Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Poligoane de tragere cu arme reale

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
126 replies to this topic

#73
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,598
  • Înscris: 16.03.2004

View PostDau, on 24 februarie 2018 - 20:28, said:

Ai tras vreodată vu o armă letală într-un poligon?

Nu.
Nici nu aș putea. Mi-am făcut praf urechile de la muzica ascultată în căști încât acum sufăr de hiperacuzie. Având această problemă, am tot căutat pe net și ce să vezi, majoritatea americanilor își distrug urechile fiindcă trag cu revolverul sau cu pistolul, așa, de plăcere, în timpul liber, mai ales când uită să-și pună protecție. Unii folosesc dopuri de protecție dar incorect, încât în loc să reducă sunetul cu 20 - 37 db, îl reduc cu 7 - 9 db, adică exact cât un ghemotoc de vată.
Așa că aveți grijă!
Puneți-vă și dopuri dar și căști, în același timp. Nu e de glumit! Vreți să ascultați o muzică fără băzăituri în creier, sau să vă păstrați toate frecvențele?

View PostLunaCrystal, on 24 februarie 2018 - 19:36, said:

Si mai zic unii ca nu sunt periculoase poligoanele. Eu chiar sunt curios la ce pericole te expui? Si nu ma refer neaparat ca tragator, nu cred ca as putea sa trag cu o arma letala, ma gandesc si ca spectator, care e sansa sa te impuste unul nebun, care e sansa sa te impuste din greseala, sa explodeze arma/munitia necontrolat, sa zboare gloantele cine stie unde, etc.

Au fost atîtea accidente la vânătoare, s-au împușcat colegii între ei, ce mai vorbim de un poligon de tragere, cât de riscant este...

#74
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005
Sufli in iaurt fara sa-l fi gustat. Eu am tras in cateva ocazii in poligon interior fara dopuri sau cu castile mai date la o parte, si nu m-am simtit nicicum. Prin comparatie, dupa o seara de muzica la volum de club parca am capul plin cu vata. Asta in conditiile in care scot audiograma pe treapta minima de volum a aparatului.

View Postbaribalu, on 23 februarie 2018 - 16:37, said:

E discutabila faza cu blocatul, am intalnit pistoale care se blocau intr-o veselie si se numeau Steyr M9A1, S&W Sigma si altele cu care nu am avut incidente de tragere deloc la cateva mii de cartuse trase cu ele ex: Beretta 90 TWO, Jericho... De obicei la pistoalele cu percutor intern ar trebui folosite cartuse cu capsa mai moale.

Depinde si de operator. Am vazut arma ce se bloca la fiecare doua-trei cartuse pentru ca tragatorul o tinea cu mana moale/se cam temea de ea. Trecut pe alta arma care abia trasese ireprosabil a blocat cartus si in aia. Dupa ce a prins curaj nu a mai avut nici o problema.

#75
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007

View Postdark, on 24 februarie 2018 - 20:56, said:


Au fost atĂ®tea accidente la vânătoare, s-au Ă®mpușcat colegii Ă®ntre ei, ce mai vorbim de un poligon de tragere, cât de riscant este...
Diferența este extrem de mare între o partidă de vânătoare si a exersa cu arma într-un poligon de tragere!! N-are nicio legătură o treaba cu alta asa cum nu poți găsi similitudini între unul care asculta muzica in blană în căști toată ziua si altul care deține o arma letala si exersează într-un poligon.

E cale lunga între un incident de tragere (faptul ca ti se blochează cartușul pe țeavă la nu știu ce pistol) si a-ți "exploda" o armă in fata asa cum cred unii.

Edited by Dau, 24 February 2018 - 22:55.


#76
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,598
  • Înscris: 16.03.2004

View Postsebulbus, on 24 februarie 2018 - 22:11, said:

Sufli in iaurt fara sa-l fi gustat. Eu am tras in cateva ocazii in poligon interior fara dopuri sau cu castile mai date la o parte, si nu m-am simtit nicicum. Prin comparatie, dupa o seara de muzica la volum de club parca am capul plin cu vata.

Ți-a ieșit audiograma bine acum. Nu se știe mai tîrziu. Joci ruleta rusească. Măcar instalează-ți pe telefon un program tip sound meter, gen Deciber și ai grijă să nu depășești pragul admis. Când mai tragi cu pușca, ai grijă să-ți pui dopurile în urechi, să fie dopuri noi, de spumă, le răsucești bine înainte de introducere și se vor expanda în interiorul conductului auditiv. Apoi îți așezi frumos și căștile peste. De-abia acum e safe ca să tragi cu arma. Nu cred că vrei să ai prob cu urechile, este oribil.

Edited by dark, 24 February 2018 - 23:32.


#77
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 23.10.2006
In concluzie, e naspa sa tragi cu arma, uite ce se poate intampla in poligon:
Attached File  20131206_135609(0).jpg   289.83K   25 downloads
Asa ca, pentru unii de pe forumul asta, sa nu cumva sa puneti mana pe arma, e mai bine....Posted Image
P.S. Ce imi plac mie sfaturile unora care au vazut arme doar in filme...Posted Image

Edited by baribalu, 25 February 2018 - 09:25.


#78
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View Postsebulbus, on 24 februarie 2018 - 22:11, said:

Depinde si de operator. Am vazut arma ce se bloca la fiecare doua-trei cartuse pentru ca tragatorul o tinea cu mana moale/se cam temea de ea. Trecut pe alta arma care abia trasese ireprosabil a blocat cartus si in aia. Dupa ce a prins curaj nu a mai avut nici o problema.
Astea cu ''mana moale/ teama'' sunt prostii.
Se blocheaza armele uzate sau necuratate/ neunse cum trebuie.
Cand am inceput hobby-ul asta, am primit de la un vecin de aici vreo 200 de cartuse de pistol mitraliera (9 mm) cu glont mai greu si viteza mai mare de iesire pe teava. Ma rog, si mai putin precise. Dupa cateva sedinte le-a vazut comandantul de tragere si mi-a zis sa nu mai folosesc din alea ca dauneaza pistolului.
Asa ca de atunci cumpar de la club, cartuse normale de pistol...

#79
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007
Cele din stanga sunt cartuse normale de 9mm pt pistol (viteza glonte 320-350 m/s, energie sub 500 J) cele din dreapta sunt varianta pt pistol mitraliera (viteza peste 400 m/s, energie 550 - 600J).
Poza facut chiar acum:

Attached Files



#80
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005
Desigur. https://en.wikipedia...i/Limp_wristing

#81
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View Postsebulbus, on 25 februarie 2018 - 09:56, said:

Ok, dar ma gandeam ca vorbim de persoane care stiu sa tina un pistol in mana.
Eu la inceput, dimpotriva, il tineam prea strans, tot de emotie. Rezultatul: grupam gloantele stanga - jos.

#82
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005
Scrie inclusiv in citatul pe care l-ai selectat despre ce fel de tragator era vorba. Se poate intampla sa demonstreze o priza corecta static si pe linia de tragere sa se eschiveze instinctiv.

#83
antiqque

antiqque

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.07.2013

View Postdark, on 24 februarie 2018 - 23:21, said:

Ți-a ieșit audiograma bine acum. Nu se știe mai tîrziu. Joci ruleta rusească. Măcar instalează-ți pe telefon un program tip sound meter, gen Deciber și ai grijă să nu depășești pragul admis. Când mai tragi cu pușca, ai grijă să-ți pui dopurile în urechi, să fie dopuri noi, de spumă, le răsucești bine înainte de introducere și se vor expanda în interiorul conductului auditiv. Apoi îți așezi frumos și căștile peste. De-abia acum e safe ca să tragi cu arma. Nu cred că vrei să ai prob cu urechile, este oribil.

Prietene, esti paranoia rau de tot. Am tras in poligon inchis ( era in subteran ) "doar" cu castile din dotarea poligonului si se auzeau incet impuscaturile, nici vorba sa distrugi auzul.
Mai bine nu mai comenta despre lucruri pe care nu le cunosti si din ce scrii tu aici nici nu ai de gand sa le experimentezi..
Iar la faza cu cat de periculos e.. pai tu nu ai incredere ca nu te impusti cu arma sau cum? Posted Image

#84
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,598
  • Înscris: 16.03.2004

View Postantiqque, on 25 februarie 2018 - 15:26, said:

Prietene, esti paranoia rau de tot. Am tras in poligon inchis ( era in subteran ) "doar" cu castile din dotarea poligonului si se auzeau incet impuscaturile, nici vorba sa distrugi auzul.


Prietenul tău de mai sus, a tras și fără căști, practic fără protecție. La el mă refeream. Dacă tu folosești căști, e perfect, sunt căști de calitate care atenuează zgomotul cu 25 - 37 db. Observația mea era în cazul în care nu s-ar folosi nimic. În fond, nu-mi dați mie socoteală, trageți cum vreți.

on:
este mai confortabil să folosești un pistol la tragere decât un revolver fiindcă la revolver, dacă vrei să tragi foc după foc, trebuie să apeși foarte tare pe trăgaci, acesta trebuind să acționeze asupra cocoșului ca să percuteze cartușul dar și să rotească butoiașul.
Dacă revolverul are cocoș intern, nu ai ce-i face, dar dacă are cocoș extern (cuiul percutor), atunci se poate folosi în single action. Armezi cocoșul rotind astfel butoiașul (ca în filmele western), apoi țintești și tragi.
Trăgaciul este foarte tare la revolver şi cursa lui foarte lungă. După cîteva focuri pe double action te doare degetul, pe cînd după cincizeci de focuri cu Glock-ul nu simţi nimic.

Așa că luați-vă un revolver model western, pe single action only, ca acesta:

Ruger văcarul

[ https://cdn.shopify.com/s/files/1/0278/2953/products/s39446_2048x.png?v=1508946105 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Are un balans fenomenal când îl ții în mână.Posted Image
foarte echilibrat, stă bine în palmă, amortizează bine șocul tragerii.

Edited by dark, 25 February 2018 - 16:46.


#85
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005
Sigur n-ai ceva de colorat pentru maine la scoala?

#86
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View Postsebulbus, on 25 februarie 2018 - 10:23, said:

Scrie inclusiv in citatul pe care l-ai selectat despre ce fel de tragator era vorba. Se poate intampla sa demonstreze o priza corecta static si pe linia de tragere sa se eschiveze instinctiv.
Mda, nu m-am gandit ca era complet novice. Eu am inceput cu arme de foc dupa vreo doi ani de aer comprimat. Si prima data cu 0.22, abia apoi cu 9mm. Asa se recomanda aici.

View Postdark, on 25 februarie 2018 - 16:45, said:

Așa că luați-vă un revolver model western, pe single action only,
Bine, daca-mi recomanzi cu atata caldura, o sa-mi iau ;)

View Postsebulbus, on 25 februarie 2018 - 18:37, said:

Sigur n-ai ceva de colorat pentru maine la scoala?
Hmmm, reactia ta nu-i tocmai cea mai potrivita :no:
E de apreciat ca o femeie e cat de cat interesata si de astfel de subiecte. Pe nevasta-mea n-o intereseaza deloc (desi a tras cu arma de vanatoare).

View Postantiqque, on 25 februarie 2018 - 15:26, said:

Am tras in poligon inchis ( era in subteran ) "doar" cu castile din dotarea poligonului si se auzeau incet impuscaturile, nici vorba sa distrugi auzul.
Depinde si cu ce arma.
Un Desert Eagle de 0.50 ti-ar schimba complet parerea...
Dupa ce am tras cu asa ceva, trasul cu mitraliera pe afet mi s-a parut joaca de copiii....

#87
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 23.10.2006
Ar trebui sa gaseasca si boabe pentru Desert Eagle  cal.50 AE...Cel mai mare calibru pentru pistol pe care il gasesti la noi este 44 Mag. la arme lungi 338... Chiar daca sunt in Romania cateva pusti in cal.50 BMG te duci pana la Viena sa iti iei munitie...

#88
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,598
  • Înscris: 16.03.2004

View PostKarhu, on 26 februarie 2018 - 16:57, said:

Bine, daca-mi recomanzi cu atata caldura, o sa-mi iau Posted Image


Observasem că ești fan revolvere. În USA găsești ușor western single action, sunt câteva firme care fabrică, nu știu în Norvegia.Posted Image

View PostKarhu, on 26 februarie 2018 - 16:57, said:


Depinde si cu ce arma.
Un Desert Eagle de 0.50 ti-ar schimba complet parerea...
Dupa ce am tras cu asa ceva, trasul cu mitraliera pe afet mi s-a parut joaca de copiii....
Ăsta duce cu siguranță la 140 db, dacă folosești căști în jur de 30 db atenuare, nu-i suficient, mai ales în cazul în care tragi tot încărcătorul. Tot rămân 110 db, adică exact sirena ambulanței, pe care tu o ții în mână, cum ar veni, câteva minute. Este periculos. Aveți grijă. Vă alegeți cu țiuit - tinnitus și poate chiar o pierdere de auz semnificativă. Nu merită!Posted Image

#89
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View Postdark, on 26 februarie 2018 - 22:18, said:

În USA găsești ușor western single action, sunt câteva firme care fabrică, nu știu în Norvegia.Posted Image
Gasesti peste tot, inclusiv la mine in Fi.

View Postdark, on 26 februarie 2018 - 22:18, said:

Ăsta duce cu siguranță la 140 db,
Lejer 160 dB, poate si mai mult. Bubuie absolut ingrozitor.
E aici un tabel cu zgomotul produs de diferite arme de foc, nu e nimic sub 150.

Edited by Karhu, 27 February 2018 - 09:24.


#90
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,598
  • Înscris: 15.06.2007
Oare sunt si poligoane unde se poate veni cu arma si munitia de acasa? Ca la o adica, degeaba ai permis de arma, pistol, dar nu ai unde sa tragi /exersezi cu ea.  Ca doar  nu te pui sa tragi aiurea pe camp prin borumb.

View PostKarhu, on 27 februarie 2018 - 09:23, said:

Gasesti peste tot, inclusiv la mine in Fi.


Lejer 160 dB, poate si mai mult. Bubuie absolut ingrozitor.
E aici un tabel cu zgomotul produs de diferite arme de foc, nu e nimic sub 150.
Suna mai tare ca o petarda de revelion?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate