Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Instalatie electrica bloc din placi de beton

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
ionut_2017

ionut_2017

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.08.2017
Salutare tuturor,

Mi-am cumparat recent un apartament intr-un bloc de 8 etaje construit din placi de beton prefabricate, cred eu ... pentru ca nu exista grinzi vizibile cu ochiul liber si mai toti peretii sunt din beton armat. Marea problema este reteaua electrica. Ea este destul de ok deoarece are cablaje din cupru masiv insa prizele sunt insuficiente. Ca sa va dau cateva exemple, in bucatarie am doar 2 prize la intrare pe peretele cu usa iar in camere am cate 2 prize fix langa usa la intrare. Nu vreau sa o refac ci doar sa o completez. La cerinta mea de a nu afecta peretii foarte mult, zidarul impreuna cu electricianul au ales sa introduca toate firele prin pardoseala, insa fireste mai sunt prizele care trebuie urcate pe perete. As dori sa imi spuneti si mie cate de mult ar putea afecta aceste gauriri pentru doze in peretii de beton structura sau rezistenta lor ? Marea majoritate a lor sunt la 20-30 de cm de pardoaseala doar cele pentru televizor sunt la 120 - 130 de cm de pardoaseala cu canalele aferente de maximum 15 mm adancime.

Va multumesc anticipat !

#2
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,260
  • Înscris: 06.07.2007
se va prabusi blocul inca de la prima doza.
Lasang gluma la o parte, nu cred ca niste doze pot afecta structura de rezistenta. Nu prea vad cum.

Edited by dan1980_25, 11 August 2017 - 23:47.


#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu ar trebui sa fie afectata rezistenta, daca se sparge exact cat e nevoie. Adica fara taieri de armatura, strapungeri dintr-o parte in alta, etc.

Edited by pasilla, 11 August 2017 - 23:48.


#4
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,014
  • Înscris: 23.09.2005
Sa nu se taie fierul, si sa se faca doar canale verticale pe cat posibil.

Nu ma pricep prea mult dar am impresia ca nu placile acelea constituie structura de rezistenta.

Edited by Phobos, 12 August 2017 - 02:13.


#5
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Deci, nu bagi niciodata curent electric in pardoseala. Este posibil dar trebuie sa schimbi tabloul electric, sa pui sigurante diferentiale, etc.
   E mai bine sa previi o boala decat sa o tratezi.
      Sa zicem ca ai norocul sa te inunzi. Sau vrei sa schimbi gresia si nimereste Dorel cu tarnacopu intre fire.
      Nu distrugi structura de rezistenta daca faci niste gauri si canale pentru instalatie. Poti sa fii sigur ca actuala instalatie e facuta in acelasi mod.


#6
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

View Postcspot, on 12 august 2017 - 02:23, said:

Deci, nu bagi niciodata curent electric in pardoseala. Este posibil dar trebuie sa schimbi tabloul electric, sa pui sigurante diferentiale, etc.
   E mai bine sa previi o boala decat sa o tratezi.
  Sa zicem ca ai norocul sa te inunzi. Sau vrei sa schimbi gresia si nimereste Dorel cu tarnacopu intre fire.
  Nu distrugi structura de rezistenta daca faci niste gauri si canale pentru instalatie. Poti sa fii sigur ca actuala instalatie e facuta in acelasi mod.

In blocurile construite din prefabricate o parte din instalatia electrica era trecuta prin tuburi care erau montate sub pardoseala.  Nu-i nici o problema de inundatie ca tuburile is etanse, cablurile is izolate(fata legaturi in tub) si dozele de legaturi sau aparataj is monstate la minim 20cm de la pardoseala.

Edited by gabyxm, 12 August 2017 - 05:20.


#7
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
La blocurile vechi, o parte a instalatiei e trecuta pe sub pardoseala vecinului de sus, iar sub pardoseala proprie e trecuta instalatia vecinului de jos. Au incercat, la inceputuri, sa lase in prefabricat tuburile necesare, dar deobicei, nu se "pupau" tuburile la imbinarile dintre pereti si s-a renuntat. S-a mers in continuare, pe rosturile dintre prefabricate si pe sub dusumea. Daca nu faci inadiri sub dusumea, nu e nici o problema, bagi firele prin tub Kopex.

Edited by myshyk, 12 August 2017 - 05:20.


#8
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,801
  • Înscris: 01.10.2004
Vecinul de sub mine (paralel cu tot ce inseamna probleme tehnice) s-a apucat sa-si renoveze un asa tip de apartament (bloc de prin '86, cu 6 apartamente pe palier - 2 cu 2 camere, 3 cu 3 camere si 1 cu 4 camere, baile cu podeaua mai sus, fiind casete aduse gata prefabricate). I-am spus sa discute cu mesterii sa foloseasca tuburile deja bagate in pereti, si sa taie canale numai pentru cele extra. Nu stiu ce a facut, cert este ca vreo 3 saptamani mi-au tremurat paharele pe masa de la cat au taiat prin pereti.  
Placile exterioare au grosimea de peste 20 cm, peretii interiori pe la vreo 16 cm. La mine singurii pereti cu BCA i-am gasit la bucatarie - intrare si spre balcon.
Nu cred ca acele canale au afectat siguranta constructiei.

#9
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postionut_2017, on 11 august 2017 - 23:33, said:

As dori sa imi spuneti si mie cate de mult ar putea afecta aceste gauriri pentru doze in peretii de beton structura sau rezistenta lor ? Marea majoritate a lor sunt la 20-30 de cm de pardoaseala doar cele pentru televizor sunt la 120 - 130 de cm de pardoaseala cu canalele aferente de maximum 15 mm adancime.
Stai linistit, nu afecteaza cu nimic. Nu-mi aduc aminte unde am citit, dar cred ca era ceva blog sau vlog. Vrei neaparat un link?

---------

Plus ca, oricum, se stie ca zidarii si electricienii habar-nu-au-ce-spun. Sau nu chiar. Conteaza?

#10
Thunder_McQueen

Thunder_McQueen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 28.07.2012
Solutia clasic romaneasca este saparea unor canale adanci (trece copex) in beton.
Asta innebuneste tot blocul...
Nu exista saptamana de las D-zeu intr-un bloc romanesc, in care bormasina sa nu "cante".

Eu am mari dubii ca nu au efect pe rezistenta, avand in vedere cat sunt de adanci.

O alta solute este placarea cu polistiren interior si ingroparea in polistiren a copexului (instalatie aplicata).

Edited by Thunder_McQueen, 12 August 2017 - 08:10.


#11
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,352
  • Înscris: 21.04.2005
In blocurile din placi de beton , genul de bloc de care vorbeste @claudiu 1 ,peretii sunt constituiti ca parte din rezistenta blocului . Blocul neavand grinzi de sustinere a plaseului .
Betonul din care sunt turnate placile este extrem de dur . Acum trebuie sa fii putin cu capul sa te apuci  sa tai trasee de cablu si gauri de doze prin betonul ala . Astea erau facute din turnarea planseului , in fabrica . Acum in secolul 21 exista metode mult mai eficiente de refacere a instlalatiei  electrice . Se poate face aparent , nu ingropat . Avantajul ar fi ca se intretine usor si ieftin  , plus ca este usor de construit .

#12
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Eu am refăcut anul trecut instalația,deoarece aveam factura mai mare decât consumam(așa mi se părea mie).Am avut supoziția că vecinul de deasupra fură de la mine(că a găurit dușumeaua lui până a ajuns la firele mele).
Bloc ca al inițiatorului.
Am pus toată instalația pe exterior(firele trase prin chestii patrate albe).
Am renunțat de tot la cea veche.
Nici acum nu știu dacă vecinul de deasupra chiar fura curent de la mine,dar știu că a scăzut consumul exact cu aceeași "consumatori".
La săpat în pereți se poate folosi și flexul cu pânza "corerspunzătoare".Merge mai repede și mai drept.
Dar,dacă nu se poate aplica această soluție,firele se pot trage la exterior.
Este mai inestetic,dar nu mult.
Cel puțin până la următoarea renovare.

Așa că,mai bine așa decât pe jos(prin pardoseală).

#13
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
La blocurile din placi cu tuburi sau fara (intenc) ca vecinul sa "sifoneze" curent trebuia ca sa cunoasca instalatia electrica suficient sa caute  firele corespunzatoare unei doze din casa, pe iluminat ca doar alea trec pe la vecinul de deasupra, care de obicei este plasata pe la un perete de bca sau caramida in vre-o debara. Asta inseamna sa caute cu detectorul traseul sau sa sparga la dalta si ciocan pardoseala in acea zona. Daca vecinul si-a pus gresie in hol si doza principala de distributie este tot in hol a avut timp suficient sa "sorteze" firele. La astia este bine sa faceti rost de un traf de 48V la cateva sute de W, scoase toate becurile (se merge cu veioze), si se pune traful cu secundarul in serie cu iesirea de la sigurante. Adaugand 48V la cei 220V-230V se obtine o frumoasa metoda "antisifonat" mai ales ca o sa auziti zilnic pocnete de becuri sau aparate afumate la vecinul..
Luati informatia ca si idee si nu ca ceva realizabil pentru ca nu-mi asum raspunderea daca unul se apuca sa faca asta.

Lasand gluma la o parte, blocurile din placi la care peretii interiori sunt de 7cm si de 14cm nu prea permit doze normale, adanci, pe cei de 7cm pentru ca atat este adancimea acestora. Exista doze "scurte", mai putin adanci, special pentru asa ceva. Parerea mea este sa se monteze mai multe prize acolo unde este locul de priza si sa se puna o plinta de plastic cu canalet interior prin care sa aduceti cablul unde este necesar. Fara spart in pereti de rezistenta care , apropos, nu se atinge varful la dalta de el, indiferent de situatie.

#14
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
De ce nu aduce nimeni în discuție cabluri speciale care se pot ascunde în tencuiala?
Au nemții la greu.
Caut și revin..
https://www.google.d...0.0.MQY3vh3QhDQ

Edited by ddaannii, 12 August 2017 - 11:51.


#15
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,220
  • Înscris: 13.03.2017
Oameni buni
In cazul in carec este necesara o reactualizare (imbunatatire) a consumatorilor instalatia electrica trebuie schimbata/modificata IN TOTALITATE deoarece circuitele vechi de instalatie  - este foarte posibil -  sa nu  mai faca fata daca adaugi noi consumatori (prize, intrerupatoare, etc.)
Fara un proiect “cu cap” exista urmatoarele riscuri: subdimensionarea instalatiilor pentru consumatorii ce urmeaza a fi conectati, ceea ce duce la incendii sau accidente grave, sau supradimensionarea care va duce la investitii inutile.

Un proiect de instalatie electrica se face numai de persoane autorizate, de un electrician autorizat.
Pe piata exista doua metode clasice de constructie a instalatiilor electrice: cele ingropate sub tencuiala (faci trasee in pereti) sau cele aplicate pe tencuiala in sistem bagheta. Ambele au acelasi principiu de functionare si folosire, dar cele tip bagheta sunt mai usor de instalat si permit modificari ale traseelor de cablu, eventual si prelungiri ale instalatiei electrice dupa definitivarea totala a lucrarilor. Sistemul bagheta este si mai usor de intretinut. Singura problema este de ordin estetic: traseele cablurilor sunt vizibile pe exteriorul peretilor.

Acuma “meseriasii” sunt de mai multe feluri iar cei la care ai apelat tu pur si simplu trebuie dati afara simplu pentru ca au prins “din zbor” indicatiile clientului  - Nu vreau sa o refac ci doar sa o completez. – si din lene + lipsa de profesionalism vin cu tot felul de idei care sa le faca munca mai usoara sa ia banii si sa plece.
Sa gandim logic. De cate ori refaci instalatia electrica intr-un apartament? In fiecare an?
Fa-o omule cum trebuie de la bun inceput si gata. Doi baieti profesionisti, cu chef de treaba si un flex rezolva problema intr-o zi.

#16
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011

View PostNaijax, on 12 august 2017 - 11:47, said:

Oameni buni....
Doi baieti profesionisti, cu chef de treaba si un flex rezolva problema intr-o zi.
Depinde, cate prize se vrea.
Pentru cablu nu e nevoie de rosturi, trebuie cumpărat cablul care se ascunde sub tencuiala...

#17
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010

View PostThe Stressmaker, on 12 august 2017 - 10:54, said:

La blocurile din placi cu tuburi sau fara (intenc) ca vecinul sa "sifoneze" curent trebuia ca sa cunoasca instalatia electrica suficient sa caute  firele corespunzatoare unei doze din casa, pe iluminat ca doar alea trec pe la vecinul de deasupra, care de obicei este plasata pe la un perete de bca sau caramida in vre-o debara. Asta inseamna sa caute cu detectorul traseul sau sa sparga la dalta si ciocan pardoseala in acea zona. Daca vecinul si-a pus gresie in hol si doza principala de distributie este tot in hol a avut timp suficient sa "sorteze" firele. La astia este bine sa faceti rost de un traf de 48V la cateva sute de W, scoase toate becurile (se merge cu veioze), si se pune traful cu secundarul in serie cu iesirea de la sigurante. Adaugand 48V la cei 220V-230V se obtine o frumoasa metoda "antisifonat" mai ales ca o sa auziti zilnic pocnete de becuri sau aparate afumate la vecinul..
Luati informatia ca si idee si nu ca ceva realizabil pentru ca nu-mi asum raspunderea daca unul se apuca sa faca asta.
Era doar o supoziție de a mea.
Eu dacă aș vrea să fac așa,ar fi relativ ușor,pentru că becul vecinului este cam la mijlocul dușumelei mele.
Plus că instalația lui este poziționată tot ca la mine(aceleași doze,fire,etc-văzut personal).
Plus că,pot afla când vecinul este/nu este acasă.
Deci nu ar fi ceva complicat,să iau curent  doar pentru becuri.

Oricum,nu mai contează.
Dar contează că mi-a scăzut mie consumul(după refacerea instalației).

#18
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postndor, on 12 august 2017 - 08:56, said:

In blocurile din placi de beton , genul de bloc de care vorbeste @claudiu 1 ,peretii sunt constituiti ca parte din rezistenta blocului . Blocul neavand grinzi de sustinere a plaseului .
Betonul din care sunt turnate placile este extrem de dur . Acum trebuie sa fii putin cu capul sa te apuci  sa tai trasee de cablu si gauri de doze prin betonul ala . Astea erau facute din turnarea planseului , in fabrica . Acum in secolul 21 exista metode mult mai eficiente de refacere a instlalatiei  electrice . Se poate face aparent , nu ingropat . Avantajul ar fi ca se intretine usor si ieftin  , plus ca este usor de construit .
Si arata ca dracu.....Eu pentru AC , MS am dat sant si gaura pentru doza.......stai linistit ca nu cade blocul ca dai tu 3 gauri de doza si cateva trasee de 2 - 3 cm adancime.....Nu face nimeni ca e munca de egiptean si inhalare masiva de praf......nu ca se darama blocul....Oricum se poate folosi cablu electric sub tencuiala (deci fara copex) si atunci canalul e mai mic.....

Edited by Clovis, 12 August 2017 - 18:58.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate