Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Uber este legal in Romania?

- - - - -
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#19
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostNaijax, on 09 februarie 2018 - 18:20, said:

Poti primi amenda
In Cluj 4 soferi UBER au fost amendati
25.000lei / bucata si nu prea au castigat procesul
Cauta stirea pe net
Eu am găsit că poliția a pierdut procesul:
http://www.monitorul...h.7GRWM1o9.dpbs
http://www.stiridecl...au-fost-anulate
Ai găsit tu altceva?

La Cluj Uber funcționează ''cu voia'' Curții de Apel:  
https://www.clujust....ma-tehnologica/

Inițiator, articolul ăsta îți poate fi de folos:
http://greatnews.ro/...onditii-legale/

#20
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postbossake, on 09 februarie 2018 - 18:02, said:

Evident ca este ilegal, dar momentan este tolerat.

De fapt, Uber nu este ilegal, ilegal este doar partenerul Uber care efectueaza servicii de transport persoane fara sa fie in legalitate. Uber si spune asta, ca nu Uber transporta persoane, este doar un intermediar intre persoana care cauta transport si persoana care ofera transport.

mie mi s-ar parea destul de riscant, amenzile pntru transport ilegal de persoane sunt de ordinul sutelor de milioane iar una din  masuri este si sechestrarea masinii din cate stiu.
Mie mi-ar fi frica.

Daca te bagi la asa ceva, gandeste-te si la uzura masinii. Uber se bazeaza ca multi nu constientizeaza uzura masinii. Intr-un oras ca Bucuresti repari de iti vine rau daca faci multi km  zilnic.
De unde pana unde "este evident ca este ilegal"? Lege ceva? ca asa doar pe presupuneri....

Edited by myshyk, 09 February 2018 - 19:33.


#21
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Si daca imi plimb prietena prin oras si vine politia si vede ca are alt nume, zice ca fac transport ilegal si imi da amenda ? Posted Image

#22
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Nu-i ilegal, oamenii au PFA-uri sau SRL-uri și plătesc impozite grase. Cu siguranță se va reglementa într-un fel sau altul pentru că dau bani la bugetele locale.
Curtea de Apel Cluj a decis că Uber nu prestează activități de transport, ci gestionează o platformă tehnologică de intermediere a acestora. Oricine are autorizația prevăzută de Legea  38/2003 și îndeplinește condițiile de înscriere poate face taxi cu Uber.

View PostTruculMagic, on 09 februarie 2018 - 19:35, said:

Si daca imi plimb prietena prin oras si vine politia si vede ca are alt nume, zice ca fac transport ilegal si imi da amenda ? Posted Image
Fix ție da, cu siguranță :)

#23
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006

View Postrosix, on 09 februarie 2018 - 18:31, said:

.....fara tarife la mica ciupeala noaptea...

daca taximetristi negociaza noaptea tariful, se cheama ca e ciupeala si e rau.
daca uber zice ca sunt multi clienti si mareste tarifele de 10 ori, se cheama ca e "surge" si e bine.

#24
Bebeluka

Bebeluka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 983
  • Înscris: 28.07.2015
Ca tot este "ilegal" UBER in Romania....

http://www.businessm...un-loc-16972688

#25
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Este legal... Cei cu Uber nu presteaza servicii de transport cu caracter permanent ci ocazional, deci nu vad de ce ar fi vorba de licenta de transport. Notiunea de car-sharing exista in tarile civilizate, iar faptul ca cei care se urca in masina platesc un ban pentru benzina, e absolut normal.

O sa vedeti ca o sa se reglementeze ca taximetria sa ramana taximetrie si Uber sa fie Uber dintr-un motiv simplu: oamenii aleg Uber indiferent de Politie, guverne corupte, reglementari, etc.
Daca un om (presupus liber) se urca intr-o masina Uber, platind un serviciu, din banii lui, castigati corect, nu vad unde e problema.

In privinta relatiei cu statul - eu nu am inteles niciodata de ce statul impoziteaza sume mai mici de 50 de lei pe zi pentru ca banii aia reprezinta mancarea taximetristrului sau a ubersitului, adica subzistenta.  In 2018, statul roman, in loc sa impoziteze boieria, impoziteaza tot iobagia.

Edited by rosix, 09 February 2018 - 19:58.


#26
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
O sa ni se ia si de uber cand or sa apara cazuri de femei violate, accidente nasoale....
Totul o sa tina pana la prima tragedie.

Nu tin cu taximetristii.
Mi-a fost scarba de multe ori de taxiurile din Bucuresti, doar ca de cand folosesc aplicatie, nu am dat de niciun marlan pana acum.

#27
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

View Postmedelin992, on 09 februarie 2018 - 19:59, said:

doar ca de cand folosesc aplicatie, nu am dat de niciun marlan pana acum.
Are balta peste (din pacate)

#28
gump4

gump4

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 10.01.2017
http://curia.europa....rt=1&cid=992259

"47.Rezultă că, în stadiul actual al dreptului Uniunii, revine statelor membre sarcina de a reglementa condițiile prestării serviciilor de intermediere precum cel în discuție în litigiul principal, cu respectarea normelor generale ale Tratatului FUE."

Edited by gump4, 09 February 2018 - 22:22.


#29
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postalthea, on 09 februarie 2018 - 19:29, said:

La Cluj Uber funcționează ''cu voia'' Curții de Apel:  
https://www.clujust....ma-tehnologica/
Cica nu-i chiar asa:
https://stirileprotv...taximetrie.html

#30
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Eu nu-mi amintesc ca, pe timpul lui Ceausescu, sa te traga Polita pe dreapta sa te intrebe "Cine-s astia din masina, au acte?"

Oamenii lu Stalin stiu ca mai faceau asa, sa prinda elementele reactionare, contra-revolutionare....

Vedeti voi.. traind intr-o tara absolut cretina si plina de abuz, ni se pare ca-i normal...

#31
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View PostNaijax, on 09 februarie 2018 - 18:20, said:



Poti primi amenda
In Cluj 4 soferi UBER au fost amendati
25.000lei / bucata si nu prea au castigat procesul
Cauta stirea pe net

    Pentru ca erau foarte foarte prosti!

#32
liviu9

liviu9

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,244
  • Înscris: 20.04.2006
Inteleg Uber in felul urmator: am treaba in cutare loc si mai gasesc x insi care au treaba fix in acelasi loc, impartim banii de combustibil la x; ca proprietar contribui cu uzura masinii, sau ca pasager contribui cu partea mea de combustibil, eventual impartim si soferia daca distanta e mare si ne intelegem asa; in cazul asta nimeni nu are profit, doar se diminueaza costurile pentru fiecare in parte. ce poate fi ilegal in asta? dar apare unu' care desi nu are treaba in cutare loc, isi face, si chiar de mai multe ori, vrea mai mult si asa se alege praful de o idee buna, totul devine ilegal. Nu toti Uberii sunt OK, nu toti taximetristii sunt non-OK. Plus ca un Uber poate face o cursa ocazionala de 500km, pe cand un taximetrist, de regula nu.
Analogie cu C.A.R.-ul rromesc: asta e legal sau nu?

Cu stima,
Liviu

Edited by liviu9, 10 February 2018 - 08:34.


#33
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
tu "intelegi" Uber bazandu-te pe declaratiile lor Posted Image

modul de business la Uber e destul de simplu si l-au aplicat in multe locuri:
-identifica o piata cu servicii de taximetrie reglementate (ex: Romania, unde exista legea taximetriei) si cu un aparat birocrativ de preferat greoi si corupt
-"intra" pe piata respectiva, dar fara a respecta reglementarile in vigoare, sustinand ca ei ofera de fapt alte servicii care nu se incadreaza in categoria celor reglementate (ex: "noi nu facem taximetrie, facem ride-sharing")
-au grija sa-si asigure "spatele" sustinand financiar diversi politicieni (ex: cand a intrat in Romania, Uber a decis ca cea mai potrivita persoana pentru a fi General Manager este fiica sefului Anaf Posted Image ; ghici cate controale au avut de atunci)
-concureaza piata locala de taximetrie, folosindu-se de faptul ca ei nu respecta toate reglementarile (ex: nu au RCA pt transport persoane, nu au autorizatie de taxi, nu fac ITP la fel de des ca taxiurile), precum si de faptul ca veniturile sunt rulate printr-o firma din Olanda (deci practic platesc impozit acolo; in Ro platesc impozit doar pt bucatica de incasari ce le revine soferilor)

Edited by _Smiley_, 10 February 2018 - 08:36.


#34
liviu9

liviu9

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,244
  • Înscris: 20.04.2006
Nu! eu inteleg Uber prin bunul simt si prin simt civic; ce se intampla de fapt  (cazurile cand e asa cum spui) e lipsa de bun simt sau simt civic.

Cu stima,
Liviu

#35
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

View Postalthea, on 09 februarie 2018 - 19:29, said:

Eu am găsit că poliția a pierdut procesul:
http://www.monitorul...h.7GRWM1o9.dpbs
http://www.stiridecl...au-fost-anulate
Ai găsit tu altceva?

La Cluj Uber funcționează ''cu voia'' Curții de Apel:  
https://www.clujust....ma-tehnologica/

Inițiator, articolul ăsta îți poate fi de folos:
http://greatnews.ro/...onditii-legale/

Citez
Judecatoria Cluj-Napoca a anulat amenda
Incheiat

Este vorba de o singura amenda din 4

De remarcat ca pozitia UBER a fost/este - șoferul trebuie să fie înscris fiscal ca să emită facturi
Cati din soferii UBER se incadreaza aici?

Sa ai o zi buna

View Postcspot, on 10 februarie 2018 - 07:35, said:

Pentru ca erau foarte foarte prosti!

De fapt au fost "ajutati" sa ia amenda de taximetristii din Cluj

View Post_Smiley_, on 10 februarie 2018 - 08:35, said:

tu "intelegi" Uber bazandu-te pe declaratiile lor Posted Image

modul de business la Uber e destul de simplu si l-au aplicat in multe locuri:
-identifica o piata cu servicii de taximetrie reglementate (ex: Romania, unde exista legea taximetriei) si cu un aparat birocrativ de preferat greoi si corupt
-"intra" pe piata respectiva, dar fara a respecta reglementarile in vigoare, sustinand ca ei ofera de fapt alte servicii care nu se incadreaza in categoria celor reglementate (ex: "noi nu facem taximetrie, facem ride-sharing")
-au grija sa-si asigure "spatele" sustinand financiar diversi politicieni (ex: cand a intrat in Romania, Uber a decis ca cea mai potrivita persoana pentru a fi General Manager este fiica sefului Anaf Posted Image ; ghici cate controale au avut de atunci)
-concureaza piata locala de taximetrie, folosindu-se de faptul ca ei nu respecta toate reglementarile (ex: nu au RCA pt transport persoane, nu au autorizatie de taxi, nu fac ITP la fel de des ca taxiurile), precum si de faptul ca veniturile sunt rulate printr-o firma din Olanda (deci practic platesc impozit acolo; in Ro platesc impozit doar pt bucatica de incasari ce le revine soferilor)

De departe - cel mai bun comentariu de pana acum

#36
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Și, e (i)legal Uber în România? Că ăsta-i subiectul. Restul e dezbatere.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate