Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?
 Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?
 Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!
 La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour
 

Casa pentru Acasa

- - - - -
  • Please log in to reply
458 replies to this topic

#73
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,560
  • Înscris: 30.07.2007

View Postautocargo, on 04 aprilie 2018 - 07:55, said:

Atasez cateva poze
Ma tot uit si ma gandesc de unde or lua oamenii aia capriori de 10 metri, ca eu am cautat de 7 si nu gaseam.....

#74
SV_1979

SV_1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 14.01.2013
Am intrebat arhi stiind ca este dificil de gasit sau la preturi ff mari. Maxim L=5,5 la mine

#75
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,560
  • Înscris: 30.07.2007
Nu contrazic pentru ca nu am argumente.
Vazusem undeva un 8.7 la latimea casei. Poate ii inadeste, este si asta o solutie tehnica.

#76
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Arata ok, nimic de zis. In variantele prezentate de autocargo ai streasina aceea care te scapa de bataia de cap cu aticele si aduce cu sine niste beneficii (protectia fatadei). Acum depinde de gustul tau.

LE: gasesti lemn si la 10m dar cel mai probabil din cel lamelar sau incleiat cumva. Vine cu un cost pe masura. Alternativ poti sa inlocuiesti grinda de lemn cu una metalica (probabil mai usor de procurat si mai ieftin)

Edited by Bylly00, 04 April 2018 - 12:36.


#77
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,756
  • Înscris: 29.11.2007

View Postcrocko.dilul, on 04 aprilie 2018 - 08:21, said:

Ma tot uit si ma gandesc de unde or lua oamenii aia capriori de 10 metri, ca eu am cautat de 7 si nu gaseam.....

Noi luam de la Holver . Se numesc KVH si au pana la 13 ma lungime .

View PostSV_1979, on 04 aprilie 2018 - 07:17, said:

[..] Ceva idei de imbunatatire?

Eu as incerca sa mai reduc din inaltimea fatadei principale si, implicit, sa reduc un pic panta acoperisului.

#78
kondas

kondas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 01.10.2014

View PostDIY, on 05 aprilie 2018 - 22:16, said:


Noi luam de la Holver . Se numesc KVH si au pana la 13 ma lungime .


Cred ca sunt din lemn stratificat. Lemn uscat.
Din ce stiu, lungimea maxima pt lemn ud e de 8m. Mai mare se curbeaza. Acum depinde mult si de sectiune.

#79
SV_1979

SV_1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 14.01.2013
Hristos a inviat . De astazi avem aviz favorabil ENEL . Archi inca sarbatoreste. �

#80
bleumarin10

bleumarin10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 22.10.2015

View PostSV_1979, on 04 aprilie 2018 - 07:17, said:

Buna dimineata,
Revin cu cateva randari ale geamurilor . Ceva idei de imbunatatire?
buna, forma casei mie imi place, am cochetat si noi la un moment dat cu ea, dar geamurile... prea seamana cu bloc comunist. nu le impartii in trei, nu stiu, mergi pe orizontala mai lungi si inguste sau pe verticala, sa arate intr-un felPosted Image

Attached Files



#81
wolfyman

wolfyman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 20.10.2005
salut vecine! Cum merg pregatirile? ai mai avansat?

#82
SV_1979

SV_1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 14.01.2013
Neata .DIn pacate nu s-au mai intamplat foarte multe ( concediu + diferite probleme ) . Am reusit totusi sa strang toate avizele inclusiv DSP ( prietenii stiu de ce )
Proiectul a plecat zilele acestea catre structurist cu mici retusuri pe fatade,  functionalul a ramas indentic . Mergem incet cu constructia "magaziei".

Revin totusi cu o intrebare poate reusesc sa ma lamuresc/lamuriti :
Locuinta proiectata este P+mansarda, propunerea de arhitectura are un acoperis tip sarpanta intr-o singura apa. Coama aceastei cladiri este mascata de un atic si este orientata catre strada. Inaltimea la coama/atic este de 6.80m de la cota 0.00 a casei. In certificatul de urbanism este specificata o inaltime maxima la streasina de 5.00m pe care noi o respectam in partea posterioara a casei, insa in certificat nu este specificata o inaltime maxima la coama / atic. Putem merge mai departte pe aceasta solutie?

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   233.9K   95 downloads
  • Attached File  2.jpg   241.58K   94 downloads
  • Attached File  3.jpg   195.91K   94 downloads
  • Attached File  4.jpg   164.58K   95 downloads

Edited by SV_1979, 27 June 2018 - 08:15.


#83
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,457
  • Înscris: 29.04.2008
Am 2 intrebari:

- cum este orientata fata de punctele cardinale casa?

- de unde bate ploaia in mod preponderent/

In rest, imi place volumetria.

Totusi, ca idee. Stiu ca ai zis la un moment dat ca vrei sa mergi pe costuri minime. Acum nu stiu care ar fi diferenta dintre un atic si sa faci acoperisul plan dar lejer mai mare decat casa . Cam 1 m in fiecare parte. Dupa mine ar fi 2 avanteje: ar sparge putin aspectul de mini-bloc si ar proteja mult mai bine casa si perimetrul de ploaie. Nu stiu sa ma exprim mai bine, dar eu am streasinile mari si ma bucur de asta de fiecare data cand ploua, daca ar fi sa mai fac odata le-as face cel putin la fel de mari.

Edited by iladi, 27 June 2018 - 08:47.


#84
SV_1979

SV_1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 14.01.2013
@Iladi :
Multumesc mult .
Nordul este la fatada casei ( Hmax ) .Cred ca preponderent in RO poaia/vantul in special vara o directie N-NE ??

#85
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,457
  • Înscris: 29.04.2008
bun, deci sudul este in spatele casei. In acest caz pergola va avea doar rol decorativ, nu te va apara de soare deloc spre prea putin.

Iar in acest caz ideea mea cu acoperisul mult mai iesit in afara casei va avea doar un rol estetic.


Saaaauuuuu, rogi arhitectul sa intoarca acoperisul invers Posted Image

PS pe la mine ploaia vine din vest

Edited by iladi, 27 June 2018 - 08:53.


#86
SV_1979

SV_1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 14.01.2013
ma poate lamuri cineva ?


Revin totusi cu o intrebare poate reusesc sa ma lamuresc/lamuriti :
Locuinta proiectata este P+mansarda, propunerea de arhitectura are un acoperis tip sarpanta intr-o singura apa. Coama aceastei cladiri este mascata de un atic si este orientata catre strada. Inaltimea la coama/atic este de 6.80m de la cota 0.00 a casei. In certificatul de urbanism este specificata o inaltime maxima la streasina de 5.00m pe care noi o respectam in partea posterioara a casei, insa in certificat nu este specificata o inaltime maxima la coama / atic. Putem merge mai departte pe aceasta solutie?

#87
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
In Cluj nu. Cel puțin în hârtii trebuie sa respecți ce se cere în CU. Înălțimea pe tot conturul casei nu poate depăși 6m de la CTA, in zona unde construiesc eu de exemplu. La tine pare că e 5m de la cota zero.

#88
SV_1979

SV_1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 14.01.2013
Deci posibil sa fiu nevoit sa schimb  CU in P+E? Sau sa iau de la vecinul  de la  E un acord  notarial?

#89
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Eu stiam ca inaltimea la cornisa (streasina) se ia in calcul pentru a se stabili distanta fata de vecin. De exemplu, in cele mai multe certificate de urbanism se precizeaza o distanta minima de jumatate din inaltimea la cornisa dar nu mai putin de 2m. Micsorarea acestei distante se poate prin acordul notarial al vecinului. Cred ca aceasta inaltime la cornisa este data de cei de la sanatatea populatiei pentru a reglementa gradul de insorire a locuintelor.
In certificat se mai specifica si inaltimea maxima a cladirii, care se masoara in punctul cel mai inalt. Citeste cu atentie toate mentiunile, eventual posteaza un scan aici, sunt multi colegi cu experienta care te pot lamuri.

#90
SV_1979

SV_1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 14.01.2013
Multumesc Ionut
Scan CU :

Attached Files

  • Attached File  2.png   139.89K   37 downloads
  • Attached File  1.png   31.68K   35 downloads

Edited by SV_1979, 28 June 2018 - 13:46.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate