Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto
 Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...
 Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...
 Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 

Contract de întreținere cu păstrarea dreptului de uzufruct viager

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#19
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008
Si eu cred ca abordarea cea mai buna acum este sa te indepartezi putin. Ar fi ideal daca ati putea locui o perioada in alta parte sa vezi cum evolueaza lucrurile. Nu mai baga bani in casa aia, mai asteapta. Eu trecut si eu prin ceva asemanator cu multa vreme in urma si m-a terminat psihic, daca nu plecam ajungeam la balamuc. Cu cat esti mai aproape cu atat te enervezi si iei decizii pripite, ia copii si plecati la soacra sau undeva sa va puneti mintea in ordine...

Edited by dell99, 22 March 2018 - 21:07.


#20
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 gabriel1981, on 22 martie 2018 - 21:00, said:

chiar daca ma cheama la notar sa renunt cum ramane cu casa?  
Nu te du la notar, dacă chiar sunt hotărâți lasă-i să te dea în judecată. Îți iei un avocat și durează de se plictisesc.

Ai depășit cât teren au spus ei că-ți permit să construiești? Casa nu o poți pierde, dar mai mult nu știu ce să-ți spun și să nu fie speculație sau scenariu.

#21
gabriel1981

gabriel1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 30.04.2012
de fapt stau rau cu nervii in plus am si probleme cu tensiunea....multumim de incurajare.


nu specifica cat teren sa construiesc......doar ca mi.au dat voie contructie eventual P+1

mai este si garajul de construit

#22
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,075
  • Înscris: 24.02.2006
deocamdata lasa-te de construit si rezolva partea legala. garajul il poti ridica si mai tarziu, masinile din zilele noastre sunt facute sa stea in ploaie.

cauta noul cod civil si citeste art. 581, precum si art. 693-702 (superficia). in principiu ai si tu ceva drepturi, dar pot fi ingradite. in cel mai rau caz, daca se ajunge la procese, ai dreptul de folosire al terenului pe care e casa si poti cere si drum de servitute pana acolo.
dar ar fi mult mai bine sa va intelegeti cumva si sa evitati procesele, pentru ca la final veti descoperi ca doar ati platit avocatii.

Edited by _Smiley_, 22 March 2018 - 21:32.


#23
gabriel1981

gabriel1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 30.04.2012
inteleg perfect.....condusi de ura si distrugere.....in final ne vom epuiza in totalitate de bani,nervi si doar avocatii vor castiga

#24
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,809
  • Înscris: 12.01.2018
avocații stau și discută unii cu alții despre cum să-și tapeze victimile de bani.ei sunt prieteni,colegi și joacă la ambele capete

#25
gabriel1981

gabriel1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 30.04.2012
o sa incerc sa termin casa mai repede ca se ne putem muta....iar cat despre intretinere sa le dau lunar o suma de bani ca sa nu fie probleme.
cred ca asta este cea mai buna solutie iar daca unul va vrea sa ajunga la procese asta e...

#26
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,683
  • Înscris: 22.01.2015
De acum inainte nu uita:hartia vorbeste,si orice ban dai fa-o prin banca-rezulta ca tu ai contribuit la.... ce vrei tu.Da-l dracu de garaj momentan,termina casa.

#27
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 gabriel1981, on 22 martie 2018 - 22:08, said:

iar cat despre intretinere sa le dau lunar o suma de bani ca sa nu fie probleme.
Bani se dau când contractul e cu rentă viageră, nu e în regulă pentru că nu asta trebuie să faci.
Spoiler


Uită-te în contract, trebuie să scrie în ce constă obligația de întreținere, și spune-ne și nouă ca să vedem ce ar trebui să faci.
Dacă îndeplinești măcar o parte din ce e acolo o să fie bine - de exemplu dacă le iei alimente în valoare de 150-200 de lei și nu vor să le primească e fix problema lor, tu ai vrut să-ți îndeplinești obligația.

Cred că ar trebui să privești situația mai calm și mai puțin înspăimântat în legătură cu viitorul. Părinții tăi par oameni dificili, dar de la da din gură până la a face rău cu adevărat e cale lungă. Poate nu i-ai prea băgat în seamă când ți-ai construit casa și ai făcut cum ai vrut tu nu cum ți-au zis ei că e bine, or fi încercat să vă dirijeze viața de familie și ai ripostat... cred că doar pentru că nu pot să vă domine cât ar vrea te amenință în felul ăsta.

#28
gabriel1981

gabriel1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 30.04.2012
sunt multe de povestit....si ei au fost plecati peste hotare multi ani dar se pare ca le-au placut viata si nu au facut nimic in viata lor,iar acum cand ma vede pe mine ca fac nu le convine.
mai pe scurt ....toata viata au vrut numai sa comande
.im contract scrie ca trebuie sa le asiguram hrana,menaj,caldura,medicamente,imbracaminte..etc mai scrie si ceva despre renta cu acordul ambelor parti...etc.
la socra-mea daca ma duc nu le convine ....au boala pe ei de moarte...
cand sa nascut primul meu copil,primul lor nepot  acum 12 ani taicamiu nu venise la spital cu o floare sau o cutie de bombane ....asa ca sa va fac sa intelegeti ce fel de oameni sunt etc.
eu sunt dispus la tot fie sa pierd terenul sau sa le dau bani pe el,fie vand casa si plec departe......
fie ne intelegem intre noi sa imi lase o mica parte din teren iar intretinerea sa o modificam imtr.o suma de bani lunara.
nu le convine ca nu-i ascult vor sa comande si atat.
m-am dus intr-o zi la magazin sa imi iau o bucata de costita afumata caci nu mai mancasem de cateva luni.....cand ajung acasa ce sa vezi??? maica-mea mi-a scos ochii slunandu-mi ca ea luasera pensia si ca nu cheltuisera un leu si ca era mancare acasa....acum cum am mancat eu costita aia puteti sa va imaginatj...acesta este doar unul dintr-e exemple....
in toamna am plantat cativa copaci,flori,fructe de padure etc.caci cand am venit acasa ei au hotarat sa impartim in doua gradina,acum ce fac? nu le mai convine....

nici pe loc nu pot sa stau sa astept sa vad ce face....ieri au fost sa rezolve treaba asta dar nu stiu ce au facut

poate o fi zis ca ma voi intoarce peste 20 ani de peste hotare iar eu intorcandu-ma mai devreme le-am stricat planurile

mi-am cumparat o masina de spalat si un frigider.....si iar sa moara mai frate....astia sunt oameni care numai ei vor sa aiba


#29
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 gabriel1981, on 23 martie 2018 - 09:11, said:

eu sunt dispus la tot fie sa pierd terenul sau sa le dau bani pe el,fie vand casa si plec departe......
Dacă ai bani propune-le o sumă care să-i tenteze ca să renunțe la uzufructul asupra terenului, să și-l păstreze doar pe cel asupra casei în care locuiesc.  În felul ăsta o să ai dreptul să faci ce vrei pe lângă casă sau poți vinde, dacă decideți să vă luați lumea în cap. Le-ai putea promite că îi lași să facă ce vor în grădină și pe o bucată de pământ, cât știi că ar folosi... încearcă.  

 gabriel1981, on 23 martie 2018 - 09:11, said:

im contract scrie ca trebuie sa le asiguram hrana,menaj,caldura,medicamente,imbracaminte..etc mai scrie si ceva despre renta cu acordul ambelor parti...etc.  
Ce, mai exact? Că poți fie să le dai rentă, fie să-i întreții? Hai pune ce scrie la obligațiile voastre. Cred că erau prieteni cu notarul care le-a făcut contractul, practic v-a făcut sclavii lor pe viață.

#30
liviu121314

liviu121314

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 12.09.2017
Cearta in familie este cea mai mizerabila chestie,cu atat mai mult intre fii si parinti. Ei te cunosc intim si pe pot ataca la punctul sensibil. Poate nu ar fi o idee rea sa te departezi putin de situatie si sa te gandesti ce iti doresti,eu unul nu as putea rezista mai mult de cativa ani sa am comentarii la fiecare actiune(plantat un copac,cumparat electrocasnic construit un cotet). Situatia psihica este mai importanta ca cea financiara.

Edited by liviu121314, 23 March 2018 - 10:07.


#31
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 01.02.2010
Si cand eu recomandam varianta contractului de vanzare-cumparare cu clauza de intretinere sau uzufruct viager eram luat in deradere.
Initiator.
Asa cum spunea cineva mai sus, poti deschide proces pentru a obtine cale de acces si drept de superficie asupra suprafetei de teren pe care e construit imobilul.

#32
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 paznicmare, on 23 martie 2018 - 10:20, said:

Si cand eu recomandam varianta contractului de vanzare-cumparare cu clauza de intretinere sau uzufruct viager eram luat in deradere.
Nu te-a luat nimeni în derâdere. Spre deosebire de tine, care contrazici doar ironic, pur și simplu mi-am spus opinia despre hibele contractului de vânzare-cumpărare cu clauză de întreținere.  
Și cel de vânzare-cumpărare cu uzufruct viager are aceleași vulnerabilități, iar în cazul lui lui rezultatul era același: ca să facă ceva pe pământul respectiv avea nevoie de acordul lor.

#33
romanasu

romanasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 26.05.2005
Am auzit multe povesti de genul tau cu rude destul de apropiate.
De exemplu, un unchi care tot asa, statea cu parintii sa ii ajute; dupa cativa ani de certuri, a reusit sa cumpere/construiasca o alta casa pe aceeasi strada, la 100 de metri distanta. Si se inteleg foarte bine acum.
Altul la fel - locuiau impreuna; batranul - sa nu se schimbe nimic; tanarul - sa construiasca o baie pt ca nu prea aveau, sa mute niste prostii adune de zeci de ani ca sa faca loc pentru un mic foisor - scandal, se luptau pentru orice cm in plus. Nu te intelegi cu incapatanatul - el e sef acolo; cum sa vine altul sa comande la el in curte. Au plecat astia in chirie in alta parte. Apoi, batranul a patit-o urat, a devenit leguma; nu mai stia cine e, nu putea sa faca nimic, mai rau ca un bebelus de o luna. M-am dus sa il vad si imi pupa mana- credea ca sunt preot sau nu stiu ce era in mintea lui -  si ceilalti din camera izbucnisera in lacrimi. Cateodata isi mai revenea si ii recunostea pe cei din jurul lui. S-au intors tinerii peste cativa ani, s-au chinuit cu el cativa ani, el a murit etc..
Alt caz: 2 frati de 75-80 de ani se bateau pe mostenirea de la parinti - o gradina mica unde incepuse sa isi faca casa un copil de-al unuia; copilul a daramat casa si a recuperat ce a putut, s-a mutat in alta parte; unul din frati a murit destul de repede, in timpul procesului, altul a paralizat la pat si s-a chinuit asa 5-7 ani pana a murit.
Alta poveste: s-a mutat un tinerel de 50 de ani sa o ajute pe ruda de 80 de ani; a bagat multi bani in gospodarie fara acte, pe vorbe; tot asa, scandal, nu darama grajdul ala de 100 de ani, pe care nu il foloseste nimeni ca e al raposatului. S-a mutat asta fara sa ia aproape nimic; cand il intrebi, zice ca mare prost a fost, ca a incercat sa o ajute pe aia batrana, dar, a pierdut 7-10 ani din viata degeaba. Si aia batrana, de 90 de ani acuma, il regreta pe asta, ca o mai ajuta, mai schimba o vorba etc.

In concluzie: muta-te, fara scandal; daca poti, recupereaza electrocasnice, caramizi, termopane etc.. daca nu, nu te complica - considera ca a venit cutremurul/inundatia etc si ai pierdut tot, dar esti in viata si in putere. Poti sa cauti ceva aprope de casa parintilor daca se poate. Intai stai in chirie pana apuci sa cumperi/construiesti ceva. Viata e una singura si nu are rost sa te agiti si sa mori ca prostul de tanar; trebuie sa mai stai pe aici cateva zeci de ani, sa ai grija de copii tai. Dupa ce te muti, o sa va vedeti mai rar si o sa va intelegeti mai bine; ei cu tabieturile lor, tu cu ale tale - la fel ca si atunci cand erai in strainatate.

Edited by romanasu, 23 March 2018 - 12:03.


#34
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 gabriel1981, on 23 martie 2018 - 09:13, said:

ieri au fost sa rezolve treaba asta dar nu stiu ce au facut
Nu știu cum de mi-a scăpat asta: care treabă s-o rezolve, să vă dea afară? Așa au zis? Dacă da, să știi că nu se poate, nu vă dă poate scoate nimeni afară fără hotărâre judecătorească.

Dacă au spus asta încep să cred și eu că cea mai bună variantă pentru tine e să plecați de-acolo cât mai repede, e un joc psihic urât.

#35
gabriel1981

gabriel1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 30.04.2012
.

.

.

Attached Files



#36
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,075
  • Înscris: 24.02.2006
explica-mi si mie ce urma sa primesti tu in schimbul serviciilor pe care trebuia sa le prestezi. terenul, dupa moartea lor?
nu de alta, dar daca ei sunt parintii tai atunci dupa decesul lor terenul o sa revina mostenitorilor, deci jumatate urma oricum sa ajunga la tine (ai spus ca mai ai un frate).
cu fratele cum te intelegi?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate