Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Poligoane de tragere cu arme reale

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
126 replies to this topic

#55
antiqque

antiqque

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.07.2013
25 cartuse 100 lei nu e rau, la Arsenal Park e 80 lei 10 cartuse si au doar 2 arme.

#56
OpelAstra2002

OpelAstra2002

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 970
  • Înscris: 22.04.2017

View Postbaribalu, on 14 februarie 2018 - 12:26, said:

Ai chiar la tine in oras:
http://www.poligondetircluj.ro/ Sa te tina buzunarul ca ieftin nu este. Oricum este o experienta misto, mai naspa este pentru buget, daca te prinde microbul....
Cu arme automate nu poti trage la noi in tara, cel mai aproape ar fi in Rep Moldova la poligonul Dinamo  din Chisinau. Cu AKM si alte arme lungi la noi poti trage, dar numai semi-auto.
Cel mai obiectiv raspuns. Asa ar trebui sa se raspunda la intrebari. Mersi :)!

#57
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,534
  • Înscris: 13.06.2004
Oare cu aşa ceva pot să trag pe undeva?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zOS3dliHK_o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/yaaN5IWM2WA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#58
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,668
  • Înscris: 23.10.2006
Poate doar daca ajungi pe la o intalnire a colectionarilor pe la un poligon, si cu  Mauser C96 varianta care foloseste 9x19 mm, ca munitie originala nu gasesti la noi si nici nu ai voie sa o detii daca ai arma pe colectie. Am avut ocazia sa tin unul in mana, nu am putut trage cu el deoarece era in calibrul original 7,63x25 mm, si canci munitie pentru el.

Edited by baribalu, 22 February 2018 - 18:30.


#59
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007
Despre Mauser C96, discutii destul de relevante am gasit aici.

Ca idee, aici in Fi pretul unuia e in jur de 800 - 1000 euro: https://www.nettiase...oolit?adType=FS

#60
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,534
  • Înscris: 13.06.2004
Aşa de scump?   :o
Muniţie din aia de calibrul 7,63 nu se mai produce?

Edited by djl, 22 February 2018 - 18:52.


#61
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,668
  • Înscris: 23.10.2006
Asa ceva as dori sa imi cumpar :
https://www.nettiase...la-karjala/4120
daca voi gasi la un pret bun pe la noi..Posted Image
A fost facut celebru de un mare actor intr-o serie de filme pe care daca le revezi acum, intalnesti asemanari cu ce se intampla azi pe la noi.

Edited by baribalu, 22 February 2018 - 19:04.


#62
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

View Postdjl, on 22 februarie 2018 - 18:52, said:

Muniţie din aia de calibrul 7,63 nu se mai produce?
Se produce, dar deoarece nu e asa uzuala costa cam de 3x mai mult decat cea de 9mm: https://www.av-ase.f.../8605003803454/

View Postbaribalu, on 22 februarie 2018 - 18:56, said:

Asa ceva as dori sa imi cumpar :
Sunt faine revolverele, chiar daca tehnic sunt depasite. Are un vecin un SMITH & WESSON  357 Magnum de culoare aurie, adus din SUA. Arata lux, nu alta!
Ma tenteaza si pe mine unul...

#63
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,326
  • Înscris: 09.09.2006

View PostKarhu, on 23 februarie 2018 - 11:10, said:

[...]Sunt faine revolverele, chiar daca tehnic sunt depasite[...]
Asta e discutabilă cică (zic unii care știu mai multe ca mine). Capitolul fiabilitate și raportul rateuri/focuri trase e încă mult în favoarea revolverelor de orice fel. Pistoalele cică se blochează destul de des (chiar și alea cu prețuri la care nu te-ai aștepta să dea chix la ceva) și sunt mai sensibile la calitatea muniției.
Repet, asta zic unii care ar trebui să știe cu ce se mănâncă astea, nu eu personal.

#64
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,668
  • Înscris: 23.10.2006
E discutabila faza cu blocatul, am intalnit pistoale care se blocau intr-o veselie si se numeau Steyr M9A1, S&W Sigma si altele cu care nu am avut incidente de tragere deloc la cateva mii de cartuse trase cu ele ex: Beretta 90 TWO, Jericho... De obicei la pistoalele cu percutor intern ar trebui folosite cartuse cu capsa mai moale.

#65
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,492
  • Înscris: 16.03.2004

View Postantiqque, on 22 februarie 2018 - 14:36, said:

25 cartuse 100 lei nu e rau, la Arsenal Park e 80 lei 10 cartuse si au doar 2 arme.

primiți și căști antifonate?

#66
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,492
  • Înscris: 16.03.2004

View Postbuntzi, on 23 februarie 2018 - 15:56, said:

Asta e discutabilă cică (zic unii care știu mai multe ca mine). Capitolul fiabilitate și raportul rateuri/focuri trase e încă mult în favoarea revolverelor de orice fel. Pistoalele cică se blochează destul de des (chiar și alea cu prețuri la care nu te-ai aștepta să dea chix la ceva) și sunt mai sensibile la calitatea muniției.
Repet, asta zic unii care ar trebui să știe cu ce se mănâncă astea, nu eu personal.

Da, dar acum noile modele Glock nu se blochează aproape deloc.
Revolverele nu prea se mai folosesc, deoarece au cadența de tragere foarte dezavantajoasă comparativ cu un pistol și timpul de încărcare foarte mare, de asemenea, capacitatea de muniție foarte redusă, maxim 10 gloanțe de calibru foarte mic - un pistol poate avea 16.

De obicei, un revolver are 6 focuri, dar poate avea și 5 ori 8, chiar 10 de calibru mic.
Un alt dezavantaj, iese foc și fum prin spațiul butoiașului, și te poate arde la mână.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/VFBAcz16GvU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#67
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,668
  • Înscris: 23.10.2006
Si la pistol poti sa iti rupi degetele daca nu stii cum se tine in mana...

#68
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,492
  • Înscris: 16.03.2004
Toate structurile militare și de poliție din majoritatea țărilor din lume au în dotare în principal pistoale, ca arme de foc de calibru mic.
Revolvere se produc și se comercializează, mai ales de către Smith&Wesson, mai mult pentru persoanele particulare, cu precădere fiind folosite de către femei, deoarece sunt mai ușor de utilizat, apeși și trage.

#69
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,512
  • Înscris: 20.10.2006

View Postbaribalu, on 24 februarie 2018 - 13:29, said:

Si la pistol poti sa iti rupi degetele daca nu stii cum se tine in mana...
Si mai zic unii ca nu sunt periculoase poligoanele. Eu chiar sunt curios la ce pericole te expui? Si nu ma refer neaparat ca tragator, nu cred ca as putea sa trag cu o arma letala, ma gandesc si ca spectator, care e sansa sa te impuste unul nebun, care e sansa sa te impuste din greseala, sa explodeze arma/munitia necontrolat, sa zboare gloantele cine stie unde, etc.

#70
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007
Exagerezi. Să-ți explodeze o arma este imposibil, si nu vorbesc de o flinta din anul 1850. Exista un regulament si anumite proceduri pe care trebuie sa le aplici în momentul în care exista un incident de tragere (se blochează pistolul). Nu te gândi ca ești într-o cârciumă din Texas unde fiecare trage cu pistolul cum il taie capul.

Ba mai mult, după fiecare tragere, arma respectiva este desfăcuta, curățata si verificata.

Edited by Dau, 24 February 2018 - 19:54.


#71
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,492
  • Înscris: 16.03.2004
Un real pericol este expunerea la sunetul ce depășește 120 db. Cine are urechi mai sensibile, chiar dacă folosește căști antifonate sau dopuri de protecție, poate face traumă fonică după câteva trageri. Au fost cazuri. De ce să-ți riști sănătatea? Pentru ce? A trage cu pistolul oricum nu e o distracție. Mai bine admiri un peisaj.

#72
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007
Nu ai nicio problema daca utilizezi căștile pe timpul tragerilor. Sunt persoane care dețin arme letale si o fac pentru pregătirea lor periodica. Ba chiar sunt foarte mulți care vin la poligon din plăcere, ca si hobby. Ai tras vreodată vu o armă letală într-un poligon?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate