Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 

Lentila de 800mm la 12.000 de euro ?

* * - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
255 replies to this topic

#19
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Am o indoiala ca Schott, Ohara, Hoya vinde sticla cu 3 lei pt. ochelari si aceeasi sticla cu 1000$ la nikon. Iti dai seama, isi multiplicau profitul astia de la nikon daca aflau ca pot lua ochelari de la moll , scoteau lentilele si le puneau in obiective?

Edited by crokodilu, 13 March 2018 - 19:50.


#20
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Eu am o indoiala si ca elementul frontal al unui 800mm f/5.6 seamana prea mult cu lentila de ochelari.

#21
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,239
  • Înscris: 24.02.2007
Despre cum poate dura luni de zile doar sa cresti cristalele necesare pentru un super-tele: https://www.the-digi...ens-Review.aspx

#22
aceton

aceton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,793
  • Înscris: 11.04.2017
'tias lentila ta Canoane. 120000 un obiectiv? Vine sfârșitul lumii maică. Bine că nu mă duce capul sa folosesc la maxim obiectivul stock. Altfel făceam dializa lunar.

#23
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017

View Postcrokodilu, on 13 martie 2018 - 19:31, said:

Am o indoiala ca Schott, Ohara, Hoya vinde sticla cu 3 lei pt. ochelari si aceeasi sticla cu 1000$ la nikon. Iti dai seama, isi multiplicau profitul astia de la nikon daca aflau ca pot lua ochelari de la moll , scoteau lentilele si le puneau in obiective?
Ce te face sa crezi ca Nikon nu-si produce singur sticla ? Si repet, unde vezi tu grosime a lentilor de 75 de mm ? 75 de mm e cam cat un deget mare la grosime. Vezi tu vreo sticla a unei lentile cu o grosime cat a degetului tau mare ?

M-am uitat acum mai cu atentie la grosimea elementului frontal al obiectivului meu Sigma 150-600 si grosimea sticlei pare mica, de cativa mm, as zice 3-4 cam asa. Pana la 75 de mm cale lunga. Asa ca daca privesti pana si la tebelul postat de tine si nu mai alegi grosimea maxima constati ca sticla ce intra intr-un obiectiv nu e chiar atat de scumpa cum estimai initial. Ajunge maxim la cateva sute de euro pentru un obiectiv din acela foarte mare, insa a carui cost final ajunge la zeci de mii de euro.

Edited by Real_NEO, 13 March 2018 - 20:06.


#24
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Cred ca citesti unde nu trebuie. ..
75mm diam si 5mm grosime costa 500$. 800 f5.6 are elementul frontal aprox 140mm diam, deci o suprafata de vreo 4 ori mai mare, te las sa faci calculele, dar daca le faci ca in postul anterior....
800 f5.6 are 20 de lentile in interior desigur nu toate asa mari si nu toate din sticla asa scumpa.

Sigma-ulala nu e chiar ca sticla de geam din piata:
http://sigma-rumors....uction-tidbits/

Edited by crokodilu, 13 March 2018 - 20:14.


#25
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017

View Postcrokodilu, on 13 martie 2018 - 20:03, said:

Cred ca citesti unde nu trebuie. ..
Da, gata, am vazut. Citeam alt tabel. Ma miram eu, sticla de 75mm grosime. Posted Image

Oricum Nikon-ul isi face rost de sticla la preturi mult mai mici daca nu cumva si-o produce singur. Si toate obiectivele au mai multe lentile in interior, iar diferenta mare este numai la elemntul frontal, care la obiectivele super-tele este foarte mare, insa in rest, in interiorul obiectivului avem lentile cu dimensiuni ce se regasesc si in alte obiective. Cata sticla in plus poate intra intre Sigma 150-600 si un alt obiectiv de 800mm ? Nu poate intra de 10 ori mai multa sticla.

Edited by Real_NEO, 13 March 2018 - 20:11.


#26
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Daca nu esti profesionist, adica om care traieste din fotografie si are nevoie de scule profesionale, cu ce te afecteaza preturile?

Iti infraneaza talentul o camera semi-profesionala? Sau una ne-profesionala?

#27
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017

View Postcrokodilu, on 13 martie 2018 - 20:03, said:

Cred ca citesti unde nu trebuie. ..
75mm diam si 5mm grosime costa 500$.
Tu realizezi ca obiectivul meu Sigma 150-600 are elementul frontal de 95mm diametru ? Iar conform calulelor tale ar reiesi ca numai elementul frontal de sticla ar costa cam cat intreg obiectivul. Obiectivul costa nou in magazin 4500 de lei. Daca o bucata de sticla de 95mm diametru si o grosime de 4-5mm costa peste 700 de euro, fa tu socoteala. Plus ca mai are inca o gramada de elemente in interior, tot din sticla optica. De asta nu are cum sa fie precum spui. Numai costul sticlei brute ar fi cel putin cat costul obiectivului in magazin.

Edited by Real_NEO, 13 March 2018 - 20:19.


#28
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,239
  • Înscris: 24.02.2007
Tratarea la gramada a sticlei, caracterizand-o doar dupa dimensiuni, e cam la fel de puerila precum "Ce-ti trebuie inel de diamant? Plasticu asta arata la fel si e mai ieftin".

#29
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006

View PostReal_NEO, on 13 martie 2018 - 20:05, said:

Cata sticla in plus poate intra intre Sigma 150-600 si un alt obiectiv de 800mm ?
Suficient de multa, cu cat cresti dimensiunea cu atat creste si pretul, cumva exponential. Daca nikon nu poate cumpara sticla ieftin, chiar si bulk, mi-e greu sa cred ca si-o  poate produce ieftin Nu e ca si cum ai cumpara sticle de bere la pet, ieftin si bun, sticla optica e putin altfel.

Quote

Tu realizezi ca obiectivul meu Sigma 150-600 are elementul frontal de 95mm diametru ? Iar conform calulelor tale ar reiesi ca numai elementul frontal de sticla ar costa cam cat intreg obiectivul. Obiectivul costa nou in magazin 4500 de lei..
Ma bucur ca in sfarsit ti-ai dat seama ca sigma foloseste sticla d'aia de ochelari de 10 lei bucata.

Edited by crokodilu, 13 March 2018 - 20:21.


#30
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

View PostReal_NEO, on 13 martie 2018 - 18:56, said:

Iar apoi Samyang cum reusesc sa cumpere si ei sticla optica, sa o slefuiasca singuri si apoi sa scoata obiective pe piata fara a cere sume exorbitante ?
Că pomeniși de ei - Samyang, pe obiectivul de 14 mm, ăla care are o calitate a imaginii comparabilă cu Nikon, cere jumătate din cît cere Nikon. Dar există o diferență între cele două - cel de la Samyang e doar cu focalizare manuală.

#31
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006

View PostReal_NEO, on 13 martie 2018 - 19:25, said:

...
Preturile nu sunt mari avand in vedere cum mai toti ochelarii de vedere din lume folosesc lentile cu sticla optica.
...
Apăi dacă te pricepi la foto precum la ochelari eu renunț să mai comand la tine acel 800mm făcut în garaj.

Apropos, sticlă iei de la la băieții ăștia de la MGM? Au și fluorit? Știu să facă și șlefuire manuală? Sau e pe bază de sticlă de ochelari? Eu am auzit că din fundurile de la vechile borcane de iaurt ies niște fish-eye-uri de clasă!

Edited by calexe, 13 March 2018 - 20:21.


#32
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017

View Postcrokodilu, on 13 martie 2018 - 20:18, said:

Suficient de multa, cu cat cresti dimensiunea cu atat creste si pretul, cumva exponential. Daca nikon nu poate cumpara sticla ieftin, chiar si bulk, mi-e greu sa cred ca si-o  poate produce ieftin Nu e ca si cum ai cumpara sticle de bere la pet, ieftin si bun, sticla optica e putin altfel.
Pai si atunci elemntul frontal al obiectivului meu Sigma 150-600 cat costa avand in vedere ca are 95mm diametru si grosime de vreo 4-5mm ? Ar insemna ca numai sticla bruta din obiectiv ar costa cam cat pretul obiectivului din magazin. De asta nu are cum sa fie asa.

View Postcalexe, on 13 martie 2018 - 20:21, said:

Apăi dacă te pricepi la foto precum la ochelari eu renunț să mai comand la tine acel 800mm făcut în garaj.
Na pai ce sa-i faci, nu toata lumea trage foto cu Samsung S9 precum faci tu. Mai sunt si prosti din astia ca mine cu studiourui complete pe care au spanzurtat peste juma' de miliard (lei vechi). Dar desigur, tu te pricepi mai bine, mult, mult mai bine.

Edited by Real_NEO, 13 March 2018 - 20:27.


#33
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Sticla optica nu costa mult, dar anumite sorturi de sticla mai jmechere costa astronomic de mult, acu' eu nu stiu ce foloseste sigma si nici nikon, dar pun pariu ca nici  tu nu stii :)

#34
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017
Normal ca nu stiu, dar cat de slaba poate fi in comparatie ? Clar ca producatorii au mijloacele lor de a obtine sticla optica la preturi mult mai mici decat cele la care ni se vinde noua. Ca scrie pe un site ca nu stiu ce firma ne vinde noua sticla optica cu 500 de coco e una, Nikon, Canon, e alta. Nu ne comparam noi cu ei.

Edited by Real_NEO, 13 March 2018 - 20:31.


#35
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006

Quote

dar cat de slaba poate fi in comparatie
Aici fiecare cumparator decide pt. el.

#36
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017
Plus ca mai este un aspect interesant, spre exemplu exista obiective super-tele ale acelorasi producatori insa la preturi mult mai accesibile, si cat de multa sticla poate intra intr-un 800mm fata de un 400 sau 500mm ? Hai sa zicem de 3 ori (sunt generos, desi clar e mult mai putin). Dar atunci pretul de ce este de peste 15 ori ? De asta spun, bag mana in foc ca la nivel de costuri de productie Nikon/Canon nu cheltuiesc cu mult mai mult pentru a produce un 800 fata de un 400 sau un 500. O fi o diferenta, dar nu proportionala cu pretul final al obiectivului de 800.

Edited by Real_NEO, 13 March 2018 - 20:52.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate