Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii
 Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )
 Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune

Roka Residence Doamna Ghica
 Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...
 

In Polonia Parlamentul vrea sa interzica cumparaturile duminica

* * * * - 4 voturi
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
223 răspunsuri în acest subiect

#91
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.837
  • Înscris: 30.10.2006
In Germania Sambata e zi de lucru dpdv. legal, deci esti platit ca si in orice alta zi. Duminica si de sarbatori primesti un spor, insa nicidecum salariul dublu. Duminica pot sta deschise magazinele in incinta garilor, chioscurile, benzinariile si brutariile (care au voie sa vanda paine doar pana la pranz).

#92
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 51.753
  • Înscris: 30.10.2003
Ati incercat cumparaturi online? Trebuie sa incerc. O sa mai merg la magazin doar pentru legume si fructe. O sa am mai mult timp pentru jocuri Posted Image

#93
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.841
  • Înscris: 14.10.2017

View Posttipareth, on 02 februarie 2018 - 10:23, said:

La noi nu sunt in stare sa respecte jumatatea aia de norma.... Mai avem, mai avem pana invatam din pacate...


Efectul muncii la negru si aglomeratiei de persoane per loc de munca....
Pentru ca daca  te apuci sa comentezi primesti invariabil acelasi raspuns "mai am 30 de fomisti la poarta care abia asteapta sa fie platiti sub minimul pe economie".

View PostBursul, on 02 februarie 2018 - 10:49, said:

Ati incercat cumparaturi online? Trebuie sa incerc. O sa mai merg la magazin doar pentru legume si fructe. O sa am mai mult timp pentru jocuri Posted Image
Sa vezi chin pe curieri. Poate se rezolva cu gen livrari cu drona si depozite robotizate. Asta si modelul francez sunt viitorul.

Editat de karax, 02 februarie 2018 - 10:50.


#94
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.351
  • Înscris: 03.08.2006

View Postkarax, on 02 februarie 2018 - 10:49, said:

Efectul muncii la negru si aglomeratiei de persoane per loc de munca....
Pentru ca daca  te apuci sa comentezi primesti invariabil acelasi raspuns "mai am 30 de fomisti la poarta care abia asteapta sa fie platiti sub minimul pe economie".
Traiesti in trecut .Posted Image
E adevarat , nu a crescut numarul de locuri de munca la pozitia "director" , in rest dai cu tunul dupa personal ok .

#95
SorinGT

SorinGT

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.388
  • Înscris: 23.07.2014

View Postclasique, on 02 februarie 2018 - 10:15, said:

Sorin, într-o lume în care capacitatea de producție a explodat la fel ca și cererea nu ai cum sa nu lucrezi in comerț sâmbăta și duminica! Și nu, nu-mi place crony capitalism, dar asta este realitatea!

Pai a functionat, chiar in tari vestice de top. Daca nu aveau cum, mergeau in cap. Apoi sambata se lucreaza in general normal, ca in celelalte zile ale saptamanii (magazinele universale deschise Pina la 20.00, lidl pina la 21.00, Rewe pina la 12 noaptea etc.). Unde mai pui ca in general e problema cu cumparatul alcoolului dupa ora 22.00 (de regula tot benzinariile fac exceptie), chiar si vinerea sau sambata, cand vorba 'ceea....party-uri. Ce zic e ca nu cred ca Polonia a aduce cu asta vreun soc nemaivazut.

#96
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.722
  • Înscris: 11.12.2014

View Postalalaltu, on 02 februarie 2018 - 10:48, said:

In Germania Sambata e zi de lucru dpdv. legal, deci esti platit ca si in orice alta zi. Duminica si de sarbatori primesti un spor, insa nicidecum salariul dublu. Duminica pot sta deschise magazinele in incinta garilor, chioscurile, benzinariile si brutariile (care au voie sa vanda paine doar pana la pranz).
In Italia sâmbătă și Duminică sunt zile plătite dublu. Dar depinde de contractele colective de muncă. În construcții civile și infrastructuri se procedează așa.

#97
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 51.753
  • Înscris: 30.10.2003
Am mai discutat mult pe tema asta. S-a venit chiar o propunere asemanatoare de catre un parlamentar, daca nu ma insel. I sa dat cu Flit. Stati linistiti ca nu se va intampla asa ceva in Romania.

#98
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.841
  • Înscris: 14.10.2017

View Postmotanul13, on 02 februarie 2018 - 10:52, said:

Traiesti in trecut .Posted Image
E adevarat , nu a crescut numarul de locuri de munca la pozitia "director" , in rest dai cu tunul dupa personal ok .
Gresit. Pentru ca altfel salariul ar trebui sa creasca. Uite un avantaj al faptului ca pleaca romani din Romania. Insa chiar si cu cei plecati , sunt prea multi oameni per unitati de productie. Mai invata ceva economie....

#99
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.351
  • Înscris: 03.08.2006

View Postkarax, on 02 februarie 2018 - 10:56, said:

Gresit. Pentru ca altfel salariul ar trebui sa creasca. Uite un avantaj al faptului ca pleaca romani din Romania. Insa chiar si cu cei plecati , sunt prea multi oameni per unitati de productie. Mai invata ceva economie....
Pai a crescut ( cel putin in domeniul meu de activitate )
Nu gasesti un muncitor calificat mediu ( nu super meserias ) sub 3.000 RON/luna net .
Deci , despre ce vorbim ?

#100
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.841
  • Înscris: 14.10.2017
Unde naiba vezi tu salariu de 3000 RON in Romania la muncitor calificat?

#101
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.062
  • Înscris: 04.09.2017
nimeni nu cumpara duminica ceapa, cuie sau zahar ! ...
asadar companiile care beneficiaza de acest comert nu sunt deloc "nationale" !

#102
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.351
  • Înscris: 03.08.2006

View Postkarax, on 02 februarie 2018 - 11:01, said:

Unde naiba vezi tu salariu de 3000 RON in Romania la muncitor calificat?
In Bucuresti .
Incearca sa angajezi un electrician sub salariul asta si dupa aceea vii si imi povestesti .
Si nu stiu de ce , dar am impresia ca nici Clujul , Timisoara , Constanta nu sunt departe .

#103
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.774
  • Înscris: 19.09.2006
UK - Tesco si ASDA sunt deschise non stop, de luni pana sambata seara, apoi duminica intre 13-18

Sa inchizi hipermarketuri diminica e ca si cum Statul ar zice ca nu mai vrea TVA de la cetateni in ziua aia. Niste scaderi la buget se vor vedea.

E drept, se prea poate si sa nu fie asa si lumea sa cumpere mai mult in restul zilelor, sa "acopere" ziua de duminica.

Editat de cattavencu, 02 februarie 2018 - 11:09.


#104
vlad1102

vlad1102

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 5.552
  • Înscris: 03.05.2008

View Postkarax, on 02 februarie 2018 - 10:21, said:

Realizezi ca pe timpul saptamanii va trebui sa cumperi in aceleasi ore toate ouale si restul lucurilor? Ce e asa greu de inteles ca in cazul asta e ca la fizica, nimic nu se creeaza , totul se redistribuie?

Decat sa te duci de 5 ori pentru 1 Kg de ceapa te duci odata pentru 5. Daca toti fac asa scad numerele.
Intelegi?

#105
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.841
  • Înscris: 14.10.2017
Pe care trebuie sa le iei de pe raft pe fiecare in parte , le pui in carucior, treci la casierie (asta dupa ce stai ca tampitu la coada ) le pui pe toate pe tejghea si inapoi , dupa care cara o tona de alimente la masina, baga-le pe toate pe rand, si apoi 3 ore in traficul infernal.... Chiar nimeni n-a invatat nimic despre controlul multimilor din documentarele alea de la teveu cu iesirile din cladirile mari?
Si maine te pomenesti ca ai un proiect important la munca si stai over program.

Editat de karax, 02 februarie 2018 - 11:12.


#106
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 36.339
  • Înscris: 28.02.2005

View Postcattavencu, on 02 februarie 2018 - 11:06, said:

Sa inchizi hipermarketuri diminica e ca si cum Statul ar zice ca nu mai vrea TVA de la cetateni in ziua aia.

TVA vine si de la restaurante.

noi pe-aici prin estul europei nu prea avem cultura asta a iesitului in oras. stam ca popandaii in vizuinele noastre, nu ne salutam cu vecinii, , si ne temem unii de altii.
o masura de-asta poate stimula iesitul in oras, mancatul la restaurant si deci socializarea intre oameni.

#107
cristel81

cristel81

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 319
  • Înscris: 11.05.2010
Asa ca o curiozitate...nu stiu cati crestini stiu ca tata lui Isus (D-zeu) a dat ordin de partid ca cine lucreaza duminica sa fie omorat cu pietre !!
Acuma nah , dupa vreo 4.000 de ani a venit Isus (care de fapt e tot D-zeu) si a anulat legea...ceva gen PSD doar ca la ei nu e 6 luni ci e 4.000 de ani ca nah la cat de mare e universul chiar si cu viteza luminii le-a luat ceva timp sa vina inapoi .
In concluzie de la o natie care inca mai crede baliverne din astea nimic nu e surprinzator.

#108
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.774
  • Înscris: 19.09.2006

View Postkarax, on 02 februarie 2018 - 10:56, said:

Uite un avantaj al faptului ca pleaca romani din Romania.

Extrem de putini oameni vad acest avantaj, nu stiu de ce.

Suntem (eram) prea multi fata de banii pe care patronache erau (sunt) dispusi sa-i dea drept salarii.

Unii au plecat si le-a mers mai bine.
Ceilalti au ramas, n-au ei parte de traiul de afara, e drept, dar au pus presiune pe salarii.

O frumoasa ecuatie win-win.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate