Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Instalatie electrica apartament 2 cam, an 1963

- - - - -
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#73
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 04.11.2016
Multumesc pentru sugestii. Am poze si un film cu toate traseele. Maine voi face o schita cu pozarea exacta a traseelor. Astazi baietii au terminat de spart. Ori au avut mai putin ori sau obisnuit vecinii ca nu au mai fost reclamatii. Deja la ora asta sunt toate traseele la locul lor si au inceput sa le fixeze asa ca zarurile au fost deja aruncate.

Voi apela in continuare la priceperea voastra ridicand o problema pe care am expus-o astazi si pe un alt topic.
Este vorba de conectarea TV-Net la cablurile providerului. In aceasta locatie abonamentul este la UPC si acasa la Digi. Deoarece sunt foarte multumit de netul de la Digi probabil ca voi rezilia contractul cu UPC desi programele TV la ei sunt mai bune. Dar nu asta e problema. Stiu deja ca obligatoriu imi trebuie macar un router (vreau si cu wi-fi) deasupra usii de la intrare pentru net si un splitter pentru TV. Nu este trasa fibra optica. La Digi mai trebuie cumva un router pentru protocolul lor de autenficare montat inaintea celuilalt sau doar unul este suficient? La UPC am inteles ca unul este suficient deoarece autentificarea se face altfel. Preventiv am pus o priza si deasupra usii de la intrare, langa tabloul electric (poate ca o sa fie nevoie de ea). Daca trebuie acest router pentru autentificare il pune Digi la dispozitie? In acest caz pot pune cele doua routere unul langa altul urmand ca din al doilea sa plece iesirile pentru net? Daca spun lucruri traznite va rog sa ma corectati fara menajamente. Cand nu stiu ceva prefer sa intreb decat sa fac pe desteptul.
Cel mai elegant ar fi sa gasesc o cutie din policarbonat in care sa bag toate echipamentele necesare, dar nu stiu daca exista pe piata asa ceva. La cerere providerul poate face treaba asta? Urmeaza ca saptamana viitoare sa-i vizitez pe amandoi pentru a vedea ce solutii exista dar mi-ar fi utila si experienta avuta de voi in rezolvarea unor probleme similare.
Nu prea as vrea sa stea toate agatate de perete la vedere. Daca nu gasesc o cutie aspectuoasa ma bate gandul sa fac ceva artizanal, probabil din tabla. Ar putea avea influente negative asupra semnalului?

Edited by gabrieln2016, 08 March 2018 - 18:57.


#74
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009

View Postflomelomanul, on 08 martie 2018 - 14:19, said:

Traseele oblice la pereti sunt interzise. Fac exceptie casele scarilor, unde se poate urma linia peretelui adiacent, precum si planseele, unde se poate merge pe calea cea mai scurta.
Asta este interpretarea si abordarea corecta a normativului si a SR-urilor ,nu manelismul unora care pretind si cred ca asa trebuiew.

View Postgabrieln2016, on 08 martie 2018 - 13:48, said:

Atasez si cateva poze pentru exemplificare.
Daca tu ai facut traseele alea e treaba ta in casa ta,daca aia erau electricieni ,vai de mama lor.

#75
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postgabrieln2016, on 08 martie 2018 - 18:52, said:


Este vorba de conectarea TV-Net la cablurile providerului. In aceasta locatie abonamentul este la UPC si acasa la Digi. Deoarece sunt foarte multumit de netul de la Digi probabil ca voi rezilia contractul cu UPC desi programele TV la ei sunt mai bune. Dar nu asta e problema. Stiu deja ca obligatoriu imi trebuie macar un router (vreau si cu wi-fi) deasupra usii de la intrare pentru net si un splitter pentru TV. Nu este trasa fibra optica. La Digi mai trebuie cumva un router pentru protocolul lor de autenficare montat inaintea celuilalt sau doar unul este suficient? La UPC am inteles ca unul este suficient deoarece autentificarea se face altfel. Preventiv am pus o priza si deasupra usii de la intrare, langa tabloul electric (poate ca o sa fie nevoie de ea). Daca trebuie acest router pentru autentificare il pune Digi la dispozitie? In acest caz pot pune cele doua routere unul langa altul urmand ca din al doilea sa plece iesirile pentru net? Daca spun lucruri traznite va rog sa ma corectati fara menajamente. Cand nu stiu ceva prefer sa intreb decat sa fac pe desteptul.
Cel mai elegant ar fi sa gasesc o cutie din policarbonat in care sa bag toate echipamentele necesare, dar nu stiu daca exista pe piata asa ceva. La cerere providerul poate face treaba asta? Urmeaza ca saptamana viitoare sa-i vizitez pe amandoi pentru a vedea ce solutii exista dar mi-ar fi utila si experienta avuta de voi in rezolvarea unor probleme similare.
Nu prea as vrea sa stea toate agatate de perete la vedere. Daca nu gasesc o cutie aspectuoasa ma bate gandul sa fac ceva artizanal, probabil din tabla. Ar putea avea influente negative asupra semnalului?

Pararea mea e că vă complicați cu cutii în holul de la intrare. De acolo oricum trebuie să plecați cu cablu coaxial către un switch și apoi către tv-uri.
Eu am tv de la UPC și internet de la DIGI. De la UPC vine cablu coaxial prin tub îngropat în perete și în șapă până la un switch aflat pe la mijlocul casei într-o doză pătrată și pleacă către televizoare - trei la număr- prin tuburi îngropate în șapă.
De la DIGI vine cablu UTP (nu era trasă fibra în bloc când s-a instalat internetul)prin același tub cu cablul coaxial, trece neîntrerupt prin doza unde este switch-ul și continuă împreună cu un cablu coaxial către o priză modulara aflată lângă un tv. Acolo este montat și router-ul wireless.
Dacă mergeți doar pe DIGI, e și mai simplu. Fibra e foarte subțire și o puteți duce prin cel mai mic tub îngropat sau chiar prin plinta de parchet, dacă e cazul, până la ONT-ul lor care are și funcția de router wireless.

Edited by MembruAnonim, 08 March 2018 - 23:34.


#76
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
hai sa mai trec si eu p-aci, ca m-am luat cu altele si am uitat. nici la fata locului n-am facut mare lucru,
deocamdata s-a scos instalatia din debara, bucatarie (iluminat) si holul de la intrare. in hol am inceput
deja sa pun la loc.

LE: cu mentiunea ca ce se vede in poza "spart" pe tavan (adica INTENC-ul jumulit la marea arta) se acopera
cu ipsos si se baga picioru'. vin cu instalatia de iluminat pe pereti, ca n-am mult de spart pana la doza care
"tine" holul, bucataria si sufrageria. pe tavan nici macar teava de 11 (nu mai zic de copex de 13) nu pot sa
pun, fara sa trebuiasca sa incarc totul pana la drept si nu are rost. pe tavanele din bucatarie si sufragerie o
sa fac in asa fel incat sa pun teava. sper sa fie la fel de bine incarcate cu tencuiala cum e cel din dormitor.
daca nu, gasim alte solutii, ca sunt o gramada.

ne mai vedem cu alte poze weekend-ul asta.

Attached Files


Edited by dygey, 26 March 2018 - 15:48.


#77
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postdygey, on 26 martie 2018 - 15:40, said:

hai sa mai trec si eu p-aci, ca m-am luat cu altele si am uitat. nici la fata locului n-am facut mare lucru,
deocamdata s-a scos instalatia din debara, bucatarie (iluminat) si holul de la intrare. in hol am inceput
deja sa pun la loc.

LE: cu mentiunea ca ce se vede in poza "spart" pe tavan (adica INTENC-ul jumulit la marea arta) se acopera
cu ipsos si se baga picioru'. vin cu instalatia de iluminat pe pereti, ca n-am mult de spart pana la doza care
"tine" holul, bucataria si sufrageria. pe tavan nici macar teava de 11 (nu mai zic de copex de 13) nu pot sa
pun, fara sa trebuiasca sa incarc totul pana la drept si nu are rost. pe tavanele din bucatarie si sufragerie o
sa fac in asa fel incat sa pun teava. sper sa fie la fel de bine incarcate cu tencuiala cum e cel din dormitor.
daca nu, gasim alte solutii, ca sunt o gramada.

ne mai vedem cu alte poze weekend-ul asta.

Pentru iluminat puteți încerca cablu acesta: http://www.celon.ro/...gid-450703.html
Vi l-a mai recomandat cineva pe la începutul topicului.

#78
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 10.05.2004
dygey, pe tavanele unde nu poti incarca, daca nu este o suprafata mare, poti placa tavanul cu rigips - fie pe schelet metalic (mai scump), fie prins direct pe tavan (mai ieftin, dar tavanul existent trebuie sa fie drept). avantaje - poti baga un tub mai subtirel, dar suficient pentru 2-3 fire de 1.5 mmp, si daca rigipsul e pus cu un pic de grija iti iese un tavan super. dezavantaj - mai creste un pic bugetul.

#79
gavroche83

gavroche83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 17.03.2009
Salut,
are cineva idee, cam cati metri de cablu ar trebui pentru refacerea unei instalatii electrice la un apartament de 50 mp, iluminat si prize. O medie macar ...
Multumesc

#80
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Depinde de cat de multe circuite vrei sa faci pt ca daca tot refaci instalatia o sa-ti trebuiasca inca o priza aici una dincolo , circuite separate pt masina de spalat etc pune ruleta , masoara si inmulteste cu 1,5 ca sa ai un rezultat aproximativ

#81
Body_fb

Body_fb

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.02.2022
Salutare, întâmpin o problema și nu știu despre ce este vorba, in sensul ca, dacă in sufragerie este lumina aprinsa in plafoniera și aprind și la Bucătărie sau baie, plafoniera din sufragerie are o întrerupere de fracțiune de secunda! Poate sa fie din cauza becurilor sau a instalației electrice? Ați întâmpinat așa ceva vreodată? Mulțumesc

#82
a_r_C

a_r_C

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,056
  • Înscris: 09.07.2019
Cheamă pe cineva care se pricepe să verifice legăturile din doza de lumini. Posibil să se fi slăbit.

#83
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,474
  • Înscris: 13.06.2004
Da' de ce s-a făcut prostia cu intenc? Economie?

View PostBody_fb, on 03 februarie 2022 - 21:01, said:

Salutare, întâmpin o problema și nu știu despre ce este vorba, in sensul ca, dacă in sufragerie este lumina aprinsa in plafoniera și aprind și la Bucătărie sau baie, plafoniera din sufragerie are o întrerupere de fracțiune de secunda! Poate sa fie din cauza becurilor sau a instalației electrice? Ați întâmpinat așa ceva vreodată? Mulțumesc

Cum sunt conectate cablurile? Cleme de legătură? Sper că nu s-a pus bandă izolatoare şi gata.

#84
a_r_C

a_r_C

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,056
  • Înscris: 09.07.2019
A zis omu că e bloc din 63. Deci intec și aluminiu care are prostul obicei să oxideze sau să se slăbească la conexiuni.

#85
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009
Si sa imbatraneasca..

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate