Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Skoda Octavia 3 FL 1.0 TSI DSG

- - - - -
  • Please log in to reply
227 replies to this topic

#217
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007
Am avut PDG si pe mașina precedentă, ca atare și Octavia a avut-o bifată ca primă opțiune.
Nu am simțit deloc că ar fi instabilă in curbe sau că ar subvira mai mult decât alte mașini fără PDG. Bine, nu sunt nici pui de Schumacher Posted Image
Nu sunt fan suv și cred că beneficiile de a sta mai "sus" decât într-o mașină cu PDG sunt anulate fără drept de apel de costurile acestui "statut".

On:
ODO ~14.500 km, fără nicio problemă. Culoarea mă penalizează, dar asta e... undeva trebuie să se ducă banii...Attached File  Skoda.jpg   373.84K   121 downloads

#218
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 09.05.2009
La ce mizerie este pe drumuri nici o culoare nu e "imuna"!

#219
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,085
  • Înscris: 16.10.2018
Pune-i macar niste capace originale... :D

#220
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007
Cu capacele mai stau niţel. La vechea maşină mi-au ruginit jantele sub capac aşa că nicio grabă cu ele.
Oricum, confortul vizual afectat e doar al privitorului extern Posted Image

#221
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,085
  • Înscris: 16.10.2018
Da, da, ala extern ca doar tu esti la volan...

#222
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007

View Post_R_A_D_U, on 03 decembrie 2018 - 20:50, said:

Din cauza celor ca tine (Legi) am sters si contul si jurnalul de bord (vreo 50 pagini)...
Îmi pare rău.
Nu trebuia să-i bagi în seamă!

#223
gabi_melcu

gabi_melcu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.01.2019

View PostPeter Blood, on 26 ianuarie 2019 - 21:31, said:

Am avut PDG si pe mașina precedentă, ca atare și Octavia a avut-o bifată ca primă opțiune.
Nu am simțit deloc că ar fi instabilă in curbe sau că ar subvira mai mult decĂąt alte mașini fără PDG. Bine, nu sunt nici pui de Schumacher Posted Image
Nu sunt fan suv și cred că beneficiile de a sta mai "sus" decĂąt Ăźntr-o mașină cu PDG sunt anulate fără drept de apel de costurile acestui "statut".

On:
ODO ~14.500 km, fără nicio problemă. Culoarea mă penalizează, dar asta e... undeva trebuie să se ducă banii...Attachment Skoda.jpg
Nici eu nu sunt vitezoman dar am văzut păreri de genul 'devine instabilă în curbe sau la vizează mai mare pe autostradă când bate vântul sau când depășești tiruri' , 'este mult mai rigida la gropi/ limitatoare de viteză'.
De rigiditate nu te-ai pronunțat!?
Te întreb pt ca m-am hotărât sa comand și eu O3 1.0 TSI, dar cutie manuala si vreau sa bifez PDG. Mă gândesc ca îmi folosește când merg la pescuit și încerc sa pun în balanța avantaje și dezavantaje, pentru ca oricât de mult îmi place sa merg la pescuit tot pe 'șosele patriei' merg mai mult.

#224
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,970
  • Înscris: 06.04.2007
Ma bag un pic in seama pt ca am la servici O3 (ambele dizal 1.6 wagon ) una de 3 ani suspensie normala, asta noua cu pachet de drumuri grele.
Ca aspect la asta cu PDG e cam jenant cum arata, ridicata cred ca vreo 30 mm minim, desi rotile au aceeasi dimensiune, arata mai mici fata de cea cu suspensie stock, un pic gen caruta, dar se poate trai cu asta.
Comportamentul pe autostrada NU e la fel (logic) la viteze mai mari (150-160) cu asta noua se simte ca are contact mai putin cu asfaltu, directia o idee mai imprecisa, intampina ceva rezistenta mai mare la inaintare (poate si ca e noua si motoru nu e asa "liber" )  daca avem si greutate in spate, senzatia e mai jenanta, mi-a adus aminte de Logan care era ca vaporu la 140 pe autostrada.

Un avantaj real este daca mergi prin hartoape, drumuri cu denivelari adevarate (ai drumuri de santier spre ex) si riscul sa agati spoierul la parcari as zice ca s-a eliminat.

In rest nicio treaba, overall merge/se comporta frumos, ia bine gropile (mai ales acum ce iese din asfalt dupa zapada ) nu da senzatia ca e cocotata.

#225
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007
Gabi, eu zic să nu-ţi faci griji, în fond sunt doar 15mm în plus.
Pe suv-uri garda la sol e mai mare decât la O3 cu PDG, în condiţiile în care coeficientul aerodinamic e inferior.

#226
gabi_melcu

gabi_melcu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.01.2019
Vă mulțumesc pentru răspunsuri. Voi bifa PDG.

#227
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,969
  • Înscris: 25.04.2016
Noutati ?
In iarna cum s-a descurcat masina ? Incalzirea in habitaclu dimineata dupa cat timp ?
Consumul in iarna oras si afara ?



#228
codesmm

codesmm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 17.11.2015

View Postgabi_melcu, on 28 ianuarie 2019 - 22:44, said:

Vă mulțumesc pentru răspunsuri. Voi bifa PDG.
Ti-a venit masina, cum este cu PDG?. Sunt interesat de Scala cu PDG fiindca are garda la sol mai mare cu 12 mm fata de garda normala.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate