Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Protocoalele intre Parchete și SRI

* * - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
547 replies to this topic

#37
lucian2retec

lucian2retec

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,679
  • Înscris: 09.11.2006

 pasilla, on 02 aprilie 2018 - 20:46, said:

Nu ai cum sa fii infractor prin simpla actiune de a identifica si prinde infractori.
Poti deveni erou al neamuli, eventual.

Un "protocol" intre anumite institutii este OK cat timp nu contravine legilor in vigoare, dupa care devine infractiune.
Bine, in anumite state de prin Africa, orice modalitate de a scapa de adversari este OK, indiferent daca este legala sau nu. Prin statele democratice cica este obligatoriu sa se respecte legile, inclusiv de catre cei care ar trebui sa le aplice.
  Din punct de vedere juridic, ai incalcat legea, esti infractor. Nu conteaza scopul.  Mai ales ca pana la stabilirea unei sentinte definitive esti doar presupus infractor, deci incalcarea legii de catre anchetator nu se justifica.

  Da, in functie de standardele morale, unele persoane ii pot considera pe anumiti infractori drept "eroi ai neamului".
  Pentru unii, pe vremea "eroului national" Ceausescu, securistii erau toti "eroi ai neamului".

   Pentru alti, o plagiatoare (4%) mitomana e vazuta drept "eroina a neamului", "savanta de renume mondial", etc.

Edited by lucian2retec, 02 April 2018 - 21:05.


#38
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,894
  • Înscris: 21.04.2011

 Lowrider, on 02 aprilie 2018 - 20:48, said:


Esti moderator, ia masuri daca vezi ca lucrurile nu functioneaza... cine vrei sa-ti faca treaba, eu sau alt coleg care e simplu user?

E vorba de cum se abordează subiectele, de substanță.  Nu am ce face.
Dar apreciez cât de frumos ma cerți, foarte delicat.

#39
Einstein_Albert

Einstein_Albert

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,079
  • Înscris: 08.10.2017

 lucian2retec, on 02 aprilie 2018 - 21:02, said:


Un "protocol" intre anumite institutii este OK cat timp nu contravine legilor in vigoare, dupa care devine infractiune.
Bine, in anumite state de prin Africa, orice modalitate de a scapa de adversari este OK, indiferent daca este legala sau nu. Prin statele democratice cica este obligatoriu sa se respecte legile, inclusiv de catre cei care ar trebui sa le aplice.
  Din punct de vedere juridic, ai incalcat legea, esti infractor. Nu conteaza scopul.  Mai ales ca pana la stabilirea unei sentinte definitive esti doar presupus infractor, deci incalcarea legii de catre anchetator nu se justifica.

  Da, in functie de standardele morale, unele persoane ii pot considera pe anumiti infractori drept "eroi ai neamului".
  Pentru unii, pe vremea "eroului national" Ceausescu, securistii era toti "eroi ai neamului".

   Pentru alti, o plagiatoare (4%) mitomana e vazuta drept "eroina a neamului", "savanta de renume mondial", etc.
cam care au fost ilegalele din protocolul ala?
De curiozitate intreb. Cam ce ai inteles tu ca ar fi ilegal acolo?

 catalina1, on 02 aprilie 2018 - 21:03, said:

E vorba de cum se abordează subiectele, de substanță.  Nu am ce face.
Dar apreciez cât de frumos ma cerți, foarte delicat.
Esti mod, omul nu glumeste.

#40
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 lucian2retec, on 02 aprilie 2018 - 21:02, said:

   Pentru alti, o plagiatoare (4%) mitomana e vazuta drept "eroina a neamului", "savanta de renume mondial", etc.
Si pentru altii un condamnat penal este aproape un sfant. Se asteapta moastele pentru pupat.

Edited by pasilla, 02 April 2018 - 21:08.


#41
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,894
  • Înscris: 21.04.2011
DISCUTAM DESPRE PROTOCOALE. NU DESPRE COLEGII DE FORUM.
sunt pe tel, nu știu sa scriu cu rosu

#42
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,548
  • Înscris: 30.01.2008

 G.I.C.U., on 02 aprilie 2018 - 18:55, said:


Mediafax fiind de fapt Adrian Sirbu :)



https://www.hotnews....une-fiscala.htm

#43
lucian2retec

lucian2retec

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,679
  • Înscris: 09.11.2006

 pasilla, on 02 aprilie 2018 - 21:06, said:

Si pentru altii un condamnat penal este aproape un sfant. Se asteapta moastele pentru pupat.

Corect. Doua tipuri de persoane, acelasi mod de gandire.
Cei care o sustin pe plagiatoarea (4%) mitomana Luluta sunt la fel ca cei cel sustin pe condamnatul penal Dragnea.

Revenind la "protocoale", din punctul de vedere al unor judecatori s-a incalcat dreptul la un proces corect al inculpatilor.

Edited by lucian2retec, 02 April 2018 - 21:17.


#44
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,502
  • Înscris: 22.12.2015

 Einstein_Albert, on 02 aprilie 2018 - 20:38, said:

Daca arati tu doua-trei mesaje care sustin ce zici mai sus, te scutesc de purtarea coifului.


Eu fata de altii de pe aici care s-au dat in functie de cum o batut vantul... am ramas fidel opinilor mele si totodata constant, in sensul in care inca din 2004 cand am vazut mutra acra a tatarului de la Anvers => eu unul am stiut instant ca Basescu e marele Satan si ca tot ce va atingea acest individ in jurul sau se va transforma in durere si mizerie. Am stiut repet, asadar doxan inca de pe atunci a fost de partea corecta a istoriei.

Edited by doxan, 02 April 2018 - 21:15.


#45
Einstein_Albert

Einstein_Albert

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,079
  • Înscris: 08.10.2017

 doxan, on 02 aprilie 2018 - 21:13, said:

Eu fata de altii de pe aici care s-au dat in functie de cum o batut vantul... am ramas fidel opinilor mele si totodata constant, in sensul in care inca din 2004 cand am vazut mutra acra a tatarului de la Anvers => eu unul am stiut instant ca Basescu e marele Satan si ca tot ce va atinge in jurul sau se va transforma in durere si mizerie. Am stiut repet, inca de pe atunci am fost de partea corecta a istoriei.
esti sau nu in stare sa pui mesajele alea?

#46
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005

 catalina1, on 02 aprilie 2018 - 21:03, said:

E vorba de cum se abordează subiectele, de substanță.  Nu am ce face.
Dar apreciez cât de frumos ma cerți, foarte delicat.
Nu te cert, observ o stare de fapt.
Si chiar ai ce face, trebuie doar sa vrei.

Adevarul e ca n-as fi intervenit pe topicul asta daca nu citeam cu cateva minute inainte de faza cu tariceanu si protocolul din 2005. E culmea ipocriziei sa urli in gura mare "protocol ilegal facut de statul paralel" cand vorbesti de cel din 2009, dar sa "uiti" sa mentionezi ca de fapt acel protocol e o prelungire a celui din 2005, la care ai fost partas. Deci in 2005 era bun, in 2009 nu mai era. In 2005 era benefic, in 2009 nu mai era. Mai sa fie...

#47
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 lucian2retec, on 02 aprilie 2018 - 21:13, said:

Corect. Doua tipuri de persoane, acelasi mod de gandire.
Cei care o sustin pe plagiatoarea (4%) mitomana Luluta sunt la fel ca cei cel sustin pe condamnatul penal Dragnea.
Cu o foarte, foarte micuta remarca.
Unul este plagiator declarat de A3, iar calalat este infractor declarat de Justitia Romaniei.
Oare cine o fi la "butoane" in Romania ?

Edited by pasilla, 02 April 2018 - 21:19.


#48
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,502
  • Înscris: 22.12.2015
Practic prin intermediul acestor protocoale o fost reinfintata temuta Directie a V-a Securitatii Ceausiste, adica organul cel mai opresiv al regimului ceausist => cei care bagau oameni nevinovati in temnitele comuniste si distrugeau vieti, sfaramau destine.
Tocmai de aceea, eu unul cand ma refer la cei 10 ani rai traiti sub biciul dictachiorului, ma refer la acea perioada de trista amintire drept regimul Basescu, ce este insa si mai trist e faptul ca acest regim nu a pierit nici azi definitiv si continua tacit sub oblanduirea lui Iohannis.

Edited by doxan, 02 April 2018 - 21:24.


#49
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,894
  • Înscris: 21.04.2011

 Lowrider, on 02 aprilie 2018 - 21:16, said:


Nu te cert, observ o stare de fapt.
Si chiar ai ce face, trebuie doar sa vrei.

Adevarul e ca n-as fi intervenit pe topicul asta daca nu citeam cu cateva minute inainte de faza cu tariceanu si protocolul din 2005. E culmea ipocriziei sa urli in gura mare "protocol ilegal facut de statul paralel" cand vorbesti de cel din 2009, dar sa "uiti" sa mentionezi ca de fapt acel protocol e o prelungire a celui din 2005, la care ai fost partas. Deci in 2005 era bun, in 2009 nu mai era. In 2005 era benefic, in 2009 nu mai era. Mai sa fie...

Nu am ce face. Mesajul tău este un exemplu. Nu e neregulamentar, ca nu am luat-o razna. Doar ca nu discuti concret despre protocoale, despre ce scrie acolo.

#50
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,628
  • Înscris: 10.08.2009

 G.I.C.U., on 02 aprilie 2018 - 18:55, said:


E o tara libera chiar si cu mustaciosu la putere.
Sesizezi, legal trebuie cercetat sa sa ai un raspuns.
La fel ca parnaiasii care il dau in judecata pe Dumnezeu.
Vorbesc serios.

#51
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 doxan, on 02 aprilie 2018 - 21:19, said:

Practic prin intermediul acestor protocoale o fost reinfintata temuta Directie a V-a Securitatii Ceausiste, adica cei care bagau oameni nevinovati in temnitele comuniste si distrugeau vieti, sfaramau destine.
Eu cred ca chiar NKVD-ul ar fi gelosi pe aceste protocoale, nu-i asa ?

Edited by pasilla, 02 April 2018 - 21:23.


#52
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,894
  • Înscris: 21.04.2011

 pasilla, on 02 aprilie 2018 - 21:21, said:


Eu cred ca chiar NKVD-ul ar fi gelosi pe aceste protocoale, nu ?

Si acesta este un exemplu.
Si poveștile lui Doxan despre el la persoana a 3-a. Și multe, multe altele.

Protocoalele!!!

#53
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Protocoale normale, intro tara normala.

#54
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005

 catalina1, on 02 aprilie 2018 - 21:20, said:

Nu am ce face. Mesajul tău este un exemplu. Nu e neregulamentar, ca nu am luat-o razna. Doar ca nu discuti concret despre protocoale, despre ce scrie acolo.
Dar topicul nu este despre continutul concret al protocoalelor, este despre protocoale. Iar interventia mea legata de dualismul (ca sa nu zic comportamentul bipolar) lui tariceanu este in tema acestui topic. Schimba titlul topicului in "Continutul protocoalelor dintre Parchete si SRI", sterge-mi absolut toate postarile de pe acest topic si ai rezolvat problema. Nu o sa ma supar, insa atata timp cat titlul e unul general, nu poti sa ai pretentia sa discutam numai despre ce vrei tu.

LE: de fapt, daca stau sa ma gandesc, fa-mi o favoare te rog: sterge toate postarile mele de pe topicul asta; si-asa imi propusesem sa nu mai postez pe Poiana. In felul asta tu nu mai ai sentimentul ca se discuta aiurea si eu ma tin de promisiunea sa nu mai scriu in Poiana. Deal?

Edited by Lowrider, 02 April 2018 - 21:32.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate