Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Atestat consilier de siguranta

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix
 Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...

La multi ani Costi
 Vreau sa ofer imprumut pentru con...

Usa de garaj la o magazie existenta

The worst of evil (2023)

Proiect de lege: Romanii vor achi...
 

cel mai frumos Molos

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
EneStelian

EneStelian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 25.02.2017
Salut, care vi se pare cel mai frumos caine din categoria Molosilor? intentionez sa mi iau niste caini si am optat spre Tosa Inu , voi daca ati vrea sa va luati un caine din categoria asta, ce ati alege?

Attached Files


Edited by EneStelian, 13 April 2018 - 20:23.


#2
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014
Cel din stanga care e un pic cu negru. Mie-mi plac aia mai zbarciti pe frunte si pe la bot. Aia sunt cei mai frumosi.

#3
EneStelian

EneStelian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 25.02.2017

 DJPocaitul, on 13 aprilie 2018 - 20:41, said:

Cel din stanga care e un pic cu negru. Mie-mi plac aia mai zbarciti pe frunte si pe la bot. Aia sunt cei mai frumosi.
si eu ma gandisem initial la Mastino Napoletano.. dar am renuntat, lasa prea multe bale..

#4
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Intai ...gandeste-te daca vrei un caine de lupta de genul acesta, daca ai unde sa-l tii. Are nevoie de mai mult decat un cotet si un tarc.Sunt subtirei la "imbracaminte " pentru iernile noastre. Tosa este un caine de lupta . Greu il faci caine de paza. Nu are agresivitate naturala la oameni . Practic , cine stie ce face intra in curte , il scarpina bine dupa urechi si pleaca cu el ( daca este politicos inchide si portita dupa el ). Mastino doarme toata ziua la maturitate . Tosa va sari la orice caine vede pe strada , adica vei avea probleme serioase sa il plimbi. Daca este din linie de talie mare , poate sa ajunga si la 80 kg. Are nevoie de atentie ...10-11 ani , adica atata cat o sa traiasca ( nu traiesc mai mult pentru ca sunt foarte mari ) . Daca nu ai avut caine de lupta , nu incepe cu Tosa . Daca te incapatanezi sa nu asculti ...macar nu te duce singur sa cumperi. Liniile de Tosa din Romania sunt putine si consangvinizare este prezenta la toate canisele . Intereseaza-te de standard si cauta poze cu caini care au fost arbitrati la juniori ca sa iti dai seama cum arata un pui care promite . Deasemenea , intereseaza-te cum sa ii verifici temperamentul si atentia . dintr-un cuib ca cel din poza , maxim doi sunt buni , restul sunt ...doar simpli catei . Asta inseamna ca pretul cerut il merita doar doua bucati din 6-7-8 . Restul au defecte si nu vor putea fi arbitrati , deci nu vei avea drept de monta la maturitate .
Ca sa intelegi ce spun ...in poza ta eu vad trei tipuri somatice diferite , desi sunt acelasi cuib ( presupun ) . tu ii vezi pe toti la fel . Cel putin trei au "stopul "pronuntat ...sunt o linie , unul nu are "stop deloc " , si doi au forma capului diferita de ceilalti ( proportia ochilor raportata la latimea "fetei " )..

Edited by JurasikMan, 13 April 2018 - 21:48.


#5
EneStelian

EneStelian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 25.02.2017

 JurasikMan, on 13 aprilie 2018 - 21:39, said:

Intai ...gandeste-te daca vrei un caine de lupta de genul acesta, daca ai unde sa-l tii. Are nevoie de mai mult decat un cotet si un tarc.Sunt subtirei la "imbracaminte " pentru iernile noastre. Tosa este un caine de lupta . Greu il faci caine de paza. Nu are agresivitate naturala la oameni . Practic , cine stie ce face intra in curte , il scarpina bine dupa urechi si pleaca cu el ( daca este politicos inchide si portita dupa el ). Mastino doarme toata ziua la maturitate . Tosa va sari la orice caine vede pe strada , adica vei avea probleme serioase sa il plimbi. Daca este din linie de talie mare , poate sa ajunga si la 80 kg. Are nevoie de atentie ...10-11 ani , adica atata cat o sa traiasca ( nu traiesc mai mult pentru ca sunt foarte mari ) . Daca nu ai avut caine de lupta , nu incepe cu Tosa . Daca te incapatanezi sa nu asculti ...macar nu te duce singur sa cumperi. Liniile de Tosa din Romania sunt putine si consangvinizare este prezenta la toate canisele . Intereseaza-te de standard si cauta poze cu caini care au fost arbitrati la juniori ca sa iti dai seama cum arata un pui care promite . Deasemenea , intereseaza-te cum sa ii verifici temperamentul si atentia . dintr-un cuib ca cel din poza , maxim doi sunt buni , restul sunt ...doar simpli catei . Asta inseamna ca pretul cerut il merita doar doua bucati din 6-7-8 . Restul au defecte si nu vor putea fi arbitrati , deci nu vei avea drept de monta la maturitate .
Ca sa intelegi ce spun ...in poza ta eu vad trei tipuri somatice diferite , desi sunt acelasi cuib ( presupun ) . tu ii vezi pe toti la fel . Cel putin trei au "stopul "pronuntat ...sunt o linie , unul nu are "stop deloc " , si doi au forma capului diferita de ceilalti ( proportia ochilor raportata la latimea "fetei " )..
am avut si inca mai am caini..Rottweiler, am avut unul de avea probleme psihice si tot m am descurcat cu el, il legatura cu spatiul am destul.. am o cunostinta (arbitru la concursurile canine'' si mi a recomandat acesti catei, au pedigree A cu descendenti pana in a 5-a generatie adusa din japonia..omul de la care vreau sa iau are ambii caini castigatori de concursuri si alte nebunii..puii din poza sunt  de la canisa asta de unde vreau sa iau..am sa verific toate actele inainte de toate, vreau ceva de calitate, ca nu iau in fiecare zi caini..

eu cainii vreau sa i iau pentru deschiderea unei viitoare casise, incerc sa iau doar ce i mai bun, rasa rara si scumpa..

Edited by EneStelian, 13 April 2018 - 22:17.


#6
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Din poza postata imi place catelul care sta cu capul ridicat. Are o privire alerta, neobișnuita pentru un pui atat de mic.Cred ca e cel mai isteț dun cuib. Iar ca rase de molossoid imi plac dogii de Bordeaux si Bullmastiff-ii.  Dogii de Bordeaux cand sunt mici sunt adorabili, era cat pe ce sa-mi iau unul. Mi-am înfrânt impulsul cu mare greutate.

Si uite cum arata dupa ce cresc

Attached Files



#7
EneStelian

EneStelian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 25.02.2017

 Freddy12, on 13 aprilie 2018 - 22:22, said:

Din poza postata imi place catelul care sta cu capul ridicat. Are o privire alerta, neobișnuita pentru un pui atat de mic.Cred ca e cel mai isteț dun cuib. Iar ca rase de molossoid imi plac dogii de Bordeaux si Bullmastiff-ii.  Dogii de Bordeaux cand sunt mici sunt adorabili, era cat pe ce sa-mi iau unul. Mi-am ĂźnfrĂąnt impulsul cu mare greutate.

Si uite cum arata dupa ce cresc
si mie imi plac mult insa pretul lor este mai mic decat la Tosa, si Tosa este obtinut din incrucisarea mai multor rase inclusiv dog de Bordeaux ,

Edited by EneStelian, 13 April 2018 - 22:48.


#8
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Puii nu iti spun nimic. Trebuie sa vezi parintii . Acum cativa ani am vrut si eu un Tosa. Am fost la Bela care are canisa Molos de Harghita. Mi-au placut cainii lui dar nu am cumparat pentru ca ma plimbam printre ei in curte. Eu am vrut si de paza. Am luat Presa. Nu-mi pare rau.

#9
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Ca fost proprietar de Dog Argentinian iți recomand cu placere El Dogo! Posted Image

#10
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,953
  • Înscris: 02.02.2007
"rasa rara si scumpa"
asta spune totul despre ..despre viitorul unor caini amarati si despre viitoare inselaciuni!

#11
EneStelian

EneStelian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 25.02.2017
Daca voiam sa fac inselaciuni ma duceam in Ungaria si luam catei cu 100 de euro si ii vindeam aici cu 500, ai habar despre ce vorbesti,  cati bani voi investi in acei caini timp de doi ani pana va fata primadata?

Ai idee tu cu ce i cresc eu,  ceva despre mine,  ce condiții le voi oferi de iti dai asa cu parerea,  eu zic sa te indrepti spre topicuri unde se discuta de pokemoni.. Acolo e de tine.

Edited by EneStelian, 14 April 2018 - 09:11.


#12
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Ah, acum am inteles. Vrei sa-ti faci o crescătorie si voiai sa stii care sunt mai rentabili. Cei mai căutați sunt cateii de talie mica care pot sta in apartamentele de bloc : bichoni, shi-tzu.

#13
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,953
  • Înscris: 02.02.2007
@initiator:
Da , chiar am habar!
Chinologia este un hobby, nu o afacere! iar hobby-urile consuma bani, nu produc!
cand insa se pune problema ca ,,afacere" atunci trebuie vorbit in termeni de bussines: maximizarea profitului si minimizarea costurilor!
cand un hobby se ,,mixeaza"cu o afacere, rezultatul este o inselatorie!
simplu: ca sa ai profit, trebuie sa ai costuri mici si vanzari mari.. de aici mergem la inmultire excesiva, caini netestati, caini cu defecte folositi la monta, masculi din batatura, etc..
Nu este un atac la persoana, nu am habar cine esti iar detaliile sunt neimportante in cazul de fata!
Dar eu stiu cam ce inseamna in bani o activitate de breeding!
Si stiu si cum (unii) fac profit din asta!
In fine, fiecare pasare pe limba ei piere!

#14
EneStelian

EneStelian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 25.02.2017

 richi_e, on 15 aprilie 2018 - 09:08, said:

@initiator:
Da , chiar am habar!
Chinologia este un hobby, nu o afacere! iar hobby-urile consuma bani, nu produc!
cand insa se pune problema ca ,,afacere" atunci trebuie vorbit in termeni de bussines: maximizarea profitului si minimizarea costurilor!
cand un hobby se ,,mixeaza"cu o afacere, rezultatul este o inselatorie!
simplu: ca sa ai profit, trebuie sa ai costuri mici si vanzari mari.. de aici mergem la inmultire excesiva, caini netestati, caini cu defecte folositi la monta, masculi din batatura, etc..
Nu este un atac la persoana, nu am habar cine esti iar detaliile sunt neimportante in cazul de fata!
Dar eu stiu cam ce inseamna in bani o activitate de breeding!
Si stiu si cum (unii) fac profit din asta!
In fine, fiecare pasare pe limba ei piere!
eu nu tin sa fac profit, ci doar odata la un anumit timp sa mi scot banii investiti, un fel de pusculita ca sa i zici asa.. eu banii oricum ii cheltuiesc, asa ii cheltuiesc in educatia lor, mancare , expozitii, dresor , etc, dupa cum ai citit sau ar fi trenuit sa citesti, caut doar ce i mai bun, o inselatorie ar presupune sa iau niste caini fara pedigree..sa i inmultesc pe banda si sa scot banii peste noapte, eu nu am sa fac asta, un pui de calitate pe care vreau sa l cumpar eu costa de la 1000 de euro in sus..cu cat ar trebui sa l vand eu viitorii pui peste 2 ani sa fac inselatorii?

#15
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Nu-ti scoti nici jumatate din banii investiți. E hobby si hobby-urile mananca bani, nu aduc nici un venit. Poti sa ma crezi sau nu dar daca te apuci de asta, peste niste ani, imi vei da dreptate. Pentru cainii de talie mare gasesti mai greu stapani. Stiu o doamna care acum multi ani a avut 11 pui de la cateaua ei din rasa shar-pei. Catea frumoasa, pedigree, expo, tot tacâmul. A reusit sa dea doar 6 pui si a ramas cu 5.

#16
EneStelian

EneStelian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 25.02.2017

 Freddy12, on 15 aprilie 2018 - 22:20, said:

Nu-ti scoti nici jumatate din banii investiți. E hobby si hobby-urile mananca bani, nu aduc nici un venit. Poti sa ma crezi sau nu dar daca te apuci de asta, peste niste ani, imi vei da dreptate. Pentru cainii de talie mare gasesti mai greu stapani. Stiu o doamna care acum multi ani a avut 11 pui de la cateaua ei din rasa shar-pei. Catea frumoasa, pedigree, expo, tot tacĂąmul. A reusit sa dea doar 6 pui si a ramas cu 5.
Ai dreptate,  este si un hobby,  am luat deja baietelul si chiar daca o fi sa nu scot bani,  tot nu imi pare Rau,  de ramas cu ei n o sa rămân, se vand mai greu,  dar se vand.. Sunt costient ca n o sa fac mare lucru cu o rasa asa mare,  consuma mult si alte nebunii,  insa este si o rasa care imi place. Daca voiam numai castig,  luam pomerieni,  buldogi francezi.. Din astia mici,  usor de intretinut..

#17
MarianAdrian48

MarianAdrian48

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 22.02.2016
Asculta-l pe JurasikMan, stie ce spune! mi-a dat si mie niste sfaturi pe unele le-am ascultat, pe altele mai putin dar a avut 100% dreptate.
Investesti prea mult in rasele molosoide astfel incat sa poti vinde in Romania pentru profit.
Pentru paza eu am un Presa Canario.. si ma stie tot cartierul, cand ies afara cu el proprietarii de catei <5kg fug in casa, posta vine la 2 blocuri distanta.. in curte pe langa familie doar Dumnezeu mai intra.  Uneori poate e prea mult.. dar el isi face datoria..
Ce o sa te faci daca un client vrea sa iti returneze puiul pentru ca are displazie de sold sau de cot? O sa ii dai banii inapoi? ii dai alt pui? ce vei face cu puiul returnat?

#18
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,685
  • Înscris: 24.10.2015
Dintre rasele molossoide cel mai mult imi plac cane corso si presa canario. Din ce a observat sunt cam atipice exemplarele din aceste rase. Adica unul poate sa-mi placa extrem de mult iar altul deloc.

Edited by vinciun, 20 April 2018 - 21:49.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate