Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Instalatie electrica apartament 2 cam, an 1963

- - - - -
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#37
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
...atunci sa-i spui si cum se faceau legaturile in doze cu clemele triunghi , si ce banda de calitate exista .
Poate ai si poze ...

#38
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011
Din păcate n-am decât pozele astea de mai jos. Priza cu pricina a funcționat neîntrerupt în apartamentul părinților mei din 1968 și până în 2012, când le-am făcut o nouă instalație electrică și am „pensionat-o”, deși mai putea duce mult și bine. Este priza din care s-au alimentat timp de 44 de ani mașinile de spălat ale familiei, bașca o plită electrică cu cuptor cu puterea totală de 3500W, utilizată la gătit în vremea comunismului, atunci când era criză de butelii de aragaz.

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   184.21K   78 downloads
  • Attached File  5.jpg   212.31K   82 downloads


#39
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

 86-APP, on 08 februarie 2018 - 15:14, said:

...atunci sa-i spui si cum se faceau legaturile in doze cu clemele triunghi , si ce banda de calitate exista .
Poate ai si poze ...
eu am dinalea, pe la prize si sunt ok, cu bana izolir neagra... aia de o incalzesti cu bricheta ca sa se aseze si ca sa o desfaci.
atata timp cat nu tragi mai mult de 1000w prin ele nu se intampla nimic...
am si zis ca pentru maruntisuri le-am lasat, dar pentru ac-uri si bucatarie am tras fire noi.

Edited by arg, 08 February 2018 - 15:45.


#40
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,260
  • Înscris: 17.03.2009

 flomelomanul, on 08 februarie 2018 - 15:30, said:

Din păcate n-am decât pozele astea de mai jos. Priza cu pricina a funcționat neîntrerupt în apartamentul părinților mei din 1968 și până în 2012, când le-am făcut o nouă instalație electrică și am „pensionat-o”, deși mai putea duce mult și bine. Este priza din care s-au alimentat timp de 44 de ani mașinile de spălat ale familiei, bașca o plită electrică cu cuptor cu puterea totală de 3500W, utilizată la gătit în vremea comunismului, atunci când era criză de butelii de aragaz.
Priza tip ruseasca a dat lectii de performanta in comparatie cu cele occidentale din acel timp.

#41
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Daca imi aduc eu bine aminte de acum peste 20 de ani , lamelele de contact se mai largeau , dar se rezolva cu niste sirmulite sau arcuri ....Sper sa nu le confund , dar de bune , au fost super .

#42
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 flomelomanul, on 08 februarie 2018 - 15:00, said:

Înseamnă că, în afara faptului că ești „junior” pe Softpedia, probabil că ești oleacă mai „junior” și la vârstă. În acest caz, ascultă zicerea unuia mai „senior” ca vârstă: eu am avut plăcerea să cunosc aparataj gândit special pentru aluminiu, iar când spun „plăcere” sunt cât se poate de sincer, fiindcă era de o calitate pe care în ziua de azi n-o au multe mărci „cu ștaif”. Ca să nu mai zic că era fabricat în România (da, în România aia care a avut cândva o industrie electrotehnică performantă).
O, ce bine ar fi să fiu ceva mai junior. Din păcate, am fost contemporan cu reșourile improvizate din BCA și nichelină și cu telefoanele cu disc și cuplaj...
Prize de genul ăla am avut/întâlnit, dar nu m-am gândit că au fost făcute special pentru conductorii de aluminiu. Într-adevăr, foarte bune calitativ. Nu se vede bine din poză, dar, din ce-mi amintesc, aveau arcuri sub lamelele de contact, să mențină ferm contactul cu pinii stecărului, dar nu stiu să fi avut bornele diferite față de prizele moderne.

#43
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004
da, erau prize din bachelita neagra si aveau arcuri sub lamele, pentru contact ferm pe conductorul de Al (aluminiul s-ar deforma usor prin strangerea doar cu surub a lamelelor din prizele de azi)

#44
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
Si acum se gasesc prize la care firele se prind cu cleme.

#45
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011

 MembruAnonim, on 08 februarie 2018 - 19:58, said:

O, ce bine ar fi să fiu ceva mai junior. Din păcate, am fost contemporan cu reșourile improvizate din BCA și nichelină și cu telefoanele cu disc și cuplaj...
Prize de genul ăla am avut/întâlnit, dar nu m-am gândit că au fost făcute special pentru conductorii de aluminiu. Într-adevăr, foarte bune calitativ. Nu se vede bine din poză, dar, din ce-mi amintesc, aveau arcuri sub lamelele de contact, să mențină ferm contactul cu pinii stecărului, dar nu stiu să fi avut bornele diferite față de prizele moderne.
Aceste prize au fost perfect compatibile cu conductoarele din aluminiu nu din cauza cine știe cărui aliaj al bornelor de racord, ci pur și simplu pentru că bornele de racord permiteau conectarea capetelor conductoarelor modelate sub formă de ochi. Acest lucru era extrem de important fiindcă asigura o suprafață de contact mai mare decât orice priză modernă „cu ștaif”. În plus de asta, suprafața bornei pe care călca conductorul avea striații, astfel încât în momentul strângerii șurubului, conductorul rămânea ferm pe poziție (nu se răsucea și el o dată cu șurubul) și prin tasarea sa, conductorul se aplatiza și lua exact forma acelor striații. Nu cred că se putea concepe o conexiune mai bună decât asta. Acesta este și motivul pentru care, acolo unde electricienii de montaj de pe șantiere au lucrat cu simț de răspundere, aceste prize au rezistat zeci de ani în regim greu de exploatare. Bine, mai aveau și niște arcuri de menținere a presiunii de contact pe bornele ștecherelor cum nu mai vedem în ziua de azi.

#46
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,966
  • Înscris: 03.12.2005

 MembruAnonim, on 08 februarie 2018 - 12:47, said:

”Elementele de legătură deosebite”, dacă se merge pe varianta wago, constau în niște cleme de 1-2 lei bucata, iar pasta este vreo 18-20 lei(o seringă ajunge pentru toată instalația). Comparativ cu șanțuri, tuburi, conductori, doze, tencuieli și alte alea, eu zic că câștigă detașat ”elementele de legătură deosebite”.
N-am avut plăcerea să cunosc ”aparataj gândit special pentru aluminiu”. Prizele și întrerupătoarele/comutatoarele comune par să se înțeleagă perfect cu Al. Nici producătorii consacrați nu par să se opună mariajului dintre conductori Al cu bornele aparatajului lor. Pentru mai multă siguranță, puteți mânji capetele dezizolate cu pasta de mai sus.


Daca ai doar 2 doze, corect. De fapt, daca te poti folosi de 1-2 prize pe camera, clar nu are rost sa schimbi instalatia complet, inca traiesti in secolul 19, instalatia pozata fix e doar un trunchi din care facem pomisor de prelungitoare.
E chestie de notorietate istorica, nu exista casa din perioada instalatiilor de Al fara o poveste cu ceva ars/care palpaie/care a luat foc/care miroase. E asa de comuna treaba ca a intrat in frica colectiva, si vii aici sa ii canti laude. Prin lumea civilizata statistica zice ca incendiile electrice vin aproape exclusiv la instalatii de Al. Americanii nu il mai permit de ceva vreme.

Aparatajul pentru Al e o chestie de compromis care rezolva una din probleme, curgerea la rece si coeficientul mare de expansiune ale Al, in stare sa se slabeasca in timp dintr-o conexiune cu surub. In general se rezolva prin cleme presoare cu arc.
Ramane a doua problema, faptul ca Al se acopera in timp cu oxid care-i puternic dielectric. Ia si pune pasta in 50 de prize. Sau da banii pe wago ca sa pui pigtailuri de Cu la toate.

Daca ai intenc, cel mai simplu e sa pui talpa in perete, tragi de cablu pana iese prin tencuiala si bagi intenc de cupru pe acelasi sant. Sapi doar la doze, daca nu avea.  Partea de cablu o poti face pana si in orele de liniste.

Daca alegi sa aplici un singur sfat, macar nu pune aparataj cu surub pe fir de aluminiu. Orice aparataj cu clema cu arc e de preferat.

#47
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Care lume civilizata ????
Incendiile nu vin de la conductor că este de AL , ci de la conexiuni ...
Este o diferența majoră .

#48
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,966
  • Înscris: 03.12.2005
Nu sunt raspunzator pentru ce ai inteles tu, ci pentru ce am zis, respectiv, instalatii.
Pentru aia .......... era clar ca e vorba de conexiunile din aparataj. De exemplu, din urmatoarele doua paragrafe in care vorbesc despre asta.

Edited by ggelu, 09 February 2018 - 13:42.
flame


#49
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
revenim, cu chestii noi. si bune. am desfacut toate dozele si le-am luat la puricat in amanunt.

in primul rand, dozele sunt amplasate numai in holuri, fie ca vorbim de iluminat sau de prize.
nu s-au pus doze de distributie in niciuna din camere, doar aparatajul, tipic la numar si nimic
special.

dozele de iluminat sunt pozitionate in partea superioara a holurilor. doza din holul de la baie
"tine" lumina din baie, hol si dormitor. cele doua doze de iluminat din holul de la intrare tin
bucataria, sufrageria, debaraua si holul.

dozele de prize sunt pozitionate in partea inferioara a holurilor. si aici, surpriza! doua de fapt.
din ele catre prize s-a mers cu cablu INTENC, iar pana in ele transportul este facut prin fire
normale, separate intre ele, din Al si trase prin teava sau tub bergman pentru cine prefera.

acum sper sa fie si usor de scos din tub vechile fire, care sunt pur si simplu crima cu premeditare,
chiar si pentru consumul anilor 60-80. toata casa, pe partea de prize, este tinuta de un singur
traseu, realizat cu fir de 1,5mm, pe principiul "din doza-n doza". cu fir de dimensiunea asta s-a
plecat direct din tablou, neexistand o doza de ramificatie pana la care sa se fi montat un traseu
ceva mai gros.

ca o paranteza, colegu' ad_co77, va astept cu "neshte" treburi, dom'le...

 MembruAnonim, on 06 februarie 2018 - 22:03, said:

Vă sugerez să luați în calcul extinderea soluției temporare către definitivă. Cu puțină atenție, instalația "proiectanților lu' papuc" s-ar putea să vă țină cu succes încă 55 ani.
Fobia "intencului" nu e justificată obiectiv.
ia, spune-mi rogu-te, dom' injinier, cum ti se pare unu' jumate in transport? cum e cu proiectantii si
cu alea 55 de secole? cand rahatul asta, ca numai instalatie nu o pot numi,  e proiectat cu c*ru' chiar
si pentru 1970 toamna, unde daca aveai un Albalux7 (aia cu storcator centrifuga separat si 2000W la
incalzirea apei) si deja depasit amperajul suportat de aluminiu la grosimea de 1,5 cu mult. mai pune un
tv pe lampi (150-200W) in priza si o veioza si dumnezeu cu mila.

si nu ma lua cu "ce-are coa', ca merge? pui circuit separat in bucatarie, in hol pentru masina de spalat
si inca doua pentru aerele conditionate." ca ma apuca rasul. adica pun circuite separate si le mai las si
p-alea vechi. adica un fel de doua feluri...fratilor, unii dintre voi mai si ganditi inainte sa vorbiti?

revenind la revenire...ne mai citim dupa weekend-ul care vine si poate tin minte sa vin si cu niste poze.

#50
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 10.05.2004
Dygey, uite ce am văzut în weekend la Romstal - poate-ți vine vre-o idee (dacă tot zici ca ai desfăcut dozele):
Attached File  DSC_1243.JPG   454.19K   111 downloads

Edited by suri, 19 February 2018 - 14:01.


#51
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
ma uitam si eu la dracovenia aia, dar nu stiu cat de multa incredere sa-i acord. adica ea pare
solida, calculul sectiunii pare corect la toate variantele, dar la capitolul izolatie...chiar nu stiu
ce sa zic. probabil o sa merg pe varianta clasica, pentru ca pe pereti am gasit tencuiala normala
si nu pare mult de munca. prizele sunt aproape, iar cu iluminatul vad eu ce fac. mai intai sa trag
sau sa scobesc dupa sarme si in functie de ce gasesc, caut o rezolvare.

Edited by dygey, 19 February 2018 - 15:00.


#52
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 suri, on 19 februarie 2018 - 13:58, said:

Dygey, uite ce am văzut în weekend la Romstal - poate-ți vine vre-o idee (dacă tot zici ca ai desfăcut dozele):
DSC_1243.JPG
Cind am scris eu de ele , si este pe aici un topic , au facut " meseriasii " infarct ...

#53
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 dygey, on 19 februarie 2018 - 13:49, said:

ca o paranteza, colegu' ad_co77, va astept cu "neshte" treburi, dom'le...

ia, spune-mi rogu-te, dom' injinier, cum ti se pare unu' jumate in transport? cum e cu proiectantii si
cu alea 55 de secole? cand rahatul asta, ca numai instalatie nu o pot numi,  e proiectat cu c*ru' chiar
si pentru 1970 toamna, unde daca aveai un Albalux7 (aia cu storcator centrifuga separat si 2000W la
incalzirea apei) si deja depasit amperajul suportat de aluminiu la grosimea de 1,5 cu mult. mai pune un
tv pe lampi (150-200W) in priza si o veioza si dumnezeu cu mila.


Aluminiu cu secțiune de 1.5 mmp eu nu știu să fi existat la acea vreme. Cum ați determinat secțiunea conductorului din apartamentul dvs.?
Chiar ieri am înlocuit cuiva o priză ca cea pe care a prezentat-o colegul flomelomanul mai sus. Priza, din spusele proprietarului, fusese abuzată cu diverse ”încălzitoare electrice” pe vremea împușcatului. Conductorii de aluminiu arătau în perfectă stare și acum, după 40 de ani. Deci.....

 dygey, on 19 februarie 2018 - 13:49, said:

acum sper sa fie si usor de scos din tub vechile fire, care sunt pur si simplu crima cu premeditare,
chiar si pentru consumul anilor 60-80. toata casa, pe partea de prize, este tinuta de un singur
traseu, realizat cu fir de 1,5mm, pe principiul "din doza-n doza". cu fir de dimensiunea asta s-a
plecat direct din tablou, neexistand o doza de ramificatie pana la care sa se fi montat un traseu
ceva mai gros.

Nici acum, conform normativului, nu se merge cu ”fir mai gros” până în doză. Sau se merge, dar se dimensionează siguranța funcție de conductorul cu secțiunea cea mai mică. Adică mergi degeaba cu ”fir gros” până în doză.

Edited by MembruAnonim, 19 February 2018 - 17:58.


#54
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
cu o scula ca aia de mai jos, direct pe conductorul dezizolat (ca sa n-avem vorbe).
revin cu poze si o masuratoare weekend-ul viitor. deci da, crima cu premeditare.

Attached Files



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate