Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Casa pentru Acasa

- - - - -
  • Please log in to reply
458 replies to this topic

#37
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

View PostSV_1979, on 28 martie 2018 - 13:49, said:

Ar trebui sa refac CU...
De ce ar trebui sa "refaci" Certificatul de Urbanism...???...si cum ati putea face asta?

#38
SV_1979

SV_1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 14.01.2013

View PostAdrianradu, on 28 martie 2018 - 17:31, said:

De ce ar trebui sa "refaci" Certificatul de Urbanism...???...si cum ati putea face asta?
In certificat am trecut P+M si trebuie P+E

#39
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,436
  • Înscris: 29.04.2008

View PostSV_1979, on 28 martie 2018 - 13:49, said:

o sa vad reactia sotiei


O să lipsești o vreme de pe forum :D

#40
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

View PostSV_1979, on 28 martie 2018 - 18:45, said:


In certificat am trecut P+M si trebuie P+E
In CU ai trecut conform PUZ... RMHmax...
Te incurci putin...in AC vei avea trecut indici constructie...
Spor

#41
SV_1979

SV_1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 14.01.2013
Multumesc Adrianradu  pentru sfat. Am sa ma verific.

Decizii, decizii decizii. Inca nu reusim sa ne hotaram daca vom lasa gol peste living ( probabil cost exploatare mai mare) sau vom inchide acel spatiu ( camera secreta a BUBUruzei) cu un cost constructie imediat

View PostSV_1979, on 28 martie 2018 - 20:53, said:

Multumesc Adrianradu  pentru sfat. Am sa ma verific.Decizii, decizii decizii. Inca nu reusim sa ne hotaram daca vom lasa gol peste living ( probabil cost exploatare mai mare) sau vom inchide acel spatiu ( camera secreta a BUBUruzei) cu un cost constructie imediat
sfaturi? ���

#42
SV_1979

SV_1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 14.01.2013
Dupa o "lupta" cu   centimetrii s-a reusit sa se scoata  pentru baia de la mansarda 4.95mp la gri . S-a marcat pe planul parter si locul in care va fi ghena de instalatii ce ajunge in mansarda   astfel incat vasul de wc sa fie mereu in adiacenta lui.
S-a  marit casa cu 5cm pe verticala si 5cm pe orizontala si am ajuns la varianta de fata.  De principiu s-au pus si  golurile de ferestre .
Deci  ce parere aveti ?

Attached Files



#43
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,436
  • Înscris: 29.04.2008
1. ce usa vei folosi la dressing daca Hmax e 2100?
2. de ce usa la living?
3. mobiliser la comanda in dressing?
4. n-ar strica sa ai si niste cote la camere: poate ca suprafata in mp da bine pe hartie , dar poti avea surprize ca dimensiunile in realitate dau cu minus

#44
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View PostSV_1979, on 28 martie 2018 - 13:49, said:

@The_lion welcome. Ar trebui sa refac CU si cred ca ar creste putin si pretul constructiei . Mergem minimalist pana la capat inclusiv cu hainele maxim 20 de piese iar sotia 25 ca sunt marinimos  Posted Image  . (o sa vad reactia sotiei Posted Image )   .
Dafaq faci cu 20 de piese? Pai 10 dintre ele n-o sa le imbraci cu anii... o sa le dai de pomana. Eu zic sa imparti 10-35. Sau 36, daca e mai micuta. Asa te lipesti si de o ciorba calda.

daca esti pe buget, coltul ala din spate nu cadreaza. orice schimbare de directie da costuri suplimentare. si eu unul nu am inteles la ce ajuta.
ma rog, e casa ta, gustul tau, nu ma priveste, nu-i treaba mea, ma gindeam ca e bine totusi sa iti atrag atentia.

View PostSV_1979, on 28 martie 2018 - 20:56, said:

( camera secreta a BUBUruzei) cu un cost constructie imediat
O BUBUruza fericita face toti banii..toata sarea si piperul si dulceata vietii.
Eu zic sa i-o faci.

Aaaa...intrindul ala la intrare...care e treaba cu el? Mi se pare mult prea mic pentru scopul lui.  
ma gindeam ca ai putea, daca vrei as protejezi/ornamentezi intrarea, sa faci ceva gen pergola, ies lucruri frumoase tare din lemn...
(vezi userul @_Clodi, a postat citeva poze de curind...nu am timp sa caut)

#45
SV_1979

SV_1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 14.01.2013
@iladi 1. Probabil nu vom face o usa ci vom lasa liber sau o "intrare" prin mobila , Ne gandim
2. Ne gandeam sa protejam putin ( vizual si termic ) dar posibil sa nu mai punem usa ( ar fi ok si fara usa ?)
3.Cale lunga pana la mobilier dressing dar pentru inceput rafturi simple in regim DIY ceva de genul
            4. Vom avea cotele in curand

Vio vom vedea cum vom "proteja" intrarea in casa. Referitor la coltul acela am zis sa se mai rupa putin "sopronul" . Probabil tot ceva de lemn gen pergola . Lasam archi sa deseneze .

Attached Files



#46
SV_1979

SV_1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 14.01.2013

View PostSV_1979, on 28 martie 2018 - 06:49, said:

@wolfyman Inca nu am tatonat piata din Otopeni .Am doi prieteni care deja au casa la rosu langa terenul lor si ii pot intreba cat/de unde au luat si la ce pret.. Revin cu info
salut ai PM cu nr de telefon
Ca si idee 400 mp decopertare + sapat fundatie 3000 ron . Vecinii mei te asteapta cu berea �

#47
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016
...ca si idee Buldoexcavatorul costa 100 lei x ora + 100 lei deplasare...Nu stiu ce sapati voi prin Otopeni de 3000 lei...intr-o zi de munca (8 ore) se sapa vro' doua Fundatii
...nu beau Bere...

Edited by Adrianradu, 30 March 2018 - 20:33.


#48
SV_1979

SV_1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 14.01.2013
Dar de 10000 ron? �

#49
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008

View PostAdrianradu, on 30 martie 2018 - 20:32, said:

...ca si idee Buldoexcavatorul costa 100 lei x ora + 100 lei deplasare...Nu stiu ce sapati voi prin Otopeni de 3000 lei...intr-o zi de munca (8 ore) se sapa vro' doua Fundatii
...nu beau Bere...
Eu il cred pe initiator, nu ai vazut ca acolo e totul minimalist si calculat la cm? Si la mine la tara tot 100lei e ora la un buldo....

#50
SV_1979

SV_1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 14.01.2013
Am transmis mai departe info primit .
Am incercat sa ajut. Poate aflam cat a cerut daca o sa vorbeasca cu Buldo

Btw 8 ore pt un decopertat de 400 de mp si o fundatie de 8x10 ?
Chiar nu stiu . Poate dura atat?

#51
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
In sfarsit o casa altfel! Imi place foarte mult ideea si sper sa mergeti, in continuare, pe directia asta. Eu, cel putin, sunt de partea voastra Posted Image

Ai pomenit ceva, la un moment dat, despre inaltimea maxima a plafonului, in living, si inaltimea camerelor de la parter. Hai sa-ti impartasesc din experienta si din planurile mele de viitor.
5,1 m  ... e mult. Eu am, in momentul de fata 4,5 cu o panta de 30* si tot pare foarte inalt pe latura unde se atinge inaltimea maxima. Nu stiu, zau cum arata si mai inalt, mai ales ca suprafata ta utila, in acel living, este mai mica decat la mine. Ce-i drept, eu nu am grinizile acelea orizontale. Casa mea este cu descarcare perimetrala a sarcinilor. In fine ... revenind ... Eu consider ca acea inaltime de 3,5 m pe parter, in situatia in care ai extra inaltime in living, poate fi redusa. Asta ar pastra aspectul initial al casei, dar ar incapea si scara.
Ideea de spatiu deschis, spre acoperis, o transfer si la casa pe care o am in lucru, acum. Mi-am urmat sfatul pe care ti l-am dat mai sus Posted Image si am redus inlatimea dormitoarelor si a bailor la 2,75 intre suprafetele finisate ale pardoselilor de la parter si din mansarda.

Spor!

#52
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008

View PostSV_1979, on 30 martie 2018 - 21:16, said:

Am transmis mai departe info primit .
Am incercat sa ajut. Poate aflam cat a cerut daca o sa vorbeasca cu Buldo
Lectia 1 - preturile vor fi mereu duble pt cei nou veniti fata de aia din zona. Eu am acum 2 ani de stat aici la tara, intre timp se ridica multe alte casa si ma amuz cat pot sa ceara astia care au lucrat si la mine oamenilor. Zilele trecute cand am inceput sa ma rog de ei sa ma ajute cu cate ceva prin curte imi povesteau mandri cum au luat 600 lei sa vopseasca o terasa (4 ore de munca) si altuia 1000 lei sa ii monteze 2 porti de acces. Cand i-am intrebat daca nu le e rusine sa ceara atata au zis ca de ce sa nu cerem daca ne dau si nu se vaita de bani... Cerere si oferta, asa ca maine trebuie sa ma descurc cum oi putea prin curte :)

#53
SV_1979

SV_1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 14.01.2013

View PostDIY, on 30 martie 2018 - 21:16, said:

In sfarsit o casa altfel! Imi place foarte mult ideea si sper sa mergeti, in continuare, pe directia asta. Eu, cel putin, sunt de partea voastra Posted Image

Ai pomenit ceva, la un moment dat, despre inaltimea maxima a plafonului, in living, si inaltimea camerelor de la parter. Hai sa-ti impartasesc din experienta si din planurile mele de viitor.
5,1 m  ... e mult. Eu am, in momentul de fata 4,5 cu o panta de 30* si tot pare foarte inalt pe latura unde se atinge inaltimea maxima. Nu stiu, zau cum arata si mai inalt, mai ales ca suprafata ta utila, in acel living, este mai mica decat la mine. Ce-i drept, eu nu am grinizile acelea orizontale. Casa mea este cu descarcare perimetrala a sarcinilor. In fine ... revenind ... Eu consider ca acea inaltime de 3,5 m pe parter, in situatia in care ai extra inaltime in living, poate fi redusa. Asta ar pastra aspectul initial al casei, dar ar incapea si scara.
Ideea de spatiu deschis, spre acoperis, o transfer si la casa pe care o am in lucru, acum. Mi-am urmat sfatul pe care ti l-am dat mai sus Posted Image si am redus inlatimea dormitoarelor si a bailor la 2,75 intre suprafetele finisate ale pardoselilor de la parter si din mansarda.

Spor!
multumim DIY . Daca Se merge pe solutia ta ar trebui sa marim panta acoperisului de la 24 la 30?

View Postdell99, on 30 martie 2018 - 21:23, said:

Lectia 1 - preturile vor fi mereu duble pt cei nou veniti fata de aia din zona. Eu am acum 2 ani de stat aici la tara, intre timp se ridica multe alte casa si ma amuz cat pot sa ceara astia care au lucrat si la mine oamenilor. Zilele trecute cand am inceput sa ma rog de ei sa ma ajute cu cate ceva prin curte imi povesteau mandri cum au luat 600 lei sa vopseasca o terasa (4 ore de munca) si altuia 1000 lei sa ii monteze 2 porti de acces. Cand i-am intrebat daca nu le e rusine sa ceara atata au zis ca de ce sa nu cerem daca ne dau si nu se vaita de bani... Cerere si oferta, asa ca maine trebuie sa ma descurc cum oi putea prin curte :)
@dell9 Sper din suflet sa nu altfel am cam dat o de gard

#54
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View PostSV_1979, on 30 martie 2018 - 21:27, said:

multumim DIY . Daca Se merge pe solutia ta ar trebui sa marim panta acoperisului de la 24 la 30?[...]

Nu Posted Image Eu am spus ca poate, in felul acesta, poti pastra panta acoperisului asa cum este fara ca livingul sa riste efectul de casa de lift; chiar asa de numeste. Cu cat inaltimea camerelor de parter e mai mare, cu atat plafonul livingului e mai ... departe.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate