciulata, pare tot pe acolo prin zona.

Nu este cine stie ce conditie sa mergem cu trotinetele electrice, erau doar un avantaj ca le aveam si puteam sa ne deplasam mai repede prin ce statiune ar urma sa mergem.

Noi vrem sa mergem 2020 luna Iulie-August.


#57
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,097
  • Înscris: 20.12.2007
A mai avansat planificarea ? 2020 e acusica dupa colt

#58
_-Aether-_

_-Aether-_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 29.09.2019
2019 - Mers la Calimanesti-Caciulata.
2020 - Stabilit locatie Sinaia.

Sambata o sa ne uitam nitel de hotel, ca fapt divers inca ne gandim daca sa luam all inclusiv sau mic dejun.
Este 1000 de lei(sau aproape 1000 de lei) diferenta pentru all inclusiv, nu stiu daca merita.
Cu atat mai mult ca avem in plan sa mergem cu telegondola, telesky, cum se numeste scaunul de urca pe munte, vrem sa mergem la cota 1400, cota 2000, sa mancam si noi ceva acolo, sa bem o bere.
Am inteles ca preturile sunt de cateva ori mai mari ca in Sinaia, este placerea noastra, o data in viata.
Vrem sa ne plimbam cu trenuletul prin sinaia.
Sa mergem la Castelul Peles.
In rest vrem sa ne plimbam, sa ne simtim bine, sa bem o bere.

Ne gandim daca are vreun rost sa stabilim de acum vacanta sau sa asteptam luna Ianuarie.
Nu stiu preturile la Sinaia, mi-a fost explicat ca sunt mult peste Caciulata, adica sa ma astept la preturi mai piperate.

O sa vedem noi la cat ne ajunge masa zilnica, mic dejunul este inclus in toate pachetele turistice pe care le-am observat pe directbooking.
Nu stiu preturile si tinand cont ca megem mai multi prieteni si mergem sa iesim seara in oras, sa bem, cred ca este clar ca zambesc cand scriu randul asta si chiar nu pot nici macar sa aproximez vreo suma.
Am stabilit 50-100 de euro pe zi, ca doar ziceam ca vrem sa mancam si la cota 2000, deci o sa ne tupaneasca bugetul serios de tot.

Si este un singur calcul, daca luam all inclusiv terminam toate tichetele de vacanta(fiecare isi plateste partea lui).
Daca este sa luam doar cu mic dejun, ne-ar mai ramane pentru inca o vacanta la Govora, Herculane.

Si All inclusivul asta este asa si asa, cred ca ULTRA ALL INCLUSIV este si cu bautura inclusa in pachet dar si asa doar nu o sa stam naiba numai pe langa hotel, megem la terase, cluburi.

#59
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019
Nici sa nu va ginditi sa mincati " sus '" ca va bateti joc de voi . Daca urcati , beti o cafea si este suficient . Prerturile sint ok , adica mari ca peste tot , si servicii indoielnice .
Tocmai am stat o saptamina in Sinaia , cu " ultra all " nedeclarat , dar asa a fost . La iesirile prin zona , am consumat minim pe la alte locatii . Zona este frumoasa , dar daca nu ai masina nu ai ce face loco .

#60
_-Aether-_

_-Aether-_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 29.09.2019
Este ok si ce zici tu, o bere, o cafea, noi avem in plan sa facem acolo un popas mic, adica sa nu ne ducem pana acolo si sa nu servim si noi un suc.

Sper ca nu am mai intrebat pe subiect, fiind pe munte? Au cumva vreun restaurant cu specific vanatoresc?

#61
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019
N-am cautat ca am avut mincare in exces si de super calitate unde stateam, si aveam o experienta neplacuta recenta de circa o saptamina inainte in Bucovina .
Singura masa adevarata a fost in Brasov

#62
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,097
  • Înscris: 20.12.2007

 _-Aether-_, on 01 noiembrie 2019 - 20:48, said:

... inca o vacanta la Govora, Herculane.

Nu e rău pentru cineva de 90 de ani dar tu înțeleg ca n-ai nici 40 de ani!!!

#63
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 15.03.2009
Din Sinaia si pana in varful muntelui la Cota 2000 ai telecabina si telegondola - merg in paralel , cu intrerupere la Cota 1400. Telecabina pleaca din centrul Sinaii , telegondola de un pic mai sus .
La 1400 sunt cateva mici restaurante ,destul de aglomerate ; eu cand ajung pe acolo trag la Sami , care are terasa in stanga cum iesi din telegondola . Micii anul trecut erau 3 lei buc. + painea separat , o cafea expreso 7 lei ,berea 5-7 lei, caca-cola 0,5 L - 5 lei.
Inainte sa urci la 2000 iti recomand sa te uiti pe webcamurile de acolo sa vezi cum e vremea - daca e ceata , nu vezi nimic si poate fi mult mai frig decat la 1400.
.La 2000 , la telecabina era un restaurant cu terasa  , nu stiu daca mai e deschis de cand cu telegondola , iar la telegondola e un bistro; n-am fost , dar cei care au fost se plang de preturi nejustificate.
Telescaunul 1400-2000 nu  functioneaza deocamdata -e prea frig pt excursionisti si prea cald pt. schiori.
De la 1400 , daca nu -ti pune pb. un traseu de vreo 10km , poti  cobori pe drumul care trece pe la schitul Sf.Ana  si coboara spre poiana stanei regale . Aici pe langa poiana larga cu vedere spre Caraiman si Baiului , ai 2 observatoare de unde se vede o mare portiune din Valea Prahovei. Unul e spre est - stancile Frantz Josef - si se vede toata zona din Sinaia pana in Busteni , iar al2-lea e spre sud  Stanca cu clopotei , de unde se vede Sinaia si tot muntele
Apoi cobori pe poteca regala si iesi undeva pe Drumul Cotei ; daca te mai tin balamalele ,iti recomand sa faci stanga tot pe poteca spre Vulparie si sa iesi intre Peles si Pelisor (+2 km).
Attached File  cota 1400.JPG   465.13K   7 downloads
Attached File  Sinaia de pe Stanca cu clopotei.JPG   419.72K   7 downloadsAttached File  vedere spre Busteni de la stanca Frantz Josef .JPG   336.3K   7 downloads

#64
_-Aether-_

_-Aether-_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 29.09.2019

 Kokoshmare, on 01 noiembrie 2019 - 22:46, said:

Nu e rău pentru cineva de 90 de ani dar tu înțeleg ca n-ai nici 40 de ani!!!
varsta este doar un numar.

 3matrix, on 01 noiembrie 2019 - 22:12, said:

N-am cautat ca am avut mincare in exces si de super calitate unde stateam, si aveam o experienta neplacuta recenta de circa o saptamina inainte in Bucovina .
Singura masa adevarata a fost in Brasov
Mai citeam review pe paginile astea si pot sa zic ca daia se cara turisti cu mancare la ei, 1 ca nu gasesti mancare mai altfel, adica ceva specifica zonei.
Cum m-am gandit eu sa caut, restaurant specific vanatoresc.
Nu zic ca o sa fie prea grozava carnea de mistret dar macar zic ca am incercat si eu ceva nou in vacanta.

 tinel231, on 01 noiembrie 2019 - 23:44, said:

Interesant, daca nu am mai fost pe acolo nu stiu cum este cu aranjarea, probabil o sa ma plimb nitel cu google prin Sinaia.
O sa verificam Sami, deja caut pe google.
Buna smecheria cu Sami, noi probabil o sa ne ducem 1Iunie-1Iulie, perioada asta, 5 sau 7 zile.

Ai descris un traseu foarte frumos dar nu suntem pregatiti, noi mergem la distractie, nu vreau sa dam dintr-una in alta.

Legat de Sinaia am fost avertizat de toata lumea cu privire la preturile de acolo si mi-au fost recomandate alte zone, din pacate am zis ca vrem si noi sa vedem Sinaia, asa am fost avertizat si cu preturile de la 1400 si 2000.

Altceva interesant in tara asta nu prea cred ca ai ce face.
Nu vreau mare, fiecare cu placerea lui, am niste prieteni tot ca mine noi nu vrem mare, daca este ceva ne ducem in Grecia, Turcia, Bulgaria, nu vrem mare.
Pentru mine vacanta placuta este vara la munte.

Din pacate in Romania nu prea ai multe variante, mai vazusem variante pe la Vatra Dornei dar am zis sa o luam incet cu Sinaia.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate