Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Instalatie electrica apartament 2 cam, an 1963

- - - - -
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#1
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
(de mai bine de juma de ora caut un topic sa semene. n-am gasit, asa ca here we go)

problema e urmatoarea: vreau sa inlocuiesc instalatia electrica a unui apartament de doua camere.
blocul este cu 4 etaje, an constructie 1963, zona Liviu Rebreanu (pentru cine cunoaste). si cum ma
uitam eu prin casa, pe ici si pe dincolo ce si cum, am inceput sa injur. instalatie pe Al (nu ca m-as fi
asteptat la altceva, cablu INTENC, fara nici urma de teava sau copex. instalatia e praf, n-am curaj
sa bag nimic peste 1000w in priza, tabloul e antic (culmea, arata FOARTE bine...daca e vreun muzeu
interesat, e de donat, PM, ca oricum zboara. @djl, da. nu!Posted Image ).

in primul rand, as vrea sa schimb si conductorii dintre BMP (contor) si tablou. tre' sa gasesc un Gigi
de la Enel sa faca treaba asta, pentru niste cinste (as in cascaval), ca trebuie sa aiba drept de sigiliu.
credeti ca macar acolo am noroc sa fie tras totul prin tub, de oricare o fi el? mentionez ca BMP-ul e la
50 de centimetri de usa, deci mare traseu n-ar fi.

in al doilea rand, din ce am vazut la corpul de iluminat din bucatarie si la un intrerupator de la baie, nu
si-a batut nimeni capul cu tevi si alte alea, ca doar e INTENC, ce dracu'...direct ciment/ipsos/ce spanac
o fi peste si haida...si sa nu te-apuce dracii? ce-o fi fost ma nene in mintea lor? ca daca se impusca un
fir vin si demoleaza blocul si-l fac de la zero pentru o sarma? ca nu mai umbla nimeni niciodata p-acolo
sa schimbe o priza ori un intrerupator si ca se poate ca un fir sa se rupa sau sa se mai taie din el???

inteleg, asa erau cablurile atunci, asa se facea, era comunism, era economie de materiale, da' mai las-o...
am schimbat si eu la mine acasa, bloc din '84-'85, dar am gasit teava si copex. bine, am gasit si panarame
facute pe la colturi, cu ipsos direct peste fire, dar nimic major. am gasit si eu INTENC pe alocuri (traseul de
distributie), dar era tras prin teava. la soacra-mea acasa, bloc din '89, a fost chiar mai bine: teava moale,
ciudatica, dar fara probleme si conductori normali.

ok, acestea fiind zise si adresand intrebarea celor ce au mai facut asa ceva, electricieni cu state mai vechi
sau care au trebuit sa "indrepte" tampeniile altora, cam ce credeti ca o sa gasesc p-acolo? prizele pe unde
ar fi trase? (ca daca-i vorba de sapa/podea, multa sanatate...am parchet masiv pe jos si nu-l scot daca nu
imi ies firele vechi. pun mana pe flex, disc de beton si partyyy). iluminatul pare a fi tras "pe sus", ca am gasit
dozele, insa la prize dozele sunt pe jos, in apropierea lor, cel putin in holul de la baie si dormitor si asta ma
face sa cred ca circuitul de prize cel putin e tras prin pardoseala. sper totusi sa nu.

si acum, ca sa previn unele intrebari:
- lucrarea o voi face eu. sunt electromecanic si electronist, ba chiar si frigotehnist. deci daca e de pus R22
intr-o doza de derivatie sau un tranzistor in loc de-o priza, se rezolva.  nu am de gand sa apelez la firme si
electricieni si alte balarii. am unul, mi-e prieten, daca prin absurd e ceva ce nu stiu, am unde apela.
- nu vreau douaj de mii de trasee, ca "asa se face, sa fie frumos" si trebuie pus traseu separat "ca poate-ti
pui CT vreodata" sau ca pentru un incarcator de telefon trebuie circuit separat, cu disjunctor de 6A..."sa nu
lasi casa-n bezna daca nu mai ai date mobile". am citit si eu la viata mea I7. si nu, nu vorbesc de masini sau
de procesoare. poate o priza in plus in sufragerie si una prin bucatarie, nimic complicat.
- ascund traseele de curenti slabi/CATV prin pereti numai daca ajung la varianta flexului. sau mai bine zis, cel
de FO. nu, nu-mi pun prize de internet peste tot, inclusiv in baie. traim in secolul AC-ului si al router-elor bune,
cel putin astea existente fac fata de minune in 56mp ai mei. daca am nevoie de cablu neaparat pe undeva,
exista plinta de la parchet, am loc in spatele ei pentru vreun CAT3175,8E.

Edited by dygey, 04 February 2018 - 22:12.


#2
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Routerul meu face fatza la un viloi, deci cu atat mai mult la un apartament. Prin pereti in anul 2000 se trageau doar CATV si telefonice fixe, UTP-ul e aplicat pe hol.

Nu am auzit de INTENC, pana si la casa batraneasca din 1948 de la Spineni este prin tevi tras conductorul de Aluminiu, casa pamant, barne si partial caramida.

#3
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
Eu am ramas pe instalatia veche de aluminiu, si am tras cateva trasee noi pentru bucatarie si ac-uri.


#4
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
dar care e dilema? intamplator am un apartament prin zona aceea si de aceasi vechime
cu aceleasi fire de aluminiu
si, dupa ce m-am uitat le ele, am decis sa nu le schimb ca triplam timpul si costul santierului
cum nu am avut de gand sa folosesc incalzire electrica in nici o camera, sunt mai mult decat suficiente pentru orice nevoie intr-un apartament banal
sigurante de 16A, la un scurtcircuit sar si gata
din cate stiu, metalul nu se uzeaza cand trece curent prin el, nu e ca teava care rugineste sau se umple cu depuneriPosted Image

#5
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009

 aeon, on 04 februarie 2018 - 22:08, said:

dar care e dilema? intamplator am un apartament prin zona aceea si de aceasi vechime
cum ziceam, vreau sa stiu cam pe unde trec traseele si intrebam daca am sanse sa fie cablaraia
trasa prin teava, copex, pexal, PPR, ceva.

trrebuie s-o schimb, ca am numai innadituri pe la intrerupatoare, prize cu fire topite, etc. n-o fac
de placere. plus ca ce o sa ma coste sunt doar materialele (mare branza...) si niste panze de
flex. eventual si flexul, ca nu-l vad prea bine daca e vorba sa tai santuri cu el.

cat despre metal...imi pare rau ca nu mai am fire de la mine de-acasa sa-ti arat. erau conductori
normali, cu camasa transparenta. o gramada de "gropite" si de oxidare pe aluminiul ala.

Edited by dygey, 04 February 2018 - 22:32.


#6
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
INTENC, sa fie prin copex sau alta protectie ar fi un pleonasm, insasi denumirea lui sugereaza scopul pentru care a fost facut. Izolatie din triplu material de grosime mult mai mare decat conductorul (de AL) pentru a fi folosit special la prfabricarea panourilor de beton cu instalatie incorporata.

Nu am intalnit INTENC prin canal de cablu in orice forma ar fi, nu a fost facut pentru asa ceva ci doar pentru a fi folosit expres fara asa ceva. Datorita izolatiei sale ar fi practic imposibila introducerea acestuie prin vreo protectie gen tub, fie bergman sau copex sau canal de cablu.

Edited by keta, 04 February 2018 - 22:29.


#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Urmareste dozele si ai sa vezi pe unde vin traseele.
Nu te supara ca aia care au construit apartamentul nu au montat si GPS.
Pentru 3 becuri si un aparat de radio, a fost chiar supradimensionata instalatia.

Edited by pasilla, 04 February 2018 - 22:35.


#8
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
@keta:

o sa-ti fac poze cand o sa schimb traseul dintre hol si sufragerie, la mine acasa.
e INTENC bagat prin teava. cum dracu' l-oi scoate, ramane de vazut.

@pasilla:
nu mai bine taceai? daca imi dadeam seama, nu mai scriam p-aci. si da, o fi fost
ea supradimensionata, am zis eu ca nu? nu prietene, eu am zis ca-i facuta cu curu',
fara posibilitatea inlocuirii partiale a traseului pana in doza de distributie daca odata
cu timpul conductoarele se scurteaza in urma inlocuirilor repetate ale aparatajului...

probabil e si GPS in apartamentul ala, stii tu ca nu? sub forma cartii tehnice a imobilului,
dar decat sa-mi bat capul cu administratorul, prefer flexul oricand.

Edited by dygey, 04 February 2018 - 22:39.


#9
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,138
  • Înscris: 16.04.2007
chiar daca ai avea pe alocuri teava sau alte tubulaturi, tot nu vei reusi sa tragi cablul cap-coada prin acelasi traseu.
deci varianta fanta este fie santuro, fie mergi prin plinta si faci sant doar la urcari si treceri pe sub praguri.
spor!

#10
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 dygey, on 04 februarie 2018 - 22:35, said:

.......

o sa-ti fac poze cand o sa schimb traseul dintre hol si sufragerie, la mine acasa.
e INTENC bagat prin teava. cum dracu' l-oi scoate, ramane de vazut.
.......
Posibil sa fie un bloc din placi , si au bricolat aia cu ce-au avut ...posibil .

#11
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
La mine e cablu din ăla îngropat în perete (intenc sau cum i-o zice) peste tot. Doar firele care intră în apart. sînt prin țeavă.
Pe de altă parte nu am avut nici o problemă cu el, nu s-a împușcat, nu nimic. Folosesc aspirator de 2200W, etc. Prizele sînt schimbate, în rest nimic.

Pt a nu se rupe la priză, am în unele prize conexiune cu rigletă - deci intenc-ul intră în rigletă și de acolo iese cablu flexibil, ca să pot să bag/scot priza fără să solicit cablul.

Am un singur circuit de "forță" adăugat ulterior (copex), pt bucătărie (mașina de spălat, etc).

#12
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
am gasit niste detalii, cat de cat, abia acum...

o sa le pun si aici, ca pote mai cauta si altii ca mine.

https://forum.softpe.../#entry21525621

#13
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Eu tot nu inteleg cu ce te incalzeste sa afli traseul firelor..  De parca cineva ar sti cum naiba au tras aia fire acu 100 de ani in blocul tau..

Tragi de fir, nu iese...aia e. Daca-i prin tub si e blocat ce poti sa-i faci? Flex si panza diamant + vecini terorizati.

Tu ai incercat sa tragi de vreun fir?

#14
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
Ce conteaza pe unde sunt firele vechi. Faci traseu nou pe unde iti convine si gata.

#15
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,966
  • Înscris: 03.12.2005
Ia un stud finder care stie si fire sub tensiune, go to town. Daca mazgalesti repede peretii il returnezi si iei altceva de bani. Dar, vorba tuturor, nu inteleg cu ce te incalzeste. Ce mai e in stare buna din reteaua veche oricum nu poti amesteca in reteaua noua, traseele nu le poti refolosi.

#16
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,050
  • Înscris: 06.02.2012
Parerea mea, nu te mai intreba pe unde circula curentul pe traseele vechi, schimba tot cu teava conductor de cupru, deci totul nou.
Daca tot renovezi macar sa stii ca vreo 30-40 ani nu o sa fie probleme.

#17
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Subscriu la sfatul dat de leomagic44. Abandonezi traseele vechi, nu merita munca depusa sale scoti. Tragi altele noi, daca te impiedici de cele vechi, le desfiintezi in locul respectiv.

#18
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
Si cum se trage traseu nou la lustra?
Pe unde se face canalul nou de cablu? Se taie armaturile din placa si se pune tub? Sau se face un canal cat mai putin adanc (pana in armaturi) si se pune cablul direct in el? Sau se pune rigips  cat sa imcapa canalul de cabluri?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate