Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Un batran in vacanta la munte!

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#19
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,259
  • Înscris: 24.01.2008
Ultima data cand am verificat, Sulina si Tulcea nu prea erau la munte.   :lol:

#20
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,216
  • Înscris: 06.01.2007
Hahaha, yeap, ma luasem cu vacanta si am uitat ca omul vrea la munte.

#21
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Eu nu am auzit ca Predealul sa fie un oraș periculos. Nici mersul cu trenul. Este drept ca merg extrem de rar dar de cate ori am călătorit a fost OK. Sunt pensiuni multe la preturi bune mai ales ca nu este sezon. Din pacate de Predeal a ramas doar numele. Mai repede Sinaia ar fi interesanta. Sunt cateva trasee pe Bucegi foarte accesibile : cota , bolboci , Peștera.. .

#22
Salix_

Salix_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 09.02.2007
Eu nu stiu, Argent, de ce iti place sa insisti pe faptul ca esti batran, cand de fapt esti nascut dupa 1980 ( asa retin ca ai afirmat intr-un topic de-al tau).
In afara de CFR, pt. Predeal exista si Softrans. Conditii mai bune.
http://www.softrans....trenurilor.html
Pret bilet: 60 de lei

Edited by cris_nov_77, 12 May 2018 - 19:41.


#23
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017

View Postvata_pa_batz, on 12 mai 2018 - 17:59, said:

Tataie, joci ruleta ruseasca. Sint extrem de curios ce anume urmeaza sa-ti pice-n cap prima data. Gara, trenu, muntele, gunouiu, sau "hotelu"? Si daca scapi de toate astea vezi pe unde te asezi...cu laptopu.
In locu lu matale incercam un Sovata. Arata in orice caz mai pasabil decit Predeal, care pare sa fie un morman de jeg
Da incolo de laptop ca daca mai schimb multe trenuri sau autocare iau 2 telefoane la mine, amandoua cu GPS offline macar sa stiu prin ce oras sunt.

Ma plimbam prin Predeal si ma gandeam cum urcam eu asa pe strada aia pietruita, ma gandeam daca m-ar musca un caine maidanez ca trebuie sa ma interesez unde este spitalul in Predeal.



View Postmaccip, on 12 mai 2018 - 18:30, said:

Votez si eu Sovata. Insa in afara de tren, tre sa mai iei si un autobuz de pe la Sighisoara.
Sau depinde de unde vii.
Sau daca ai bani -> Sulina.
Te costa in plus 120 lei transportul cu vaporul de la Tulcea + inca ceva la mancare(variantele ieftineaua nu sunt asa de multe), dar eu zic ca merita, mai ales cam peste o luna, doua cand poti face si o baie in mare.
Daca cumva se face ca n-ai vazut litoralul Romanesc, eu iti recomand sa nu-l vezi decat in vederi sau reclame. Sa ramai cu o parere buna.
Sau Sulina.  E si acolo litoral, desi sintagma de Litoral nu se foloseste pentru Sulina (mai bine ca nu).
Nu este chestia legata de bani, ca intre 10 zile la Predeal sau undeva sa nu imi placa, pot sta 5 sau 7 zile undeva mai scump, adica vreau sa ma duc undeva placut si este clar ca cel mai mare punct al planului de vacanta este cel legat de transport, nu am masina personala si sunt dependent de tren sau de autocare.

Au prize pe tren? Sau trebuie sa cumpar si 2-3 power bankuri sa urmaresc pe harta prin ce orase sunt, nu cumva sa trec de statia mea, ca in atatea ore cat fac eu de la Craiova pana la munte...

View Postcris_nov_77, on 12 mai 2018 - 19:40, said:

In afara de CFR, pt. Predeal exista si Softrans. Conditii mai bune.
http://www.softrans....trenurilor.html
Pret bilet: 60 de lei
Nu pretul biletului este problema, sa stiu sigur ca am transport asigurat conteaza.

Imi pare ciudat ca nu sunt pachete gen hotel + transport asigurat + cum sa zic eu? Ceva organizat, adica un traseu de facut la munte, vizitat vreun castel. Deci practic turismul in Romania este o chestie in care tu inchiriezi un hotel pe internet si apoi te plimbi cu masina pe langa el, asta daca ai masina, daca nu ai masina te plimbi cu microbuze pe munte si cam atat.

#24
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,216
  • Înscris: 06.01.2007
De regula au, dar poti avea si ghinion sa nu aiba.
Sa zicem un 90% sanse sa ai.
Poti folosi saitul asta.
http://appiris.infof.../MyTrainRO.aspx
Bagi numarul trenului in care esti si-ti arata "in cvazi timp real" unde esti sa stii unde cobori.
Iti arata minute intarziere in fiecare statie, poti incerca acum cu un tren care e in miscare sa vezi ce arata.
Dar nu mai fi asa stresat, in tren in general sunt oameni.
95% dintre ei stiu sa vorbeasca romana sau engleza. Ceilalti vorbesc perfect ungureasca.
Nu se pune problema sa nu stii unde sa cobori decat daca te imbeti in tren.
In general trenul e civilizat, in ultima vreme e mai nasol. Acum 4-5 ani CFR era fain, chiar fain, acum au mai retrogradat.
Ca asa-i la noi, 2 pasi inainte, unul inapoi.

Nici eu n-am masina, merg doar cu trenul. La ultima cursa (1Mai) Bucuresti-Roman si retur a fost foarte decent. Dar dupa cum am zis, mai nimeresti si gherle (adica nu le merge ACul, n-au prize, au scaune prea apropiate, intarzieri de ordinul a 30minute chiar 1ora... chestii de-astea)
In general au o masuta in fata ta pe care poti pune leptopul, ai prize, AC.
Nu poti fuma decat in statiile unde stationeaza mai mult de 2 minute, pe peron.
Poti vedea care sunt alea pe saitul de l-am zis, iti zice cat stationeaza.
Daca ai norocul sa mearga un pic mai repede, va stationa mai mult. Niciodata nu pleaca mai devreme decat ora planificata dintr-o statie. Daca ajunge mai devreme, va stationa mai mult sa poti fuma.
In principiu  e OK cu trenul. Dar tre sa ai si noroc. Ca asa-i la noi.

#25
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,679
  • Înscris: 22.01.2015
Argentule,da-o dreaq,daca intrebi de prize!Asta vrea sa zica ca ai mai fost pe afara!Si daca nu ai mers cu trenul cat ai trait in Ro tre sa te dea astia pe Discovery-Last bigfoot(Yeti) de Romania.Efectiv nu pot crede ca nu ai folosit trenul>topic ca sa fie. Mai ales ca esti sub 50 ani.

#26
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006
Du-te mai bine la Sinaia, ai și ce vedea, ai și locuri de plimbare în natură aproape de oraș. Peleșul, mănăstirea, Poiana Stînii, cota 1400, cota 2000, drumul vechi de la cotă în Sinaia, Piscul Cîinelui, parcul central, plus locuri inclusiv în oraș, pe Furnica, sau în parcul Peleșului, unde poți sta cu laptopul sub un brad.
Plus transport local cu autobuze, care duc din centru la stația de gondolă, pe Furnica, în Cumpătu și unde mai vrei.

#27
Minimalistul

Minimalistul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 13.02.2016

View Postmaccip, on 12 mai 2018 - 18:30, said:

Daca cumva se face ca n-ai vazut litoralul Romanesc, eu iti recomand sa nu-l vezi decat in vederi sau reclame. Sa ramai cu o parere buna.
Total de foarte acord!

View Postcris_nov_77, on 12 mai 2018 - 19:40, said:

Eu nu stiu, Argent, de ce iti place sa insisti pe faptul ca esti batran, cand de fapt esti nascut dupa 1980 ( asa retin ca ai afirmat intr-un topic de-al tau).
In afara de CFR, pt. Predeal exista si Softrans. Conditii mai bune.
http://www.softrans....trenurilor.html
Pret bilet: 60 de lei
De astia am si uitat. Mai, nu exista un calculator pentru mersul trenurilor care sa includa toate firmele?

#28
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006

View Postcris_nov_77, on 12 mai 2018 - 19:40, said:

Eu nu stiu, Argent, de ce iti place sa insisti pe faptul ca esti batran, cand de fapt esti nascut dupa 1980 ( asa retin ca ai afirmat intr-un topic de-al tau).

El se refera la intelepciune, nu la varsta fizica. :D

Si eu i-am recomandat Sinaia sau Busteni. Desi, eu as prefera Sinaia. Predealul, ca si Poiana Brasov, e plin de hoteluri si de vile si cam atat.

#29
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

View Postgumball3000, on 12 mai 2018 - 16:32, said:

Tot cam asa am fost si eu, doar ca de la gara pana in statiune am fost pe jos (vreo 30-45 minute de mers).
E jegoasa si statiunea, dar mai ales traseele.
Si noi am mers pe jos/cu masina prin Predeal (nu chiar foarte mult), am si mincat la o terasa, citeva magazinase... nu am vazut mizerie cam deloc.
Oricum, nasol.

#30
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,946
  • Înscris: 03.08.2008
Mergi la Sinaia , iesi de 1000 de ori mai bine decat in Predeal.

#31
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Ma uit pe street view si Sinaia arata cam ce imi imaginam eu ca arata muntele, ceva cladiri vechi https://www.google.r...!7i13312!8i6656
https://www.google.r...!7i13312!8i6656
Au gara, adica chiar mi-a aratat google rezultate cu hoteluri aproape de gara, pe semne ca nu sunt singurul care vrea sa se duca cu trenul la Sinaia.

Desigur pozele google street view sunt din Octombrie... imi imaginez ca in lunile de vara sa fie mai ocupat.
Oricum imi place, pare ca te poti plimba prin Sinaia cu o trotineta electrica.

#32
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,946
  • Înscris: 03.08.2008
Alea sunt poze din 2012 , arata mult mai bine acum Sinaia

Ia uite ce frumos e in Sinaia

https://www.google.r...12!8i6656?hl=en

https://www.google.r...00!8i5000?hl=en

#33
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Cu Castelul cum este? Platesti intrare cand intri in castel? Sau platesti intrare de cum ai intrat pe proprietate, aleea Pelesului?

#34
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,946
  • Înscris: 03.08.2008
In curte te poti plimba gratis in liniste, au si 2 terase si restaurante
intrare se plateste la intrare in castele

#35
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006
Plătești numai dacă vrei să vezi castelul. Plimbarea prin parc e gratis. Ai și cîrciumi bune acolo, de pildă Carol Bierhaus.

#36
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
+1 pt Sinaia si mie mi-a placut foarte mult.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate