Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...
 Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 

Skoda Octavia 3 FL 1.0 TSI DSG

- - - - -
  • Please log in to reply
227 replies to this topic

#19
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Sa o stapanesti sanatos !
Cam mititica drujba dar se pare ca utilizatorul mediu nu are nevoie de mai mult.
Sunt curios cum ii faci rodajul, eu deja caut un traseu pentru cand imi va veni drujba ;)
Pe langa cei 2 mii pentru DSG ai mai platit inca atat pe marca in plus.


#20
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,991
  • Înscris: 15.06.2007

View Postvanitty, on 28 martie 2018 - 22:56, said:

cromul ala dintre portiere face toti bani :P frumoasa culoare in schimb. sa o stapanesti sanatos
Nu cred ca e nici un crom, doar o folie de protectie uitata acolo.  



View PostTruculMagic, on 28 martie 2018 - 22:53, said:


Wow ce descoperire.
E un motor relativ ok ca performante, taxele sunt mici , consumul este bun, stie proprietarul ce a cumparat, cred ca este suficient pentru nevoile lui. Eu nu as fi dat aproape 21k pe asa ceva, insa fiecare cu pasaricile lui.


Initiator, sa o folosesti sanatos.
O caruta merge frumos cu ºasã cai frumoºi.. la fel si un motor musai sa aibe minim patru cilindri. Dar daca mopedu' miºcã cu un singur cilindru.. sa zicem ca e ok.
Eu dadeam cutia aia dsg pe un cilindru in plus la motor, ca la banii aia, e clar ca nu pe motorizare s-a umflat pretul. Defapt motorul a subventionat cutia de viteze, ca pret total de achizitie.  
N-am retinut, cati kW/CP are motorisca ? 120CP?
Culoarea e miºto. Totusi care-i argumentul alegerii unui motor "cu un cilindru lipsa"?
Ca mi-e clar ca nu bugetu' daca tot ai sarit 20000 de euro la pret.  Parca mai sunt benzinare de 1.4 sau 1.5 pe la 150cp.

#21
paul_kelso

paul_kelso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,983
  • Înscris: 08.08.2005
Nesimtiti dealerii (cam TOTI) cu predatul masinilor cu range de 10 KM. Ai avut emotii pana la prima statie de carburanti?

#22
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,991
  • Înscris: 15.06.2007


View PostPeter Blood, on 29 martie 2018 - 07:02, said:

Ocazional, în rest merg doar pe minunata noastrã infrastructurã ºi garda la sol mãritã cu 1,5 cm mã ajutã, mai ales în oraº.

Cutia automatã a sãltat preþul cu 2k euro de-aia pretul final a ajuns la peste 20k euro.


Garda aia la sol.. e discutabila, ca doar are arcuri, daca o incarci oricum se lasa.  Dar toate versiunile skoda au garda la sol rezonabila.   Cei 2000 de euro pentru dsg, cam scump!  10% din valoarea masinii, mult,  valoare pe care o pierzi teoretic pana iti vei inmatricula masina.  Banii de benzina pe un an sau mai mult.

#23
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
eu cred ca cutia e singura smecherie. pretul e prea mare, in general masinile noi sunt prea scumpe, de banii astia vezi toata planeta.

pachetul de drumuri grele l-au inventat special pt Romania? Posted Image eu as fi platit sa mai coboare garda. plasticele o fac macar mai aerodinamica? de ce nu ofera pachet aerodinamic, eleroane, praguri etc?

Edited by 41ex, 29 March 2018 - 09:27.


#24
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Bre Pitare ...ai luat-o , e a ta ...e cea mai buna ! Eu credeam ca sunt folii de protectie alea de pe usi . Sa ne spui de consum . Este interesant de aflat consumul in oras aglomerat . Cata garantie standard ai la ea ?

#25
andbozo

andbozo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 25.06.2006
La cat mai multi kilometri fara probleme. Imi place culoarea!
Legat de alegerea motorului: Parerea mea este ca daca nu ai nevoie de prea multa putere, e mai bine sa iti iei optiuni de banii aia.Oricum are o dinamica mai buna decat 1.4 si 1.6 aspirate de se vindeau pe O2.
Curiozitatea mea e legata de pachetul de drumuri grele. Afecteaza dinamica masinii?

Edited by andbozo, 29 March 2018 - 10:22.


#26
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
Sa o folosesti cati mai multi km fara griji!
Vad ca folosesti un Huawei Mate9. Merge Android Auto cu el? Inteleg ca Huawei urile nu se impaca prea bine cu Android auto.

#27
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
S-o stapinesti sanatos si fara nefacute! De-ar fi si drumurile bune...

View Posttfmercedez, on 29 martie 2018 - 08:45, said:

...
N-am retinut, cati kW/CP are motorisca ? 120CP?
...
115 cai, ca a lui utopium.

View Postandbozo, on 29 martie 2018 - 10:20, said:

... Imi place culoarea!
...
Da, e frumoasa culoarea (Energy Blue)  mai ales ca vine" by default" si nu platesti nimic.

View PostJurasikMan, on 29 martie 2018 - 09:52, said:

Sa ne spui de consum . Este interesant de aflat consumul in oras aglomerat . Cata garantie standard ai la ea ?
Consumul in Bucuresti este in jurul lui 8-8 si ceva. Garantia la VAG este de 4 ani sau 120k (care intervine primul), 12 ani antiperforare caroserie si 3 ani vopsea.

#28
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006

View Postandbozo, on 29 martie 2018 - 10:20, said:

Curiozitatea mea e legata de pachetul de drumuri grele. Afecteaza dinamica masinii?

In anumite conditii , PDG-ul afecteaza dinamica masinii , dar asta este valabil la toate masinile mai inalte . Am avut manifestari ciudate la O2 , mai ales in vant din curba abordata mai sportiv ...masina devenea instabila la modul periculos. Este drept ca eram undeva la limita sportivitatii. In schimb , la O1 nu se simte PDG-ul , dar masina este ceva mai grea decat O2 si mai lasata de fata , in ciuda faptului ca am avut PDG la toate . Este insa adevarat ca nu puteam merge cu 90 - 101 CP cum mergeam cu 140 . La O2 fenomenul a fost observat de muti proprietari. La o utilizare normala nu se simte . Totusi , in conditii extreme , de furtuna , vant puternic lateral sau chiar din fata , apare o instabilitate data de faptul ca masina este relativ inalta si relativ usoara raportat la dimensiunile destul degeneroase. O3 nu am avut dar O2 pare o chestie umflata si goala pe dinauntru fata de O1 care da senzatia de tanc .

#29
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007
PDG nu afectează sesizabil dinamica maşinii.
Standard, garda la sol e de 14 cm, acum are 15,5 cm.
Culoarea e albastru race :P şi a fost o opţiune de 300 euro la data achitării avansului.
Acum văd că s-a indexat şi azi e peste 370 E.

Varianta de echipare style + DSG se apropie default de 20k euro la care eu am adăugat culoarea si 2-3 opţiuni.
Am testat si varianta 1.4 TSI cu cutie manuală şi am zis că diferenta de performanţă nu justifică cei 2k euro ceruţi în plus doar pentru motor, aşa că am rămas cu... drujba.

Azi am reconfigurat aceeaşi maşină şi preţul final, cu tot cu cleveru lor cadou, iese la 21.260 euro, cu 460 euro mai mult. Doar aşa, din pix.
Din ce văd e ca la telefoane. Acum 15 ani n-aş fi dat mai mult de 500 lei pe un telefon nici să mă baţi. Azi, vorbim de 3000 lei aşa, uzual.

#30
alliNdanuTz

alliNdanuTz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,804
  • Înscris: 12.06.2010
Superba masina, sa te bucuri de ea :D
Cat mai multi KM fara probleme :)
Ignora racerii de pe aici care isi dau cu parerea despre motor. Fiecare are nevoile lui si stie mai bine ce vrea de la o masina.

#31
gnd

gnd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 11.02.2007
Frumoasa masina,sa o stapanesti sanatos si cati mai multi km fara probleme.

#32
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007

View Postatupi, on 29 martie 2018 - 10:31, said:

Vad ca folosesti un Huawei Mate9. Merge Android Auto cu el? Inteleg ca Huawei urile nu se impaca prea bine cu Android auto.
Android auto zbârnâie. Am instalat ultima versiune de aici

#33
fotbal5

fotbal5

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,119
  • Înscris: 04.12.2015
Cat mai multi km fara probleme.
Daca mergi mult in oras, nu cred ca ai gresit cu DSG-ul din punct de vedere al comoditatii si cu motorul.
Se descurca bine si la drum intins asa ca nu iti fa probleme.
Asteptama cateva pareri.

#34
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

View PostM0sGerila, on 29 martie 2018 - 08:16, said:

Sa o stapanesti sanatos !
Cam mititica drujba dar se pare ca utilizatorul mediu nu are nevoie de mai mult.
Sunt curios cum ii faci rodajul, eu deja caut un traseu pentru cand imi va veni drujba Posted Image
Pe langa cei 2 mii pentru DSG ai mai platit inca atat pe marca in plus.

Care marca...ca nu-i Mercedes..

Cat despre motor, e de ajuns si peste ce-ti trebuie. Am in curte si masina cu 258 de cai..Ei si?  99% din timp merg legal, iar accelerarile le fac normal nu ca la F1.

Nici acu' nu-mi dau seama de ce dracu am in curte un 3.0. Aaa..stiu... de prost si de balcanic ce sunt..  Si ca n-am avut jucarii cand eram mic :)
Ma rog..anul asta o vand ca n-ai ce dracu face cu ea in RO si nici in alte tari,daca nu vrei sa-ti vinzi organele sa platesti radare.

Cu 130 merge o zi intreaga pe autostrada si un Matiz de 10 ani..

#35
fotbal5

fotbal5

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,119
  • Înscris: 04.12.2015
Da dar vezi ca noi nu stam in spatele la unul care merge legal cu 90-100 pe nationale sau Europene. Noua ne place aratam cine suntem la volan cu depasiri in tromba si la limita. Si pe autostrazi 130 e putin, daca s-ar putea macar 260 ar fii bine.
Revenind la masina sunt curios cum se comporta cu cutia automata.

#36
cavaliere

cavaliere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 13.09.2016
Se comporta foarte bine, cum sa se comporte. Orice dsg se comporta bine, as zice orice automata moderna se comporta bine. Zf si astea mai dichisite se comporta foarte bine.
Din punctul meu de vedere dotarea cea mai importanta la masina e tocmai acest dsg. CEi care au manuale si nu au condus, ori nu si-au permis auto, vorbesc aiurea. Merita fiecare leu automata, mai ales una ca asta, adica moderna. Ba chiar mi se pare ieftin 2 mii euro pentru Dsg.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate