Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

In Polonia Parlamentul vrea sa interzica cumparaturile duminica

* * * * - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
223 replies to this topic

#1
dmx85

dmx85

    antrenor dă jmekheri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,249
  • Înscris: 06.01.2009
articol citit intamplator pe Hotnew:

Cumparaturile vor fi interzise duminica in Polonia, considerata zi de odihna, scrie CBN News . Parlamentarii doresc ca aceasta masura sa fie pusa in aplicare pana in anul 2020.  




Proiectul de lege, care a fost sustinut de sindicate, va fi semnat de catre presedintele tarii. 

Polonia se numara printre ultimele tari europene care isi pastreaza mostenirea crestina. Avortul si casatoria dintre homosexuali sunt inca interzise in tara cu 38 de milioane de locuitori, predominant catolici. 

In Vechiul Testament, Biblia ne invata ca duminica este zi de odihna - Dumnezeu s-a odihnit in a saptea zi dupa ce a creat lumea. Duminica, prima zi a saptamanii, a devenit "ziua a saptea" a catolicilor si zi de odihna.  

Conform noii legi, intre 1 martie 2018 si 31 decembrie 2018 magazinele vor fi deschise in prima si ultima duminica a lunii. In 2019 acestea vor fi deschise numai in ultima duminica a lunii. 

In 2020, insa, cele mai multe unitati de comert vor fi inchise in fiecare duminica.


Aberatie mai mare ca asta in Europa n-am auzit pana acum.

#2
tzopinel

tzopinel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 405
  • Înscris: 02.03.2017
interesant, ăștia vor teocrație, ca zglobii ăia cu turban..

#3
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Este oarecum corect. Si cei din comert sunt oameni si duminica trebuie sa fie duminica si pentru ei .

#4
Balamache

Balamache

    Scriitor de carti de colorat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,522
  • Înscris: 23.11.2013

View Postdmx85, on 02 februarie 2018 - 08:46, said:

articol citit intamplator pe Hotnew:

Cumparaturile vor fi interzise duminica in Polonia, considerata zi de odihna, scrie CBN News . Parlamentarii doresc ca aceasta masura sa fie pusa in aplicare pana in anul 2020.  




Proiectul de lege, care a fost sustinut de sindicate, va fi semnat de catre presedintele tarii.

Polonia se numara printre ultimele tari europene care isi pastreaza mostenirea crestina. Avortul si casatoria dintre homosexuali sunt inca interzise in tara cu 38 de milioane de locuitori, predominant catolici.

In Vechiul Testament, Biblia ne invata ca duminica este zi de odihna - Dumnezeu s-a odihnit in a saptea zi dupa ce a creat lumea. Duminica, prima zi a saptamanii, a devenit "ziua a saptea" a catolicilor si zi de odihna.  

Conform noii legi, intre 1 martie 2018 si 31 decembrie 2018 magazinele vor fi deschise in prima si ultima duminica a lunii. In 2019 acestea vor fi deschise numai in ultima duminica a lunii.

In 2020, insa, cele mai multe unitati de comert vor fi inchise in fiecare duminica.


Aberatie mai mare ca asta in Europa n-am auzit pana acum.
Cred ca vor sa inchida doar supermarketurile, ceea ce nu este deloc iesit din comun. Pana la revolutia consumismului din anii 70, in toata lumea erau inchise magazinele alimentare. Cat despre mall-uri, nu cred ca au cum sa le inchida. 70% din sursa lor de venit se produce duminica.

#5
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Ce megaporcarie.

Zi de odihna Duminica inseamna -cumparaturi .Nu ai voe sa faci altceva Duminica dar sa mananci eu cred ca ai voie.


Deja angajatii care lucreaza Duminica sunt platiti dublu , asa ca primii care vor pierde vor fi ei.

Edited by Benderbut, 02 February 2018 - 08:57.


#6
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,013
  • Înscris: 04.03.2014

View Postdmx85, on 02 februarie 2018 - 08:46, said:



Aberatie mai mare ca asta in Europa n-am auzit pana acum.

Sunt cevaa tari in care supermarketurile sunt inchise duminica, asa pe loc imi vine in minte Germania si Elvetia.

#7
dmx85

dmx85

    antrenor dă jmekheri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,249
  • Înscris: 06.01.2009

View Postionutzitaly, on 02 februarie 2018 - 08:53, said:



Sunt cevaa tari in care supermarketurile sunt inchise duminica, asa pe loc imi vine in minte Germania si Elvetia.

In oricare dintre tarile enumerate de tine, daca vrei gasesti niste supermarket-uri mai mici de unde sa-ti faci cumparaturile. Presupun totusi ca alea care au duminica inchis respecta o politica a companiei, nicidecum o lege data de parlament...

#8
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,380
  • Înscris: 02.06.2005
Hai mai lasati-ma si cu romanu'. Toata ziua e la carfur, cora etc. Impinge carucioare, burti anormal de mari. Aia stau la job luni-duminica 8-23, cand esti la manerul caruciorului gandesti gresit. Mie mi se pare o idee buna cumva...macar pe astia mari. Gasesc eu timp sa cumpar ce imi trebuie de luni pana sambata, n-oi muri de foame :D

#9
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
un lucru absolut normal.

Asa cum voi vreti sa va plimbati si aia din supermarket vor si ei sa se plimbe nu sa stea duminica la 22 si sa vanda carnati

Daca mergei la carrefoure in sunplazaa e mega full la caserii in cursul saptamani.

Nici macar in weekend sa nu aibe si ei liber?

Ar trebui si la noi o lege din asta

Edited by zzhunt, 02 February 2018 - 09:02.


#10
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postdmx85, on 02 februarie 2018 - 08:46, said:

articol citit intamplator pe Hotnew:
Cumparaturile vor fi interzise duminica in Polonia, considerata zi de odihna, scrie CBN News . Parlamentarii doresc ca aceasta masura sa fie pusa in aplicare pana in anul 2020.  

E o prostie, pentru ca in mai toate tarile oamenii se odihnesc in mall-uri, au o viata atat de frustranta si de plina de nimic incat se cumpara cand se uita la vitrine si cumpara mancare din mall.
De fapt mall-ul nici nu e un mediu de cumparaturi (cum cred polonezii) ci in primul rand un mediu de spalare pe creier - locul in care te duci si iti fauresti vise si dorinte din putinii bani pe care ii castigi in calitate de sclav al capitalismului.

Deci, practic, inchizand mall-ul duminica, nu inchizi dreptul omului de a cumpara duminica ci dreptul omului de a viziona vitrine si preturi si de a-si fauri vise si iluzii duminica.

Edited by rosix, 02 February 2018 - 09:03.


#11
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,013
  • Înscris: 04.03.2014

View Postdmx85, on 02 februarie 2018 - 08:59, said:



In oricare dintre tarile enumerate de tine, daca vrei gasesti niste supermarket-uri mai mici de unde sa-ti faci cumparaturile. Presupun totusi ca alea care au duminica inchis respecta o politica a companiei, nicidecum o lege data de parlament...

Gasesti magazine etnice, brutarii, chioscurile de la benzinarii etc.  Probabil asta vor sa faca si in Polonia dar articolul e exagerat.

Nu, nu cred ca e politica companiei in Germania ci sunt chiar legile.

#12
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View Postionutzitaly, on 02 februarie 2018 - 08:53, said:

Sunt cevaa tari in care supermarketurile sunt inchise duminica, asa pe loc imi vine in minte Germania si Elvetia.
Pentru ca angajatorii sunt nevoiti sa plateasca dublu angajatii sambata si Duminica , respectiv taxe duble si nu isi permit . Daca salariatul de luni pana viner primeste 800-900 de euro , daca nu ar mai lucra sambata si Duminica nu ar mai primi 1200-1500 de euro.


Mie mi se pare normal intro tara civilizata unde lumea munceste ca robotii de luni pana vineri (si sambata ) , sambata si Duminica sa fie supermarketurile deschise.

Edited by Benderbut, 02 February 2018 - 09:04.


#13
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Exact acelasi lucru s-a intamplat si in Croatia acum ceva ani
Au inchis magazinele duminica si a iesit cu scantei
Pana la urma au revenit asupra deciziei
Ramane de vazut sa vedem ce se va intampla in Polonia

#14
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Si in austria sunt inchise duminica, nu mai retin exact dar parca si in Belgia.
In UK chiar nu tin minte sa fi vazut supermarket inchis duminica.
In rest, fiecare ar trebui sa aiba propria zi din saptamana libera. Mi se pare o aberatie cu Duminica zi libera, la fel cum mi se pare si nebunia cu zilele libere luate de turma de sarbatori, de parca ar veni sfarsitul lumii si nu mai apuci cu alta ocazie sa-ti iei un concediu.
Trebuie sa-ti spuna cineva cand trebuie sa stai departe de munca.

Edited by gumball3000, 02 February 2018 - 09:07.


#15
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postgumball3000, on 02 februarie 2018 - 09:04, said:

In UK chiar nu tin minte sa fi vazut supermarket inchis duminica.
Ia vezi legile privind dimensiunile magazinelor care au voie sa fie deschise duminica si ce suprafata ar trebui sa aiba.

Ma scuzi, dar reiterez:
Bă, europenilor cu toate drepturile, voi aveți idee ce înseamnă să fiți europeni? Majoritatea câcaturilor pe care le înjurați voi sunt fie legiferate, fie chestiuni normale, fie reglementate. Da' voi aveti diverse dubii, pareri, drepturi & shit... Pentru că aveți impresia că, de la coada vacii, UE vă transformă în lorzi și ducese. Fără să faceți ceva sau să vă interesați de diverse...

Edited by dexterash, 02 February 2018 - 09:12.


#16
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017
Asa era parca si in Canada, din ce imi.amintesc

#17
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View PostdreaQ, on 02 februarie 2018 - 08:59, said:

Hai mai lasati-ma si cu romanu'. Toata ziua e la carfur, cora etc. Impinge carucioare, burti anormal de mari. Aia stau la job luni-duminica 8-23, cand esti la manerul caruciorului gandesti gresit. Mie mi se pare o idee buna cumva...macar pe astia mari. Gasesc eu timp sa cumpar ce imi trebuie de luni pana sambata, n-oi muri de foame Posted Image


Si noi stateam la joburi, dar a venit un inteligent pe numele lui Petre Roman, si a decretat ca romanul a muncit prea mult in perioada comunista, si nu avem nevoie de industrie, si romanii au ras toata industria cap coada, da stiu, era o gaura neagra, cam cum era capul lui roman, etc, etc

#18
pascali_daniel

pascali_daniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 09.12.2017
Asta inseamna democratie si capitalism peste tot in statele care au asa ceva. Niste imbecili politici au niste idei care se transforma in legi. Pe langa faptul ca o sa se ajunga in situatia ca taxele sa fie aproape sau mai mari decat veniturile saracind populatia pe zi ce trece, incet da' sigur se vor interzice si anumite drepturi. De ce credeti ca-n toata Europa au aparut partidele extremiste? au aparut pentru ca au profitat de nemultumirea maselor de oameni la adresa acestui tip de conducere.

Edited by pascali_daniel, 02 February 2018 - 09:20.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate