Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Poti avea acelasi numar la doua telefoane Telekom ?

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#37
MareleGingisKhan

MareleGingisKhan

    Banned la cerere

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 21.04.2018
OK.Posted Image

#38
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,876
  • Înscris: 27.04.2010
Un telefon rezistent la apa (Apple, Samsung, Huawei), cu o folie d-asta sau cu un bumper ...
Asa ai si si ultima fita de telefon, si il ai si protejat.
Deocamdata, eu am ramas la husa de silicon cu care a venit si le-amnpus (tuturor telefoanelor) sticla securizata.
La Mate 10 Pro deja am spart sticla, nu i-am mai schimbat-o. La celelalte le-a tot spart fi-miu, dar mai am sticle de schimb, ca am luat cate 2-3 ...

#39
I_am_RunninG

I_am_RunninG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 08.02.2018

View PostMareleGingisKhan, on 29 aprilie 2018 - 20:39, said:

Bine dar atunci inseamna ( nee, peste poate) ca trebuie maritul sa isi mai ia inca un numar ? Sa aiba doo? Nu ma caznesc indeajuns acum  cu un abonament ? Ar insemna sa am doua abonamente la  trebusoara  asta . Sau adica inca un numar cu simul lui .Doua .
Ca asta chinezescul e dual sim dar finlandezul nu . Si eu pe chinez il voi protejat ca asta e mai anemic .
da muncesti la santuri de ai asa frica? :)

#40
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,876
  • Înscris: 27.04.2010
Posted Image doar pe tanc ...

Edited by shymano, 29 April 2018 - 22:01.


#41
MareleGingisKhan

MareleGingisKhan

    Banned la cerere

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 21.04.2018
Posted Image

#42
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009

Quote

iPhone ofera avantajul ca este usor de folosit si rezistent la apa.
Asta nu e aria Mac, ca fost posesor de iPhone pe vremea cand mergea Jailbreak si Cydia avea de toate, zic ca e mai greu de folosit un iPhone decat un Android, la iPhone ai bataia de cap cu iTunes, la android lucri cu copy paste si unde vrei, meniurile interne fiind foarte asemanatoare. De duma cu lipsa iesirii de 3.5 nici nu mai zic.
Oricum ideea e ca treaba ca iPhone e mai simplu de folosit a picat demult din cauza politicii lor de securitate si antipiraterie.
Singurul plus al iPhone-ului e ca probabil inca are cele mai multe accesorii aftermarket fabricate pt el, dar nu cred ca nici seria S de la Samsung nu e departe, si alea au huse aftermarket enorm de multe.
Intre timp eu am un telefon care nu se comercializeaza in Romania, luat personal din afara si fara comanda in China nu cred ca am a gasi husa. Si la treaba asta cu husele aftermarket, iti trebuie un telefon destul de popular.
Telefoane Android cu IP68 sunt multe acum. Iphone 8 si Iphone X ofera doar IP67. Daca scapi telefonul in lac/piscina adanca e mai nasol. Posted Image
IP67 inseamna protectie totala la praf si rezistenta la apa pana la un metru adancime, jumate de ora, IP68 e peste un  metru adancime, specificat exact de producator.

Edited by SpeedDemon, 29 April 2018 - 22:09.


#43
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

View PostAres14, on 29 aprilie 2018 - 20:52, said:

In urma cu trei ani cand mi-am portat numarul dintr-o retea in alta, timp de 30 min daca cineva ma suna, suna ambele telefoane simultan.
Tehnic s-a putut, fie si limitat, sa fiu sunat pe doua numere o perioada.
Cerceteaza! Posted Image
Nu mai cerceta doar crede...ca la Biserica...
Nu ti s-a intamplat nimic spectaculos...acelasi MSISDN era provizionat in doua HLR-uri distincte...ale celor doi Operatori


#44
MareleGingisKhan

MareleGingisKhan

    Banned la cerere

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 21.04.2018
Ce este  frate HLR ?

#45
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Pe vremuri, cu vechile simuri, se putea. Exista sim magic, smart-simuri, pe care se puteau clona pana la 6 simuri diferite. Softul scana simul, gasea cele doua coduri, apoi le scria pe smartsim. Simurile actuale sunt mai destepte, se blocheaza la scanare. Teoretic, daca ai putea afla codurile, ai putea cumpara un smartsim si un simcard reader, ai putea clona simul.

#46
MareleGingisKhan

MareleGingisKhan

    Banned la cerere

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 21.04.2018
Nu asa as vrea .Doar  legal,  la ei .Se pare ca se poate rezolva si printr-o husa sau protectie mai serioasa vad .Oricum incerc maine sau cand e deschis la sediu .

#47
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Legal nu se poate. Gandeste-te ce s-ar intampla in centrala, daca ai ambele telefoane deschise, in locatii diferite, cand te suna cineva si centrala te vede in doua locuri diferite in acelasi timp. O ia razna tot sistemul.

#48
radu000

radu000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 19.01.2004
HLR - f.f. pe scurt - este un sever cu o baza de date cu toti utilizatorii retelei.
O descriere foarte sumara a cum functioneaza o retea de telefonie aici: https://searchnetwor...cation-Register

#49
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostAdrianradu, on 29 aprilie 2018 - 22:30, said:

Nu mai cerceta doar crede...ca la Biserica...
Nu ti s-a intamplat nimic spectaculos...acelasi MSISDN era provizionat in doua HLR-uri distincte...ale celor doi Operatori
Pentru mine a fost ceva, la acel moment, nu am precizat nicaieri ca ar fi fost ceva spectaculos.
Pentru voi profesionistii, din domeniul telecomunicatiilor, nu reprezinta mare lucru, pentru noi muritorii de rand, e demn de observatie si comunicat mai departe, cand lumea intreaba.
O zi placuta!

#50
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 10.08.2017
trebuie să cauti eventual un sim vechi inca activ care poate fi clonat
cam care a fost data limita dupa care simurile nu au mai putut fi clonate fiind modificate?

Cartelele vechi nefolosite si neactivate insa se expira si nu cred ca merg activate

#51
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

View PostAres14, on 30 aprilie 2018 - 12:20, said:

Pentru mine a fost ceva, la acel moment, nu am precizat nicaieri ca ar fi fost ceva spectaculos.
Pentru voi profesionistii, din domeniul telecomunicatiilor, nu reprezinta mare lucru, pentru noi muritorii de rand, e demn de observatie si comunicat mai departe, cand lumea intreaba.
O zi placuta!
"Muritorii" de rand ar trebui sa isi vada de viata lor...sa plateasca un Abonament si sa il utilizeze si atat...nu sa isi piarda timpul timpul...pe al lor si ulterior pe al altora...vezi "ma duc la Magazin sa...si nu plec pana..."

#52
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Vad ca sunteti suparat pe lumea asta.
Asta e, la toti ne e greu.
Pace!

#53
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

View PostAres14, on 30 aprilie 2018 - 14:15, said:

Vad ca sunteti suparat pe lumea asta.

...daca la mine va referiti...va inselati...
Oricum Reteaua Telekom si Abonatii Telekom...merita unii pe altii...

Edited by Adrianradu, 30 April 2018 - 15:07.


#54
andupustiu

andupustiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 26.06.2010
Când am portat cartela LycaMobile in Vodafone erau la un moment dat ambele numere active dar portarea a durat vreo 7 zile . Numărul LycaMobile fost alocat pe cartela Vodafone provizorie dar nu am putut primi apeluri 4 zile pe el , apelurile și sms-uri se primeau tot pe cartela LycaMobile care nu a fost dezactivata.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate