Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

In Polonia Parlamentul vrea sa interzica cumparaturile duminica

* * * * - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
223 replies to this topic

#73
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,620
  • Înscris: 30.10.2003

 Pollux, on 02 februarie 2018 - 10:06, said:

eu in franta era sa mor de foame in mod repetat. aproape in fiecare duminica.
Posted Image
Se numeste detoxifiere Posted Image Face bine la sanatate.

 dmx85, on 02 februarie 2018 - 10:14, said:

Io personal nu am zi de cumparaturi. Cand am nevoie de ceva ma duc la unul dintre cele 6 Mega Image din cartier si-mi iau ce am nevoie. Zi, noapte, nu conteaza. Pare haotic, da' pt mine e ok asa
Stiu, o vad pe socara-mea. Cu plasa in mana de 3-4 ori pe zi. Ba acolo, ba acolo, mai socializeaza si ii place. Pe mine ma enerveaza mersul asta :D

Edited by Bursul, 02 February 2018 - 10:18.


#74
vlad1102

vlad1102

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,552
  • Înscris: 03.05.2008

 karax, on 02 februarie 2018 - 10:04, said:

uhm
Pai...ce te faci cu balanta comerciala a  marketului? Practic statul al obliga firmele de magazine sa aiba niste angajati in plus si de obicei asta depinde numai de rentabilitatea magazinului. Insa asa ar insemna interventia statului. Basca ca te costa sa extinzi marketul. Chiar si asa in capitala aglomerata nu vei putea ajunge cu numarul de casieri/e la cat ar trebui ca sa fie 2 cumparatori per casa pur si simplu pentru ca la cateva milioane de locuitori ar trebui sa aiba marketul vreo 300  de casierite.
Altfel ce dracu te faci cu traficul pe care il generezi in felul asta? Toata lumea va tabara la cumparaturi, altii vin de la munca, altii (tineri) ies in oras etc etc.
Si ce te faci cu  magazinele mici care nu isi permit sa angajeze 2-3 casierite in plus? Le bagi in faliment? Ca lumea nu va mai sta la coada si se va duce pur si simplu la marketul cu cele mai multe vanzatoare. Astfel nici produsul nu mai e ales dupa calitate si pret ci dupa un cu totul alt considerent.

Asta e in primul rand pentru ca lumea s-a invatat foarte prost (prost = nu e practic) sa se duca in supermarket pentru fiecare ou. Practic e sa te duci sa-ti faci aprovizionarea 1-2 pe saptamana.
Si daca nu vor, sa nu bage casieri in plus- pierd business in fata celor care baga

PS: - aia mici si-ar dori sa aiba asa cozi :P

#75
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

 Bursul, on 02 februarie 2018 - 10:15, said:

Se numeste detoxifiere Posted Image Face bine la sanatate.

se numeste stimulent pentru industria HORECA. :naughty:

#76
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,891
  • Înscris: 13.07.2011
in Austria exista lege, magazinele (malluri, supermarketuri etc.) au voie sambata sa fie deschise doar intre 9 si 18, iar duminica sunt inchise. Exista mici exceptii, cand supermarketurile au deschis in gari sau atractii turistice spre exemplu si duminica.

De luni pana vineri isi pot stabili programul de lucru dupa bunul simt, majoritatea mall-urilor sunt 9-20 si supermarketurile 7:15 - 20

#77
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Ideea este ca ( cel putin la noi ) , supermarketurile fac destule abuzuri fata de angajati. Sigur ca in realitate sunt destui care lucreaza duminica . Si eu imi fac cumpraturile de multe ori in ziua de duminica. Legile spun una si angajatorii fac cu totul si cu totul altceva. Cunosc multi oameni care au lucrat la Metro ( de exemplu ) si conditiile de munca si salariile erau execrabile . Este drept ca pe ideea asta ar trebui sa inchida si restaurantele sau Mall-urile duminica ceea ce ar duce la diminuarea considerabila  a veniturilor acestora . Cred ca este mai degraba o masura de natura sa oblige marile companii sa acorde drepturi compensatorii reale pentru munca prestata duminica .

Edited by JurasikMan, 02 February 2018 - 10:21.


#78
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,841
  • Înscris: 14.10.2017

 vlad1102, on 02 februarie 2018 - 10:17, said:


Asta e in primul rand pentru ca lumea s-a invatat foarte prost (prost = nu e practic) sa se duca in supermarket pentru fiecare ou. Practic e sa te duci sa-ti faci aprovizionarea 1-2 pe saptamana.
Si daca nu vor, sa nu bage casieri in plus- pierd business in fata celor care baga

PS: - aia mici si-ar dori sa aiba asa cozi Posted Image
Realizezi ca pe timpul saptamanii va trebui sa cumperi in aceleasi ore toate ouale si restul lucurilor? Ce e asa greu de inteles ca in cazul asta e ca la fizica, nimic nu se creeaza , totul se redistribuie?

#79
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,620
  • Înscris: 30.10.2003

 JurasikMan, on 02 februarie 2018 - 10:20, said:

Si eu imi fac cumpraturile de mute ori in ziua de duminica.
Le faci pentru ca se poate. Daca ar fi inchise duminica, le-ai face sambata. In ambele cazuri se poate trai linistit. Cu exceptia lui Pollux care moare de foame in zilele respective :lol:

#80
tipareth

tipareth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,628
  • Înscris: 20.05.2008
Ma gandesc acum la angajatii de la marketul Profi - mai nefericiti angajati in viata mea nu am vazut. Lucreaza tot timpul - sambetele pana la 10 seara, duminica pana la 6/8 seara depinde daca e vara sau iarna. A doua zi de Craciun sunt la servici dar doar pana la 2. La fel in 2 ianuarie la lucru, taica...

Iadul angajatilor e la Profi - de aceea angajeaza mereu, pt ca de regula un angajat de-al lor se surmeneaza repede, dupa cateva luni pleaca...

Acuma angajeaza in draci pensionari si studenti cu juma de norma, dar ii vezi acolo stand peste norma intreaga... Dupa ce se inchide magazinu la ora tarzie, anagajatii stau sa aranjeze pe rafturi. Inainte sa se deschida de pe la 5 unii sunt deja la lucru.


-----

 karax, on 02 februarie 2018 - 10:05, said:

Am si zis, solutia vine din reducerea orelor de munca la privati...pe model francez...

La noi nu sunt in stare sa respecte jumatatea aia de norma.... Mai avem, mai avem pana invatam din pacate...

La unele firme de IT e jale, culmea ca la cele mici si mijlocii e mai rau - avem una in SIBIU care si-a fortat angajatii sa stea si 16 ore la lucru zilnic. Si asa zile intregi. I-am zis prietenei mele sa printeze codul muncii si sa il bage sub nas sefilor, sa se duca asa cu un grupusor de colegi.

Sefii, culmea, au fost dispusi sa le puna 3 schimburi.... Bam, au dat inapoi angajatii naivi si idealisti, 3 schimburi ca pe vremea lui Ceasca??? Comunism, nuuu vrem..... Si s-au intors la orele de lucru aberante, cu gura inchisa cumintei.Posted Image
Pana la urma au inceput sa se imbolnaveasca pe capete - un tip de vreo 30 si ceva era sa moara, s-a imbolnavit de ceva imunitar si nu o sa isi mai revina niciodata, altii au plecat cu astenii, surmenaje, depresii. Firma a ajuns cu mari probleme si e pe inchidere. O firma cu 200 de angajati!


Pt viitor solutia franceza e cea mai buna. Asta va fi viitorul omenirii - altfel sistemul va imploda de la supraproductie, multa si proasta. Dar asta e alta discutie mult prea complexa si pe langa topic. lol

Edited by tipareth, 02 February 2018 - 10:34.


#81
onlyviu

onlyviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 07.10.2008

 Benderbut, on 02 februarie 2018 - 08:52, said:

Ce megaporcarie.

Zi de odihna Duminica inseamna -cumparaturi .Nu ai voe sa faci altceva Duminica dar sa mananci eu cred ca ai voie.


Deja angajatii care lucreaza Duminica sunt platiti dublu , asa ca primii care vor pierde vor fi ei.
S-o crezi tu ca sunt platiti dublu. E salariu normal.

#82
dmx85

dmx85

    antrenor dă jmekheri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,265
  • Înscris: 06.01.2009

Bursul said:

Stiu, o vad pe socara-mea. Cu plasa in mana de 3-4 ori pe zi. Ba acolo, ba acolo, mai socializeaza si ii place. Pe mine ma enerveaza mersul asta :D

Mie imi ia f putin sa fac asta, mai ales ca la Mega-ul la care ma duc cel mai des am invatat unde gasesc fiecare lucru si ma duc la punct ochit, punct lovit. Nu stau sa casc gura prea mult. Daca ar fi sa fac o comparatie intre orele cumulate petrecute in Mega+drumurile vs drumul la hypermarket+cumparaturile complexe acolo, cred ca ies mult mai bine cu prima varianta.

#83
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

 Platon, on 02 februarie 2018 - 09:29, said:

Acum va intreb si eu ceva, de ce va certati pentru ce vor sa faca unii din alta tara? Va, ne afecteaza pe noi cumva ? Chiar nu mai inteleg poporul asta, repede se ia la harta pentru o prostie din alta tara, si ne miram ca ne arata lumea cu degetul
Pentru că guvernul polonez a fumat din aceiași punga cu pesedeaua, imbolnavindu-se astfel de ciuma . "Ciuma roșie"

Conceptul acesta de lege ar fi mai ortodox decât catolic.

Edited by Benderbut, 02 February 2018 - 10:41.


#84
ianos76

ianos76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,646
  • Înscris: 01.09.2011

 Bursul, on 02 februarie 2018 - 10:22, said:

Le faci pentru ca se poate. Daca ar fi inchise duminica, le-ai face sambata. In ambele cazuri se poate trai linistit. Cu exceptia lui Pollux care moare de foame in zilele respective Posted Image
le fac pentru ca numai atunci am timp.....si nu cred ca sunt singurul.....is curios de ce angajarii supermarket-urilor is mai cu 2 perechi de oo, de li se da aceasta facilitate, pe cand ceilalti care lucreaza duminica (alimentatie publica, agricultura, servicii: politie, salvare, pompieri, transporturi publice) nu merita si ei duminica libera.........

#85
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

 onlyviu, on 02 februarie 2018 - 10:24, said:


S-o crezi tu ca sunt platiti dublu. E salariu normal.

Sambătă și Duminică angajații sunt plătiți dublu ,e lege ( In țările unde angajații au drepturi , la noi exista o păcăleala cu "bonusuri ")

Edited by Benderbut, 02 February 2018 - 10:39.


#86
tipareth

tipareth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,628
  • Înscris: 20.05.2008

 dmx85, on 02 februarie 2018 - 10:09, said:

Probabil ca tarile din Vest care restrictioneaza programu' marilor magazine, cum este si exemplul UK dat de un coleg de-al nostru de forum, un mare geniu al logicii in viata, o fac pentru protejarea angajatilor, in niciun caz nu vin cu justificari din Vechiul Testament, scris in urma cu peste 2000 de ani.

Mai conteaza? Conteaza efectul.

In Biblia aia veche de 2000 de ani exista masuri de igiena, de odihna, puse intr-un cadru religios, altfel lumea nu s-ar fi conformat.

Doar daca le spui ca ii pacat - invata sa isi mai lase robii si sclavii la odihna... Adica de frica.

La fel e si azi doar ca frica s-a schimbat - ti-e frica de controale, de sindicate, legi etc Fara o leaca de teama multi oamenii nu sunt decat niste bestii lacome, fara grija altcuiva. Din pacate.

#87
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010

 JurasikMan, on 02 februarie 2018 - 08:51, said:

Este oarecum corect. Si cei din comert sunt oameni si duminica trebuie sa fie duminica si pentru ei .
Ca si medicii, Politia, Pompierii. Corect.

Pana la urma, cine este Polonia asta?!

#88
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,841
  • Înscris: 14.10.2017

 tipareth, on 02 februarie 2018 - 10:37, said:


Mai conteaza? Conteaza efectul.

In Biblia aia veche de 2000 de ani exista masuri de igiena, de odihna, puse intr-un cadru religios, altfel lumea nu s-ar fi conformat.

Doar daca le spui ca ii pacat - invata sa isi mai lase robii si sclavii la odihna... Adica de frica.

La fel e si azi doar ca frica s-a schimbat - ti-e frica de controale, de sindicate, legi etc Fara o leaca de teama multi oamenii nu sunt decat niste bestii lacome, fara grija altcuiva. Din pacate.
Pentru asta exista medicina moderna. N-avem nevoie de o carte mistica de acum 2000 de ani sa ne spuna cum sa traim sanatos.

#89
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,519
  • Înscris: 19.04.2009
Mi se pare o tampenie si asta se poate intampla doar intr-o tara cu oameni spalati pe creier de religie.

1 la mana, e nevoie sa fie deschise duminica mai ales in blocul estic unde omul munceste mai mult de 8 ore si dupa o zi de munca numai chef sa o arzi la shopping nu ai.
2 la mana. Oamenii care lucreaza duminica ei au ales asta, nu i-a obligat nimeni sa lucreze in supermarket, sunt platiti dublu pe zilele alea si au, dupa 5 zile de munca, 2 zile consecutive libere.

Ei, aici e priblema...ca poate zilele alea sunt martea si miercurea si alea nu suntzile de lins dumnezei...

#90
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
ati vazut vreodata contract de munca cu orar laboral de luni pana duminica ? ...
daca da, va pare normal ?

Edited by realduc, 02 February 2018 - 10:49.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate