Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II
 Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 

Contract de întreținere cu păstrarea dreptului de uzufruct viager

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#37
gabriel1981

gabriel1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 30.04.2012
tare asta......oricum mosteneam jumatate daca nu mai mult...
ce sa zic despre frate-miu.....este catelul lor si nu am posibilitatea sa-l vad fiind plecat peste hotare .
dar tot asa i-au dat si lui o mostenire din partea bunicilor....

#38
gabriel1981

gabriel1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 30.04.2012
din ce am vazut in zona mea un teren frumusel.de vre-o 800mp ar ajunge la 6000-10000.euro aste e ....

daca ar fi sa imi lase cam 35% din teren le as plati si dublu.....adica sa imi cumpar terenul pe.care urma sa-l.mostenesc mai tarziu...
le dau 7000 euro si sa ma lase in durerea mea...

dar se pare ca vor sa te comande....cum sa iti acorde tie libertatea

pacat ca am casa aproape terminata ca sa mai renunt la ea

#39
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

Quote

De asemenea, noi părțile am luat la cunoștință că, în anumite condiții, este posibilă înlocuirea întreținerii prin rentă, fie prin bună-învoială, fie prin hotărâre judecătorească.
Asta înseamnă că, dacă ei sunt de acord (excludem instanța că nu merită) puteți să scăpați de întreținere dacă vă mutați de acolo - deci nu mai puteți presta menaj, cumpărături etc.-  în schimbul unei sume de bani plătibile cum stabiliți: lunar, trimestrial etc.
Părerea mea e că nu merită decât dacă renunță la uzufructul viager asupra terenului, ca să fii proprietar cu drepturi depline.

Tu ce ai vrea?

 gabriel1981, on 23 martie 2018 - 13:12, said:

daca ar fi sa imi lase cam 35% din teren le as plati si dublu.....adica sa imi cumpar terenul pe.care urma sa-l.mostenesc mai tarziu...
le dau 7000 euro si sa ma lase in durerea mea...
Păi terenul e deja al tău, n-ai ce cumpăra. Poate îi tentează banii și reușești să înlocuiești întreținerea cu renta viageră, deși nici aia nu știi la cât te va ajunge la final.

Renunțarea la uzufruct trebuie s-o obții/cumperi.

#40
gabriel1981

gabriel1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 30.04.2012
nu stiu daca mai sunt familii asa ca ei....
deci bunicul le-a lasat lor o mostenire pe urma i.au dat.o fratelui meu tot asa cu clauza....
cine il intretine pe bunicul???? nimeni....are pensie destul de mare plus si de nevazator caci nu mai vede....
acum vine partea interesanta......ghiciti cu cine vorbeste mama mea dintre toate rudele? ....
doar cu bunicul si cu fratele meu cu el se intelege caci inca il poate comanda.....


ce imi doresc eu??? o palma de teren sa pot planta ceva pentru copii sa aiba un loc de joaca ar fi de ajuns si 300mp fara sa stai cu frica ca nu te mai lasa pe terenul lor.
liniste si intelegere etc....ce exemplu le dau la copii mei? cea mare deja a inceput sa vada problemele si nu vrea sa renunte la casa  mai ales ca sa atasat de casa vazand.o cum se construieste

inseamna ca singurul mod este sa stricam actul si ei sa imi vanda 35% din teren.....asta daca nu reusim sa ne intelegem si vor fi de acord.
poate reusim sa ne impacam....dar peste ceva timp iar o incep...si eu in timpul asta ce fac? nu pun un copac pe partea mea ca maine poimaine o ia razna si mi.l taie
destul de complicat

masina o pot lasa si la poarta chiar daca du am curte nu.i problema....dar casa fara o camera tehnica greu o incalzesc

#41
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 gabriel1981, on 23 martie 2018 - 13:30, said:

inseamna ca singurul mod este sa stricam actul si ei sa imi vanda 35% din teren.....
Pare varianta cea mai simplă, dar dacă renunțați la contract și nu mai vor să vândă ce faci? Îți lași casa pe terenul lor?  Plus că ar trebui să facă dezmembrare la teren ca să poată vinde  parțial.

 gabriel1981, on 23 martie 2018 - 13:30, said:

cea mare deja a inceput sa vada problemele si nu vrea sa renunte la casa  mai ales ca sa atasat de casa vazand.o cum se construieste
Pare că toți sunteți atașați de casă. Mai ai mult de lucru până o faci locuibilă? Dacă vă mutați de la ei poate o să fie mai ușor, nu vă mai loviți unii de alții în același spațiu.  

 gabriel1981, on 23 martie 2018 - 13:30, said:

dar casa fara o camera tehnica greu o incalzesc
Dacă o faci crezi că ți-o dărâmă, sau de ce nu te apuci de ea? Dacă vă mutați la vară ai timp s-o ridici.

Te rog să mă scuzi că te tot întreb lucruri, nu am obiceiul să fac asta. Nu te întreb de curioasă ci pentru că mi-aș dori ca, după discuțiile cu noi, să ai în minte variante de direcție în care s-o apuci. Din ce spunem noi poate ceva îți e de folos sau îți dă vreo idee diferită.

#42
gabriel1981

gabriel1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 30.04.2012
nu este nici o problema sa ne intrebati unele lucruri.....ne mai ajuta ...mai invatam si noi si altii etc..
locuim impreuna sunt ca 6 camere si nu ne ciocnim unii de altii,avem intrare separata..poate in curte ne ciocnim...
de fapt  casa o construiesc eu mai am finisarea interioara..astept vreamea buna.

#43
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Cred că dacă v-ați scutura puțin de dominarea psihică și n-ați mai băga în seamă toate prostiile lor v-ar fi mai ușor. Nu mai aveți mult de stat cu ei.
Vine vacanța copiilor, plecați undeva Posted Image

Tare aș vrea să știu dacă chiar au de gând să facă ceva dpdv legal, sau doar își bat joc de voi.

Edited by althea, 23 March 2018 - 14:13.


#44
gabriel1981

gabriel1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 30.04.2012
oricum va tinem la curent...

#45
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

 althea, on 23 martie 2018 - 13:16, said:

Păi terenul e deja al tău, n-ai ce cumpăra.

din ce inteleg eu, situatia lui e asta:
-a cumparat tot terenul, dar fara dreptul de folosinta (care inca apartine parintilor)
-a construit o casa in urma unei intelegeri (cred ca verbale); fiind de buna credinta (e usor de dovedit, mai ales in contextul contractului de V/C) are drept de folosire pt terenul de sub casa
-ar vrea sa obtina drept de folosinta asupra unei bucati mai mare de teren(pt gradina, loc de joaca etc)

principala greseala a fost ca a lasat parintilor dreptul de folosinta asupra intregului teren; trebuia de la inceput, daca tot urma sa-si construiasca o casa, sa obtina drepturi integrale asupra unei bucati de teren (pt casa + curte si ce mai vrea sa aiba acolo).

solutia legala ar fi, cum spui si tu, sa obtina dreptul de uzufruct pt o parte din teren.

#46
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 _Smiley_, on 23 martie 2018 - 14:26, said:

principala greseala a fost ca a lasat parintilor dreptul de folosinta asupra intregului teren; trebuia de la inceput, daca tot urma sa-si construiasca o casa, sa obtina drepturi integrale asupra unei bucati de teren (pt casa + curte si ce mai vrea sa aiba acolo).
Ai văzut că n-a înțeles ce au semnat. El chiar a crezut că a primit teren, dar practic ai lui doar s-au făcut că i-l dau, iar acum e legat  pentru că au investit bani și suflet în ce au construit.    

 _Smiley_, on 23 martie 2018 - 14:26, said:

solutia legala ar fi, cum spui si tu, sa obtina dreptul de uzufruct pt o parte din teren.
Și dacă reușește, prima dată să facă un gard de unitate militară, doar dup-aia camera tehnică :)

#47
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,999
  • Înscris: 29.09.2008

 _Smiley_, on 23 martie 2018 - 14:26, said:


solutia legala ar fi, cum spui si tu, sa obtina dreptul de uzufruct pt o parte din teren.
Solutii legale are, intrebarea este daca rezista psihic si daca merita acest stres. Eu am avut un contract VC cu uzufruct viager facut cu un unchi - la inceput nici nu am dorit sa il fac, el a insistat ca avea datorii foarte mari la intretinere si incepusera demersurile sa il evacueze dupa ce murise sotia [matusa mea la care am tinut foarte mult]. Nici eu nu aveam prea multi bani, aveam si eu datoriile mele, stateam cu  chirie, ma rog, am reusit cumva sa strang banii sa platesc toate datoriile, am facut un credit si i-am dat si lui cateva mii de euro si am mai renovat una alta pe acolo, apoi am facut acest contract. Toate bune si frumoase vreo 3-4 luni dupa care a inceput cu pretentiile si amenintarile: desi ma duceam de 3 ori pe sapt si faceam pe menajera, ii duceam mancare, spalam hainele, schimbam lenjerii, etc, el niciodata nu era multumit si incepuse sa ma jigneasca: daca ii duceam ciorba vroia chiftele zicea ca ii duc laturi, voria parfumuri, trening nou, sa il duc la dentist si alte bazaconii pe care nici eu nu mi le permiteam. Ma suna intruna zi si noapte sa ma dcu ca moare, ca da foc la casa, ca pe dracu si pe lacu. cateodata cand ajungeam cu traistele de mancare nu vroia sa imi deschida usa, urla ca vreau sa il otravesc de ieseau vecinii... Altadata suna la politie sa ma reclame ca i-am furat casa, a sunat si pe la protv, ce mai ma facuse de bafta in tot cartierul de imi plangeau toti cunoscutii de mila [jumatatea care nu se bucura ca asa imi trebuie ca i-am luat casa...]..
Finalul e ca dupa 3 ani de balamuc cat mi-a distrus existenta l-am lasat in plata domnului, nu i-am mai raspuns, nu am mai mers la el, am zis sa ma dea in judecata si sa nu mai aud de el.
Am continuat sa platesc intretinerea acolo si sa mai sun pe la o vecina sa vad daca mai traieste.... Asta a fost, am tras ponoasele, am gresit ca m-am bagat in asta, oricum pana la final am mai cheltuit o gramada sa intru in posesia apatamentului dupa ce a murit....

#48
gabriel1981

gabriel1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 30.04.2012
ce anume am voie sa construiesc si ce nu? ma refer si la o constructie care nu necesita autorizatie

Attached Files



#49
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
@dell99
Contractele de întreținere pot deveni în timp un coșmar pentru întreținător. Poate mai demult m-ar fi tentat, dar acum n-aș face cu nimeni și pentru nimic așa ceva. Tu ai mai face? Nu cred.
Un contract de vânzare-cumpărare la care se poate face dovada plății prețului prin depunere sau transfer bancar nu poate fi atacat cu succes nici când e făcut între rudele de gradul I, cum sunt gabriel1981 și părinții lui. Nu era mai bine să se facă dezmembrare și să cumpere o bucată de teren, decât să aibă impresia că i-au dat ditamai suprafața? Ce mizerie e aia contract de întreținere cu uzufruct viager? Sunt obligat să vă întrețin tot restul vieții voastre, până n-o să mai fie niciunul dintre voi, dar n-am voie să mă folosesc de teren. E corect?

@gabriel1981
Nu poți să faci lucrări care nu necesită autorizație. Camera tehnică nu e cuprinsă în proiect?

#50
gabriel1981

gabriel1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 30.04.2012
de fapt camera tehnica este facuta in casa doar este mica,am in proiect o constructie de tip garaj/anexa destul de mare 6,5×5,5 pe care o voi transforma in camera tehnica si magazie....etc...

acum mai am o intrebare in proiect arata ca anexa este amplasata la 13 metri de casa....dar nu specifica clar amplasarea ei.....acum o voi putea construi lipita de casa?....mentionez ca am autorizatie etc....

#51
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,999
  • Înscris: 29.09.2008

 althea, on 23 martie 2018 - 15:19, said:

@dell99
Contractele de întreținere pot deveni în timp un coșmar pentru întreținător. Poate mai demult m-ar fi tentat, dar acum n-aș face cu nimeni și pentru nimic așa ceva. Tu ai mai face? Nu cred.
Un contract de vânzare-cumpărare la care se poate face dovada plății prețului prin depunere sau transfer bancar nu poate fi atacat cu succes nici când e făcut între rudele de gradul I, cum sunt gabriel1981 și părinții lui. Nu era mai bine să se facă dezmembrare și să cumpere o bucată de teren, decât să aibă impresia că i-au dat ditamai suprafața? Ce mizerie e aia contract de întreținere cu uzufruct viager? Sunt obligat să vă întrețin tot restul vieții voastre, până n-o să mai fie niciunul dintre voi, dar n-am voie să mă folosesc de teren. E corect?

Categoric nu, daca aveam mai multa minte nu trebuia sa fac nici atunci, daca stiam prin cat stres voi trece ani la rand... Imi faceam credit ipotecar si imi vedeam de viata mea, asa vreo 5ani am platit si rate si chirie si l-am avut si pe mos pe cap... Vorbesc de anul 2002, era mai lejera povestea cu transferul bancar, am facut o hartie de mana prin care el recunostea ca a primit suma de bani [recunosc ca nu i-am dat cat scrie ci mai putin....].
De asta si scriu acum, imi transpira palmele numai cand imi audc aminte cum stateam si priveam telefonul ca ce-o mai face ce o mai zice... As putea scrie si o carte :). saptamani la rand ma teroriza ca vrea pantaloni cu vipusca [habar nu aveam ce e aia atunci] ca trebuie sa il ingrop in ei :))....

#52
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 gabriel1981, on 23 martie 2018 - 15:30, said:

acum mai am o intrebare in proiect arata ca anexa este amplasata la 13 metri de casa....dar nu specifica clar amplasarea ei.....acum o voi putea construi lipita de casa?....mentionez ca am autorizatie etc....
Ai voie să faci orice construcție care necesită autorizație de construire, dar nu cred că ai voie s-o faci în alt loc decât e în proiect fără să-l modifici și să obții iar autorizație - mă depășește subiectul, poate îți răspund alți colegi.  
Declarația aia e destul de generoasă, nu precizează exact ce îți dau voie să faci și pe cât teren.

 dell99, on 23 martie 2018 - 15:31, said:

De asta si scriu acum, imi transpira palmele numai cand imi audc aminte cum stateam si priveam telefonul ca ce-o mai face ce o mai zice... As putea scrie si o carte Posted Image. saptamani la rand ma teroriza ca vrea pantaloni cu vipusca [habar nu aveam ce e aia atunci] ca trebuie sa il ingrop in ei Posted Image)....
:D
Poate ce ai scris o să-i ajute pe alții să se gândească de mai multe ori înainte să semneze așa ceva cu gândul că au noroc.

Edited by althea, 23 March 2018 - 15:42.


#53
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

 althea, on 23 martie 2018 - 15:19, said:

Ce mizerie e aia contract de întreținere cu uzufruct viager? Sunt obligat să vă întrețin tot restul vieții voastre, până n-o să mai fie niciunul dintre voi, dar n-am voie să mă folosesc de teren. E corect?...
si ca sa fie tacamul complet, e vorba de un teren pe care el oricum l-ar fi mostenit (partial) :)

dupa mine contractele de V/C cu intretinere nu-si au rostul intre rude de gradul 1.
-daca rudele se inteleg atunci intretinerea va veni de la sine, ca doar e vorba de familie.
-daca rudele nu se inteleg, atunci o sa iasa un ditamai scandal, cu sau fara contract

 gabriel1981, on 23 martie 2018 - 15:11, said:

ce anume am voie sa construiesc si ce nu? ma refer si la o constructie care nu necesita autorizatie
e discutabil. teoretic ai voie sa construiesti orice, dar se poate considera si ca acea declaratie a fost data pt obtinerea autorizatiei de constructie (31/22.08.2012), deci ai voie sa construiesti doar ce scrie in autorizatia obtinuta.

#54
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
bănuiesc că ți-ai construit casa într-un colț al curții nu chiar pe mijloc.nu ai posibilitatea să cumperi un teren vecin și să-l alipești să rezulte altă curte?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate