Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Uber este legal in Romania?

- - - - -
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#1
immkole

immkole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 02.01.2012
Buna seara! Daca vreau sa fiu partener Uber (sofer) pot avea probleme cu legea? Adica este legal sau ilegal sa fiu sofer la Uber? Din ce am gasit pe internet parerile sunt impartite.
Multumesc anticipat pentru raspuns.


#2
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,675
  • Înscris: 22.11.2007
Evident ca este ilegal, dar momentan este tolerat.

De fapt, Uber nu este ilegal, ilegal este doar partenerul Uber care efectueaza servicii de transport persoane fara sa fie in legalitate. Uber si spune asta, ca nu Uber transporta persoane, este doar un intermediar intre persoana care cauta transport si persoana care ofera transport.

mie mi s-ar parea destul de riscant, amenzile pntru transport ilegal de persoane sunt de ordinul sutelor de milioane iar una din  masuri este si sechestrarea masinii din cate stiu.
Mie mi-ar fi frica.

Daca te bagi la asa ceva, gandeste-te si la uzura masinii. Uber se bazeaza ca multi nu constientizeaza uzura masinii. Intr-un oras ca Bucuresti repari de iti vine rau daca faci multi km  zilnic.

Edited by bossake, 09 February 2018 - 18:04.


#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Daca pe internet parerile sunt impartie, stai sa vezi dispute aici Posted Image
On topic
Nu exista cadru legal pentru o astfel de activitate si se aplica cam dupa ureche

#4
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postimmkole, on 09 februarie 2018 - 17:59, said:

Buna seara! Daca vreau sa fiu partener Uber (sofer) pot avea probleme cu legea? Adica este legal sau ilegal sa fiu sofer la Uber? Din ce am gasit pe internet parerile sunt impartite.

Este legal! Tine de libertatea individuala a omului pe cine transporta in propria masina precum si daca o face pe bani sau gratis.  Iar cel care se urca intr-o masina Uber stie de ce se urca acolo.

#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Nici pomeneala
Art. 7 din legea nr. 38/2003 :
„Transportul în regim de taxi sau transportul în regim de închiriere se execută numai de către transportatori autorizaţi, care deţin autorizaţii taxi valabile, în cazul transportului în regim de taxi, sau copii conforme valabile, în cazul transportului în regim de închiriere, eliberate în condiţiile prezentei legi, pentru fiecare autovehicul utilizat".

Restul e ... can-can

#6
tybanu

tybanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,586
  • Înscris: 15.01.2007

View Postbossake, on 09 februarie 2018 - 18:02, said:

Evident ca este ilegal, dar momentan este tolerat.

Ca si iarba.

#7
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Uber nu este transport in regim de taxi sau de inchiriere, este transport in regim de prietenie, cu rezervare pe net.

Un sofer de Uber s-ar simtit jignit sa fie considerat taximetrist sau samsar care inchiriaza masini... Asa ca, el presteaza benevol un serviciu cu bunul lui, proprietate personala pentru care a platit o caruta de taxe statului mafiot.

#8
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Si daca este transport in regim de prietenie de ce solicita bani?
Si eu transport prieteni cu masina mea dar ... absolut gratis

#9
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostNaijax, on 09 februarie 2018 - 18:12, said:

Si daca este transport in regim de prietenie de ce solicita bani?
Si eu transport prieteni cu masina mea dar ... absolut gratis

Pentru ca prietenii mei, simtindu-se datori, imi ofera o suma pentru acest serviciu.  Iar eu, ca sa nu-i jignesc, nu pot sa-i refuz.
Din punctul meu de vedere taximetria oficiala ar trebui desfiintata.

#10
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

View PostNaijax, on 09 februarie 2018 - 18:12, said:

Si daca este transport in regim de prietenie de ce solicita bani?
Pentru ca benzina nu se plateste cu un simplu multumesc

#11
immkole

immkole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 02.01.2012
Daca sunt oprit de Politie si (ei) nu pot face dovada ca transport persoane fara autorizatie (ex: sa spuna clientul ca suntem prieteni)...?

#12
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017

View Postrosix, on 09 februarie 2018 - 18:15, said:

Pentru ca prietenii mei, simtindu-se datori, imi ofera o suma pentru acest serviciu.  Iar eu, ca sa nu-i jignesc, nu pot sa-i refuz.
Din punctul meu de vedere taximetria oficiala ar trebui desfiintata.

Nu exista asa ceva intre prieteni
Ce spui dumneata acolo nu se numeste prietenie
De ce taximetria oficiala ar trebui desfiintata?

#13
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postimmkole, on 09 februarie 2018 - 18:17, said:

Daca sunt oprit de Politie si (ei) nu pot face dovada ca transport persoane fara autorizatie (ex: sa spuna clientul ca suntem prieteni)...?

Exact!  Daca te opreste Politia ii livrezi fraza: "Da, bai nene, sunt vecinii mei si ii duc pana la aeroport.... Si e masina mea si fac ce vrea muschii mei cu ea..."

#14
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017

View Postimmkole, on 09 februarie 2018 - 18:17, said:

Daca sunt oprit de Politie si (ei) nu pot face dovada ca transport persoane fara autorizatie (ex: sa spuna clientul ca suntem prieteni)...?

Poti primi amenda
In Cluj 4 soferi UBER au fost amendati
25.000lei / bucata si nu prea au castigat procesul
Cauta stirea pe net

#15
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostNaijax, on 09 februarie 2018 - 18:18, said:

De ce taximetria oficiala ar trebui desfiintata?

Pentru ca e de kkt... taxiurile sunt vai de mama lor, iar taximetristii de asemenea, oameni fara cultura si educatie, care in loc sa se imbrace la costum cand conduc taxiul, se scobesc intre dinti.

#16
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017

View Postrosix, on 09 februarie 2018 - 18:21, said:

Pentru ca e de kkt... taxiurile sunt vai de mama lor, iar taximetristii de asemenea, oameni fara cultura si educatie, care in loc sa se imbrace la costum cand conduc taxiul, se scobesc intre dinti.

Sigur - sunt de acord cu argumentele dumneavoastra totusi, acesta nu este un motiv
Legea taximetriei (asa cum este cunoscuta) ar cam trebui revizuita dar in nici un caz interzisa aceasta activitate

#17
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Daca taximetria nu ar fi de kkt, omul ar putea sa achite serviciu de taxi pe net sau la chiosc cum e in tarile civilizate.  Deci fara spagi, fara refuzat de curse, fara tarife la mica ciupeala noaptea...

La Viena, la iesirea din aeroport e un chiosc unde te duci si platesti o cursa standard de taxi pana in centrul orasului, care e la un tarif fix de 10-15 euro, apoi te urci in ce taxiu vrei.
La New York, la fel, tarifele de taxi sunt stabilite de primarie si sunt afisate.. Nu exista mica ciupeala. Fiecare om stie cat il costa de la aeroport pana in Manhattan cu tot cu tips si taxa de pod...

Daca taximetria actuala din Romania nu e in stare sa asigure servicii civilizate - DESFIINTATA !!!

Edited by rosix, 09 February 2018 - 18:34.


#18
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008

View Postrosix, on 09 februarie 2018 - 18:21, said:

iar taximetristii de asemenea, oameni fara cultura si educatie, care in loc sa se imbrace la costum cand conduc taxiul, se scobesc intre dinti.
cand mai si put sa vezi cum e....

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate