Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Skoda Octavia 3 FL 1.0 TSI DSG

- - - - -
  • Please log in to reply
227 replies to this topic

#199
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007

View Posttfmercedez, on 25 octombrie 2018 - 11:33, said:

E ok consumul ala, pentru un benzinar.  Dar ala este 99 % extraurban.
Eu am acuma 5.2/100 consum pe 2441km in 87h:33', viteza medie de 28kmh. Asta inseamna cateva sute de km de tarait prin oras, la viteze mici, consum mare , motor rece.
Auzi bre, stai asa sa nu vorbim toti si sa ne intelegem basca... Orice prost stie ca dieselache are consum mai bun ca un benzinar (diferenta de pina la 1 L intre ele, la astea noi) insa as dori sa ne spui cum stai cu filtrul... Acolo e buba. Ca daca ce "economisesti" pe mere - dai pe pere, n-ai facut nicio afacere. Eu sunt dieselar convins insa nu le tin pina pica... Cum le trece garantia, tzac-pac si... alta.
Daca vrei, hai sa facem un calcul... Deci sa zicem, 2 l in plus "cistigati". Dupa cum vezi, am fost generos si am zis 2L, ceea ce e fantasmagoric (in realitate nu este nici macar 1L). La fiecare 100.000 km "cistigi" 2000 euro. Teoretic. Acum sa vedem, cit costa filtrul ala? Oh, sper sa nu-mi servesti DPF+EGR off ca nu mai tine vraja asta... Insa un diesel e mai scump ca un benzinar. Si are si intretinerea mai scumpa. La final, numai diferenta de pret (la achizitie) intre cele doua, isi scoate "economia" aia. Sper ca am fost inteles...

@Peter Blood
Ai masina super, ai facut alegere beton! Drumuri line si numai bine!

Edited by mihalexmihalex, 25 October 2018 - 18:52.


#200
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,988
  • Înscris: 15.06.2007

View Postmihalexmihalex, on 25 octombrie 2018 - 18:51, said:


Auzi bre, stai asa sa nu vorbim toti si sa ne intelegem basca... Orice prost stie ca dieselache are consum mai bun ca un benzinar (diferenta de pina la 1 L intre ele, la astea noi) insa as dori sa ne spui cum stai cu filtrul... Acolo e buba. Ca daca ce "economisesti" pe mere - dai pe pere, n-ai facut nicio afacere. Eu sunt dieselar convins insa nu le tin pina pica... Cum le trece garantia, tzac-pac si... alta.
Daca vrei, hai sa facem un calcul... Deci sa zicem, 2 l in plus "cistigati". Dupa cum vezi, am fost generos si am zis 2L, ceea ce e fantasmagoric (in realitate nu este nici macar 1L). La fiecare 100.000 km "cistigi" 2000 euro. Teoretic. Acum sa vedem, cit costa filtrul ala? Oh, sper sa nu-mi servesti DPF+EGR off ca nu mai tine vraja asta... Insa un diesel e mai scump ca un benzinar. Si are si intretinerea mai scumpa. La final, numai diferenta de pret (la achizitie) intre cele doua, isi scoate "economia" aia. Sper ca am fost inteles...

@Peter Blood
Ai masina super, ai facut alegere beton! Drumuri line si numai bine!
ce limbaj de autobaza.. scuze dar nu m-am putut abtine de la remarca.
La service mi s-a aratat un filtru de particule  care a fost demontat de pe o skoda , pe la 170000km. Pretul cca 3-4000 de euro. Nu stiu daca era euro 5 sau euro 6.
La mine baga regenerari destul de des. Daca apuca sa o termine bine, daca nu , "resume" alta data. Nici eu nu cred ca voi pastra masina mai mult de 150000km, am auzit ca urmeaza prin 2019 sa apara si skoda electric, sper ca octavia electric.
Cat despre estimarile matale de maxim 1-2 litri, mai pune: am postat in jurnalul meu, recordul personal de hipermiling cu octavia- consumul dat de producator - 3.3L/100 de la Bucuresti la Timisoara, 1200km cu un plin, pentru ca am facut drumul dus intors fara sa alimentez decat acasa, la plecare si la intoarcere.  Consum mediu pe "trip" a fost de 3.6L/100km.

#201
andbozo

andbozo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 25.06.2006
Pai si daca pui hipermilingul tau cu hipermilingul lui utopium cat iese? tot 1l/100km. Desi am diesel pe ambele masini, urmatoarea masina  probabil va fi benzina. Diesel doar daca iau SUV sau masina mare si grea.
Diferenta pentru diesel prefer sa o bag in cutie automata.

#202
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,131
  • Înscris: 13.11.2017
Cu hipermilling-ul lui utopium iese la fel :) !
Dar în rest iese cam cu 1l în minus sau chiar mai puțin.
Dacă îți iei un Seat Leon 1.0 din generația noua ieși cu consumuri medii apropiate de diesel. Nu știu ce-au făcut ăștia de la Seat dar ies cel mai bine la consum dintre toate modelele ce folosesc polizoarele astea de 1.0. Cred că le-au optimizat  pe toate planurile : greutate, aerodinamica, treptare cutie viteza etc.

#203
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,078
  • Înscris: 16.10.2018

View Posttfmercedez, on 25 octombrie 2018 - 20:04, said:

...
Cat despre estimarile matale de maxim 1-2 litri, mai pune: am postat in jurnalul meu, recordul personal de hipermiling cu octavia- consumul dat de producator - 3.3L/100 de la Bucuresti la Timisoara, 1200km cu un plin, pentru ca am facut drumul dus intors fara sa alimentez decat acasa, la plecare si la intoarcere.  Consum mediu pe "trip" a fost de 3.6L/100km.
Haide s-o lasam balta cu hipermilingul ala... Dupa cum bine stii, eu am o Fabia (1.0 benzinara) si in aceasta vara am facut tara-n lung si-n lat. Pot zice ca m-am apropiat de consumurile lui @UTOPIUM. Ia uite si la benzinara, daca mergi potolit, ce consum iese. Ia spune, mai este valabila "diferenta aia de 2 l" intre diesel si benzina?

@Peter Blood
Sa te poarte cu placere, drumuri bune si multa sanatate! Ai masina beton!

#204
twiny

twiny

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 25.05.2005

View PostPeter Blood, on 24 octombrie 2018 - 13:45, said:

Eu sunt multumit. Motorul are doar 3 pistoane însă cuplul se simte de la turatii mici, este silentios chiar si la 3500-4000 de ture, adică pentru mine este masina ideală în oras, este bună inclusiv pentru călătorii extraurbane. Probabil varianta asta a mea este printre ultimele fără filtru de particule.

Am aproape 10.000 km făcuţi si nu-mi pare rău deloc că am ales motorişca asta.
Consumul mediu în cei 9000+ km este de 6,1 l/100km.

Nu am resetat niciodată „termen lung” dar la fiecare 100:00h condus o ia de la 0, chestie care mă deranjează maxim. Vroiam să văd indicaţiile de consum mediul ale cb, măcar la 10.000 km, dacă nu la 50.000 km.

Cel mai lung drum dintr-o bucată a fost de 550 km şi am fost multumit de prestaţie, tinand cont că am fost 2 adulti, un copil si bagaje până-n gât.
Attachment Skoda Octavia 3 FL.jpg
Inca putin si am sa fiu si eu posesor de drujba DSG. Revin cu informatii dupa primirea masinii, aprox. 1 saptamana.

#205
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,927
  • Înscris: 06.04.2007
87 km in 2 ore jumate aproape, cred ca ai iritat majoritatea participantilor la trafic.

#206
corcodel10

corcodel10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,208
  • Înscris: 12.12.2011
La ce viteza medie  are, sigur a prins si oras.

Edited by corcodel10, 02 November 2018 - 20:17.


#207
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,927
  • Înscris: 06.04.2007
La 3.1% n-a prins nici un oras, poate seara pe intermitent pe o bucata de 100 metri...
Hai sa fim seriosi.
Si eu am aratat cu dizalu ca se poate 3.8% si asta extraurban. Poti sa adormi la volan, dar pe cat posibil nu am iritat colegii de trafic, doar creieru meu a fost iritat, mers stil camion.

#208
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,078
  • Înscris: 16.10.2018

View PostOctavian___, on 02 noiembrie 2018 - 17:25, said:

87 km in 2 ore jumate aproape, cred ca ai iritat majoritatea participantilor la trafic.

N-am iritat pe nimeni... Consumul ala l-am obtinut in august pe Transalpina.

Masina chiar e economica... Uite si consumul de ieri:

Uite si pe Autostrada:

Edited by _R_A_D_U, 03 November 2018 - 18:15.


#209
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007

View Posttwiny, on 02 noiembrie 2018 - 11:47, said:

Inca putin si am sa fiu si eu posesor de drujba DSG. Revin cu informatii dupa primirea masinii, aprox. 1 saptamana.
Felicitări!
Cutia automată e cea mai șmecheră opțiune chiar dacă nu-i ieftină deloc. Nu vei regreta!

On:
zilele astea am trecut de 10.000 km.
Attached File  Octavia1.jpg   76.18K   120 downloads  Attached File  Octavia2.jpg   219.7K   120 downloads

#210
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Grobian de mic 😂😂
De curiozitate, in ce plaja de turatii schimba vitezele ?

#211
Legi

Legi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,619
  • Înscris: 24.05.2014
Cand obtineti astfel de consumuri nu va plictisiti la volan?


#212
corcodel10

corcodel10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,208
  • Înscris: 12.12.2011
Plăcerea de a conduce ;)

#213
Legi

Legi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,619
  • Înscris: 24.05.2014
Eu am incercat o faza ca asta cu Avensis ul. Am reusit un 4,7 %  pe 60 de km dar n am simtit nici cea mai mica placere. Pot spune ca a fost un chin.

#214
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,078
  • Înscris: 16.10.2018

View PostLegi, on 30 noiembrie 2018 - 17:10, said:

Cand obtineti astfel de consumuri nu va plictisiti la volan?
Mii de scuze initiatorului ca ii poluez topicul insa promit ca e ultimul off. Din cauza celor ca tine am sters si contul si jurnalul de bord (vreo 50 pagini). Am incarcat ceva material ”proaspat”, poate te uiti si zici ce ai inteles...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/EFQhfC-hUEs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#215
Legi

Legi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,619
  • Înscris: 24.05.2014
Da’ cu ce te am suparat mon cher?

#216
gabi_melcu

gabi_melcu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.01.2019

View PostPeter Blood, on 04 noiembrie 2018 - 13:46, said:


Felicitări!
Cutia automată e cea mai șmecheră opțiune chiar dacă nu-i ieftină deloc. Nu vei regreta!

On:
zilele astea am trecut de 10.000 km.
Attachment Octavia1.jpg  Attachment Octavia2.jpg

Salut, mulți înainte !
La 10000 de km ti-ai făcut deja o părere despre toate optiunile ei.
Ma intereseaza cum se comporta cu PDG la drum lung și în oras? Este instabila în curbe, este mult mai rigida?
Recomanzi pdg pe O3?

Edited by gabi_melcu, 24 January 2019 - 20:11.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate