Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...
 Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...
 Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!
 

cautam colegi de drumetie

* * * - - 1 votes
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#73
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostAlexEn, on 09 martie 2018 - 09:59, said:

Eu o sa plec pe 1 noiembrie in Cambodgia. E deja aranjat totul, am luat excursia prin agentie. Daca ne intersectam, poate facem schimb de impresii pe acolo. Putem sa ne auzim in privat pentru detalii sau pe topicul cu Cambodgia.
Pana acum nu am facut circuit multi tari, mi se pare obositor, mai ales ca am bagaj de obicei, nu sunt genul care sa calatoreasca cu rucsacul. In plus nu stau nici mai mult de 14 zile plecata, la fel, mi se pare obositor. Noi mergem sa ne plimbam, la propriu, la plaja/zacut stam maxim o zi sau doua, de obicei la sfarsitul excursiei. In general venim mai obositi (fizic) decat am plecat Posted Image

In Mexic am fost de doua ori pana acum, m-as mai duce de o suta de ori.
Iti recomand sa nu le limitezi la Chichen Itza. Ia macar doua zile in Mexico City, zona turistica este foarte frumoasa. In apropriere de Mexico City se gaseste un alt site faimos, Teotihuacan, cu Piramida Soarelui si a Lunii.
De asemenea in Yucatan iti recomand sa iti iei vreo 5 zile ca sa vizitezi toate site-urile, nu numai Chichen Itza. Tulum-ul mi-a placut in mod special, mai ales ca apa marii are o culoare superba si nu rata cenotele. Discutam in privat sau pe topicul despre Mexic daca vrei mai multe detalii.

bafta si distractie placuta.
deci mergeti la Agkor in ceea ce se indica ca cea mai buna perioada a anului. sa va bucurati de ea.
nici noi nu suntem tip backpack, mai ales la varsta noastra. dar nici nu caram tone. in india de nord, pt 24 zile am avut doua valize de 20 kg si 2 carry-on tip rucksak mai mic-spre-mediu.

sigur vom tine cont de indicatiile voastre despre mexic. le si notez in fisierul pt 2.3. multumesc din nou. ne-am fatait cam 14 ani prin NA engleza dar, de lene, nu am mers in Mexico chiar daca acolo la un moment dat cei mai buni prieteni aveau casa.
eh, acum o sa ne coste triplu..

sigur vom folosi sfaturile dumneavoastra. asa da !

#74
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,986
  • Înscris: 20.10.2015

View Postsomething00, on 09 martie 2018 - 08:24, said:

Avenirv in loc se te superi ar trebui sa inveti ceva din topicul asta.

Sa iti gasesti oameni cu care sa calatoresti nu este chiar asa usor. Se spune ca testul suprem pt o casatorie este sa renovezi o casa iar pentru o prietenie sa mergi in vacanta impreuna.
[...]
Ps: faptul ca te ai suparat asa rpd spune insa multe. La fel si faptul ca nu esti concis in argumentatie. Imi si inchipui un dezacord intre noi Posted Image)

Uite o fata desteapta.
Si ea si eu, stim ca daca vom merge vreodata in concediu impreuna, ne vom aseza la masa si vom planifica in cel mai mic detaliu ca noi sa stam in aripile extreme ale aceluiasi hotel, stabilim cand sa iesim la micul dejun sa nu ne lovim cand alegem fructele pe care le punem pe farfurie si in avion sa stam pe locuri cat mai departe unul de altul.

Si-mi aduc aminte cand mandra mea mi-a reporsat ca sunt un animal salbatic si nu merg cu nimeni, am facut ce incearca fratele Averniv.
Am intrat pe forum si am gasit 2 motociclisti cu care am plecat o zi pe Transalpina.
Trec peste faptul ca unul a intarziat, iar celalalt a venit ca la plaja, asa ca a trebuit sa-i dau pantalonii mei de ploaie.
Asta cu pantalonii, din neatentie, m-a lovit din spate pe serpentine de era sa o bag pe mandra-n negru. Nu mkai avusesem un accident de mult.
Mi-a rupt si pantalonii si am platit si €1.000 pentru reparatia motocicletei.

De atunci nu-mi mai reproseaza ca merg singur.
Fiecare intelege ce vrea.

Aici sunt cu something, concediu trebuie sa fie de relaxare. Riscul de enervare trebuie sa fie minim

#75
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostTsunnnami, on 09 martie 2018 - 13:48, said:


Uite o fata desteapta.
Si ea si eu, stim ca daca vom merge vreodata in concediu impreuna, ne vom aseza la masa si vom planifica in cel mai mic detaliu ca noi sa stam in aripile extreme ale aceluiasi hotel, stabilim cand sa iesim la micul dejun sa nu ne lovim cand alegem fructele pe care le punem pe farfurie si in avion sa stam pe locuri cat mai departe unul de altul.

Si-mi aduc aminte cand mandra mea mi-a reporsat ca sunt un animal salbatic si nu merg cu nimeni, am facut ce incearca fratele Averniv.
Am intrat pe forum si am gasit 2 motociclisti cu care am plecat o zi pe Transalpina.
Trec peste faptul ca unul a intarziat, iar celalalt a venit ca la plaja, asa ca a trebuit sa-i dau pantalonii mei de ploaie.
Asta cu pantalonii, din neatentie, m-a lovit din spate pe serpentine de era sa o bag pe mandra-n negru. Nu mkai avusesem un accident de mult.
Mi-a rupt si pantalonii si am platit si €1.000 pentru reparatia motocicletei.

De atunci nu-mi mai reproseaza ca merg singur.
Fiecare intelege ce vrea.

Aici sunt cu something, concediu trebuie sa fie de relaxare. Riscul de enervare trebuie sa fie minim

si m-am suparat eu pe cineva sau pe ceva ?
numai ca negocierile/discutiile nu se fac pe forum. aici eu numai am pus pe masa chestiunile de la care pleaca totul, restul se face prin discutii in privat. exact cum spun toti.
deci, de ce m-oi fii suparat ? sau, de ce s-or fii suparat unii pe mine ?

bafta tuturor, cum am mai scris mai inainte. :)

parca am scris ca in india de nord, brazilia, china, america de nord am fost cu alt cuplu care din pacate 2-3 ani nu prea mai sunt disponibili decat pt o mancata si bauta in bucuresti (care oricum facem saptamanal).

sa aveti un uikend deosebit.

#76
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postavenirv, on 08 martie 2018 - 21:07, said:

nu sunt eu acela...dar imi place masinica.

Am si eu o nedumerire, sper sa nu o intrepretezi in cine stie ce fel....Contul de flicker corespunde cu nick-ul de aici.

Attached Files



#77
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postbumpocbum, on 09 martie 2018 - 21:30, said:

Am si eu o nedumerire, sper sa nu o intrepretezi in cine stie ce fel....Contul de flicker corespunde cu nick-ul de aici.

nu, nu.
vad ca exista o singura poza accesibila (sau cel putin facuta accesibila) pt contul acela.

am postat linkul catre flickr-ul meu mai sus, cred ca ieri.
sunt curios si eu de contul acela, o sa ma duc sa ma uit. dar masinile mele preferate sunt 2:
1. corvette stingray 1972
2. srt 10 viper

si nu este nici o problema. doar suntem pe un forum public.

Edited by avenirv, 09 March 2018 - 22:03.


#78
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Probabil ca ai facut un cont prin 2012 si esti afiliat, colaborator, prieten etc cu grupul/ownerul care  reprezinta "ea-wanderer"... Sau cel putin asa apare in flickr.

Edited by bumpocbum, 09 March 2018 - 22:39.


#79
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postbumpocbum, on 09 martie 2018 - 22:38, said:

Probabil ca ai facut un cont prin 2012 si esti afiliat, colaborator, prieten etc cu grupul/ownerul care  reprezinta "ea-wanderer"... Sau cel putin asa apare in flickr.

eh, acum m-ai gasit !
dar te rog sa nu critici calitatea pozelor .

#80
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pozele sunt excelente. Felicitari pentru stilul de viata dus !

Edited by bumpocbum, 09 March 2018 - 23:04.


#81
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postbumpocbum, on 09 martie 2018 - 23:01, said:

Pozele sunt excelente. Felicitari pentru stilul de viata dus !

nu-nu, nu sunt excelente.
unele sunt mai placute...
dar sigur sunt un exemplu al faptului ca sunt lenesh: nici nu le-am triat !
de fapt as vrea sa-mi iau un aparat foto caci cel ce il folosesc acum are  14 ani.
weekend placut si mai vorbim.

#82
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postavenirv, on 09 martie 2018 - 23:25, said:


nu-nu, nu sunt excelente.
unele sunt mai placute...
dar sigur sunt un exemplu al faptului ca sunt lenesh: nici nu le-am triat !
de fapt as vrea sa-mi iau un aparat foto caci cel ce il folosesc acum are  14 ani.
weekend placut si mai vorbim.


nu am putut dormi toata noaptea caci mi-am data seama ca am dat o informatie incompleta !

deci, este vorba de srt 10 viper pickup truck.

acum pot sa savurez weekend-ul in liniste.

#83
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,755
  • Înscris: 16.03.2004

View Postbumpocbum, on 08 martie 2018 - 20:26, said:

Mai iesiti din casa si din masini. Am intalnit grupuri de oameni la 60 ani+ de oameni in Ceahlau, urcand cu spor spre Cabana Dochia. Intr-un ritm mai alert ca mine care totusi sunt cu ceva ani mai tanar Posted Image . Dar erau toti straini, nemti, polonezi, etc. Am intalnit domni si doamne  la 70+ in Bucegi urcand spre Cruce, poate ultima data in viata lor. Am intalnit o doamna le 69-70 ani la Cabana Diham, ranita la un genunchi dar cu mare chef de viata si de drumetii montane. In Retezat un baci m-a impresionat profund prin comportare si grai, tot pe la 60 ++. Greu de estimat varsta corecta. In Apuseni nu mai zic...

Viata e frumoasa....si merita traita !

Dacă poți și-ți permite sănătatea.
Doamna aceea cu genunchiul rănit trebuia să facă recuperare medicală, fizioterapie, nu să urce munții. Articulația încălzită pe moment nu doare, dar doamna o să urle de durere noaptea, cînd intră în redoare, și a doua zi dimineața va fi rigidă de nu va putea mișca deloc piciorul!

#84
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postdark, on 10 martie 2018 - 10:43, said:


Dacă poți și-ți permite sănătatea.
Doamna aceea cu genunchiul rănit trebuia să facă recuperare medicală, fizioterapie, nu să urce munții. Articulația încălzită pe moment nu doare, dar doamna o să urle de durere noaptea, cînd intră în redoare, și a doua zi dimineața va fi rigidă de nu va putea mișca deloc piciorul!

Sotia a fost operata de LIA . La fix 1 an era pe varful Ciucas.

#85
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,986
  • Înscris: 20.10.2015
Daca toata viata ai stat in pat, e si normal ca e greu si periculos sa devi activ la varsta inaintata, altfel, nu te sperie o zgarietura sau o durere de genunchi

#86
maple88

maple88

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 15.10.2017
Eu imi doream sa merg in Yellowstone cu o prietena si daca tot face drumul din Romania, am merge si cateva zile in Grand Canyon, Zion, Bryce etc ca sa vada si ea acele locuri minunate.  Am ceva probleme, nu pot sa merg distante foarte lungi, ea insa este mai in forma si ne-ar prinde bine daca am merge cu altcineva.  Daca mergeti in Grand Canyon, ar fi o posibilitate care merita evaluata.

Din lista dumneavoastra m-ar mai interesa Japonia, dar cred ca numai Okinawa.  Sau un tur prin bai "onsen" - dar daca nu ati mai fost, nu are rost sa pierdeti vremea pe la bai.

Apropo, si eu caut o partenera de calatorie, o doamna in jur de 50 de ani, care conduce, nu fumeaza, nu se imbata, ii place sa faca poze sau are rabdare cu cei care fac poze, nu are nevoie de 5 stele, doar de conditii decente, are flexibilitate cu perioadele de calatorie (eu in general merg pentru perioade mai lungi pentru ca mai trebuie sa si lucrez, de exemplu 3-4 saptamani in care lucrez cam 2 zile pe saptamana si serile).  Calatoriile ar fi in US, Caraibe, poate si Canada.  Poate dati un zvon prin grupul dumneavoastra de prieteni.  O sa postez si separat.

Multa bafta si calatorii minunate!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate