Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...
 Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!
 pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect
 touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...
 

Casa pentru Acasa

- - - - -
  • Please log in to reply
458 replies to this topic

#55
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,680
  • Înscris: 11.03.2006

View Postdell99, on 30 martie 2018 - 21:23, said:

Lectia 1 - preturile vor fi mereu duble pt cei nou veniti fata de aia din zona. Eu am acum 2 ani de stat aici la tara, intre timp se ridica multe alte casa si ma amuz cat pot sa ceara astia care au lucrat si la mine oamenilor. Zilele trecute cand am inceput sa ma rog de ei sa ma ajute cu cate ceva prin curte imi povesteau mandri cum au luat 600 lei sa vopseasca o terasa (4 ore de munca) si altuia 1000 lei sa ii monteze 2 porti de acces. Cand i-am intrebat daca nu le e rusine sa ceara atata au zis ca de ce sa nu cerem daca ne dau si nu se vaita de bani... Cerere si oferta, asa ca maine trebuie sa ma descurc cum oi putea prin curte Posted Image

La mine in sat e un pret pentru bastinasi si altul pentru nou veniti, chiar si pentru nisip sau pamant. 100 de lei diferenta la masina.
In plus, preturile au crescut destul de mult in ultimii ani.

#56
wolfyman

wolfyman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 20.10.2005
Multumesc frumos. Voi cere o ofeta sa vad cat cer pt 1000 mp. La mine tre sa si taie niste arbusti si sa i care de acolo. Dar clar un pret normal nu are cum nici macar sa se apropie de 10000. Multumesc inca odata !

#57
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008

View Postwolfyman, on 31 martie 2018 - 04:02, said:

Multumesc frumos. Voi cere o ofeta sa vad cat cer pt 1000 mp. La mine tre sa si taie niste arbusti si sa i care de acolo. Dar clar un pret normal nu are cum nici macar sa se apropie de 10000. Multumesc inca odata !
Roaga un vecin sa sune la cineva cunoscut daca poti.... Eu asa fac dupa ce m-am pacalit in vreo 2 randuri si am dat 500lei pe masina de pietris cand asta care construia lua cu mult mai putin. Pana i-am luat un cartus de tigari si l -am pus pe el sa sune la cunoscutii lui. Dupa un timp o sa ai si tu agenda ta cu nea mitica sudorul, buldo, tarzan motosapa si altii...

Edited by dell99, 31 March 2018 - 08:09.


#58
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postdell99, on 31 martie 2018 - 08:04, said:

Dupa un timp o sa ai si tu agenda ta cu nea mitica sudorul, buldo, tarzan motosapa si altii...
Si un motostivuitor, nu?Posted Image

#59
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,680
  • Înscris: 11.03.2006
Am doi cu buldoexcavator in sat. M-am invatat sa ii sun pe amandoi si ii las sa se bata putin in preturi, apoi il aleg pe ala mai ieftin.

#60
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,756
  • Înscris: 29.11.2007

View Postkolfleading, on 31 martie 2018 - 18:53, said:

Si un motostivuitor, nu?Posted Image
Hei! Mai nou, are dreptul sa opereze si singura motostivuitorul. Nu-i mai trebuie mitici pentru asta Posted Image

Edited by DIY, 31 March 2018 - 23:22.


#61
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018
Dupa ce face curs de stivuitorist la o firma acreditata,da,poate.
In RO suntem mai cu mot,trebuie sa ai curs pentru toate...
In Franta de ex am inchiriat si condus Manitou doar pe baza carnetului de conducere B....dar astia sunt in alta UE se pare...

#62
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Salutare si bine ai venit.

Trebuie sa ii dau dreptate lui dell99 in privinta formei acoperisului. Si eu mi-am facut garajul in 2 ape, arhitectul mi-l propusese initial intr-una singura si nu mi-a placut deloc. Nu comentez despre suprafete ca-s mici/mari si nu as comenta nici despre treaba asta cu acoperisul dar e o solutie foarte dezavantajoasa (mansarda in general este un compromis care nu merita, in opinia mea).

Am deschis postul ca sa iti spun de fapt despre acel atic, am si eu asa ceva si iti va da batai de cap. Mari. Etapele normale in constructia casei sunt constructia la rosu, apoi invelitoarea, dupa care altele (tencuit, termoizolat, tamplarie, etc). Ei, treaba este ca acel capac de atic nu poate fi montat decat in momentul in care ai dimensiunea finala a lui (se face pe comanda tabla aia, in functie de grosimea peretelui) si nu vei avea dimensiunea finala decat dupa termoizolatie. Deci pana nu faci fatada iti va tot intra apa in casa, ceea ce e foarte foarte naspa. Gandeste-te bine cum programezi toata treaba sau renunta la atic.

Daca nu e prea tarziu, vezi ca e si pe forum aici un jurnal cu o casuta minimalista si care mie mi se pare ca arata foarte ok si este economica, dar are acoperisul in 2 ape - "Doar un hambar" . O sa vezi acolo ca mai exista o solutie constructiva pentru acoperisul in 2 ape astfel incat sa arate modern, adica sarpanta nu trece peste perete sa creeze streasina, pur si simplu se opreste la marginea peretelui (timpanului, cum se mai spune).

Atasez 2 imagini preluate de pe blogul Adelei Parvu cu titlu de inspiratie.

#63
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,680
  • Înscris: 11.03.2006
Superba casa "doar un hambar". Pacat ca nu stim finalul.

#64
SV_1979

SV_1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 14.01.2013
Revin cu o intrebare referitoare la izolatie pentru IPAT . Architectul lucreaza la cote si propune pentru izolatie deaspura placii o izolatie de 3 cm ( pe care va sta IPAT/parter) . As inclina pentru un  5cm. Ceva sfaturi?
Multumesc

Edited by SV_1979, 02 April 2018 - 11:26.


#65
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016
Eu am  15 cm peste Placa de la Parter...in care montez IPAT + sapa +finisaje

#66
SV_1979

SV_1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 14.01.2013
@Adrianradu si cat reprezinta efectiv polistirenul sau placa cu nuturi din acesti 15 cm ?

#67
vivaconsult

vivaconsult

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 20.01.2016
Eu la fel am avut spatiun de 15 cm.
In care a intrat:
4cm minisapa peste instalatii electrice.
5cm a avut incalzirea in pardoseala( atut a avut si placa cu nuduri.
6cm am turnat sapa.
Am mai lasat aprox. 2cm pentru parchet si gresie.

#68
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
eu am 8 cm XPS pe placa parterului..apoi ipat cu sapa de ~5-6cm..apoi finisaj..1.5-2cm.

#69
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View PostSV_1979, on 02 aprilie 2018 - 13:19, said:

@Adrianradu si cat reprezinta efectiv polistirenul sau placa cu nuturi din acesti 15 cm ?
Placa aia cu nuturi are 3-4 cm grosime insa se poate si fara ea, e ceva mai ieftin xps normal si prinderea cu cleme tacker este ok in acest scenariu. Cu cat mai gros xps cu atat mai bine dpdv termic, e recomandat insa sa nu fie placi mai groase de 5 cm, se pot monta intretesute in mai multe straturi pentru o rezistenta superioara la miscarile laterale. De ex 5+4 cm asa cum vom face noi pe etaj sau 5+5 pe parter.

#70
SV_1979

SV_1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 14.01.2013
Buna dimineata,
Revin cu cateva randari ale geamurilor . Ceva idei de imbunatatire?

Attached Files



#71
autocargo

autocargo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 01.03.2015
Felicitari pentru proiect. Mie imi place. Intr-o lume in care ''trebuie musai'' pana si la un garaj, minim 2 ape la acoperis Posted Image
E casa visurilor voastre si sa o construiti asa cum va place. Si eu construiesc ceva asemanator. Atasez cateva poze din care ne-am inspirat noi... Pozele sunt culese de pe net.
Se pot construi case foarte frumoase si cu acoperis intr-o apa.

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   259.83K   154 downloads
  • Attached File  2.jpg   130.19K   150 downloads
  • Attached File  3.jpg   53.31K   146 downloads

Edited by autocargo, 04 April 2018 - 08:15.


#72
SV_1979

SV_1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 14.01.2013

View Postautocargo, on 04 aprilie 2018 - 07:55, said:

Felicitari pentru proiect. Mie imi place. Intr-o lume in care ''trebuie musai'' pana si la un garaj, minim 2 ape la acoperis Posted Image
E casa visurilor voastre si sa o construiti asa cum va place. Si eu construiesc ceva asemanator. Atasez cateva poze din care ne-am inspirat noi... Pozele sunt culese de pe net.
Se pot construii case foarte frumoase si cu acoperis intr-o apa.
multumim frumos . Da foarte frumos proiectul . Am cochetat si Eu cu firma respectiva din BC am avut cateva contacte dar pretul a fost foarte mare .
Bafta

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate