Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balans la ridicare picior dupa ac...

Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...
 Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...
 Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?
 Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere
 

Motorizari Dacia

* * * * - 4 voturi
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
190 răspunsuri în acest subiect

#127
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.219
  • Înscris: 12.09.2013

View Postconnectorxp, on 04 martie 2018 - 22:49, said:

Dacia este precum parizerul, este satioasa, are gust, este ieftina si vine cu ceva compromisuri la pachet, c'est la vie
Vreau sa-ti zic ca pisicilor mele nu le place parizerul...Vor de la salam in sus...

Editat de raducut123, 04 martie 2018 - 22:52.


#128
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.984
  • Înscris: 06.01.2006

View Postraducut123, on 04 martie 2018 - 22:47, said:

e greu sa vrei sa cumperi Dacia.Pentru ce sa te tai cu lama? Daca ti-o da de la servici? Nasol job....
Asa este

View Postconnectorxp, on 04 martie 2018 - 22:49, said:

Dacia este precum parizerul, este satioasa, are gust, este ieftina si vine cu ceva compromisuri la pachet, c'est la vie
Inca mai exista mancatori de parizer in ziua de azi? Defapt ce ma mir, inca mai exista unii care cumpara Dacia.

Editat de Kroghy, 04 martie 2018 - 22:53.


#129
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.915
  • Înscris: 27.04.2010

View PostPaunDutzi, on 04 martie 2018 - 20:34, said:

La serviciu am 1.5 DCi-uri, lui taica-miu i-am luat 0.9 TCe (Laureate, 1500 lei tichetul rabla, pret achitat 7.921 euro, albastru metalizat)...
La capota, la una dintre cele de serviciu, i-am bagat 2 bucati de polistiren extrudat, decupate sa intre peste cele 2 "dopuri/tampoane" de plastic (daca erau reglabile era o treaba; fiind fixe, sunt inutile). Cu polistirenul introdus nu mai trepideaza capota deloc.
Ca dinamica, ambele motorizari sunt aproximativ la fel.
0.9 e chiar fasneata, se misca nesperat de bine. Ca sa pleci cu probleme la semafor, in alta parte-i buba, fara suparare ... nici macar taica-miu, care a luat permisul acum, la 63 de ani, n-are problemele astea.
Cand am luat 0.9-le, am iesit o tura pe autostrada ... 130 km/h cu 3100 tpm.
Ca si consum, pe Bucuresti e jale chiar si cu 1.5 DCi ... alea de serviciu arata si 9.7%.
Afara, se 8ncad4eaza bine, undeva ijtre 4.5-5.5%.
Eu as lua fara regrete 0.9, chiar cu gpl din fabrica (cea mai buna afacere). La 2.4 lei/L, nu are rival.

Editat de shymano, 04 martie 2018 - 22:56.


#130
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 14.916
  • Înscris: 14.11.2004
Sigur exista cerere cat timp il au in rafturi la magazin...

#131
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.219
  • Înscris: 12.09.2013

View PostKroghy, on 04 martie 2018 - 22:52, said:

Asa este


Inca mai exista mancatori de parizer in ziua de azi? Defapt ce ma mir, inca mai exista unii care cumpara Dacia.
Problema asta mi-am pus-o si eu...D-asta mi-am luat doua job-uri...Fiecare a vrut sa-mi dea masina, dar am cumpanit, am gandit si am zis pas...Merg cu a mea...Daca nimeream vreo Dacie?

Editat de raducut123, 04 martie 2018 - 22:57.


#132
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.700
  • Înscris: 31.01.2010
Da, o fi doar ca s`a vindut cu 16% mai bine ca in 2016.
Mai terminati cu prostiile, conduci ce iti cade in mina.
Nu se conduce deloc rau Dacia, orice model, doar snobismul ne impinge din spate sa declaram tot felul de gogomanii.

#133
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.219
  • Înscris: 12.09.2013
Pai de ce sa conduc ce cade in mana?Daca intra vreun nebun in mine, mai scap daca conduc dacia?Recunosc, am avut si Dacia...Alte vremuri.Prefer sa fac o rata, un leasing sa am o masina comfortabila, sigura, etc....

Editat de raducut123, 04 martie 2018 - 23:03.


#134
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.915
  • Înscris: 27.04.2010
In ziua de azi, nimic nu mai e atat de sigur ... cu noile reglementari de siguranta, se face masina armonica, de ajungi sa dai cap in cap cu pietonul, daca nu esti atent sa-l "fentezi" din gat.
Masinile "tanc" sunt istorie ...
Noua Dacie sta putin mai bine pe sosea, dpdv al frânelor (comparativ cu modele mai vechi, tot Logan). Asta, chiar daca are tot tamburi pe spate.
Problema modelului e ca este prea usor, si are tendinta de a fugi de spate.
La curbe te da usor in lateral, te cam infigi in scaun ca sa te mentii pe directie (la abordari mai puternice).
In rest, e destul de decenta. La 8000 euro (vezi pretul de achizitie spus mai sus), merge. AC, oglinzi incalzite ... Mai mult de atat, peste 8000, nu mai am aceeasi părere ...
Am preferat 0.9 TCe-ul, in detrimentul Fabiei cu motorul de 1.0, mai slab ca performante/dinamica, dar mai scump (apropiat ca dinamica de vechiul 1.2 de pe aceeasi Fabie).

Editat de shymano, 04 martie 2018 - 23:19.


#135
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.219
  • Înscris: 12.09.2013
Pai cred ca ai gresit-o daca ai dat Skoda pe Dacie...Dar, ma rog, vad ca esti fan Dacia...si la muncă si cu tatăl...Btw, eu i-am luat tatalui meu o Skoda, facandu-l sa renunte la Dacia.Am fost mândru, la fel si el...Acum el nu mai este printre noi, din pacate.

Editat de raducut123, 04 martie 2018 - 23:34.


#136
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.570
  • Înscris: 22.09.2013
Si compari spatiu oferit de Fabia cu spatiul oferit de logan? pe bune acum? hai sa comparam masinile per total, nu doar ce ne intereseaza pe noi.

Loganul face de ras si golful/leonul la spatiul pentru bagaje, ce sa mai zic de polo/fabia. Sunt mai multe aspecte care conteaza. Poate tatal lui lucreaza la piata, si cara saci cu ardei zilnic, avea nevoie de spatiu, putea face asta cu fabia?

Editat de Deenman, 04 martie 2018 - 23:37.


#137
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.696
  • Înscris: 24.11.2015

View PostDeenman, on 04 martie 2018 - 21:26, said:

Si parbrizul este bun cand il schimbi cu 350 ron cu unul nou cu montaj inclus (la VW iei bastonu cu 800ron minim ca are senzor de ploaie).

Si tabla se rezolva rapid, cand iei o aripa sau o tabla de portiera cu 100ron din dezmembrari, gasesti cu sutele. Si farurile/stopurile ieftine.

Iti iei Dacia fiindca nu vrei sh, insa te gandesti sa o repari din dezmembrari ? Posted ImagePe acelasi principiu iesi mai castigat daca iti cumperi un golf, ca sunt mai multe piese in dezmembrari disponibile Posted Image

View Postblade0blade, on 04 martie 2018 - 21:29, said:

Caz real. Prin decembrie, un prieten bun, care are Cayenne a inceput sa aiba probleme cu ea. Fierbea apa. Asa ca s-a dus la Porsche Nord, a lasat masina acolo, cand s-a dus sa o ia a lasat si 45000ron ! Adica cat un Logan nou. Pe masina daduse 40k la mana a doua acum 2 ani... Aia e, aici se face diferenta ! Iti permiti sa intretii o masina Premium la mana a doua? Atunci iti iei...

Hai sa nu exageram...
Aici era vorba de masini normale (vw, skoda, etc) , care au intretinerea usor mai scumpa decat la un logan... nu discutam de porsche , Ferrari , bugatti...

#138
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.219
  • Înscris: 12.09.2013

View PostDeenman, on 04 martie 2018 - 23:36, said:

Si compari spatiu oferit de Fabia cu spatiul oferit de logan? pe bune acum? hai sa comparam masinile per total, nu doar ce ne intereseaza pe noi.

Loganul face de ras si golful/leonul la spatiul pentru bagaje, ce sa mai zic de polo/fabia. Sunt mai multe aspecte care conteaza. Poate tatal lui lucreaza la piata, si cara saci cu ardei zilnic, avea nevoie de spatiu, putea face asta cu fabia?
Pai tu cand cumperi masina te uiti numai la spatiu, ce cari cu ea din piata?Tu de ce nu ti-ai luat dacie, nu mergi la piata?Hai sa postam de dragul de a posta....

Editat de raducut123, 04 martie 2018 - 23:48.


#139
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.570
  • Înscris: 22.09.2013
Ma eu conduc bijuteria asta, si nu fac piata.

Fișiere atașate



#140
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.915
  • Înscris: 27.04.2010

View Postraducut123, on 04 martie 2018 - 23:29, said:

Pai cred ca ai gresit-o daca ai dat Skoda pe Dacie...Dar, ma rog, vad ca esti fan Dacia...si la muncă si cu tatăl...Btw, eu i-am luat tatalui meu o Skoda, facandu-l sa renunte la Dacia.Am fost mândru, la fel si el...Acum el nu mai este printre noi, din pacate.
Ba, chiar din contra, nu sunt deloc fan Dacia.
Eu am Octavia 2 ... doar la serviciu am Dacii.
Si, da, i-am ales Loganul, din cauza pretului si a dotarilor avute.
E incepator, la 62 de ani ... o foloseste pentru mers la munca (el) si sor-mea cand vine in tara, sa se fataie de ici-colo.
Fata de ce era pana acum, Loganul a evoluat. Si a evoluat destul ...
Tabla, chiar daca e mai subtire, nu mai e aia care ruginea pe la pasaje.
Pana mai ieri nici nu vroiam sa aud de Dacia.
Dar, uite ca in banii astia merita ... Fabia combi sarea de 11k eur.
(Normal ca m-am uitat dupa combi, cumnatu' e ditamai zdrahonul, sor-mea are 2 copii mici si are nevoie de ceva spatiu, nu era de-ajuns Fabia normala).
In banii aia peste 11k, Fabia era cu motorul de 1.0 ... lesinat.
Pe langa aia, 0.9 TCe zboara.
Cine spune altceva despre asta, mananca gogosi ... sunt skodar vechi, am prieteni cu vechiul 1.2, am mers la drum lung cu ele, munte si alte cele, stiu cu ce se mananca.
In 8k am luat Loganul asta ... pentru ce face cu el, e mai mult decat de-ajuns.
Daca vorbim de pret pana in 10-11k, nu gasesti altceva decent, cu dotari de bun-simt.
Personal, eu l-as fi luat direct cu gpl ... cum n-o folosesc eu, am luat-o fara (n-a vrut sor-mea cu gpl - chiar daca nu stie despre ce-i vorba ...)

Editat de shymano, 05 martie 2018 - 06:13.


#141
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.219
  • Înscris: 12.09.2013
Nu trebuie sa te justifici aici de ce ti-ai luat tu Dacia...Eu am spus doar, ca dupa ce am condus alte marci auto, nu mi-as mai lua Dacia...
@Deeman pai vad ca tu conduci alta marca...,,bijuterie'' zici tu...n-are rost sa intram in amanunte...Nu ziceai ca o vinzi?

Editat de raducut123, 05 martie 2018 - 06:43.


#142
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 21.847
  • Înscris: 07.06.2014
cred ca ne departam prea mult de subiectul topicului. initiatorul intreaba de motorizari si voi deja o dati in alte chestii. reveniti ontopic.

#143
blade0blade

blade0blade

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 833
  • Înscris: 29.09.2015
OnTopic: 0.9 TCE este ceea ce cauta initiatorul

#144
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.554
  • Înscris: 08.10.2015

View Postionutz_joe2009, on 04 martie 2018 - 22:22, said:

Ca daca imi luam Logan, plangeam dupa bani acum, era ruginit  si ma uitam cu ura la alte masini.

Loganul meu dupa 13 ani nu are pic de rugina. E drept ca am refacut pasajele la rotile din spate dar asta ca dorelu din service a montat protectoarele de plastic cu fundu. NU mai zic ca nu stie ce e un garaj. Despre ce vorbim ?

Editat de Dany_Darke, 05 martie 2018 - 10:11.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate