Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day
 Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale
 Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?
 Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun
 

Crossland X 2018

* * * - - 9 votes
  • Please log in to reply
2001 replies to this topic

#1981
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,438
  • Înscris: 08.12.2006
Deci toate bune, daca schimbi uleiul lunar Posted image) . Ma intreb ce mama dracului de frecari asa mari aveau la nivelul curelei de distributie (care are ghidajele / intinzatorul pe role, nu pe patine ca un lant)  de era nevoie sa recurga la mizeria asta de artificiu?

Edited by closchkutza, 23 July 2021 - 09:45.


#1982
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,010
  • Înscris: 03.12.2005
Doar n-o sa iti spuna ca ipoteza de proiectare nu se verifica in practica. Parca pe la motorase de motocoasa am mai vazut solutia asta. Un Honda in 4T, cred. Daca n-o extind si pe motoarele auto or sti ei de ce.

#1983
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,438
  • Înscris: 08.12.2006
O are si Honda, motorul de 1.0l de pe Civic are fix acelasi sistem (cambelt in oil). 1.5-ul are lant in schimb.

Edited by closchkutza, 23 July 2021 - 09:56.


#1984
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,004
  • Înscris: 06.04.2007

Vizualizare mesajcloschkutza, pe 23 iulie 2021 - 09:43, a scris:

Deci toate bune, daca schimbi uleiul lunar Posted image) . Ma intreb ce mama dracului de frecari asa mari aveau la nivelul curelei de distributie (care are ghidajele / intinzatorul pe role, nu pe patine ca un lant)  de era nevoie sa recurga la mizeria asta de artificiu?
Ei stiu, cert e ca intervalul de schimb (sau nici aata nu e sigur) s-a marit .
In fapt daca vorbim si de lucru mecanic, cred ca curelele in ulei e lucru mecanic mai mare decat la o curea uscata...

#1985
eusuntbunea

eusuntbunea

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 07.11.2018
Salut,
Am citit ca au fost situații când din cauza bujiilor s-a defectat motorul(a căzut o bucata din compunerea bujiei în camera de ardere).
Am sunat sa ma programez la reprezentanta pentru înlocuire bujii și mi-au zis ca termenul este 4 ani sau 50000km.
Eu am 30000km.
Voi ce experiente aveți?

Motor 1.2, 81 cp

#1986
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,317
  • Înscris: 02.02.2006
Consumabilele le schimbi când vrei, că le schimbi pe banii tăi. Așa că dacă vreo temere, suni, te programezi, le plătești, le schimbi. Și aia e tot. Posted image

Dacă consideri că ar trebui să ți le schimbe pe garanție, atunci, din păcate, ești la mâna lor. Și ei la mâna importatorului ș.a.m.d. până la producător. Dacă din fabrică nu se decide că se face rechemare pentru un defect anume, să se schimbe piese preventiv, atunci serviceul nu schimbă, că altfel plătesc din buzunarul lor.

Edited by alexcrist, 30 August 2021 - 14:45.


#1987
Z_E_U_S

Z_E_U_S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 721
  • Înscris: 15.01.2020

Vizualizare mesajeusuntbunea, pe 30 august 2021 - 13:27, a scris:

Salut,
Am citit ca au fost situații când din cauza bujiilor s-a defectat motorul(a căzut o bucata din compunerea bujiei în camera de ardere).
Am sunat sa ma programez la reprezentanta pentru înlocuire bujii și mi-au zis ca termenul este 4 ani sau 50000km.
Eu am 30000km.
Voi ce experiente aveți?

Motor 1.2, 81 cp
Cum ai distribuția? Este pe curea, în ulei, ca la 1.2 turbo (130 cai)? Dacă da, să fii foarte atent la curea. După 60k km se toacă iar tocătura cade in baie, se depune pe sorb, pompa nu mai poate trage ulei și se gripează motorul. Soluții:
1. Cea mai ieftină: Schimbul de ulei să se facă prin demontarea băii și curătarea depunerilor (inclusiv de pe sorb).
2. Înlocuirea curelei.

#1988
eusuntbunea

eusuntbunea

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 07.11.2018
Am citit despre problema distribuției. Cică tipul de ulei folosit ar fi o problema și depășirea perioadei între schimburile de ulei.
Referitor la solutii: astăzi am sunat la rădăcini Opel Galați pentru o programare de înlocuire bujii și am aflat de la ei ca mai nou, la schimbul de ulei fac o verificare asupra curelei (aspect+tensiunea curelei) cu nu știu ce aparat.

#1989
eusuntbunea

eusuntbunea

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 07.11.2018
De câteva zile caut pe YouTube un video explicit din care să văd cum se scot bujiile la motorul care vine pe crossland. Din păcate nu am găsit.
Mă puteți ajuta voi?
Mulțumesc!

#1990
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,035
  • Înscris: 29.06.2011
Poate te ajuta acest video: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/DaC33aIDglo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1991
eusuntbunea

eusuntbunea

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 07.11.2018

Vizualizare mesajCGDBZ, pe 06 septembrie 2021 - 21:39, a scris:

Poate te ajuta acest video: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/DaC33aIDglo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Mersi!
Este perfect!

#1992
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,467
  • Înscris: 20.02.2008
Are cineva idee la a cata revizie se schimba filtrul de combustibil?
SI bujiile?

#1993
eusuntbunea

eusuntbunea

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 07.11.2018
Azi am verificat bujiile. 30000 km, motor 1.2, 81 cp, 2019. Cum vi se par? Încă nu le-am înlocuit cu alte noi (a fost nevoie sa le desfac sa vad exact ce produs trebuie sa comand).

Attached Files



#1994
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,467
  • Înscris: 20.02.2008
Mie mi-au zis ca la maxim 30000 trebuie schimbate... si ca ma costa aprox 300 lei.
La Dibass auto fac reviziile...

#1995
eusuntbunea

eusuntbunea

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 07.11.2018

Vizualizare mesajioppo, pe 10 septembrie 2021 - 19:17, a scris:

Mie mi-au zis ca la maxim 30000 trebuie schimbate... si ca ma costa aprox 300 lei.
La Dibass auto fac reviziile...
Eu am sunat sapt trecută pentru o programare și mi-au zis ca la 50000 km sau 4 ani se schimbă. Dar citit pe diverse grupuri despre problema bujiilor am zis sa le verific. Mie nu mi se pare ca arata rău.

#1996
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,467
  • Înscris: 20.02.2008
Ai un link ceva cu problema asta? Ca mi se pare prea aiurea sa schimb la 30000 km...

#1997
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 12.09.2013
Asta cu bujiile e din ciclul:,,daca merge ceva bine, sa vedem de ce merge bine?,,

#1998
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

Vizualizare mesajioppo, pe 10 septembrie 2021 - 19:17, a scris:

Mie mi-au zis ca la maxim 30000 trebuie schimbate... si ca ma costa aprox 300 lei.

De fabrica ar fi trebuit sa puna iridium - garantate minim 100k km ( toate japonezele au iridium din fabrica ). Daca tot le schimbi pune iridium si 100k km nu mai ai griji.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate