Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Skoda Octavia 3 FL 1.0 TSI DSG

- - - - -
  • Please log in to reply
227 replies to this topic

#55
fotbal5

fotbal5

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,119
  • Înscris: 04.12.2015
Eu zic ca se schimba si nu numai eu...
http://www.furitech....lling-procdure/
Sa nu uitam ca uleiul se schimba, inca nu am vazut ulei care sa isi mentina proprietatiile toata viata, in conditii de functionare.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ZtCA3wqDa1s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/RaG_63C5ufY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Poate ma insel, nu sunt mecanic dar nu cred, este ilogic ca ceva ce foloseste ulei sa nu necesite schimb de ulei.
Nu este exclus ca o parte din problemele acestor cutii sa fii aparut din aceasta cauza (poate ca nu), adica multi nu au schimbat uleiul la timp sau deloc.

#56
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,535
  • Înscris: 30.10.2003
Ieri am mers la mecanic sa imi schimb uleiul la motor. La sfarsit l-am intrebat cand se schimba uleiul la cutia de viteze, eu am cutie manuala.

Avea 2 foi cu mentenanta de la masina mea sau de la Skoda. Noah, fie!!! Se uita la rubrica mentenanta, m-am uitat si eu, si acolo scria ca la cutia viteze automata se schimba uleiul o data la 36 luni.

- Si la manuala?
- Nu se schimba. Nu scrie. Posted Image
Intr-adevar nu scria.

Ori o fi incurcat foile, ori i-au venit gresit informatiile, n-am mai stat sa verific. Asta ca sa stiti cum e cu mecanicii.

#57
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,598
  • Înscris: 15.06.2007


View Postfotbal5, on 05 aprilie 2018 - 09:15, said:

Eu zic ca se schimba si nu numai eu...

Sa nu uitam ca uleiul se schimba, inca nu am vazut ulei care sa isi mentina proprietatiile toata viata, in conditii de functionare.

Poate ma insel, nu sunt mecanic dar nu cred, este ilogic ca ceva ce foloseste ulei sa nu necesite schimb de ulei.
.

Normal ca o sa zica unii ca trebuie schimbat. Mai ales daca respectivii  vand acel tip de ulei.

Eu nu am schimbat in 11 ani uleiul din cutie niciodata. Si nici fostul proprietar in primii 3 ani.  Si uite cutia de viteze isi face treaba dupa 320000km cu uleiul din fabrica.
Care-i scopul? Sa dau la fier vechi o masina perfect functionala? Cine mai trage de masina pana la milionul de km?  
Dupa ce depasesti pragul de 500000km , poate sa fie masina cat de bine intretinuta, in stare perfecta,  ca nu mai primesti pe ea decat bani de chifle. "Ca uite cati km are,  e praf"!

View PostBursul, on 05 aprilie 2018 - 09:50, said:

Ieri am mers la mecanic sa imi schimb uleiul la motor. La sfarsit l-am intrebat cand se schimba uleiul la cutia de viteze, eu am cutie manuala.

Avea 2 foi cu mentenanta de la masina mea sau de la Skoda. Noah, fie!!! Se uita la rubrica mentenanta, m-am uitat si eu, si acolo scria ca la cutia viteze automata se schimba uleiul o data la 36 luni.

- Si la manuala?
- Nu se schimba. Nu scrie. Posted Image
Intr-adevar nu scria.

Ori o fi incurcat foile, ori i-au venit gresit informatiile, n-am mai stat sa verific. Asta ca sa stiti cum e cu mecanicii.
Nu te opreste nimeni sa cauti pe net adresa fabricantului si sa te adresezi direct la relatii cu clientii. Banuiesc ca au atata obraz sa raspunda.

#58
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 01.12.2005

View Postfotbal5, on 05 aprilie 2018 - 09:15, said:

Eu zic ca se schimba si nu numai eu...
http://www.furitech....lling-procdure/

Citind tutorialul din link imi sare in ochi asta:


Oricum, fiecare e liber sa faca cum crede de cuviinta, problemele anterioare (deocamdata, dupa toate modificarile facute de fabrica pare ca nu ar mai fi probleme) al unei cutii dq200 (dsg7) nu tineau de schimbarea sau nu a uleiului.

Attached Files

  • Attached File  pict.jpg   120.79K   68 downloads


#59
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,535
  • Înscris: 30.10.2003
La Golf 4 mai era manual de service, dar la Octavia nu gasesc nimic in privinta asta.

#60
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
E foarte greu sa schimbi inertia lui Dorel mecanicul care a facut aceasta operatie timp de 30 de ani. Nu are incredere ca inginerii au reusit sa mearga pe apa si sa transforme apa in vin, el crede ca e mai degraba o greseala in manualul masinii. Asa ca recomanda schimbarea uleiului preventiv, ca doar nu aduce el bani de acasa, iar clientii oricum fac fix cum le canta dealerul. Iar Dorel mecanicul primeste si bonus pentru uleiul schimbat dea'n pulea. Operatie usoara, taxata scump, cu riscuri zero pentru companie.

Eu am schimbat uleiul in cutia de viteze la Fiat Grande Punto din 2008, care la fel indica in manual ca uleiul din cutie e life time, pentru simplul fapt ca masina a fost comandata in Cipru si a venit cu ulei specific climei de acolo.

Cand am adus-o in Romania, iarna la -20 de grade nu mai reuseam sa bag in viteza decat cu doua maini. Am schimbat uleiul cu unul cu viscozitate potrivita climei din Romania, zero probleme de atunci.

Edited by izometric, 05 April 2018 - 15:58.


#61
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007

View PostSwatKat, on 05 aprilie 2018 - 10:43, said:

Citind tutorialul din link imi sare in ochi asta:


Oricum, fiecare e liber sa faca cum crede de cuviinta, problemele anterioare (deocamdata, dupa toate modificarile facute de fabrica pare ca nu ar mai fi probleme) al unei cutii dq200 (dsg7) nu tineau de schimbarea sau nu a uleiului.
Nu spun ca nu e bine sa schimbi uleiuri chiar daca producatorul spune sa nu o faci dar informatia de mai sus este despre alta cutie.

In alta ordine de idei vad ca se lauda cu noul DSG7 (tot DQ200) insa nu am putut afla in ce consta noutatea/modificarile

#62
fotbal5

fotbal5

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,119
  • Înscris: 04.12.2015
Eu am mai spus ca nu sunt mecanic. Dar stiu ca uleiul in timp isi pierde proprietatile. Mai ales ca nu sta intr-un recipient, intr-o zona speciala pentru depozitare. Ci se afla intr-o cutie de viteza care functioneaza si este expus la diferente de temperatura.
Ca daca proprietatiile uleiului nu ar fii importante, atunci hai sa bagam orice in cutie ca oricum merge. Si inca ceva eu consider ca frecarea este mult mai mare pe o cutie automata DSG fata de una manuala.
Mecanicii de la noi sunt genul care stiu tot...
Poate gresesc dar daca scrie in manual schimbi, daca nu eu zic tot sa schimbi (mai ales la aitomata) si mai ales ca vorbim de masini noi (fiabilitate mai slaba) fata de cele mai vechi de prin 2000.

Edited by fotbal5, 06 April 2018 - 15:15.


#63
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,598
  • Înscris: 15.06.2007

View Postfotbal5, on 06 aprilie 2018 - 15:12, said:

Eu am mai spus ca nu sunt mecanic. Dar stiu ca uleiul in timp isi pierde proprietatile. Mai ales ca nu sta intr-un recipient, intr-o zona speciala pentru depozitare. Ci se afla intr-o cutie de viteza care functioneaza si este expus la diferente de temperatura.
Ca daca proprietatiile uleiului nu ar fii importante, atunci hai sa bagam orice in cutie ca oricum merge. Si inca ceva eu consider ca frecarea este mult mai mare pe o cutie automata DSG fata de una manuala.
Mecanicii de la noi sunt genul care stiu tot...
Poate gresesc dar daca scrie in manual schimbi, daca nu eu zic tot sa schimbi (mai ales la aitomata) si mai ales ca vorbim de masini noi (fiabilitate mai slaba) fata de cele mai vechi de prin 2000.
Si daca trebuia schimbat uleiul, nu puneau ei acolo si o pompa de ulei si un filtru? Zic si eu asa.  Sa ai ce schimba daca tot te apuci de treaba.

#64
fotbal5

fotbal5

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,119
  • Înscris: 04.12.2015
Filtru si pompa pentru ce...
Eu cred ca daca era pe viata nu puneau acel buson de scurgere (faceau totul etans, este si mai bine...).

#65
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013

View Postfotbal5, on 06 aprilie 2018 - 15:12, said:

Si inca ceva eu consider ca frecarea este mult mai mare pe o cutie automata DSG fata de una manuala.

De ce, ii baga smirghel?

#66
fotbal5

fotbal5

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,119
  • Înscris: 04.12.2015
Eu ma gandesc ca un DSG e mult mai complexa ca una manuala, mult mai multe componente mai multa frecare.
Plus ca DSG 7 = 7 viteze, manual nu prea am vazut cu mai mult de 6, deci o viteza in plus, o schimbare in plus, o frecare in plus...

#67
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,598
  • Înscris: 15.06.2007

View Postfotbal5, on 07 aprilie 2018 - 08:54, said:

Filtru si pompa pentru ce...
Eu cred ca daca era pe viata nu puneau acel buson de scurgere (faceau totul etans, este si mai bine...).
Pai nu stiu, intreaba-i pe cei care au DSG si alte fumuri de cutiinde viteze de ce au filtru si  pompa de ulei.

#68
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Dar realizezi ca in orice moment doar doua pinioane sunt in contact si un singur disc de ambreiaj din cele doua, da? Indiferent de cate componente are cutia de viteze.

De fapt nu realizezi, ca altfel nu ar fi trebuit sa existe acest post.

#69
fotbal5

fotbal5

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,119
  • Înscris: 04.12.2015
http://at-manuals.co...-dq250-dq200-2/
Din ce vad eu aici in manual la pagina 60 este zona de service pentru DSG si zice ca se inlocuieste uleiul...
O repet nu sunt mecanic dar din ce vad ar cam fii nevoie de un service de ulei.

#70
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013

View Postfotbal5, on 07 aprilie 2018 - 11:07, said:

O repet nu sunt mecanic dar din ce vad ar cam fii nevoie de un service de ulei.

Si nici cine stie ce gramatician nu esti.

Un link spre o cutie DSG mai veche nu ai gasit? Adica doar 8 ani vechime? Un 10-12 ani n-ai gasit?

#71
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,969
  • Înscris: 25.04.2016
Cel mai bine e sa intrebe la service-ul Skoda unde isi va face reviziile si sa nu tina cont si sa intrebe orice Dorel. Masina e noua si e pacat sa-si bata joc de ea.

#72
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Cel mai bine e sa respecte ce zice producatorul masinii. Eu nu am incredere in reprezentante. Sunt pline de oameni incapabili incompetenti.

Edited by izometric, 07 April 2018 - 16:03.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate