Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...
 Telekom

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...
 Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 

Ce a fost mai întâi - Creatorul sau Universul?

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1537 replies to this topic

#361
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011
Mda, însă și în NT se vorbește despre Mângâietoarea (la genul feminin), Duhul Adevărului... și în ebraică, Duhul Sfânt (Ruah Kadesh) este tot la genul feminin... Interesant!!

#362
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,127
  • Înscris: 10.09.2008

View PostReal_NEO, on 20 februarie 2018 - 22:08, said:

Iti repet, este o chestiune de cunoastere a istorie, asa ca lasa deoparte vazutul habotnic numai a ce doresti. Studiaza istoria si te vei convinge.

Nu am acces la istorie, dar la limbă am avut. Indiferent ce rădăcini au fost sau ce modificări de personaje și identități s-au făcut, limba din manuscrise are această particularitate a pluralului de autoritate, măreție, la zeci de cuvinte care n-au legătură cu zeii. Substantive comune folosite cu verbe la singular. Aruncă o privire într-un dicționar de ebraică veche.

#363
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017
Textele biblice cele mai vechi sunt preluari si adaptari ale unor povestiri folclorice mult mai vechi, ca atare contin tot felul de "ramasite" din perioadele de dinaintea zeului Yahweh.

View Postlogic1, on 20 februarie 2018 - 22:29, said:

Nu am acces la istorie, dar la limbă am avut. Indiferent ce rădăcini au fost sau ce modificări de personaje și identități s-au făcut, limba din manuscrise are această particularitate a pluralului de autoritate, măreție, la zeci de cuvinte care n-au legătură cu zeii. Substantive comune folosite cu verbe la singular. Aruncă o privire într-un dicționar de ebraică veche.
Manuscrisele biblice nu contin povestile originale ci doar adaptari ale lor. De exemplu povestea genezei exista intr-o alta forma cu mult inaintea formei pe care o vedem acum in manuscrisele biblice. Din acest motiv nu te poti baza numai pe manuscrisele biblice si pe forma cuvintelor din ele, deoarece acele cuvinte deja erau adaptari la data scrierii manuscriselor. Insa pe ici-colo au ramas anumite "scapari" ce tradeaza adevarata origine a textelor. Iar chestia aceasta cu pluralul este una dintre scapari. Si desigur, negata vehement prin tot felul de interpretari de toti habotnicii si indoctrinatii religiosi.

Edited by Real_NEO, 20 February 2018 - 22:41.


#364
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,127
  • Înscris: 10.09.2008

View Postheart_of_ice, on 20 februarie 2018 - 22:24, said:

Mda, însă și în NT se vorbește despre Mângâietoarea (la genul feminin), Duhul Adevărului... și în ebraică, Duhul Sfânt (Ruah Kadesh) este tot la genul feminin... Interesant!!

Nu văd legătura între Mângâietoare și Dumnezeu (presupunând că este plural numeric). În Geneza 1:2 duhul (ruah) este numit ”duhul lui Dumnezeu”. Deci dacă considerăm plural numeric termenul Dumnezeu, ruah este în afară.

** În greaca NT ”mângâietorul” este un cuvânt de genul masculin, iar ”duhul” de genul neutru.

#365
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011
...și cea mai tare fază din NT e păcatul împotriva DS: "Orice păcat și orice hulă vor fi iertate oamenilor dar hula și păcatul împotriva DS nu vor fi iertate nici în veacul acesta nici în cel viitor", (am reprodus din memorie)... de ce nu apare Tatăl și Fiul?! E ca și cum un Împărat puternic (dar bun, drept și milos) le spune supușilor săi: "Orice greșeală vă va fi iertată, împotriva mea și a fiului meu... dar greșeala împotriva Împărătesei nu vă va fi iertată niciodată". E logic! Orice bărbat acționează cam în aceeași măsură...

#366
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,127
  • Înscris: 10.09.2008

View PostReal_NEO, on 20 februarie 2018 - 22:29, said:

Textele biblice cele mai vechi sunt preluari si adaptari ale unor povestiri mult mai vechi, ca atare contin tot felul de "ramasite" din perioadele de dinaintea zeului Yahweh.

Manuscrisele biblice nu contin povestile originale ci doar adaptari ale lor. De exemplu povestea genezei exista intr-o alta forma cu mult inaintea formei pe care o vedem acum in manuscrisele biblice. Din acest motiv nu te poti baza numai pe manuscrisele biblice si pe forma cuvintelor din ele, deoarece acele cuvinte deja erau adaptari la data scrierii manuscriselor. Insa pe ici-colo au ramas "scapari" ce tradeaza adevarata origine a textelor.

Într-adevăr, cartea Geneza este o compilare de consemnări sau istorisiri (peste 10) și există cuvinte și fraze de legătură, ceea ce dă de înțeles că a suferit o editare sau mai multe. Dar să nu deviem aici de la subiectul principal.

#367
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,127
  • Înscris: 10.09.2008

View Postheart_of_ice, on 20 februarie 2018 - 22:39, said:

...și cea mai tare fază din NT e păcatul împotriva DS: "Orice păcat și orice hulă vor fi iertate oamenilor dar hula și păcatul împotriva DS nu vor fi iertate nici în veacul acesta nici în cel viitor", (am reprodus din memorie)... de ce nu apare Tatăl și Fiul?! E ca și cum un Împărat puternic (dar bun, drept și milos) le spune supușilor săi: "Orice greșeală vă va fi iertată, împotriva mea și a fiului meu... dar greșeala împotriva Împărătesei nu vă va fi iertată niciodată". E logic! Orice bărbat acționează cam în aceeași măsură...

Ai imaginație, dar astea nu prea sunt dovezi. Există un motiv bazat pe contextul istoric al pasajului, pentru care nu apare în cuvintele lui Isus Tatăl și Fiul.


**La acel timp nu apăruse dogma creștină a trinității, cu trei dumnezei în unul. Persoanele în discuție erau două:
1 Isus - un om contestat de farisei ca profet înzestrat cu duhul lui Dumnezeu să facă minuni pentru a-și dovedi mandatarea
2 Dumnezeu

Isus spune că orice păcat făcut împotriva omului (respingerea lui ca om simplu care vine și vorbește de la sine) se iartă, dar orice păcat împotriva lui Dumnezeu (respingerea lui Isus ca trimis al lui Dumnezeu - cu semne și minuni ale duhului), nu se iartă. În context duhul este ”degetul lui Dumnezeu”.

Faptele Ap. 2

22 Bărbaţi israeliţi, ascultaţi cuvintele acestea! Pe Isus din Nazaret, Om adeverit de Dumnezeu înaintea voastră prin minunile, semnele şi lucrările pline de putere pe care le-a făcut Dumnezeu prin El în mijlocul vostru, după cum bine ştiţi;
23 pe Omul acesta, ...voi L-aţi răstignit şi L-aţi omorât prin mâna celor fărădelege.
24 Dar Dumnezeu L-a înviat...


Edited by logic1, 20 February 2018 - 22:59.


#368
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postlogic1, on 20 februarie 2018 - 22:36, said:



1. Nu văd legătura Ă®ntre Mângâietoare și Dumnezeu (presupunând că este plural numeric). ĂŽn Geneza 1:2 duhul (ruah) este numit ”duhul lui Dumnezeu”. Deci dacă considerăm plural numeric termenul Dumnezeu, ruah este Ă®n afară.

2. ** În greaca NT ”mângâietorul” este un cuvânt de genul masculin, iar ”duhul” de genul neutru.

1. Într-adevăr nu există nici o legătură, reproduceam ceva din memorie dar se pare că m-am înșelat.
2. My mistake! Rămăsesem cu impresia asta mai de mult dar se pare că din nou m-am înșelat. (de fapt o auzisem de la cineva)

Deci să înțeleg că Duhul lui Dumnezeu e în afara Lui?! Adică în afara Divinității?!

#369
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017
Acele cuvinte la plural pot fi interpretate in multe feluri, fie ca ar fi vorba despre dumnezeu ce se adresa ingerilor, fie ca ar fi vorba despre trinitate, mai multi zei, sau mai stiu eu ce. Insa faptul istoric ramane acelasi, si anume ca pentru poporul evreu monoteismul a fost precedat de politeism iar la acesta din urma s-a renuntat foarte greu si nu deodata. Asa se si explica cumde zeul Yahweh a avut pentru o perioada o consoarta zeitate si ea numita Ashera. Pentru ca a fost o trecere treptata de la politeism la monoteism, iar aceasta trecere nu s-a realizat peste noapte, uniform sau complet.

Edited by Real_NEO, 20 February 2018 - 23:17.


#370
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,127
  • Înscris: 10.09.2008

View Postheart_of_ice, on 20 februarie 2018 - 22:58, said:

1. Într-adevăr nu există nici o legătură, reproduceam ceva din memorie dar se pare că m-am înșelat.
2. My mistake! Rămăsesem cu impresia asta mai de mult dar se pare că din nou m-am înșelat. (de fapt o auzisem de la cineva)
Deci să înțeleg că Duhul lui Dumnezeu e în afara Lui?! Adică în afara Divinității?!

Da, în afară, pentru că termenul este unul generic, înseamnă vânt sau aer în mișcare, atât în ebraică cât și în greacă. În toate contextele este asociat cu puterea, deci ideea este de putere la distanță, în acțiune, forță. Simbolic brațul/mâna/degetul lui Dumnezeu, cum se vede și din redarea diferită de la un scriitor la altul:

Luca11:20 ”Dar, dacă Eu scot dracii cu degetul lui Dumnezeu, Împărăţia lui Dumnezeu a ajuns până la voi...”
Matei 10:28 ”Dar, dacă Eu scot afară dracii cu Duhul lui Dumnezeu, atunci Împărăţia lui Dumnezeu a venit peste voi.”

Să mai adaug ideea de forță inteligentă, așa cum mâinile noastre transmit și inteligența la distanță atunci când construim ceva. Oricât de puternic sau de inteligent este însă degetul sau brațul cuiva, nu este o a doua persoană. Dar îl reprezintă. Se știe când este mâna cuiva prezentă. Duhul mai înseamnă și alte lucruri în Biblie, inclusiv eul, suflarea, atmosfera care domnește într-un grup, cuvinte inspirate, principiul în contrast cu litera, etc.

Edited by logic1, 20 February 2018 - 23:15.


#371
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011
După cum spuneam, eu am 3 certitudini! Ce-i peste e de dragul discuției! Acum legat de Creatorul Suprem (dacă există!), cred că "natura" Lui e dincolo de ori/ori, sau/sau, personal/impersonal... chiar și de finit/infinit... însă cred că adevărul se poate ascunde în spatele unei simple ipoteze...

#372
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017
Idea de creator suprem este numai o nascocire omeneasca ce a evoluat si ea in decursul timpului si a suferit nenumarate modificari. Este o nascocire folclorica, nu ceva real. Si apoi ganditi-va gat de usor ar putea acel creator sa distruga ateismul, ar fi suficient sa spuna odata BAU. Insa nu vedeti si nu auziti niciun bau.

Edited by Real_NEO, 20 February 2018 - 23:21.


#373
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postlogic1, on 20 februarie 2018 - 23:09, said:



Da, Ă®n afară, pentru că termenul este unul generic, Ă®nseamnă vânt sau aer Ă®n mișcare, atât Ă®n ebraică cât și Ă®n greacă. ĂŽn toate contextele este asociat cu puterea, deci ideea este de putere la distanță, Ă®n acțiune, forță. Simbolic brațul/mâna/degetul lui Dumnezeu, cum se vede și din redarea diferită de la un scriitor la altul:

Luca11:20 ”Dar, dacă Eu scot dracii cu degetul lui Dumnezeu, ĂŽmpărăţia lui Dumnezeu a ajuns până la voi...”
Matei 10:28 ”Dar, dacă Eu scot afară dracii cu Duhul lui Dumnezeu, atunci ĂŽmpărăţia lui Dumnezeu a venit peste voi.”

Să mai adaug ideea de forță inteligentă, așa cum mâinile noastre transmit și inteligența la distanță atunci când construim ceva. Oricât de puternic sau de inteligent este Ă®nsă degetul sau brațul cuiva, nu este o a doua persoană. Dar Ă®l reprezintă. Se știe când este mâna cuiva prezentă. Duhul mai Ă®nseamnă și alte lucruri Ă®n Biblie, inclusiv eul, suflarea, atmosfera care domnește Ă®ntr-un grup, cuvinte inspirate, principiul Ă®n contrast cu litera, etc.

Deci Martorii au dreptate??!! 😀

#374
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,127
  • Înscris: 10.09.2008

View PostReal_NEO, on 20 februarie 2018 - 23:19, said:

Idea de creator suprem este numai o nascocire omeneasca ce a evoluat si ea in decursul timpului si a suferit nenumarate modificari. Este o nascocire folclorica, nu ceva real. Si apoi ganditi-va gat de usor ar putea acel creator sa distruga ateismul, ar fi suficient sa spuna odata BAU. Insa nu vedeti si nu auziti niciun bau.

Poate că așa funcționează lucrurile. Să nu spună ”bau”. Îi lași pe oameni și vezi ce fac pe cont propriu. Trebuie să-și regăsească moralitatea, să ajungă la deosebirea binelui de rău.

View Postheart_of_ice, on 20 februarie 2018 - 23:20, said:

Deci Martorii au dreptate??!! ��

Da, Martorii au dreptate în problema trinității/duhului, ca și încă câteva religii mici, înclinate spre mesianism.

Edited by logic1, 20 February 2018 - 23:27.


#375
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostReal_NEO, on 20 februarie 2018 - 23:19, said:

Idea de creator suprem este numai o nascocire omeneasca ce a evoluat si ea in decursul timpului si a suferit nenumarate modificari. Este o nascocire folclorica, nu ceva real. Si apoi ganditi-va gat de usor ar putea acel creator sa distruga ateismul, ar fi suficient sa spuna odata BAU. Insa nu vedeti si nu auziti niciun bau.

Am specificat "dacă există"!!
Păi poate pe El nu asta îl interesează. Nu-l interesează credința omului, ci intenția/faptele (fără consecințele faptelor).

View Postlogic1, on 20 februarie 2018 - 23:25, said:



1. Poate că așa funcționează lucrurile. Să nu spună ”bau”. ĂŽi lași pe oameni și vezi ce fac pe cont propriu. Trebuie să-și regăsească moralitatea, să ajungă la deosebirea binelui de rău.



2. Da, Martorii au dreptate Ă®n problema trinității/duhului, ca și Ă®ncă câteva religii mici, Ă®nclinate spre mesianism.

1. Atunci cum îți explici suferința inocentă?! Sunt copii pe lumea asta care suferă enorm... și n-au făcut nici un rău... de ce permite Creatorul suferința inocentă?!

2. Care sunt alea?! Parcă intuiesc una: Christadelfienii?! 😀

#376
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017

View Postlogic1, on 20 februarie 2018 - 23:25, said:

Poate că așa funcționează lucrurile. Să nu spună ”bau”. Îi lași pe oameni și vezi ce fac pe cont propriu. Trebuie să-și regăsească moralitatea, să ajungă la deosebirea binelui de rău.
Ce convenabil, nu-i asa ? Posted Image
Mai ales cand se savarsesc (si s-au savarsit) atat de multe atrocitati in numele diverselor religii, culte si credinte.

View Postheart_of_ice, on 20 februarie 2018 - 23:40, said:

Păi poate pe El nu asta îl interesează. Nu-l interesează credința omului, ci intenția/faptele (fără consecințele faptelor).
Pai fapte, da. Iar atrocitatile intamplate in numele religiilor nu sunt fapte ? Si atunci, de ce nici macar un bau ? Simplu: pentru ca nu exista.

Edited by Real_NEO, 20 February 2018 - 23:49.


#377
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,127
  • Înscris: 10.09.2008

View Postheart_of_ice, on 20 februarie 2018 - 23:40, said:

1. Atunci cum îți explici suferința inocentă?! Sunt copii pe lumea asta care suferă enorm... și n-au făcut nici un rău... de ce permite Creatorul suferința inocentă?!

2. Care sunt alea?! Parcă intuiesc una: Christadelfienii?! ��

Adventiștii reformiști (mai multe forme în Occident), unitarienii, cristadelfienii, grupurile mesianice (ex. Jesus Words Only, ebioniții moderni)

View PostReal_NEO, on 20 februarie 2018 - 23:46, said:

Ce convenabil, nu-i asa ? Posted Image
Mai ales cand se savarsesc (si s-au savarsit) atat de multe atrocitati in numele diverselor religii, culte si credinte.

Așa pare. Depinde și de perspectivă, definiții. Un doctor nu se presupune că face ”rău”, oricât de dureroasă ar fi intervenția. Asta zic despre permisiunea răului definit astfel. Ce au făcut și fac religiile, nu are relevanță în discuția despre Dumnezeu. Chiar dacă răul a fost făcut ca deviză ”în numele Lui”, egoismul, lăcomia și pofta de putere a fost mereu cauza.

Edited by logic1, 20 February 2018 - 23:52.


#378
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017

View Postlogic1, on 20 februarie 2018 - 23:49, said:

Așa pare. Depinde și de perspectivă, definiții. Un doctor nu se presupune că face ”rău”, oricât de dureroasă ar fi intervenția.
Ei haide, sa nu comparam actul medical cu atrocitatile savarsite in numele confuziilor religioase de-a lungul istoriei. Unul crede ceva intr-un fel anume si omoara oamenii ce nu cred la fel precum dansul, altul crede diferit si omoara si el pe toti cei care nu cred precum dansul, s.a.m.d. O harababura. Ori un dumnezeu cu o minima moralitate ar fi facut macar un biet bau pentru a stopa confuziile.

Edited by Real_NEO, 20 February 2018 - 23:54.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate