Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Instalatie electrica apartament 2 cam, an 1963

- - - - -
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#19
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 Neaceasca85, on 04 februarie 2018 - 22:06, said:

Routerul meu face fatza la un viloi, deci cu atat mai mult la un apartament. Prin pereti in anul 2000 se trageau doar CATV si telefonice fixe, UTP-ul e aplicat pe hol.

Nu am auzit de INTENC, pana si la casa batraneasca din 1948 de la Spineni este prin tevi tras conductorul de Aluminiu, casa pamant, barne si partial caramida.
ramas rau pe dinafara Neaceasca!  Intenc ii spunea la conductorul acela "pamblica" cu 2 sau cu 3 fire lipte unul langa celalalt, cu izolatie dubla, culoarea primei izolatii facand posibila recunosterea firelor la capete in doze. Se ingropau direct in tencuiala, fara nici o alta protectie.Cam asa aratau:
Attached File  intenc.JPG   15.13K   97 downloads

#20
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009

 mariovrs, on 05 februarie 2018 - 06:00, said:

Eu tot nu inteleg cu ce te incalzeste sa afli traseul firelor..  De parca cineva ar sti cum naiba au tras aia fire acu 100 de ani in blocul tau..

Tragi de fir, nu iese...aia e. Daca-i prin tub si e blocat ce poti sa-i faci? Flex si panza diamant + vecini terorizati.

Tu ai incercat sa tragi de vreun fir?
ok, mai reiau odata, ca poate n-am fost destul de explicit:

- am intrebat pe unde sunt traseele si cam ce-i taia capul sa faca pe vremea aia. ma incalzeste, ca daca e
ca la mine acasa, unde traseul de distrubutie era cu cablu INTENC bagat prin teava, poate am o sansa
sa-l scot. o sansa mica, mare, nu conteaza, ea exista, iar eu sunt dispus sa incerc.
- vreau sa stiu macar orientativ, sa nu tai si firele altora. poate iluminatul aluia de dedesubt e bagat prin placa
sau prin sapa mea, nu vreau nici eu sa imi sara scantei in mufa cu flexul in mana, nici sa-l las p-ala in bezna.
pana mea, dozele de la iluminat nici macar nu se vad si le-am cautat. cum au facut innaditurile? au dat cu ipsos
direct peste (nu ca m-ar mira, am mai vazut cretinatati d-astea, chiar mai mari de-atat)? doar n-au facut traseu
separat pana-n tablou pentru fiecare lampa...
- toate, dar absolut toate blocurile au o carte tehnica si niste planuri, scheme, schite de amplasament in ceea
ce priveste instalatiile. se fac pentru prostii ca mine, care vin in urma alora de le pun initial. intrebam ca poate
a mai vazut careva asa ceva si are vreo idee sau macar vreo banuiala.

si acum cu flexul si panza diamantata: ia tu flexul, pune-l pe tavan si taie. sa ne arati si noua poze dup-aia, sa
ne simtem bine si sa ne bucuram pentru tine.

 slai, on 05 februarie 2018 - 06:10, said:

Ce conteaza pe unde sunt firele vechi. Faci traseu nou pe unde iti convine si gata.
cum spuneam si mai sus, la unele chestii nu merge cu principiul "ce conteaza, Jean boxeaza". nu poti sa faci
caneluri pe unde te taie capul. la becuri nu prea poti sa faci deloc chiar. iar de montaj aparent...hell no! era
suficient sa vina lumea si sa spuna "ba gigi, uite la mine cum a fost" sau "ba, io-s electrician si am gasit asta
si asta si astalalta". vezi si tu ce noroc ai, macar sa stii la ce sa te astepti.

am uitat sa mentionez ca peretii interiori par a fi din caramida, cel putin la baie asa am gasit. daca acolo cablul
este trecut printr-un sant si acoperit cu ipsos, cel mai probabil (dupa logica mea chioara de somn la ora asta)
la "intrarea" in beton cablul ala ar trebui sa intre intr-un tub, chiar daca e INTENC. nu vad cum s-ar putea sa
se includa instalatia cu tot cu fire (eventual facute colac la capete) in placile prefabricate. la transport si
la montaj s-ar rupe de cinspe mii de ori firele alea...

in fine, n-o mai lungesc. putina lume a spus ceva util sau la obiect. voi vedea ce gasesc la fata locului si care
sunt metodele de "tratament".


(n-am cerut niciodata inchiderea unui topic, dar acum chiar as dori, daca se poate).

Edited by dygey, 05 February 2018 - 11:12.


#21
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
ei si tu acu,
te asteptam cu poze si "detalii" de executie...

#22
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,966
  • Înscris: 03.12.2005

 arg, on 05 februarie 2018 - 08:25, said:

Si cum se trage traseu nou la lustra?
Pe unde se face canalul nou de cablu? Se taie armaturile din placa si se pune tub? Sau se face un canal cat mai putin adanc (pana in armaturi) si se pune cablul direct in el? Sau se pune rigips  cat sa imcapa canalul de cabluri?

Eu am pus intenc asigurat cu cuie de pistol gen hilti de la locul de lampa pana la doza de intrerupator. Asta as recomanda tuturor.
Daca oricum se gletuieste din nou tavanul nu e nevoie de crestat in planseu, doar in tencuiala. Unde tavanul se compune direct din planseul de beton varuit probabil ca va trebui tencuit subtire peste, sau glet de incarcare, sau alte idei, dupa gust. Cablul de 1.5mmp are la vreo 4mm grosime cu tot cu mantaua exterioara, cel mult.

#23
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
ok, sa oferim raspunsul. dar mai intai, o intrebare: ce face omu' cand nu gaseste raspuns si chiar
are-o treaba? cand nu vrea sa-si bata joc punand tevi aparente si sa umble cu carpeli? pai...
pune mana pe telefon si suna un pensionar. un electrician pensionar. gasit la intamplare, pe un
site de anunturi. intreaba daca deranjeaza, etc, etc, etc si afla chestii. bineinteles, ca exista si
posibilitatea sa ma trimita la dracu', ca-l intrerup de la Realitatea TV. eh, eu am avut noroc sa nu.

constructorii lu' peste si proiectantii lu' papuc s-au gandit ei asa, ca hai sa INTENC. desi numele spune
ca INgropat in TENCuiala si nu ingropat in beton, uneori s-ar putea sa gasiti si asa ceva. si atunci...flexu'
nene. pe pereti s-a pus intr-adevar in santuri, acoperite de tencuiala. uneori chiar in teava. prin podele s-a
folosit foarte rar teava sau altceva. ori s-a turnat beton direct, ori s-a pus sapa peste si Dumnezeu cu mila.
de tavane si iluminat n-a stiut omu' ce sa-mi zica, n-a inlocuit asa ceva niciodata. aici cred ca o sa descopar
eu. sper sa fie pozat in tencuiala cablul si nu urcat pe la vecinul.

in majoritatea cazurilor, singurul loc unde poti gasi informatii despre trasee, sa stii pe unde-s puse (asa cum
banuiam), este cartea tehnica a imobilului. aia e...nea administratoru', vezi ca vin peste matale s-o studiez.

as mai fi avut de intrebat cate ceva, dar n-am vrut sa profit prea mult de bunatatea omului.

acestea fiind zise, voi cauta toate dozele, poate reusesc sa "repar" de-acolo traseele scurtate sau topite catre
dozele de aparat, drept solutie temporara. apoi zugraveala, facut ce mai e de facut si aia e. iar peste un an sau
doi, voi trece la "scandal" intr-un mare stil. tot trebuie sa schimb parchetul, ca scartaie si are rosturi si vad ca nu
sunt preturi tocmai rele la parchetul masiv.

multumesc celor din PM (incerc sa va strang la o bere candva) si in special lui ggelu, care a fost de-a dreptul
impresionant, cel putin pentru mine. mestere, sa traiesti o mie de ani fara reparatii, ma inclin.

Edited by dygey, 05 February 2018 - 15:05.


#24
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
la plansee, firele sunt prin placa sau prin sapa de deasupra.

#25
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009

 dygey, on 05 februarie 2018 - 14:53, said:

constructorii lu' peste si proiectantii lu' papuc s-au gandit ei asa, ca hai sa INTENC. desi numele spune
ca INgropat in TENCuiala si nu ingropat in beton, uneori s-ar putea sa gasiti si asa ceva. si atunci...flexu'
nene. pe pereti s-a pus intr-adevar in santuri, acoperite de tencuiala. uneori chiar in teava. prin podele s-a
folosit foarte rar teava sau altceva. ori s-a turnat beton direct, ori s-a pus sapa peste si Dumnezeu cu mila.
de tavane si iluminat n-a stiut omu' ce sa-mi zica, n-a inlocuit asa ceva niciodata. aici cred ca o sa descopar
eu. sper sa fie pozat in tencuiala cablul si nu urcat pe la vecinul.


acestea fiind zise, voi cauta toate dozele, poate reusesc sa "repar" de-acolo traseele scurtate sau topite catre
dozele de aparat, drept solutie temporara. apoi zugraveala, facut ce mai e de facut si aia e. iar peste un an sau
doi, voi trece la "scandal" intr-un mare stil. tot trebuie sa schimb parchetul, ca scartaie si are rosturi si vad ca nu
sunt preturi tocmai rele la parchetul masiv.

multumesc celor din PM (incerc sa va strang la o bere candva) si in special lui ggelu, care a fost de-a dreptul
impresionant, cel putin pentru mine. mestere, sa traiesti o mie de ani fara reparatii, ma inclin.
daca asta e modelul pe care l-ai gasit e clara situatia. Tot cablul merge in canalele alea ; in principiu le poti descoperi dand jos tencuiala incepand de la prize. Daca ai prize pe ambele parti ale peretelui vezi ca e facuta o strapungere in perete si ai un singur traseu  de alimentare
Mai complicat e cu iluminatul ca merge prin sapa vecinului de sus .
Imi pare rau ca nu te-am putut ajuta mai repede dar experienta mea in domeniul distributie electrica apartamente e limitata la blocurile din beton din anii '970 . La fotbal imi dau si eu cu presupusul dar ...pana la urma e bine ca ai gasit gasit informatia corecta.

Edited by ggelu, 05 February 2018 - 16:36.


#26
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 10.05.2004
in legatura cu

Quote

in primul rand, as vrea sa schimb si conductorii dintre BMP (contor) si tablou. tre' sa gasesc un Gigi de la Enel sa faca treaba asta, pentru niste cinste (as in cascaval), ca trebuie sa aiba drept de sigiliu. credeti ca macar acolo am noroc sa fie tras totul prin tub, de oricare o fi el? mentionez ca BMP-ul e la 50 de centimetri de usa, deci mare traseu n-ar fi.

vezi ca acum la Enel este posibil sa soliciti desigilare temporara a contorului. se face cu programare (pina la 10 zile), vine Gigi, desigileaza, iti lasa numarul de telefon si-l suni cind poate veni sa-l resigileze. fara cinste.

#27
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,260
  • Înscris: 17.03.2009
Dar contracost la ghiseu la Enel.

#28
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009

 suri, on 05 februarie 2018 - 20:33, said:

vezi ca acum la Enel este posibil sa soliciti desigilare temporara a contorului. se face cu programare (pina la 10 zile), vine Gigi, desigileaza, iti lasa numarul de telefon si-l suni cind poate veni sa-l resigileze. fara cinste.
habar n-aveam. ai o bere de la mine pentru pontul asta. m-am uitat si pe site, am si sunat, se poate.

 anaki, on 05 februarie 2018 - 20:42, said:

Dar contracost la ghiseu la Enel.
fara nici un cost!! (cel putin la Enel. la altii nu stiu). cum spuneam, am sunat la ei si am intrebat si de
chestia asta."e gratis, trebuie doar sa va programati." superb, asa facem.

Attached Files


Edited by dygey, 06 February 2018 - 15:06.


#29
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,260
  • Înscris: 17.03.2009
Asa este ,manopera de la anexa 3 pct-ul 15 este gratuita acum.

Attached Files



#30
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 dygey, on 05 februarie 2018 - 14:53, said:


constructorii lu' peste si proiectantii lu' papuc s-au gandit ei asa, ca hai sa INTENC. desi numele spune
ca INgropat in TENCuiala si nu ingropat in beton, uneori s-ar putea sa gasiti si asa ceva. si atunci...flexu'
nene.  

Flexu', nene, da' cu armătura din beton ce faceți? Sau e un flex inteligent care ocolește armătura?
Vă sugerez să luați în calcul extinderea soluției temporare către definitivă. Cu puțină atenție, instalația "proiectanților lu' papuc" s-ar putea să vă țină cu succes încă 55 ani.
Fobia "intencului" nu e justificată obiectiv. Cu conexiuni bine făcute, protecții dimensionate corect, aparataj de calitate și eventual unu sau două circuite suplimentare pentru consumatorii mai mari(de exemplu, cuptor electric sau/și mașină de spălat), instalația "lu' pește" mai duce încă 55 de ani. Bonus: scăpați de muncă inutilă, de bani cheltuiți degeaba și salvați armătura din structura blocului.

Edited by MembruAnonim, 06 February 2018 - 22:04.


#31
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,988
  • Înscris: 28.08.2008
Eu zic sa scoti parchetul si sa tragi traseele prin sapa. E mult mai bine decat sa tai peretii.

#32
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009

 MembruAnonim, on 06 februarie 2018 - 22:03, said:

Flexu', nene, da' cu armătura din beton ce faceți? Sau e un flex inteligent care ocolește armătura?
gigi, ia un snickers. nu esti tu cand nu citesti ce s-a scris si mai in spate...

 dygey, on 05 februarie 2018 - 11:04, said:

si acum cu flexul si panza diamantata: ia tu flexul, pune-l pe tavan si taie. sa ne arati si noua poze dup-aia, sa
ne simtem bine si sa ne bucuram pentru tine.

cum spuneam si mai sus, la unele chestii nu merge cu principiul "ce conteaza, Jean boxeaza". nu poti sa faci
caneluri pe unde te taie capul. la becuri nu prea poti sa faci deloc chiar.

 MembruAnonim, on 06 februarie 2018 - 22:03, said:

Vă sugerez să luați în calcul extinderea soluției temporare către definitivă. Cu puțină atenție, instalația "proiectanților lu' papuc" s-ar putea să vă țină cu succes încă 55 ani.
Fobia "intencului" nu e justificată obiectiv. Cu conexiuni bine făcute, protecții dimensionate corect, aparataj de calitate și eventual unu sau două circuite suplimentare pentru consumatorii mai mari(de exemplu, cuptor electric sau/și mașină de spălat), instalația "lu' pește" mai duce încă 55 de ani.
stimabile, iti sugerez sa te abtii. dupa cum iti expui parerea, mi-e clar cu cine port o discutie.

1: cand prin doze ai totul vraiste, fara cablu suplimentar de manevra, ce faci?
2: fobia INTENC-ului e foarte justificata de imbatranirea statului de izolatie. tot INTENC-ul vazut de mine
care nu fusese tras prin teava prezenta semne evidente de imbatranire. betonul ala nu e prea prietenos
cu unele chestii cand e ud si inca o vreme dupa uscare.
3: daca am nevoie de incalzire electrica in camere (ca stim cum e cu RADET-ul toamna si primavara), fac ce?
o sfestanie, sa mai tina aluminiul o aeroterma sau un calorifer cu ulei?
4: pentru panarame ca aia de mai jos, ce recomanzi? glet si sa ma fac ca n-am vazut nimic? nu ca n-ar fi de
asteptat o varianta de genu'...

chiar nu am chef sa iti scot in evidenta si alte aspecte. buna ziua!

 cristyz, on 07 februarie 2018 - 09:14, said:

Eu zic sa scoti parchetul si sa tragi traseele prin sapa. E mult mai bine decat sa tai peretii.
pai la asta se va ajunge. cu mentiunea ca daca pe pereti (din caramida) va trebui adancit santul lasat dupa
smulgerea firelor existente, tot la flex si dalta se ajunge. dar e caramida, nu e beton. la tavan cel mai probabil
se va pune mascat in rigips sau poliestiren.

Attached Files

  • Attached File  a.jpeg   124.91K   104 downloads

Edited by dygey, 07 February 2018 - 14:55.


#33
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 dygey, on 07 februarie 2018 - 14:46, said:

1: cand prin doze ai totul vraiste, fara cablu suplimentar de manevra, ce faci?
Faceți ordine în doze. Există conectori pentru a prelungi firele prea scurte. Dacă este retezat conductorul la iesirea din perete, spargeti puțin, cât să prideți conectorul și puneți o doză mai mare.

 dygey, on 07 februarie 2018 - 14:46, said:

2: fobia INTENC-ului e foarte justificata de imbatranirea statului de izolatie. tot INTENC-ul vazut de mine
care nu fusese tras prin teava prezenta semne evidente de imbatranire. betonul ala nu e prea prietenos
cu unele chestii cand e ud si inca o vreme dupa uscare.
Cam cât de bătrân era ”intencul” ăla? Adică, avea nevoie de baston ca să meargă sau trebuia dus direct la groapă? Problemele apar de regulă în zona legăturilor. Ați refăcut corect legăturile și nu a mers ”intencul”?

 dygey, on 07 februarie 2018 - 14:46, said:

3: daca am nevoie de incalzire electrica in camere (ca stim cum e cu RADET-ul toamna si primavara), fac ce?
o sfestanie, sa mai tina aluminiul o aeroterma sau un calorifer cu ulei?
Eu folosesc AC-ul pe încălzire în perioadele acelea. Două aparate AC pe același circuit. Știu, Blasfemie!, dar ”intencul” meu e la fel de tinerel și după 15 ani de la montarea AC și nici siguranța nu protestează. Nu cred că o aerotermă sau un calorifer electric ar pune probleme. Oricum, siguranța protejează circuitul, dacă exagerați cu consumatorii.

 dygey, on 07 februarie 2018 - 14:46, said:

4: pentru panarame ca aia de mai jos, ce recomanzi? glet si sa ma fac ca n-am vazut nimic? nu ca n-ar fi de
asteptat o varianta de genu'...
O doză de legătură, refacerea corectă a legăturilor și vă mai vedeți cu conductorii peste 50 de ani.

 dygey, on 07 februarie 2018 - 14:46, said:

chiar nu am chef sa iti scot in evidenta si alte aspecte. buna ziua!

Ce ar trebui să înțelegeți dvs. este că nu ”intencul” este problema, ci utilizarea sau/și întreținerea defectoasă a instalației electrice. Dacă aveți legăturile în doze bine făcute, protecții corect dimensionate și aparataje de calitate și încă vă face probleme instalația electrică, atunci luați în calcul schimbarea conductorilor. Desigur, e doar o sugestie...

#34
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,966
  • Înscris: 03.12.2005
Trebuie sa fii indragostit tare de Al ca sa iti doresti sa il pastrezi cand ai nevoie de elemente de legatura deosebite si pasta inertizanta. La wago doar asa iti agrementeaza folosirea clemelor lor la Al. La prize, la fel. Trebuie sa folosesti doar aparataj gandit pentru Al, daca om avea, macar.
N-am nimic contra intenc, dimpotriva, in multe cazuri e solutia optima cost/beneficii, dar nu din Al. Omenirea a reusit sa-si dea foc de prea multe ori folosindu-l.

#35
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 sebulbus, on 07 februarie 2018 - 20:03, said:

Trebuie sa fii indragostit tare de Al ca sa iti doresti sa il pastrezi cand ai nevoie de elemente de legatura deosebite si pasta inertizanta. La wago doar asa iti agrementeaza folosirea clemelor lor la Al. La prize, la fel. Trebuie sa folosesti doar aparataj gandit pentru Al, daca om avea, macar.

”Elementele de legătură deosebite”, dacă se merge pe varianta wago, constau în niște cleme de 1-2 lei bucata, iar pasta este vreo 18-20 lei(o seringă ajunge pentru toată instalația). Comparativ cu șanțuri, tuburi, conductori, doze, tencuieli și alte alea, eu zic că câștigă detașat ”elementele de legătură deosebite”.
N-am avut plăcerea să cunosc ”aparataj gândit special pentru aluminiu”. Prizele și întrerupătoarele/comutatoarele comune par să se înțeleagă perfect cu Al. Nici producătorii consacrați nu par să se opună mariajului dintre conductori Al cu bornele aparatajului lor. Pentru mai multă siguranță, puteți mânji capetele dezizolate cu pasta de mai sus.

 sebulbus, on 07 februarie 2018 - 20:03, said:

N-am nimic contra intenc, dimpotriva, in multe cazuri e solutia optima cost/beneficii, dar nu din Al. Omenirea a reusit sa-si dea foc de prea multe ori folosindu-l.
Da, Al=inamicul public al omenirii. Poate chiar al Universului cunoscut...

#36
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011

 MembruAnonim, on 08 februarie 2018 - 12:47, said:

N-am avut plăcerea să cunosc ”aparataj gândit special pentru aluminiu”.
Înseamnă că, în afara faptului că ești „junior” pe Softpedia, probabil că ești oleacă mai „junior” și la vârstă. În acest caz, ascultă zicerea unuia mai „senior” ca vârstă: eu am avut plăcerea să cunosc aparataj gândit special pentru aluminiu, iar când spun „plăcere” sunt cât se poate de sincer, fiindcă era de o calitate pe care în ziua de azi n-o au multe mărci „cu ștaif”. Ca să nu mai zic că era fabricat în România (da, în România aia care a avut cândva o industrie electrotehnică performantă).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate