Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?
 Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10
 Sfarsitul woke-ismului si al core...

Probleme fibra (internet ) rooter...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile
 Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20
 

Poligoane de tragere cu arme reale

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
126 replies to this topic

#109
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,684
  • Înscris: 23.10.2006
Sa urmam sfaturile date de cei care vad  cum se manevreza o arma de pe Youtube...Posted Image

Edited by baribalu, 03 March 2018 - 20:51.


#110
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Cum sa nu le deteriorezi , le scapi pe jos si se sparge ecranul 😅😅😅.

Edited by lil debul, 04 March 2018 - 08:50.


#111
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,783
  • Înscris: 16.03.2004

View Postbaribalu, on 03 martie 2018 - 20:46, said:

Sa urmam sfaturile date de cei care vad  cum se manevreza o arma de pe Youtube...Posted Image

Eu ți-am dat link-ul și tu înveți de la cel care a făcut clipul, nu de la mine. Eu nu mă pricep la arme, dar cei de pe Youtube, da. La americani, armele sunt aproape ”la liber”. Deci, dacă-ți cumperi un revolver și te tot joci cu el, precum cow-boy-ii, poți să-l strici, și dup-aia nu mai trage cum trebuie. La fel, domnul Hickock din Arkansas, care are o colecție impresionantă de arme din toate timpurile, îți explică ce greșeli poți face cînd utilizezi o armă semiautomată:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/r573VYk88eM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View Postlil debul, on 04 martie 2018 - 08:49, said:

Cum sa nu le deteriorezi , le scapi pe jos si se sparge ecranul ������.

Ceva ceva dreptate ai tu!
Vechile modele de revolvere, de exemplu cele folosite pe vremea lui Alain Delon (am observat asta într-un film), nu erau dotate cu pin de siguranță și dacă le scăpai jos, cu glonț pe găurica de tragere, percutau. De aceea, din cele 6 găurici, umpleau cu cartușe doar 5, lăsând liber în dreptul percutorului.

[ https://31.media.tumblr.com/f2f7f662ceb40073d908af1d2b5b7a35/tumblr_inline_oblk5kODVf1s9x8us_500.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://www.imfdb.org/images/thumb/1/10/Ne_reveillez_-_MR73_Gendarmerie-4.jpg/400px-Ne_reveillez_-_MR73_Gendarmerie-4.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.imgur.com/PuSujSK.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ce avem noi aici? un Manurhin MR-73.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rvE6inYlTlU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#112
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,044
  • Înscris: 31.07.2007

View Postlil debul, on 03 martie 2018 - 14:53, said:

Mie mi s-a parht hazliu la ce decibeli a ajuns discutia, din partea mea poate sa poarte fiecare ce doreste dar cind ma gindesc la trageri ma gindesc si la zgomotul tragerii, pun pariu ca niste citeva boabe trase cind si cind nu sint un pericol.

View Postdark, on 03 martie 2018 - 16:29, said:

Cîteva boabe dacă le-ai trage la <120  db nu ar fi o problemă, dar ce trece peste 150 db se încadrează la traumă fonică acută.

Apoi nu stiu, da' era festival cu PSL-uri (pusca cu luneta), mitraliere de companie pe afet, mitraliera de pe TAB (aia rupe tot, sonor si nu numa'). Ii drept ca nu in ficare zi, da' destul.

View Postdark, on 03 martie 2018 - 20:30, said:

Și mai ales, mai ales, nu uitați să manevrați cu atenție armele de foc, pentru a nu le deteriora!

In primu' rand grija de baza ii sa nu te deteriorezi pe tine, ca arma aia nu-i de-o gingasie rara, crede-ma. Am dat cu ele de ciment, de gresie, de orice (pistoale, arme de infanterie, etc...). Singura grija era la luneta PSL-ului, restu' Dumnezo cu mila.
Trebuie sa ai super mega grija la manipularea munitiei, verifici de 24540 daca arma ii incarcata inainte s-o cureti sau s-o manevrezi. Exista o tendinta a incepatorilor (si nu numai) sa scoata intai cartusul de pe teava si dupa aia incarcatoru', reteta perfecta pentru dezastre.

#113
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,684
  • Înscris: 23.10.2006
Poate ne luminezi ce inseamna pin de siguranta... Ca eu nu am intalnit asa ceva la arme...Posted Image  Si nu tot ce vezi in filme este si real.... Si daca tot ne dai lectii pe aici.. ai tras vreodata un cartus? Asta ca sa stim daca ai habar despre ce vorbesti..Posted Image

Edited by baribalu, 04 March 2018 - 10:23.


#114
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,783
  • Înscris: 16.03.2004

View Postbaribalu, on 04 martie 2018 - 10:11, said:

Poate ne luminezi ce inseamna pin de siguranta... Ca eu nu am intalnit asa ceva la arme...Posted Image  Si nu tot ce vezi in filme este si real.... Si daca tot ne dai lectii pe aici.. ai tras vreodata un cartus? Asta ca sa stim daca ai habar despre ce vorbesti..Posted Image

Sigur că da, despre ”Firing Pin Safety”, poți audia aici:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/vGQQOPF14JQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View Postedy_wheazel, on 04 martie 2018 - 09:59, said:




Apoi nu stiu, da' era festival cu PSL-uri (pusca cu luneta), mitraliere de companie pe afet, mitraliera de pe TAB (aia rupe tot, sonor si nu numa'). Ii drept ca nu in ficare zi, da' destul.

Dragă Edy,
te invit să citești despre traumele fonice, ca să știi pentru tine, pe viitor!
https://www.reginama...nerea-la-zgomot

La 150 db, deja putem vorbi de traumă fonică acută, adică o faci într-o fracțiune de secundă.
Colegul Karhu este medic și știe despre ce este vorba!
Eu nu am zis să nu folosești arme de foc, dar ceea ce am accentuat este că trebuie să fii conștient de faptul că ai nevoie în mod imperios de o protecție adecvată!
Ai tras cu un pistol .44 care scoate 160 db, ești pasibil de traumă fonică.
Deci, ce trebuie să faci? Să te asiguri că dopurile de urechi au fost introduse așa cum trebuie, pentru a reduce cu 30 - 37 db, ori că ai căști de protecție fonică performante, care reduc cu aceeași valoare, respectiv 30 - 37 db.
Există dopuri de protecție ISOLATE, de titan, care reduc cu 40 db. Se pot comanda pe Amazon.

#115
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,044
  • Înscris: 31.07.2007

View Postdark, on 04 martie 2018 - 12:00, said:

Dragă Edy,
te invit să citești despre traumele fonice, ca să știi pentru tine, pe viitor!

Io stiu ce inseamna astea ca ascult metale sataniste la casti de nu poate dormi lumea in casa din cauza volumului. Aud inca foarte bine.
O tras ala cu mitraliera de pe TAB (14 si ceva calibru) de am crezut ca ma cac pe mine! Nici nu stiu cum faceau aia de la antiaeriana care trageau cu 4 deoadata.

#116
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,783
  • Înscris: 16.03.2004

View Postedy_wheazel, on 04 martie 2018 - 12:06, said:

Io stiu ce inseamna astea ca ascult metale sataniste la casti de nu poate dormi lumea in casa din cauza volumului.

Aici nu te-am înțeles.
Orice ai asculta la căști, nu poate deranja pe cel din casă, decât dacă tu ai volumul la maxim, ceea ce este foarte periculos, și respectivul stă lângă tine la 1 m.

View Postbaribalu, on 04 martie 2018 - 10:11, said:

ai tras vreodata un cartus? Asta ca sa stim daca ai habar despre ce vorbesti..Posted Image

Da, acum mulți ani, la vânătoare, am apăsat pe trăgaci și a tras glonțul în sus. A ieșit foc și fum. De zgomot nu mi-a păsat. Acum îmi pasă, din moment ce mi-am făcut praf urechile cu muzica la căști. Ies afară din casă cu dopuri de urechi, altfel nu pot.

#117
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,044
  • Înscris: 31.07.2007

View Postdark, on 04 martie 2018 - 12:13, said:

Orice ai asculta la căști, nu poate deranja pe cel din casă, decât dacă tu ai volumul la maxim, ceea ce este foarte periculos, și respectivul stă lângă tine la 1 m.

Ii maxim si nu-i un metru. Crede-ma.

#118
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,783
  • Înscris: 16.03.2004

View Postedy_wheazel, on 04 martie 2018 - 12:17, said:


Ii maxim si nu-i un metru. Crede-ma.

Am avut un Fii0 X3, ascultat pe gain, 48 din 120, cu căști Audio Tehnica și acum sunt pe tratament.
Cred că dacă trăgeam ca voi cu pistol, acum nu mai auzeam nimic.
Aș trage, îmi place tirul, chiar aveam de gând să prind o ocazie, dar acum nu se poate. În niciun caz! Pentru mine este no-no-no Posted Image chiar cu mama protecțiilor!

#119
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,684
  • Înscris: 23.10.2006
Singura persoana pe care o stiu si a ramas cu probleme mari de la tragere este un prieten care si-a terminat auzul de la tragerile cu tunul de 155 mm dar nu in Romania ci in Israel, in armata.. In rest se pare ca ascultatul la casti cu volumul ridicat este mai daunator decat tragerile din poligon cu arme de diferite calibre, nu am auzit pe nimeni sa se planga ca au probleme cu auzul de la tragere... si m-am intalnit cu zeci de persoane prin multe poligoane si nimeni nu era panicat de problema asta.

#120
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,783
  • Înscris: 16.03.2004

View Postbaribalu, on 04 martie 2018 - 12:24, said:

Singura persoana pe care o stiu si a ramas cu probleme mari de la tragere este un prieten care si-a terminat auzul de la tragerile cu tunul de 155 mm dar nu in Romania ci in Israel, in armata..

Îți dai seama că nu contează unde a tras cu tunul, în Israel, Romania, USA, etc!
Conform statisticilor, 1 din 10 persoane care sunt abuzate fonic, fie că sunt militari ori muzicieni rock, sau poate lucrează în mediu poluat fonic, fac tinnitus, cu sau fără pierdere de auz.
Deci 1 din 10.
Un articol interesant :
https://www.vice.com...gomot-in-ureche

#121
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,684
  • Înscris: 23.10.2006
Cred ca conteaza.... E posibil sa fi tras pe zi cat nu trag altii intr-o viata de militar de cariera... Posted Image

#122
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,783
  • Înscris: 16.03.2004
https://www.espameri...ear-protection/

#123
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,569
  • Înscris: 02.09.2006

View PostLunaCrystal, on 24 februarie 2018 - 19:36, said:

Si mai zic unii ca nu sunt periculoase poligoanele. Eu chiar sunt curios la ce pericole te expui? Si nu ma refer neaparat ca tragator, nu cred ca as putea sa trag cu o arma letala, ma gandesc si ca spectator, care e sansa sa te impuste unul nebun, care e sansa sa te impuste din greseala, sa explodeze arma/munitia necontrolat, sa zboare gloantele cine stie unde, etc.
poate cadea un meteorit!

View Postsebulbus, on 24 februarie 2018 - 22:11, said:

Sufli in iaurt fara sa-l fi gustat. Eu am tras in cateva ocazii in poligon interior fara dopuri sau cu castile mai date la o parte, si nu m-am simtit nicicum. Prin comparatie, dupa o seara de muzica la volum de club parca am capul plin cu vata. Asta in conditiile in care scot audiograma pe treapta minima de volum a aparatului.

..............
trageam in armata ca la Verdun, cite 10 o data cu AKM-ul pe foc cu foc sau automat si era o placere, nu a surzit nimeni! nu mai vorbim de militarii care deserveau poligonul!
dar in epoca aia nu aparuse fenomenul de pizdificare la barbati!

View Postdark, on 24 februarie 2018 - 23:21, said:

Ți-a ieșit audiograma bine acum. Nu se știe mai tîrziu. Joci ruleta rusească. Măcar instalează-ți pe telefon un program tip sound meter, gen Deciber și ai grijă să nu depășești pragul admis. Când mai tragi cu pușca, ai grijă să-ți pui dopurile în urechi, să fie dopuri noi, de spumă, le răsucești bine înainte de introducere și se vor expanda în interiorul conductului auditiv. Apoi îți așezi frumos și căștile peste. De-abia acum e safe ca să tragi cu arma. Nu cred că vrei să ai prob cu urechile, este oribil.
nu e suficient, trebuie si o casca de scafandru de mare adincime, peste!
Tu ce crezi, in zonele de conflic, in razboiul adevarat, tot cu dopuri si antifoane se lupta?

View Postantiqque, on 25 februarie 2018 - 15:26, said:


Prietene, esti paranoia rau de tot. Am tras in poligon inchis ( era in subteran ) "doar" cu castile din dotarea poligonului si se auzeau incet impuscaturile, nici vorba sa distrugi auzul.
Mai bine nu mai comenta despre lucruri pe care nu le cunosti si din ce scrii tu aici nici nu ai de gand sa le experimentezi..
Iar la faza cu cat de periculos e.. pai tu nu ai incredere ca nu te impusti cu arma sau cum? Posted Image
Vaaai, dar nu ai auzit ca ''poti sa ai prob cu urechile''??? Ce te faci daca ai prob?

View Postdark, on 27 februarie 2018 - 12:19, said:


Cele mai bune căști antifonate reduc cu 37 db.
160 db - 37 db = 123 db.

Dacă tragi mai multe minute, e suficient timp ca să poți face traumă fonică. După cum bine știi, pierzi frecvențe auditive fiindcă celulele din cohlee sunt omorâte. În loc să omori tu un iepure, te omoară pe tine pistolul acela în sensul că-ți reduce numărul de 15000 celule, care nu se mai refac. Hipoacuzie de percepție. Merită? Eu zic că nu.


tu sigur nu ai o privatizare cu ''dopuri de urechi''?

View Postdark, on 04 martie 2018 - 12:29, said:

Îți dai seama că nu contează unde a tras cu tunul, în Israel, Romania, USA, etc!
Conform statisticilor, 1 din 10 persoane care sunt abuzate fonic, fie că sunt militari ori muzicieni rock, sau poate lucrează în mediu poluat fonic, fac tinnitus, cu sau fără pierdere de auz.
Deci 1 din 10.
Un articol interesant :
https://www.vice.com...gomot-in-ureche
tot conform statisticilor, procentul celor care mor inainte de a implini 200 de ani este de 100%!

#124
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,783
  • Înscris: 16.03.2004

View Posttytysor, on 16 martie 2018 - 01:51, said:


Tu ce crezi, in zonele de conflic, in razboiul adevarat, tot cu dopuri si antifoane se lupta?


Nu, sigur nu, sunt interzise. Comandanții au nevoie ca soldații lor să fie atenți la tot ce este în jur, pentru a fi maxim de eficienți.

View Posttytysor, on 16 martie 2018 - 01:51, said:

tu sigur nu ai o privatizare cu ''dopuri de urechi''?

Tipic românesc, eu încerc să-ți fac un bine, să te avertizez, tu îmi scoți nume rău. Trage dragule cu AK47 cum vrei, fără nimic, nu-ți pune dopuri, poftim! Acum cred că e mai bine.Posted Image

#125
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Bine, pina la urma adevarul este ca soldatii astia inchipuiti din poligoane nu trebuie sa fie atenti decit sa nu isi traga singuri un glont in picior, daca stai si te gindesti pot sa-si indese in urechi si suluri de hirtie higienica ca tot nu conteaza 😅😅😅.
Doamne fereste de un conflict, ar avea un soc (auditiv).

#126
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,783
  • Înscris: 16.03.2004

View Postlil debul, on 16 martie 2018 - 12:05, said:

Doamne fereste de un conflict, ar avea un soc (auditiv).

Dar chiar suferă astfel de șocuri, în State există asociația veteranilor de război care suferă de tinnitus.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate