Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Uber este legal in Romania?

- - - - -
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#37
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,220
  • Înscris: 13.03.2017
Pentru asa numitul ridesharing nu exista - deocamdata -  suport legal in Romania
Deocamdata, Legea nr. 38/2003 (noul act normativ promulgat de Presedintele Klaus Iohannis) interzice transportul public de persoane contra cost cu vehicule de catre persoane care nu detin o autorizaţie de taxi.
Mai departe de asta nu este altceva decat uzura inutila a tastaturii

#38
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postalthea, on 10 februarie 2018 - 09:12, said:

Și, e (i)legal Uber în România? Că ăsta-i subiectul. Restul e dezbatere.
Deciziile CJUE nu se aplica si in Romania? Nu trebuiesc transpuse in legislatie/draci laci ordonante pen' ca oricum nu mai avem legi fundamentale?

#39
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View PostNaijax, on 09 februarie 2018 - 18:12, said:

Si daca este transport in regim de prietenie de ce solicita bani?
Si eu transport prieteni cu masina mea dar ... absolut gratis

Tu esti bun la suflet, eu le mai iau si bani, benzina costa, si timpul meu la fel, si nu, nu fac Uber,

#40
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostNaijax, on 10 februarie 2018 - 09:30, said:

Pentru asa numitul ridesharing nu exista - deocamdata -  suport legal in Romania
Deocamdata, Legea nr. 38/2003 (noul act normativ promulgat de Presedintele Klaus Iohannis) interzice transportul public de persoane contra cost cu vehicule de catre persoane care nu detin o autorizaţie de taxi.
Mai departe de asta nu este altceva decat uzura inutila a tastaturii

Pentru ca nici nu are nevoie de suport legal - e vorba de o intelegere intre privati in care statul nu are ce sa caute.
Restul e abuz clar.

#41
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,220
  • Înscris: 13.03.2017

View Postrosix, on 10 februarie 2018 - 10:40, said:

Pentru ca nici nu are nevoie de suport legal - e vorba de o intelegere intre privati in care statul nu are ce sa caute.
Restul e abuz clar.

Uber transfera 25% din costul tranzactie la un sediu fantoma dintr-un paradis fiscal unde taxarea este simbolica.
Mult trambitata investitie in tehnologie a lui Uber este aproape nula.
Noua tehnologie nu este decat inlocuirea unei centrale telefonice de comenzi cu un program pentru telefon mobil.
Asa zisa tehnologie este o smecherie de transferat banii in alta tara cu risc zero. Uber nu trebuie sa cumpere masini, sa le asigure, sa plateasca contributii pe asigurari sociale, asigurari medicale, etc, pentru ca nu are angajati.

Soferii Uber nu sunt obligati sa aiba un control medical minim si nu este deloc clar ce fel de asigurare are pasagerul in caz de acident.
UBER te forteaza sa platesti cu cardul.
Daca eu merg in fiecare zi la servici (dus/intors) cu Uber, cum pot deconta banii?

Iata de ce dragul meu coleg forumist este mai mult decat nevoie de un suport (reglementari) legal/e in acest sens ceea ce sub nici o forma nu poate fi considerat un abuz.
In tarile unde gura lumii spune ca s-a inventat apa calda - Marea Britanie, Franta, etc. –  s-a impus prin lege licenta individuală de transport pentru astfel de activitati iar motivul este foarte lesne de intuit.
Si asta este un abuz?

#42
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

View Postalthea, on 10 februarie 2018 - 09:12, said:

Și, e (i)legal Uber în România? Că ăsta-i subiectul. Restul e dezbatere.
dupa mine, nu-i legal.

#43
gymy

gymy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,002
  • Înscris: 29.11.2005

View PostNaijax, on 09 februarie 2018 - 18:24, said:

Sigur - sunt de acord cu argumentele dumneavoastra totusi, acesta nu este un motiv
Legea taximetriei (asa cum este cunoscuta) ar cam trebui revizuita dar in nici un caz interzisa aceasta activitate
Desfiintata nu revizuita.

#44
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostNaijax, on 10 februarie 2018 - 10:58, said:

Soferii Uber nu sunt obligati sa aiba un control medical minim si nu este deloc clar ce fel de asigurare are pasagerul in caz de acident.
UBER te forteaza sa platesti cu cardul.
Daca eu merg in fiecare zi la servici (dus/intors) cu Uber, cum pot deconta banii?

Pai cin' te pune sa iei Uber daca ai nevioe de factura? Ia un taxi din ala de curg tablele si cere factura.

Pe mine ma seaca maxim treaba cu amestecul statului si Politiei in masina mea proprie si personala - de ce ii fte pe ei grija pe cine duc eu la aeroport pe banii si timpul meu.. Asta ma seaca la maxim - de cand are dreptul Politia sa ma intrebe pe mine pe cine transport si unde transport.

Dar, cat timp sclavii s-au obinsuit cu biciul si nu mai vad abuzul... de ce nu?  O sa vedeti cand o sa se implementeze cipul cat de multi tampiti tineri se vor calca in picioare la o coada lunga sa fie primii care isi baga sub piele asa ceva.

Edited by rosix, 10 February 2018 - 12:59.


#45
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Chiar azi am mers. O fi legal.

#46
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,951
  • Înscris: 09.04.2005
Io mi-am luat un cherpedine și m-apuc de scos dinți. O fi bine? Ce treabă are Statul dacă-i mulțumit clientul, că-i dau anestezic din ăla curat, de prună, și pun și manele la maxim, să nu-l audă vecinii cum urlă.

#47
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
La ce te referi, ca n-am fi multumiti de Uber?
Unde ai auzit asta?

Edited by don_dannielo, 10 February 2018 - 14:04.


#48
liviu9

liviu9

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,244
  • Înscris: 20.04.2006
Ai profit si nu platesti impozit = ilegal; transporti orice pe profit si nu esti autorizat = ilegal; imparti costurile de transport (zero profit) = legal ca nu ai prevederi legale pentru asta, altfel masina personala ar trebui sa fie dotata cu un singur scaun; daca esti Uber, dar faci taximetrie = ilegal ( a se vedea diferenta intre taxi si ridesharing ); Daca Uber nu e interzis in RO = legal: rezulta, daca Uber ofera conditii mai bune, foarte bine, mergem cu ei; daca nu, nu. restul suna precum claxonul celui din spate cand tu vrei sa schimbi directia si te asiguri, iar el a intarziat...sau invers...

Cu stima,
Liviu

#49
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postliviu9, on 10 februarie 2018 - 22:35, said:

imparti costurile de transport (zero profit) = legal ca nu ai prevederi legale pentru asta

Really.
Ce conteaza profitul, conteaza daca e pe bani sau nu.
Profitul poate fi zero, vezi taxiurile.

Edited by don_dannielo, 10 February 2018 - 22:45.


#50
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

View Postliviu9, on 10 februarie 2018 - 22:35, said:

...ilegal; ...ilegal; ...legal...ilegal ...legal... a se vedea diferenta intre taxi si ridesharing

stimabile, da-ne si noua legea si articolul care definesc "ridesharing"-ul, ca sa putem vedea diferenta asta. presupun ca o sa comparam cu ce e in legea taximetriei (38/2003).

#51
liviu9

liviu9

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,244
  • Înscris: 20.04.2006
Nu sunt chiar asa "stimabil", scriu de fiecare data formula aia de incheiere in speranta ca vom fi mai ok.
Daca nu e lege despre...nu poti fi pedepsit pentru ca ai facut ceva ce nu incalca legea - care lege? de interpretari si exemple se ocupa avocatii. De multe ori presa...ori diversi...care vor sa-si impuna "vocal" un punct de vedere.

Cu stima,
Liviu

Edited by liviu9, 10 February 2018 - 23:19.


#52
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
pai cand tot spui ".ilegal; ...ilegal; ...legal...ilegal ...legal", se presupune ca vorbesti despre legi, nu despre vise, dorinte sau altceva de genul asta. legi cu numere si ani in care au fost date, cu articole numerotate si tot restul.

chestia cu "ride sharing" e de fapt o abureala, o scuza a Uber pentru a activa fara sa respecte normele in vigoare.
sistemul nici nu are sens in orasele romanesti (unde traseele sunt relativ scurte, iar sansele sa gasesti un necunoscut care merge in aceeasi directie cu tine sunt mici). are sens inter-urban, unde traseele sunt mai lungi (si exista deja platforme pt asa ceva: blablacar, 4inmasina etc). doar ca Uber nu functioneaza inter-urban, ci doar in cateva orase mari.

#53
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Autostopul nu e si el ilegal? Sau autostop =/= ride sharing?

#54
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
daca e contra-cost, atunci e si el ilegal (sunt destui care iau autostopisti fara sa le ceara bani): http://www.gandul.in...amenda-14234128

Edited by _Smiley_, 11 February 2018 - 00:31.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate