Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Uber este legal in Romania?

- - - - -
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#55
liviu9

liviu9

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,244
  • Înscris: 20.04.2006
Eu vorbesc logic; altii aburesc sau viseaza legi; nu poti demonstra ca mergi cu vecinii la picnic, nici politistul ca aia au platit; si eu fac autostopul ori iau pasageri; doar cunoscuti ori oameni vizibil la nevoie; si nu cer nimic, drumul tot il fac, cu sau fara; daca insista, politete, cum spunea un coleg mai sus; sunt cazuri cand ma abat din drum sa duc omul unde are nevoie, moka; din fericire traiesc pe mintea mea din activitati ce nu pot fi puse la indoiala, asa ca...ma retrag si va doresc toate cel bune.

Cu stima,
Liviu

#56
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Daca nu te intereseaza legile de ce mai pui intrebari?

Se demonstreaza foarte usor. Daca ne opreste politia (eu pasager) si ma intreaba care-i treaba cu mine o sa-i zic adevarul, ca platesc pentru acea cursa. Nu sunt tactu ca sa-ti apar fundul.

Edited by don_dannielo, 11 February 2018 - 13:38.


#57
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,752
  • Înscris: 10.05.2008
am vazut ca mai nou se cere si atestat, nu am inteles daca trebuie de transport persoane ( din ala de au cei de pe autocar ) sau de regim taxi.
deci avem firma care plateste impozite, avem atestat transport persoane ( taxi sau autobuz nu mai cobteaza )
acum e legal ?

#58
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,039
  • Înscris: 24.02.2006
respecta toate legile si reglementarile, sau inca o mai dau cu "noi nu facem taximetrie, facem ride-sharing"?

#59
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Păi deocamdată nu au nimic nou de respectat, era un proiect de OUG în sensul ăsta pe site-ul MDRAP dar văd că l-au scos.  

Spoiler
https://stirileprotv...de-firmele.html

#60
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,039
  • Înscris: 24.02.2006
pai ei nici reglementarile vechi nu le respecta, pe ideea enuntata mai sus (cum ca ei nu fac taximetrie, ci altceva). au rezistat pe piata la fel ca si in alte tari, datorita contactelor la nivel inalt (gen: fiica sefului Anaf a fost angajata drept sefa Uber Romania :) ).

#61
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Chiar asa ma, sa si-o ia de la uber si firea, si taximetristii, si guvernul..
Impotenti or what?

Edited by don_dannielo, 08 August 2018 - 11:35.


#62
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

View Postrosix, on 09 februarie 2018 - 18:31, said:

Daca taximetria nu ar fi de kkt, omul ar putea sa achite serviciu de taxi pe net sau la chiosc cum e in tarile civilizate.  Deci fara spagi, fara refuzat de curse, fara tarife la mica ciupeala noaptea...

La Viena, la iesirea din aeroport e un chiosc unde te duci si platesti o cursa standard de taxi pana in centrul orasului, care e la un tarif fix de 10-15 euro, apoi te urci in ce taxiu vrei.
La New York, la fel, tarifele de taxi sunt stabilite de primarie si sunt afisate.. Nu exista mica ciupeala. Fiecare om stie cat il costa de la aeroport pana in Manhattan cu tot cu tips si taxa de pod...

Daca taximetria actuala din Romania nu e in stare sa asigure servicii civilizate - DESFIINTATA !!!
Daca nu ar exista metode ilegale de transport/piraterie, etc taximetria ar produce mult mai mult si ar avea masini mai bune, soferi mai bine platiti, etc.

#63
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Taxiurile erau la fel de imputite si inainte sa apara uber.

#64
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005

View Postfqx, on 08 august 2018 - 11:42, said:

Daca nu ar exista metode ilegale de transport/piraterie, etc taximetria ar produce mult mai mult si ar avea masini mai bune, soferi mai bine platiti, etc.
Asta e vreo scuza pentru taximetristii  aia de stau cu prosopul pe gat , in slapi si cu manele in boxe ?
Daca stiu sa ofere conditii si sa se poarte civilizat , clientul vine singur la ei , nu e nevoie sa faca demonstratii sa blocheze strada ca nu vor ei concurenta .

#65
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,039
  • Înscris: 24.02.2006
cand taximetristii au doar obligatii, iar uber o da repede pe "noi nu, ca suntem ride-sharing", e greu sa numesti asta "concurenta".

#66
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005
Saracii . Mi-au dat lacrimile . Toata lumea are ceva cu ei .Ei fiind niste cetateni model care nu inchid un ochi noapte de noapte cu gandul cum sa se achite cat mai bine de multitudinea de obligatii.

-Ii doare undeva de obligatiile alea . Se si vede asta din comporatamentul fata de client .
A trecut de mult vremea cand erau doua firme pe piata care faceau legea . Faci fata concurentei , bine . Nu faci fata ...sint locuri de munca in agricultura .

PS. -Cine-i opreste sa nu-si faca si ei ride-sharing , daca e asa de bine ?

Edited by ndor, 08 August 2018 - 14:17.


#67
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,039
  • Înscris: 24.02.2006
nu-mi fac iluzii cu privire la taximetristi, dar faptul ca unii dintre taximetristi sunt rai nu transforma uber intr-o firma care actioneaza legal :)

taximetristii nu-si fac ride-sharing pentru ca Gelu-Stefan Diaconu (fostul sef anaf) nu cred ca mai are alti copii (in afara de fiica ajunsa sefa la Uber)

#68
Kaffir2018

Kaffir2018

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 15.06.2018

View Postrosix, on 09 februarie 2018 - 18:06, said:


Este legal! Tine de libertatea individuala a omului pe cine transporta in propria masina precum si daca o face pe bani sau gratis.  Iar cel care se urca intr-o masina Uber stie de ce se urca acolo.

Asa cum  tine de libertatea individuala a omului de a profesa ca medic neurochirurg, desi a terminat scoala profesionala de sculeri-matrițeri. Iar cel ce accepta sa fie tratat de o asemenea persoana isi asuma acest lucru.

#69
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Totusi, sa invarti de un covrig nu este chiar chirurgie pe creier.

#70
romania-medievala

romania-medievala

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.01.2019

View Postbossake, on 09 februarie 2018 - 18:02, said:

Evident ca este ilegal, dar momentan este tolerat.

De fapt, Uber nu este ilegal, ilegal este doar partenerul Uber care efectueaza servicii de transport persoane fara sa fie in legalitate. Uber si spune asta, ca nu Uber transporta persoane, este doar un intermediar intre persoana care cauta transport si persoana care ofera transport.

mie mi s-ar parea destul de riscant, amenzile pntru transport ilegal de persoane sunt de ordinul sutelor de milioane iar una din  masuri este si sechestrarea masinii din cate stiu.
Mie mi-ar fi frica.

Daca te bagi la asa ceva, gandeste-te si la uzura masinii. Uber se bazeaza ca multi nu constientizeaza uzura masinii. Intr-un oras ca Bucuresti repari de iti vine rau daca faci multi km  zilnic.

In curand, in Romania medievala din anul 2019, vor fi interzise si masinile full electrice, pe motiv ca doar cele cu motoare cu combustie interna sunt legale. Vor fi si manifestatii in acest sens, liote de cocalari, prosti, analfabeti si comunisti vor bloca strazile si soselele tarii, manifestand!

#71
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012
Pt uber e necesar firma sau pfa cu autorizație transport persoane in regim închiriere. Nu și autorizație pe mașina adică copie conforma.
Transport persoane in regim închiriere este un fel de rent a car dar cu șofer. Se emite factura înainte de a începe traseul și trebuie sa fie in bord împreuna cu copia conforma ( care e un fel de autorizație pe mașinaasta  înseamnă ca masina sa fie pe firma, RCA la 6 luni, nu mai veche de 10 ani )
Cică uber tot încearcă sa stea de vorba cu autoritățile sa se dea o lege ceva și de aceea momentan cer autorizație transport in regim închiriere.
Cine știe de ce acei șoferi din Cluj au luat amenda. Cine știe ce a zis pasagerul.

#72
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007
Daca imi aduc bine aminte atunci la Cluj pasagerii erau de fapt soferi taximetristi ofticati ca pierd clientii in favoarea soferilor Uber.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate