Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 

Lentila de 800mm la 12.000 de euro ?

* * - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
255 replies to this topic

#253
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017

View Postcalexe, on 17 martie 2018 - 17:21, said:

Ultima ta variantă cu cerbii e tot subexpusă, și tot la greu. Exact ce-ți spuneam: și daca încearcă colegii să te ajute - tot degeaba. Iar un RAW subexpus la -2 pe 600D n-are cum să iasă decent.
Dar ce intelegeti dv. prin notiunea de subexpusa ? Fotografia a fost realizata pe la 7:30 dimineata, intre niste dealuri impadurite, ca atare locul respectiv nu era foarte luminat. Daca as incerca sa aduc luminozitatea pe histograma pe la jumatea ei, deja iluminatul cadrului ar fi precum la amiaza, deci as introduce un element complet artificial. Asa se vedea cu ochiul, precum va atasez in aceasta postare. Asa era iluminatul, pur si simplu. Si atunci de ce tot insistati cu idea de subexpunere, adica omul nu are voie sa faca poze pe inserat, dimineata, ce sa se vada mai intunecat ? Musai toate pozele trebuie sa se vada precum la amiaza iar daca nu este asa, spunem ca sunt subexpuse ? Eu nu am conceptia asta sa stiti. Eu daca poza se vede bine, este fara zgomot, fara chestii tipatoare, chiar daca este nitel mai intunecata o declar buna. Nu am idea asta fixa ca totul trebuie sa straluceasca. Dumneata intelegi ce-i aceia padure ? Vezi dumneata in padure lumina precum in camp deschis la amiaza ? Nu. De asta nici in poza nu se vede. Si aceiasi chestie era si cu pitigoiul, sa stiti. Ca nici atunci nu am fost in camp deschis ci tot eram pe langa copaci de padure. Credeti-ma pe cuvant cand va spun ca eu aici la munte nu sunt in Delta, adica in camp deschis si iluminat perfect.

Attached Files


Edited by Real_NEO, 17 March 2018 - 18:08.


#254
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Sa inteleg ca la astrofotografie totul trebuie sa fie negru ca doar asa se vede iar ziua in plin soare totul alb ca te orbeste lumina?
Daca vrei realitatea dece mai faci poze, doar privesti si scrii nuvele de calatorie si prezinti ce ai vazul, Al Vlahuta gen.

Edited by crokodilu, 17 March 2018 - 20:00.


#255
flor77

flor77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 23.04.2017
De ce vreti voi sa-l suciti pe Real_NEO?

Are convingeri foarte ferme: obiective sunt niste sticlute intr-un tub, la munte e intuneric si in Delta e lumina. Profilul acela Cinestyle e cel mai bun.

Eu zic sa lasati asa lucrurile ca se strica naibi matrixu' omului si e pacat.

#256
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017

View Postcrokodilu, on 17 martie 2018 - 19:57, said:

Sa inteleg ca la astrofotografie totul trebuie sa fie negru ca doar asa se vede iar ziua in plin soare totul alb ca te orbeste lumina?
Inteleg. Deci orice fotografie trebuie sa fie stralucitare, altfel nu-i buna.

View Postflor77, on 17 martie 2018 - 20:12, said:

Are convingeri foarte ferme: obiective sunt niste sticlute intr-un tub, la munte e intuneric si in Delta e lumina. Profilul acela Cinestyle e cel mai bun.
Nu ! Ce vorbeste prostu' asta ca la munte nu-i ca-n delta ? Intre munti, prin paduri, bate soarele dom'le, ce tampenii vorbeste si asta, nu ? Bai, stii cum ? In padure faci plaja si te bronzezi !

PS: oameni batuti in cap am mai vazut, da' ca pe aici parca mai rar.
PPS: uite un alt rahat subexpus. Daca nu straluceste, ce sa-i faci mai nene ?

Attached Files


Edited by Real_NEO, 17 March 2018 - 20:23.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate