Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Contract de întreținere cu păstrarea dreptului de uzufruct viager

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#1
gabriel1981

gabriel1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 30.04.2012
in urma cu 6 ani eu  si cu sotia mea am primit de la parintii mei un teren de 1600 mp. pe care este construita casa lor.
tot in urma cu 6 ani am ridicat o casa  la gri sper ca pana in toamna sa ma pot muta in ea,momentan locuim in casa parintilor impreuna cu cei doi copii ai nostri minori.
pana in aceasta toamna noi am locuit peste hotare,dar din cauza unor problee de sanatate am venit acasa nu ne mai putem intelege....inteleg  ca sunt parintii mei si trebuie sa am grija de ei asa cum au avut si ei de mine cand am fost mic.
dar ca nu ne mai putem intelege deloc eu nu am voie sa fac nimic in curte am vrut sa construiesc cateva cotete ca sa cresc cateva oratanii dar a spus ca nu imi da voie sa ca strica actul lasandu-ma fara curte sa pot intra cu masina sau fara teren pe lateralul casei unde urma sa construiesc camera tehnica si garajul,am autorizatie si consimtamamtul lor scris de a putea construi.
contractul intre noi a fost facut exact cum scrie in titlu.
intrebarea mea este cum se va termina? are dreptul sa ma deie afara? ce se va intampla cu constructia noua?
ce drepturi am eu si ei? gradina cine trebuie sa o munceasca? dar roadele?
va multumesc anticipat


#2
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postgabriel1981, on 22 martie 2018 - 19:06, said:

contractul intre noi a fost facut exact cum scrie in titlu.

intrebarea mea este cum se va termina? are dreptul sa ma deie afara?  
ce drepturi am eu si ei? gradina cine trebuie sa o munceasca? dar roadele?
va multumesc anticipat
Cum se va termina nu putem ști, dar contractul pe care l-ați făcut stabilește obligații pentru voi, față de ei, pentru tot restul vieții lor și niciun drept de folosință fără acordul lor. Grădina și roadele sunt ale lor.

Obligația de întreținere înseamnă că trebuie să le cumpărați alimente, îmbrăcăminte, medicamente, deci să vă asigurați că au tot ce le trebuie, și să-i îngrijiți dacă sau când au nevoie.  
Ce faceți pentru ei, și ce dovezi aveți (chitanțe, facturi, martori)? Dacă nu aveți dovezi au dreptul, din păcate, să obțină  rezoluțiunea contractului.

Quote

am autorizatie si consimtamamtul lor scris de a putea construi.
ce se va intampla cu constructia noua?
Nimic, n-o pot demola, dar trebuie să găsiți o cale să vă înțelegeți... altfel o să vă luați iar lumea în cap.

Edited by althea, 22 March 2018 - 19:30.


#3
gabriel1981

gabriel1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 30.04.2012
nu am dovezi sau martori/chitante pentru ca nu credeam ca o sa ajungem aici...problema este ca au devenit prea pretentiosi ca un copil mic caruia sa-i faci toate poftele,nu mai au bunul simt sau respect,vor ca cum bat din palme tu sa fii imediat la dispozitia lor ca un sclav de parca nu mai exista altcineva decat ei....nu pot nici sa ma duc la soacra-mea.....off nu stiu de ce nu am cumparat un petic de pamant sa imi fac casa acolo.sa pot trai linistit....

in cazul cel mai rau ce se poate intampla?
raman fara curte .....si o sa trebuieasca sa le platesc terenul pe care am construit sau imi ia si constructia noua?

am zis sa termin casa cat mai repede sa ma pot muta iar lor sa le dau o suma de bani lunara ca sa nu zica ca nu.i intretin.....dar ce fac cu terenul?. nu pot construi o cotineata sau sa pun o planta un pom ceva....

nu se poate desface actul.sa le platesc pamantul si gata? sau sa vand?
dar cheltuiala mea cu ei pana acum timp de 6 ani?

#4
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Trebuia sa va informati din timp la ce treaba va inhamati si ce presupune asta, din pct, de vedere legislativ.. Nu e suficient sa crezi ca stai pe langa ei si le mai dai cate ceva ca sa mostenesti mai apoi totul.

#5
gabriel1981

gabriel1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 30.04.2012
nu am spus asta.....dar cheltuielile pentru doua persoane haine ,mancare,caldura,medicamente etc timp de 25 ani....mi se pare jaf la drumul mare in plus vor sa fiu si soferul lor personal....

ca sa mostenim totul??? ce anume o casa batraneasca care peste 25 ani se va demola singura?
sau terenul care face max 15.000 euro si care o sa fie al meu peste 25 ani? atunci voi mai putea sa-l muncesc oare? practic sunt sclavul lor si nu am dreptul la nimic


in cazul de fata imi convine mie sa stric actul....sa suport consetintele etc....asfel as fi prizioner la tara

#6
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Nu ți s-a explicat înainte de a semna contractul ce obligații o să ai?

Quote

cheltuielile pentru doua persoane haine ,mancare,caldura,medicamente etc timp de 25 ani....mi se pare jaf la drumul mare in plus vor sa fiu si soferul lor personal....
Am impresia că a fost oferta lor, mă înșel?
Mai ai frați?

Nu pot să-ți ia construcția, dar ce faci cu ea dacă se încăpățânează să vă facă zile amare?

Nu ai șanse să ieși cu bine din asta dacă nu vă așezați la discuții.

#7
gabriel1981

gabriel1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 30.04.2012
da...stii a fost greseala noastra ca nu ne-am informat....practic am semnat cu ochii inchisi ca doar sunt parintii mei....

da...oferta a fost a lor....mai am un frate ca tot asa a mostenit din partea bunicului....o sa vad ce va fi de el cand va veni acasa de peste hotare

deci sa inteleg ca contructia va fi a mea iar terenul al.lor..deci daca vor nu ma lasa nici sa mai.intru in curte

#8
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
mie nu-mi vine sa cred cat se cearta lumea pe avere (parinti vs copii, frate vs frate etc. )... mi se pare ireal:|.. cunosc si eu cazuri foarte multe..oare asa o sa ajung si eu cu parintii mei:))..

#9
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postgabriel1981, on 22 martie 2018 - 20:08, said:

mai am un frate ca tot asa a mostenit din partea bunicului....o sa vad ce va fi de el cand va veni acasa de peste hotare
Adică  a făcut cu bunicul contract de întreținere, sau i l-a dat părintele vostru care a fost moștenitorul bunicului? Nu putea să moștenească  fratele tău.


View Postgabriel1981, on 22 martie 2018 - 20:08, said:

deci sa inteleg ca contructia va fi a mea iar terenul al.lor..deci daca vor nu ma lasa nici sa mai.intru in curte
Din păcate da, dar chiar așa rău s-au stricat relațiile? Poate e doar o criză. Nu are cine să vă așeze la discuții?

#10
gabriel1981

gabriel1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 30.04.2012
bunicul mei le a dat parintilor mei prin aceiasi metoda dupa cativa ani toti 3 i-au dat fratelui meu,parca auzisem ca  il trecusera pe unul dintre parinti la ingrijire de catre fratele meu....stiu ca era ceva ....

Edited by gabriel1981, 22 March 2018 - 20:33.


#11
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Deci și fratele tău are obligația de întreținere :)
S-au scos părinții tăi.

Tu ce ai vrea să faci?

#12
gabriel1981

gabriel1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 30.04.2012
stiu ca cand i.au dat fretelui a trebuit si contractul nostru la notar....nu mai stiu

S-au scos demult.....despre ce as vrea sa fac eu....nu stiu care imi sunt optiinile dar una din ele este ca fiecare persoana sa aibe sanatate,fericire,un acoperis deasuprea capului si o bucata de paine pe masa

#13
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Nu înțeleg de ce ar fi fost nevoie de  contractul tău.
În viața ta să nu mai semnezi nimic neinformat și să nu-ți mai dai actele cuiva, oricine ar fi.
Sau au fost cu exemplarul lor? M-a amețit subiectul :)

Tu mai ai contractul vostru?

Edited by althea, 22 March 2018 - 20:41.


#14
gabriel1981

gabriel1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 30.04.2012
acum ce sa fac.....ma da afara...nu am curte si unde dormi....
nu imi ramane decat sa stric actul desi nu stiu ce imi va ramane sau....

am vre-o sansa sa imi recuperez intretinerea pe cei 6 ani chiar daca nu am dovezi ca aveam grija de ei?
ce era sa fac? sa chem vecinii ca sa vada cand le dau de mancare?

#15
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Locuiești cu ei, nu în casa nouă?

#16
gabriel1981

gabriel1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 30.04.2012
da locuiesc cu ei....mai am in vara aceasta de lucru la casa noua

#17
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postgabriel1981, on 22 martie 2018 - 20:42, said:

am vre-o sansa sa imi recuperez intretinerea pe cei 6 ani chiar daca nu am dovezi ca aveam grija de ei?
ce era sa fac? sa chem vecinii ca sa vada cand le dau de mancare?
Lasă gândurile astea, doar nu vrei să le ceri bani pe ce le-ai dat. Șansele să câștigi mai mult decât plătești avocatul sunt minime. Nu fă nimic, e greu de crezut că te vor da ei în judecată, iar dacă te cheamă la notar să renunțați la contract nu te du.

Hai, trage aer în piept și încearcă să te calmezi.
Nu cred că-s chiar atât de răi încât să vă dea afară, trage tare și fă-ți casa locuibilă că dacă o să stați separat o să vă fie mai ușor.

#18
gabriel1981

gabriel1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 30.04.2012
multumesc de incurajare....o sa va tin la curent

chiar daca ma cheama la notar sa renunt cum ramane cu casa? fara o palma de pamant si fara curte/anexa...nu prea ai ce face mai ales ca trebuie construita camera tehnica

View Postalthea, on 22 martie 2018 - 20:39, said:

Nu ĂŽnțeleg de ce ar fi fost nevoie de  contractul tău.
În viața ta să nu mai semnezi nimic neinformat și să nu-ți mai dai actele cuiva, oricine ar fi.
Sau au fost cu exemplarul lor? M-a amețit subiectul :)

Tu mai ai contractul vostru?
da contractul il.avem adica o copie caci originalul nu stim pe unde e...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate