Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...
 Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...
 Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche
 recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti
 

Cum se poate transfera de pe video pe calculator

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
29 replies to this topic

#1
coaca

coaca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,482
  • Înscris: 15.02.2005
Cum se poate transfera de pe video pe calculator la aceeasi calitate??Merci

#2
Stefi_R

Stefi_R

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 19.09.2005

 coaca, on Feb 22 2006, 10:51, said:

Cum se poate transfera de pe video pe calculator la aceeasi calitate??Merci

Pai... placa de captura, sau macar un TV-tuner bun ai?

#3
coaca

coaca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,482
  • Înscris: 15.02.2005
Am camera video Sony DCR-HC22 si o placa de captura.Ma intereseaza sa iasa ca originalul.Astept raspuns.

#4
aripa

aripa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 04.01.2006

 coaca, on Feb 22 2006, 11:27, said:

Am camera video Sony DCR-HC22 si o placa de captura.Ma intereseaza sa iasa ca originalul.Astept raspuns.
  daca te intereseaza subietul da un search inainte.... vezi ca s-a discutat o gramada ...si nu ai spus ce sistem ai, ce camera am inteles, ce cabluri folosesti(ai DV? )..etc...vezi ca te da MTZ afara pe motiv de REGULI....hai bafta !

#5
coaca

coaca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,482
  • Înscris: 15.02.2005
Am si cablu fireware, dar nu are video-ul mufa dv.

#6
tabaluga

tabaluga

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 14.09.2005

 coaca, on Feb 22 2006, 11:27, said:

Am camera video Sony DCR-HC22 si o placa de captura.Ma intereseaza sa iasa ca originalul.Astept raspuns.

Ca originalul nu prea are cum sa-ti iasa. Daca faci captura in .avi obtii un fisier cam de 19 G / ora de film, cu care nu prea ai ce sa faci. Ca sa-l poti trece pe DVD trebuie sa-l convertesti in MPEG-2 si ajungi pe la 4 G/ ora de film, la standard DVD (putin pierzi din calitate dar asta e). Daca vrei calitate la max treci la HDTV. Succes.

#7
coaca

coaca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,482
  • Înscris: 15.02.2005
Ce HDTV????????

#8
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
A inebunit lupul sau ursu? Lasati ma prostiile de HDTV ca n-aveti (m) voi (noi) acces acum la asa ceva. Fa-i omului filmare HDTV si preda-i materialul si te injura ca n-are la ce sa-l vada.
ce treaba are HDTV cu VHS?
Ma "coaca revolution" daca camera ta are av-in scoate ma omule din video cu ajutorul unui adaptor scart sau din mufele audio-video de iesire (daca e video model mai nou si are asa ceva) si baga in camera in av-in. Apoi prin firewire scoti din camera in calculator si tragi dv in calc. Asta e cel mai bine ca sa scapi de tunere. daca nu ai av-in la camera atunci trage prin tuner dar ai grija sa setezi Microsoft (sau Mainconcept) DV Encoder si 720x576 rezolutia si trage. Nu asculta toate prostiile. Trage DV ca am mai discutat ca in formatul asta poti face cel mai bine editarea.

#9
coaca

coaca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,482
  • Înscris: 15.02.2005
Merci mult.Daca fac chestia asta, e ca si cum as copia de pe camera pe calculator cu cablu fireware????E aceeasi calitate????

#10
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Daca ai cablu bun scoti exact aceeasi calitate cu ce reda video-ul. dar vezi sa nu te sperii cand te uiti pe calculator. Pe un monitor imaginea vhs se vede execrabil (in comparatie cu un dv inregistrat la lumina decenta).  Bine, depinde si cat de buna era camera si cat de veche caseta si nu in ultimul rand video-ul cu care redai. Tu ia si fa si vezi cum se vede apoi dvd-ul la un dvd player stand-alone pe un tv. In general se vede mult mai bine. Si daca te mai joci si din luminozitate si contrast la tv ii arati o imagine de zice ca-i filmat cu pelicula de 16mm.

#11
coaca

coaca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,482
  • Înscris: 15.02.2005
Yo am 2 casete VHS cu nunta.Cat e bine sa pun pe un dvd pt. a pastra calitatea imaginii????

#12
serghei

serghei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 25.08.2004
one hour

#13
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005

 coaca, on Feb 22 2006, 21:49, said:

Yo am 2 casete VHS cu nunta.Cat e bine sa pun pe un dvd pt. a pastra calitatea imaginii????
Care calitate a imaginii?  :lol:
Baga maxim 1h40min cu bitrate variabil. O sa fie ok. :D

#14
coaca

coaca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,482
  • Înscris: 15.02.2005
cum adik "bitrate variabil"??????pai nu fac captura DV??????Bitrate nu e la compresie??????

#15
nexland

nexland

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 15.09.2004
coaca, pentru numele lui D-zeu... Te rog din suflet sa ne spui ce varsta ai(ti s-a mai cerut chestia asta) si banuiala mea este ca nu esti, inca, posesorul unui buletin de identitate! Daca ma insel, cu atat mai grav pentru tine... Fii atent aici; ai intrebat, citez, "Cat e bine sa pun pe un dvd pt. a pastra calitatea imaginii????" si serghei ti-a raspuns: "one hour"! Night Elf a fost amabil si a venit cu detalii: "Baga maxim 1h40min cu bitrate variabil. O sa fie ok", raspuns la care tu reactionezi uimit, uluit, mirat si stupefiat(folosind formulari specifice tie): "cum adik "bitrate variabil"??????pai nu fac captura DV??????Bitrate nu e la compresie??????". Acum ai inteles?   :ciocan:
  Revenind on-topic, te sfatuiesc sa pui maxim 1h30min de material video pe un DVD, folosind un bitrate variabil de 8000 kbps maxim, cu average la 6500 kbps.

#16
coaca

coaca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,482
  • Înscris: 15.02.2005
Pt. nexland : Am 30 de ani.Esti fericit???????????Nu toata lumea s-a nascut cu captura in sange ca tine.Yo sunt incepator in domeniul asta si cand fac transfer de pe camera pe hard cu pinnacle selectez CAPTURE - DV full quality capture - START CAPTURE, fara sa fac nici o setare, iar la compresie dupa efecte,meniu.... MAKE MOVIE - DISC - SETTINGS - tab-ul MAKE DISC - in stanga selectez DVD - las pe Automatic ( Kbits/sec - 7500) ; audio compression : PCM - CREATE DISC.Nici nu stiu ce e cu "average la 6500 kbps".E bine cum fac?????

P.S : Te rog sa vb mai frumos.Yo nu te-am jignit pe tine.

#17
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Atata timp cat coaca nu vrea sa invete nimic si insista in tampenia de Pinnacle va sfatuiesc sa nu-i mai raspundeti la nimic. Eu asa am sa fac de-acum. El insista sa-l ajutam dar continua sa spere ca poate sa faca din c*c*t bici. Coaca, grow up si baga lectura de la ghiduri sa inveti cum faci un mpeg de calitate. Ia si invata termenii, ce ai de facut si mai apoi fa.

Edit: Completare.

Coaca daca vrei sa inveti ceva te duci la ghiduri si apoi ne intrebi ce nu intelegi de acolo. Adica procedezi asa: citesti topicurile de acolo. Complet. Chiar daca au 10 pagini sau numai 2. majoritatea problemelor s-au discutat in cele 10 pagini si poti invata f multe. In cazul in care nu intelegi ceva pui linkul cu mesajul in care este neclaritatea si noi te vom ajuta. Altfel noi ne batem gura de pomana iar tu nu vei invata niciodata sa faci un dvd de calitate. PPro nu este complicat deloc. dar nici un soft nu-ti spune singur: "Clikaie-ma aici!". PPro are si un help f bun, ai si tutoriale la greu si ai si aici sectiune cu PPro. Nu putem fi de acord sa-ti spunem cum sa faci la nivel de clik.

P.S. Ce am scris acum nu este jignire si nici nex nu te-a jignit, dar pricepe si tu ca n-ai sa inveti niciodata daca te coporti asa. Ce vrei tu este sa lucram noi cu mana ta. la orice problema trebuie mai intai s-o studiezi, sa stii ce ai de facut, sa stii ce inseamna ceea ce ai de facut, sa stii termenii de specialitate pentru a intelege helpurile de orice fel si mai apoi sa te apucu de treaba. daca vei invata toate astea vei vedea ca nici un soft nu este greu. Toate sunt in principiu aceeasi branza. ca la Pinnacle dai clik pe un buton sa faca cut iar in PPro iei "radiera" si dai clik unde vrei sa faci cut (sau apesi Ctrl+K) este acelasi lucru. Tu tre sa stii ca ai de facut "split". Asa se numeste procedeul. Apoi il cauti in help la orice aplicatie si dai search si scrii split si citesti. Asta este doar un exemplu cum trebuie abordata problema. Si sa vezi ce usor inveti orice soft apoi.

Edited by daddy, 23 February 2006 - 12:06.


#18
coaca

coaca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,482
  • Înscris: 15.02.2005
k.Merci.Dintre ghidurile de acolo care ar fi cel mai bun ( transfer, editare, compresie).De ex. m-am uitat pe ghidul asta http://forum.softped...showtopic=17137 si nu vad pozele(apare un x rosu).Trebuie sa instalez ceva????

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate