Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania
 AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului
 Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video
 Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling
 

Centrala electrica cu inductie..

- - - - -
  • Please log in to reply
257 replies to this topic

#217
adi_stezar

adi_stezar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,286
  • Înscris: 28.11.2011

View Postgabipet6, on 04 decembrie 2018 - 00:01, said:

eu am retea dar asa, mai in scarba, cu siguranta de 20 A in firida (nu 25 A cum stiu ca e standard),
La asta ma refeream cu instalatie electrica subreda. Ti-au pus de 20A pentru ca probabil reteaua de cartier e subdimensionata si ar pica daca ar da 32A la fiecare, deci putin probabil sa ti se aprobe marirea puterii. Cu 20A nu incalzesti casa cu surse de caldira clasice pe rezistenta ci doar cu pompe de caldura, fie ele AC sau dedicate.

#218
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Am gasit acest filmulet pe un alt topic.
Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

Ma scuzati, dar nu m-am putut abtine sa nu-l postez si aici.

https://www.youtube-...?feature=oembed

#219
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Pai daca incalzeste ciorba mai repede, incalzeste si apa, nu? As mai spune niste chestii dar nu am voie :))
Cine stie, cunoaste.

#220
gigi98

gigi98

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 26.12.2008
Cu așa ceva încălzești cel mult o camera 3x3... Zic eu... Cât costă, Dumnezeu știe...

#221
valceanuraoul

valceanuraoul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,565
  • Înscris: 19.12.2009

View Postgabipet6, on 04 decembrie 2018 - 10:38, said:



Instalatia electrica nu e subreda. Casa are vreo 6 ani, deci as zice ca e nou nouta. Instalatia e facuta ca la carte, cu proiect, cu tot ce trebuie. Cand zic casa la buget ma refer la chestiile gen: arhitectura si tot felul de briz briz-uri. Altfel instalatiile sunt super ok, betonul si caramida ... am zis de la inceput fara zgarcenii la capitoulul siguranta / rezistenta. Sincer ultimele cutremure au fost aproape insesizabile la noi, casa s-a miscat lin fara trosneli sau crapaturi.
Limitarea la energie e chestie de politica ... cam asta se intampla cand iti dai seama ca ai fost pacalit si nu accepti santajul si sa fi la mana cate unui baronas local. Faci plangeri la autoritati, si tragand linie pana la urma tot tu esti ala care iese cel mai prost. De aia am si instalat panouri sa fiu off grid, ca daca nu e Electrica ... e clar ca mereu vor fi bube si sicane (asta pentru cei ce va plangeti de Electrica ... aia sunt parfum pe langa mafiotii mici ce paraziteaza domeniu)

La mine mai e si problema de spatiu ... in camera tehnica nu mai prea pot pune cine stie ce echipament ... asa o centrala electrica prinsa pe perete ar mai merge ... dar pompa de caldura din ce stiu eu e un dulap destul de maricel ... dar recunosc nu m-am interesat inca serios



Nu prea stiu cum as putea face ... casa e compartimentata (adica e doar de 85 mp utili .. dar in mp astia utili intra 3 dormitoare, un living mare si o baie generoasa ... ) ce fac? Pun cate un AC in fiecare camera ?

Eu unul v-am îndruma spre o pompa de căldură aer-apa monobloc, pentru suprafata utila pe care vreti sa o incalziti.
Căutați pe topicul " pompe de căldură aer apa" aici, pe Softpedia. Veti gasi foarte multe informatii.

Edited by valceanuraoul, 17 February 2019 - 21:41.


#222
bobby69

bobby69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 01.02.2011

View Postketa, on 20 ianuarie 2018 - 21:04, said:

Vrei sa fierbi un litru de apa : Ai de ales.... Pe aragaz ( ai deja aragazul), pe resou ( ai deja resoul), la microunde ( ai deja cuptorul), sau prin inductie.... AICI APARE TAXA PE PROSTIE.
Sa incalzesti un litru de apa pe o plita cu inductie in iun 2019 costa deja cu 25% mai putin decat la flacara de gaz !  Merg de 7 ani pe plita cu inductie si stiu ce vb !  Nu m-as mai intoarce nici batut la aragaz !  Inductia "da dependenta" !  Dar incalzirea unei case pe sisteme electrice fie ele clasica rezistenta sau inductie sunt o mare tampenie raportat la costuri !  Gazul si lemnul inca sunt cele mai ieftine solutii ! Poate daca ai o livada plina de panouri fotovoltaice iesi mai ieftin !  Dar primite gratis... :)

View Postcammelia08, on 20 ianuarie 2018 - 21:52, said:

. Adevarul e ca pretul gazului creste f des, ne cer taxe peste taxe..ce alternative avem? eu am venit astazi cu o idee pe care o ucideti toti.
Stiti care este adevarul? Ca inca nu au venit sa imi desfaca gazul..desi am semnat si predat formularul. Oara de ce? Si am fost de 2 ori sa le zic in 12 zile. Posted Image
Am sanii mari...problema e in alta parte...si costa :)

View Postunderb, on 21 ianuarie 2018 - 00:23, said:

Da fix aceeasi caldura per KWh consumat ca o centrala normala electrica, ca un calorofer electric, un uscator de par, un toaster, un radiator, un calculator sau orice altceva bagi in priza. Toate au randamemt aproape 100%.


Corect. Am auzit ca va creste pretul gazul odata cu incercarea de renuntarea la combustibilii fosili si tranzitia masinilor spre electricitate, deh, cerere mare la gaz. NOT!

Daca va exploda ceva in Europa, acel ceva va fi pretul energiei electrice, nicidecum al gazului desi si pretul gazului va fi influentat intr-o oarecare masuramfiimd folosit si pentru producere energiei electrice.

Btw, atitudinea initiatoarei este jenibila si demna de lucruri mai "marete". E pacat sa se iroseasca bunatate de ignoranta. S-o fi gandit vreodata sa protesteze impotriva vaccinarii? Cam e din filmul ala.
Sau sa se roteasca in jurul Cotroceniului cu alge Gadea... :)

View Postkolfleading, on 21 ianuarie 2018 - 10:12, said:

Strict ca si cost, in Timisoara este 0.20 RON / kWh, adica doar putin mai scump decat pe gaz (~ 0.19 RON / kWh).
Poftiiiiim ! Unde este costul final de 0.2 ron/kw ? Pai doar transportul lui costa atat pe factura !! Zi-ne si noua sa trecem la furnizorul ala !

#223
bobby69

bobby69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 01.02.2011

View PostMembruAnonim, on 21 ianuarie 2018 - 23:19, said:

Pana la urma toti trebuie sa intelegem ca platim pierderile, daca acestea sunt zero, vom plati zero lei pe incalzire. (greu realizabil insa)
Ce spui Frantz ?! Adica daca eu nu am pierderi pot consuma oricat din orice sursa de energie gratis ? Weird post...

#224
bobby69

bobby69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 01.02.2011

View Postmihaicozac, on 22 ianuarie 2018 - 12:39, said:

Omul are la avatar de obicei poza celui mai detestat politician al momentului...
Pesemne este "Poza Inspirationala" :)

View Postcammelia08, on 24 ianuarie 2018 - 20:15, said:

Exista si argumente pt. ideea ta? Eu m-as indoi sincer..si ma refer implicit la rezultatele pe care le obtii de pe urma lor.
Am sanii mari dar altceva e ... mic... :)

#225
bobby69

bobby69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 01.02.2011

View Postbladhaund, on 26 ianuarie 2018 - 13:11, said:

Aceste obligatii sunt o batjocora. Verificarea periodica a instalatiei (2 ani) nu inseamna decat sa vina un ins care ranjeste, cu noroi pe bocanci, si sa dea cu spuma de sapun pe țavă. Se uita, se scarpina in dos, mda, nu curge. Semneaza aici, baga banu, ia hartia ca esti in regula. Nu face nimic pentru banii respectivi. N-am nevoie sa vina un ins sa se scarpine in dos si sa-mi zica ca nu curge, asta vad si eu. Daca curge, costa in plus sa repare. Chiar daca nu curge, in marea sa pricepere tehnica recomanda sa mai schimbi una-alta, un racord, ca e "vechi". Pe bani. Are el racordul, unul bun. Peste doi ani e prost, a aparut unul mai bun. Si tot asa. Revizia instalatiei, la 10 ani, inseamna in plus sa slabeasca si sa stranga niste racorduri. In rest la fel.

In urma cu ani de zile: nu trebuie cu racord, trebuie cu țavă neagră, sa fie fix, nu e in regula cum ati conectat aici. Nu vezi nene ca nu ai cum sa tragi țava si de aia am pus racord, care e special de gaz? Mda, hm, nu stiu, nu va dau stampila, stati sa sun sa...
Acum cativa ani: trebuie cu racord ultima parte, ca sa fie mobil, cand miscati aragazul sa nu curga.
Recent: trebuie cu racord galben, de gaz. Bah, esti dus cu capul? A acelasi racord special de gaze, ala care ziceai ca nu trebuie. Sa vi-l schimbam. Lasa bah ca-l schimb eu, pleaca cu chinezaria ta de aici. Nuuuu, nu aveti voie sa-l schimbati, numai instalator autorizat. Ce spui, frantz? Profesionala ta e mai tare ca facultatea mea, ha?

E bataie de joc.

La centrala, la fel. Pentru verificare nu-ti face nimic, iti da o hartie. Vrei centrala clasica, ai cos la casa? Nuuuu, in cardasie cu ANRE am interzis centralele clasice. "Ne obliga UE, ha ha". Desi UE nu obliga cu toporul, ci directiva prevede ca se pot utiliza si centrale clasice de putere mica. Da' si ce daca, las' ca le-am interzis noi, ca suntem jmecheri. Deci, sa-ti pui cu tiraj fortat. Dai o gaura mare in perete, ce daca peretele e vechi si cade jumatate din tencuiala exterioara. Si ce daca casa e veche si e o tampenie sa dai gauri cu percutie, de diametru mare, in perete de zidarie cu var. Ce daca slabesti rezistenta unui intreg perete. Trebuie sa fi in regula, am zis noi in smecheria noastra, la ANRE.

Ai centrala clasica, cu cos si geam termopan? Nuuuu, dai o gaura mare in perete. "Priza de aer". Ce daca peretele e cel de mai sus, care cade tencuiala, strici, crapi. Trebuie sa fii in regula, dom'le. Cu gazele, ca suntem noi jmecheri. Cu peretele, da-l dreacu.

Verificare si curațire la cos ai facut? N-ai facut? Ce daca produsul de ardere e apa si codoi, deci nu exista depuneri, nu exista cenusa. Trebuie sa faci curatire. Ce dracu sa cureti? Banii din buzunar catre un ins care ranjeste, e un jmecher care a lucrat la regia de gaze si cunoaste la anre, si-au tras reglementari ca sa le iasa banul.

La revizie centrala nu face decat sa desfaca ici si colo, sa faca cate ceva, mai ales mizerie si sa strice mobilierul, sa faca balta cand desface racorduri si pompa etc. Nu, merci. Fac eu revizie anuala, mult mai bine, mai temeinic si mai cu grija decat o face insul grabit si care ranjeste. Ma pricep. Legea nu-mi da insa posibilitatea sa imi fac singur, ce daca ma pricep. Pentru ca legea e facuta de insii care ranjesc sa-ti ia banii.

Din cand in cand le bubuie prin cap sa mai bage o obligatie. Mai trebuie vana de gaz. Mai trebuie senzor de gaz. Mai trebuie senzor de CO. Mai trebuie senzor de codoi. Țava trebuie sa vina numai de-a lungul peretelui exterior. Mai trebuie o floricica. Tu, care ti-ai facut instalatia cu "proiect autorizat" - la tine in casa, ca deh, daca trage unul cu batul pe foaie pe unde vine țava esti mai in siguranta daca nu trage cu batul pe foaie si dracu sa te puna sa modifici țava - te trezesti ca nu mai corespunzi. Desi tu corespundeai perfect cand te-ai facut instalatia. Da' si ce daca, ia hai ca iti punem noi toate astea pe care le-am bagat in cardasie cu ANRE. Pe bani, desigur. A, nu vrei sa-ti intram in casa cu flexul, cu filiera deasupra covorului sau sa-ti ardem lambriul cu lampa de gaz? Stai ca-ti luam contorul in miezul iernii. Sau ne dai banii, ha ha ha.

Ei bine, nu. Eu sunt revoltat de asa ceva, eu sunt clientul si trebuie sa vina la mine cu caciula-n mana, nu sa ma sicaneze si sa ma jecmaneasca periodic.

Sigur ca toti cei de pe topic care realizeaza lucrari de gaze o sa zica ca trebuie, ca siguranta, ca povesti. Da, da, povesti ca sa aiba si ei un venit. Fara ANRE care sa mai dea o reglementare tembela, ar muri de foame, ar trebui sa alerge dupa clienti, ca in orice alt domeniu.

Pe furnizare nu mai exista monopol de doi ani. Speram sa-l sparga si pe distributie, dar deocamdata tin cu dintii si ghearele, in cardasie cu ANRE.
Bai nene nu inteleg de ce nu ceri sa nu mai existe ITP ca doar poti vedea si tu ca-ti merge masina si fara !  Sau verificari ISCIR ca doar nu sare in aer butelia respectiva ca stii tu !  Si in fapt de ce mai exista vreun fel de reguli si verificari in lumea asta ? Lasati-ne voi astia care va laudati cu jde mii de roni cheltuiti mai bine decat sa-l vedeti pe nenea ce se scarpina in nas...si care va taraiti cu cate o "pisicuta" cu i milion de km la bord...da-i nemteasca frate...

View Postbladhaund, on 27 ianuarie 2018 - 00:10, said:

Am spus ca vor veni diversi din domeniu sa explice ca vai la ce pericole ne expunem daca... nu avem o semnatura pe o hartie. In realitate nivelul de pericol e acelsi, cu sau fara hartie. Toate aceste smenuri in cardasie cu ANRE vor disparea atunci cand se va liberaliza piata. Nu-si va mai permite nimeni sa sicaneze clientii, cand vor sti ca pleaca imediat la altul care-i trateaza cu respect.

Istetii care dau exemplul cu ITP, sa ia aminte ca nu vine nimeni sa pretinda ca masina ta euro 4, care era perfect in regula cand a fost vanduta si respecta standardul in vigoare atunci, sa fie certificata euro 6. Asa cum fac la gaze, aplicand retroactiv ce cerinte le-au mai bubuit in cap peste noapte.
Pai poti renunta oricand la civilizatie si la regulile ei de convietuire !  Inca sunt paduri mai mult sau mai putin virgine !  Au si ciuperci si mure in sezon ! Posted Image

View Postbladhaund, on 27 ianuarie 2018 - 21:02, said:


Adica nicio bucurie. Sau spre bucuria celor ce lucreaza in domeniu, continua jecmanirea clientilor cu legea in mana.

Pai parca aveai 2000 de cola ! ce mai conteaza 30 de lei jecmaneala la o verificare de gaz ? Sau n-ai ? Nasol ca a disparut PRM ul...asa-i ?

#226
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,725
  • Înscris: 25.01.2007
Tu te certi cu oamenii pe postarile lor din 2018?

#227
bobby69

bobby69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 01.02.2011
Doar constat ! Si nu au trecut decat vreo 7 luni ! :) Dar tu tii contul ?

#228
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postbobby69, on 15 iunie 2019 - 18:40, said:

Poftiiiiim ! Unde este costul final de 0.2 ron/kw ? Pai doar transportul lui costa atat pe factura !! Zi-ne si noua sa trecem la furnizorul ala !
Furnizorul se numeste COLTERM Timisoara.

Prețul local al energiei termice facturată populației ajunge la 208,12 lei/MWh inclusiv TVA începând din 1 ianuarie 2018.

#229
rewq9

rewq9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 11.02.2018

View Postkolfleading, on 16 iunie 2019 - 16:13, said:


Furnizorul se numeste COLTERM Timisoara.

Prețul local al energiei termice facturată populației ajunge la 208,12 lei/MWh inclusiv TVA Ă®ncepând din 1 ianuarie 2018.
  
Da vestitul Colterm,,,pret real de producție  si transport  450 ron, diferenta o reprwzinta subventia data de Robu..aia  de la Ue interzic  genul asta de subventie,o considera ajutor de stat mascat,subventia  ar trebui data in functie de venituri ,social dar asta ar insemna direct închiderea Colterm

#230
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Si mie mi se pare o mare prostie faptul ca se subventioneaza energia termica.
Ar fi fost mai bine daca s-ar fi folosit acesti bani pentru subventionarea termoizolarii mai multor blocuri.

Colterm NU se va inchide din motive populiste, sunt inca sute si sute de blocuri racordate si nu-i lasa nimeni pe oamenii aceia fara apa calda si caldura.

#231
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Ia uite ce am gasit pe site-ul Primariei:

"Proiect de hotarare din 11.05.2018 privind modificarea Hotarârii Consiliului Local nr. 239/2009 - privind Regulamentul serviciului public de alimentare cu energie termica în Municipiul Timisoara"

https://www.primaria...225828D0021AB39

Vedeti Anexa 1:  "obligati sa se racordeze la SACET si nu se vor aviza cererile de racordare la retelele de gaze naturale"
(SACET = Sistemul de Alimentare Centralizat cu Energie Termica).

Si o prezentare interesanta, in care apare o pagina cu economiile realizate dupa instalarea de contoare individuale de caldura.
http://oer.ro/wp-con...-Colterm-SA.pdf

Attached Files


Edited by kolfleading, 18 June 2019 - 09:03.


#232
rewq9

rewq9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 11.02.2018

View Postkolfleading, on 18 iunie 2019 - 09:02, said:

Ia uite ce am gasit pe site-ul Primariei:

"Proiect de hotarare din 11.05.2018 privind modificarea Hotarârii Consiliului Local nr. 239/2009 - privind Regulamentul serviciului public de alimentare cu energie termica în Municipiul Timisoara"

https://www.primaria...225828D0021AB39

Vedeti Anexa 1:  "obligati sa se racordeze la SACET si nu se vor aviza cererile de racordare la retelele de gaze naturale"
(SACET = Sistemul de Alimentare Centralizat cu Energie Termica).

Si o prezentare interesanta, in care apare o pagina cu economiile realizate dupa instalarea de contoare individuale de caldura.
http://oer.ro/wp-con...-Colterm-SA.pdf
a ramas la stadiul  de proiect...sistemul lor asa cum este nu e viabil economic,trasee prea lungi,pierderi in sistem ,cet sud pe carbune tre sa bage bani grei si in certificate verzi.Poate daca prin anii 90 faceau reforma si bagau bani in centrale de cartier cu cogenerare acum era alta povestea,asa sa vii sa obligi nu e sanatos.RADET  a ajuns la datorii de 1 mld de euro ,bucurestenii platesc electoral doar 150 ron pe gigacalorie ,prb lor este ca sistemul a inceput sa sucombe ,avarii tot mai dese si mai mari chiar daca e sustinut electoral in cativa ani va colapsa

Contorizarea pe orizontala doar povesti ...problema e ca ei vor contractul de furnizare doar cu Asociatia,repartizarea costurilor facandu-se in cadrul asociatiei tot ca la apometre,si pretul ala pe gigacalorie e subventionat puternic ,defapt asta ii tine in viata la 450 de ron /giga ar ramane cu abonatii obligati de primarie gen,scoli institutii

Edited by MembruAnonim, 18 June 2019 - 12:53.


#233
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View PostMembruAnonim, on 18 iunie 2019 - 12:42, said:

Contorizarea pe orizontala doar povesti ...
In ce sens doar povesti?
Ca nu se vrea sa se implementeze la modul serios? Cu asta sunt de acord.
Ca nu are efect de economisire? Cu asta NU sunt de acord.
Mai este si problema costurilor (cred ca cel putin 200 RON de fiecare calorifer, materiale si manopera) si deranjul prin casa pentru reconfigurarea instalatiei.

Cand repartizarea costurilor se face pe criterii aiuristice gen suprafata utila a apartamentului, oamenii sunt complet dezinteresati cat consuma. Nu exista robineti termostatati pe calorifere, nu exista nici un mod de a limita consumul la nivelul fiecarui apartament. Nimeni nu inchide caloriferele cand deschide geamurile sa fumeze, pentru ca oricum totul se plateste la gramada si se imparte frateste la metru patrat.

Cand are fiecare contorul lui si vede exact ce efect au actiunile proprii...imediat se schimba situatia.

View PostMembruAnonim, on 18 iunie 2019 - 12:42, said:

problema e ca ei vor contractul de furnizare doar cu Asociatia,repartizarea costurilor facandu-se in cadrul asociatiei
Nu sunt sigur ca-i asa, am o banuiala ca totusi se fac contracte individuale, dar chiar si daca se face contract doar cu Asociatia, tot nu este o problema semnificativa.

#234
rewq9

rewq9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 11.02.2018

View Postkolfleading, on 18 iunie 2019 - 17:20, said:

In ce sens doar povesti?
Ca nu se vrea sa se implementeze la modul serios? Cu asta sunt de acord.
Ca nu are efect de economisire? Cu asta NU sunt de acord.
Mai este si problema costurilor (cred ca cel putin 200 RON de fiecare calorifer, materiale si manopera) si deranjul prin casa pentru reconfigurarea instalatiei.

Cand repartizarea costurilor se face pe criterii aiuristice gen suprafata utila a apartamentului, oamenii sunt complet dezinteresati cat consuma. Nu exista robineti termostatati pe calorifere, nu exista nici un mod de a limita consumul la nivelul fiecarui apartament. Nimeni nu inchide caloriferele cand deschide geamurile sa fumeze, pentru ca oricum totul se plateste la gramada si se imparte frateste la metru patrat.

Cand are fiecare contorul lui si vede exact ce efect au actiunile proprii...imediat se schimba situatia.


Nu sunt sigur ca-i asa, am o banuiala ca totusi se fac contracte individuale, dar chiar si daca se face contract doar cu Asociatia, tot nu este o problema semnificativa.
Pai este o problema semnificativa daca ai cativa in bloc care nu au chef sa plateasca si taie caldura la tot blocul.....pretul la sistemul asta in situatia in care e este convenabil doar cu subventionare masiva de la primarie ,subventie care dupa cum am mai spus din mai 2018 este interzisa de UE ,dar vad ca inca inchid ochii la asta,daca astia ar face instalatia aia pe orizontala la nivelul scarii si tu ai centrala deci ai deja instalatia pe orizontala in casa nu ar fii greu sa-ti legi turul si returul la teava ,lor..in loc de fapte ei au ales o politica agresiva incearca tot felul de legi date in cosiliul local ,ca cea cu debransarea pe care ei chipurile ti-o acorda doar daca vor ei de parca ar avea contract cu tine...in instanta sunt facuti praf se bazeaza doar pe lipsa de informare a oamenilor..De curiozitate stiu ca ai centrala dar vad ca esti fan Colterm,esti nemultumit de centrala?

Edited by MembruAnonim, 18 June 2019 - 20:27.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate