Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Un batran in vacanta la munte!

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#37
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009
Argent, hai ca ai exagerat. De la primul post nu ai fost credibil, iar pe parcurs ai iesit in decor de mai multe ori.
Asa nestiutor si necunoscator in ale trenului, prima vacanta, primul castel, prima rezervare.
Cu toate astea iti trebuie laptop la aer curat, sa poti continua cele 10 postari/zi de cand ai cont pe softpedia.

Daca faci studii de marketing ne poti spune, raspundem bucurosi la survey-uri.

#38
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017

View Postnniki, on 14 mai 2018 - 23:01, said:

Argent, hai ca ai exagerat. De la primul post nu ai fost credibil, iar pe parcurs ai iesit in decor de mai multe ori.

Daca faci studii de marketing ne poti spune, raspundem bucurosi la survey-uri.
Deci ti-am citit mesajul si ma gandeam ca ultimul meu mesaj este "

View PostArgent, on 13 mai 2018 - 18:20, said:

Cu Castelul cum este? Platesti intrare cand intri in castel? Sau platesti intrare de cum ai intrat pe proprietate, aleea Pelesului?
"
Cu ce nu sunt eu credibil cand eu intreb?

Imi pare ciudat mesajul tau si o sa dau raport sa fie sters, te-am citat doar ca am impresia ca ai citit vreun alt subiect si ai vrut sa scrii mesaj in alta parte.

Si vorba aia, cand o sa ma duc in vacanta o sa va pun poze, inca nu m-am hotarat la ce hotel sa ma cazez si inca verific.
Ete nu am mai fost in vacante in care eu sa ma ocup de transport, de rezervat la hotel, de tren.

Studiu de marketing cu street view si mers cu trenul? Toate la buget? Cred ca sunt tot ce isi doreste orice hotelier.
Si legat de laptop, una este sa spui ce ti-ar place tie si alta este sa vezi ce se poate face, de exemplu nu cred ca o sa iau laptopul la mine, 2.5kg, unde ma duc eu la plimbare prin Sinaia cu 2.5kg? Asa ca o sa iau al doilea telefon in caz ca se strica primul telefon, raman fara baterie sau etc... Am cam mult de mers prin tara sa stau dependent de un singur telefon.

Am prieteni care nu au fost in viata lor in vacanta, zic o vacanta adevarata nu ca mergi cu autocarul pe la vreo manastire sau pestera si apoi te intorci acasa. Deci nu stiu ce pare ciudat ca nu am fost vreodata la o vacanta sau ca nu m-am ocupat eu de rezervare, transport etc...

Edited by Argent, 15 May 2018 - 08:05.


#39
sopo

sopo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 20.11.2007
Asadar Sinaia, da?

Si dupa ce vezi tot prin Sinaia iti recomand cu mare drag sa te urci a doua oara in tren si sa mergi la Busteni, la Castelul Cantacuzino, pentru mine a fost o surpriza extrem de placuta mai ales ca nu aveam mari asteptari. Periodic au si expozitii. Daca nimeresti in timpul unei expozitii poti opta sa vizitezi si expozitia sau sa vizitezi doar castelul.
Mai e si o manastire pe acolo, Caraiman ii zice,  dar nu prea intra in sfera mea de interes dar m-as duce daca as avea prea mult timp.

Apoi, in alta zi, tot din Busteni urci cu telecabina la Babe si Sfinx, atentie, o sa ai un soc pentru ca nu e peisajul ca in reclama de la Bucegi.

Acum nu stiu ce sa mai zic... batran? Io's din 67, as zice sa te duce in plimbarica si pana la Cruce, este unul din cele mai usoare trasee, ce zici? Te tin genunchii? Posted Image  Daca nu macar pana la Cabana Caraiman, pentru vedere.  Altfel 10 zile in Sinaia...prea lenevesti Posted Image.

View PostArgent, on 12 mai 2018 - 20:02, said:

Ma plimbam prin Predeal si ma gandeam cum urcam eu asa pe strada aia pietruita, ma gandeam daca m-ar musca un caine maidanez ca trebuie sa ma interesez unde este spitalul in Predeal.

Nu strica sa iti cumperi un aparat cu ultrasunete pentru caini.

Edited by sopo, 15 May 2018 - 12:10.


#40
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008

View Postsopo, on 15 mai 2018 - 12:14, said:

Nu strica sa iti cumperi un aparat cu ultrasunete pentru caini.
...si un cutit de lemn pentru ursi...

Edited by Barboso, 23 May 2018 - 14:00.
Chiar era nevoie sa citezi (ditamai) ultimul post ca sa nu zici, practic, nimic ?


#41
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Am stabilit ca nu o sa iau laptopul la mine.
O sa cumpar o trotineta electrica si o sa ma duc pe langa sinaia, o trotineta are 15 kg, asta o sa fie cel mai greu obiect de carat, pe tren... ca la urma merg calare pe el.

Cat o face trenul de la Craiova pana la Sinaia?

Edited by Argent, 10 February 2019 - 15:22.


#42
z_e_n_i_t_h

z_e_n_i_t_h

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 24.10.2011
de un an tu tot planuiesti un concediu la Sinaia?
eu sunt de parere ca te vei plictisi daca stai 10 zile in acelasi loc, mai ales daca nu ai masina sa te misti. as merge 5 zile la Sinaia si 5 la Brasov
pentru Valea Prahovei trebuie sa cauti cazare cu minim 7 zile inainte daca vrei sa mai gasesti ceva la pret bun. in mai toate statiunile exista taxi, nu trebuie sa te cazezi langa gara
cazare decenta ar trebui sa gasesti pe la 200 lei/noapte cu mic dejun inclus. pentru celelalte mese si alte cheltuieli iti mai trebuie minim 100 lei/zi deci un total de 3000 lei pentru un concediu de 10 zile.
la suma asta se adauga transportul si o rezerva de bani in caz de...orice. de regula, la receptie poti cere recomandari pentru "servicii extra"

#43
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,060
  • Înscris: 20.12.2007
Și eu sunt curios de deznodământul acestei călătorii Craiova Predeal și retur, planificata un an întreg.

#44
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Am fost la Caciulata.

Anul viitor ma duc la Sinaia.
Sincer sa fiu imi pare rau ca nu m-am dus anul asta la Sinaia, poate distanta mai mare, poate am fost luat mai din scurt cu alegerea vacantei etc...

O sa incerc sa fac Sambata un plan.

#45
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,060
  • Înscris: 20.12.2007

View PostArgent, on 25 iulie 2019 - 20:46, said:

Am fost la Caciulata.

Anul viitor ma duc la Sinaia.
Sincer sa fiu imi pare rau ca nu m-am dus anul asta la Sinaia, poate distanta mai mare, poate am fost luat mai din scurt cu alegerea vacantei etc...

O sa incerc sa fac Sambata un plan.
OK. Ne auzim în 20-20

#46
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Ianuarie, in ianuarie facem rezervarea.

Acum tinand cont ca majoritatea lucrurilor pe care le-am intrebat pentru Caciulata sunt valabile si pentru Sinaia, raman lucruri la nivel de curiozitate despre Sinaia.

Locuri de vizitat, tarife la cota 2000, in rest sunt treburi care au fost valabile si pentru Caciulata.
In Caciulata preturile au fost destul de mici, in Sinaia banuiesc sa fie mai piperate.

#47
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,060
  • Înscris: 20.12.2007
Știi ca într-un an de zile te poți duce de x ori pana la Sinaia și înapoi în aceeași zi? Și vezi la fata locului cum sta treaba.

#48
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
De ce sa platesc 200 de lei pe transport?
Ce eram curios legat de transport m-am lamurit pe Caciulata.

Legat de Sinaia am o curiozitate daca au zone de inchiriat trotinete si/sau daca au trotuare pentru trotinete?

#49
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,060
  • Înscris: 20.12.2007

View PostArgent, on 26 iulie 2019 - 21:22, said:

De ce sa platesc 200 de lei pe transport?
Ce eram curios legat de transport m-am lamurit pe Caciulata.

Legat de Sinaia am o curiozitate daca au zone de inchiriat trotinete si/sau daca au trotuare pentru trotinete?
Nu am vazut săptămâna trecută vreun punct de închiriat trotinete iar pentru piste de biciclete/trotinete trebuie sa ai loc ceea ce nu e în cazul în Sinaia. Lăsând la o parte pantele care cred ca ar epuiza imediat resursa trotinete. Apropo, vezi ca la anul când plănuiești sa ajungi la Sinaia, zona din fata Gării va deveni un imens șantier din cauza intenției municipalității de a construi o parcare.

#50
mihaistoian

mihaistoian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 02.11.2009

View PostArgent, on 26 iulie 2019 - 21:22, said:

De ce sa platesc 200 de lei pe transport?
Ce eram curios legat de transport m-am lamurit pe Caciulata.

Legat de Sinaia am o curiozitate daca au zone de inchiriat trotinete si/sau daca au trotuare pentru trotinete?
Biletul de tren Craiova-Sinaia e pe la 65-70 lei cu reducere 50% cu cupon de pensionar(din 12/an), deci nu te costa 200 lei!
Mai cauta pe net si dupa aceea sa vorbesti

#51
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Am gasit autobuz cu 100 de lei, am scris mai sus.
200 de lei am trecut total.

Kokoshmare Multumesc pentru informatie.

Ma uitam cu pe la hoteluri de buget care acceapta tichete de vacanta.

#52
mihaistoian

mihaistoian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 02.11.2009

View PostArgent, on 27 iulie 2019 - 09:37, said:

Am gasit autobuz cu 100 de lei, am scris mai sus.
200 de lei am trecut total.

Kokoshmare Multumesc pentru informatie.

Ma uitam cu pe la hoteluri de buget care acceapta tichete de vacanta.
Tu chiar nu stii ceea ce vrei! Cu tren privat, nu CFR, e companie din Craiova, conditii de drum foarte bune inclusiv wi-fi inclus,pret la 30% fata de autobuz, pleaca la 6 dimineata din Craiova si ajunge la 11 dimineata in Sinaia, ceea ce nici cu autoturismul nu poti sa o faci, si tu vrei sa mergi 12 ore cu autobuzul! Drum bun, in cazul asta!

#53
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Nu transportul este problema.
Putem merge cu un prieten cu masina, putem lua trenul, putem lua autobuzul, am invatat cum sta treaba cu transportul de la Caciulata.

Acum ma interesez despre Sinaia.
1 - Pret teleferic, ma uitai pe la preturi terasa de la cota 2000.
2 - Pret trenulet care face turul sinaia.

Si din ce vad nu prea ai ce face cu trotineta la sinaia ca este deal/munte.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/XuQeEsbiq38?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ma uit si eu Sambata sau Duminica, ma uit cateva minute la sfarsit de saptamana.
In ianuarie o sa facem rezervarea la hotel, sa vedem ce hotel, in ce zona, daca luam cu mic dejun, cina, toate astea incluse sau doar mic dejun.

#54
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,060
  • Înscris: 20.12.2007
Sunt multe hoteluri sau pensiuni în zona preferatul meu este New Montana
De mâncat, cea mai buna oferta calitate/preț este Irish House
De urcat ai și telecabină și telegondola și telescaun
http://www.teleferic.ro/tarife/
https://www.sinaiago.ro/tarife

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate