Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde pot asculta muzica anilor 90...

Nu cred ca voi mai plati pentru a...

Cumparare masina

cum influenteaza numarul ETF-uril...
 roADN.ro Ce medicamente sunt bune...

Proiect canalizare in comuna Berc...

Cand ati observat ca aveti nevoie...

Chestionar Medicina Alimentaț...
 RCA 2024: ieftin sau scump?

Se mai achita taxe de reziliere?

Probleme retea, router?

Burete dur pentru perna scaun rul...
 RCA firma

Conditii minimale router FiberLin...

caine care sperie lumea prin gard

Scutire abonament telefonie fixa ...
 

Centrala electrica cu inductie..

- - - - -
  • Please log in to reply
261 replies to this topic

#181
adi_stezar

adi_stezar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,286
  • Înscris: 28.11.2011
Presupun ca intre timp ai renuntat si la masina din cauza sicanelor cu ITP SI RCA? Atata timp cat traiesti intr-o societate, iar actiunile tale pot pune in pericol viata altora mi se pare firesc sa fie impuse de lege. Sincer nu m-ar mira sa impuna si la curent controale de genul. Sunt destule blocuri ce au ars din cauza improvizatiilor la curent. Din cauza apei sau cablului tv nu am auzit sa moara careva :)

#182
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,511
  • Înscris: 31.07.2011
Termenul de improvizatie e foarte vag.. sunt tare curioasa ce intelegi tu prin el! Faptul ca ai o semnatura de la electrica nu inseamna ca esti safe.

#183
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

View Postbladhaund, on 26 ianuarie 2018 - 16:48, said:

Nu-i chem eu, sunt obligat de o reglementare tampita si NU vreau sa vina, nu am nevoie de ei. Insa legea ma obliga.
Asta inseamna sicane. [...]
În acest caz, renunță și la mașină, pentru că statul te șicanează și-ți impune să faci ITP. Și la grătarele la iarbă verde. Și la etc. Posted Image

#184
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Am spus ca vor veni diversi din domeniu sa explice ca vai la ce pericole ne expunem daca... nu avem o semnatura pe o hartie. In realitate nivelul de pericol e acelsi, cu sau fara hartie. Toate aceste smenuri in cardasie cu ANRE vor disparea atunci cand se va liberaliza piata. Nu-si va mai permite nimeni sa sicaneze clientii, cand vor sti ca pleaca imediat la altul care-i trateaza cu respect.

Istetii care dau exemplul cu ITP, sa ia aminte ca nu vine nimeni sa pretinda ca masina ta euro 4, care era perfect in regula cand a fost vanduta si respecta standardul in vigoare atunci, sa fie certificata euro 6. Asa cum fac la gaze, aplicand retroactiv ce cerinte le-au mai bubuit in cap peste noapte.

#185
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Hai sa va spun cum s-a facut la mine in Edinburgh ultima verificare la gaz.
A venit mesterul. S-au oprit toti consumatorii de gaz din casa. A montat un aparat langa contorul de gaz (acesta este afara intr-o cutie) si a citit ceva date.....
Ma manca in cur si nu puteam sa stau ca prostul si doar sa ma uit , trebuia sa inteleg ceva , ce misca nenea ala pe acolo... si l-am luat la intrebari...
Ce a facut de fapt .. Acel aparat a facut mai intai o "ventilare" a tevilor , cu un robinet deschis la aragaz, apoi a inchis acel robinet si a facut vid si a asteptat o perioada sa se faca vidul corespunzator si aparatul sa poata face citirea . A durat cam 5 minute. A vazut ca probabil nu scade presiunea si a zis ca e OK.
O alta chestie, a mers la centrala a scos capacul , a inspectat sumar, nu curatat, nu nimic, OK,
A demontat cuptorul electric din mobila, ca sa poata avea acces la racordul de gaz penntru plita, l-a inspectat, OK, montat cuptor la loc in mobila.
A pus stickere pe centrala , pe contor, cu verificarea si gata.
Am uitat sa zic ca avea un laptop din ala tot in cauciuc super micut, la care a conectat aparatul de care povesteam ulterior , a transferat ceva date si cam asta a fost.
Ne mai vedem peste un an.

Acum nu stiu cat costa chestia asta , eu locuind cu chirie, probabil proprietarul plateste, dar am inteles ca e ceva pe baza de abonamernt.

#186
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View Postbladhaund, on 27 ianuarie 2018 - 00:10, said:

Am spus ca vor veni diversi din domeniu ...
Asta explica niste lucruri. Paranoia? Mania persecutiei?

Lasand chestiile astea deopare, mi se pare ca exagerezi f mult situatia.
Toti suntem idealisti dar ne pastram energia pt lucruri mai importante.

Edited by underb, 27 January 2018 - 09:09.


#187
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Verificarea cu spuma este cuprinsa în normativ ,și se poate face și așa sau cu detectorul .De multe ori numai cu spuma pot fi găsite unele defecte.
Ce fac alții afara ...aia la noi se numește revizie ...

#188
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,731
  • Înscris: 25.01.2007
Ati dat-o in balarii. Mai bine s-ar inchide topicul.

#189
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postbladhaund, on 27 ianuarie 2018 - 00:10, said:

Toate aceste smenuri in cardasie cu ANRE vor disparea atunci cand se va liberaliza piata. Nu-si va mai permite nimeni sa sicaneze clientii, cand vor sti ca pleaca imediat la altul care-i trateaza cu respect.
Se va liberaliza doar partea de furnizare.

Distributia (operatorul retelelor) va ramane in continuare monopol. Distribuitorul este obligat sa preia gazul de la un furnizor ales de tine si sa ti-l aduca la poarta.

Verificarile si reviziile tin de distribuitor. Vor ramane aceleasi tevi, aceleasi conditii, acelasi monopol.

#190
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View Postunderb, on 27 ianuarie 2018 - 09:08, said:

Asta explica niste lucruri. Paranoia? Mania persecutiei?
Nu, ci doar useri despre care se stie ca lucreaza in domeniul instalatii & gaze.

View Postunderb, on 27 ianuarie 2018 - 09:08, said:

Lasand chestiile astea deopare, mi se pare ca exagerezi f mult situatia.
Sau poate ma lovesc de chestiile cu gaze de mai mult timp decat voi, la imobile mai mari si mai multe la numar.

View Postkolfleading, on 27 ianuarie 2018 - 18:51, said:

Verificarile si reviziile tin de distribuitor. Vor ramane aceleasi tevi, aceleasi conditii, acelasi monopol.
Adica nicio bucurie. Sau spre bucuria celor ce lucreaza in domeniu, continua jecmanirea clientilor cu legea in mana.

#191
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Instalatiile nu au treaba cu gazele. Colegii fac instalatii si astea sunt la fel si la centralele pe gaze si la alea electrice.

Sa le administrezi sanatos. Asa-i in tenis. Ciudat ca viata de "rechin imobiliar" cum le place unor colegi sa zica nu te-a desensibilizat de nimicuri din astea. Sfatul meu, "develop thick skin". Macar acum cand le administrezi.
Daca ai reusit sa le si procuri/ridici prin propriile puteri si nu te-a desensibilizat procesul asta, tot respectul! Rar asa ceva.
Oricum, daca ai ales calea asta si vrei sa continui, va trebui in cele din urma sa iti urmaresti mai mult interesul decat idealurile. Cel putin o perioada.

Edited by underb, 27 January 2018 - 23:31.


#192
SINEL-ITP

SINEL-ITP

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 22.08.2017
Pfff, am citit tot topicul si am constatat ca niciunul din cei care au centrala electrica,nu au pomenit nimic despre factura. Eu,cum am mai scris pe alte topicuri ,eram pe punctul de a renunta la centrala pe lemne si sa-mi pun electrica (gaze nu am). De ce?pai, am ars intr-o luna 4m steri de lemn si nu pot sa spun ca am avut caldura in casa (nestiutor cu ce se "mananca" centrala pe lemne), de ce? lemne verzi, centrala plina de gudron,lipsa meseriasi sa o curete(am invatat de aici si de pe youtube)....Chiar daca acum,merge bine centrala(am facut rost de lemne uscate si deseuri de pal si mdf-care au mers super) ,cheltuiala cu lemne,mizerie,munca versus comoditatea unei centrale electrice se cam egaleaza. Problema se pune asa , cum spunea cineva mai sus, la bransamentul curentului( nu am trifazic),casa are 160mp, nu este izolata(asa am cumparat-o), nu am pufer la centrala, este montata in bucatarie(trebuie sa-i fac camera tehnica neaparat). Am de gand sa izolez casa si s-o mai tin si iarna care vine sa vedem cum se comporta,poate sa-i pun si un pufer pe urma voi decide. Deci , cei care aveti centrala electrica : Cati KW este centrala? cati mp aveti casa? izolata?nu? si o factura dintr-o luna plina(nu din aprilie). Sa va vad. :)

#193
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015

View PostSINEL-ITP, on 21 februarie 2018 - 12:00, said:

...

Eu am si semineu si  centrala pe gaze. Acum doi ani, in urma unor modernizari, trebuia sa mut centrala (treaba complicata, cu schimbat proiect instalatie gaze...bla bla ) Asa ca vreo 3 luni, m-am incalzit cu semineul.  Concluzie, pai muncesti ca furnica, zilnic cari, bagi in foc, scoti cenusa, duci cenusa...muncesti ca gospodina...si mai trebuie sa si bagi in foc regulat. Asa ca centrala automatizata (cu senzor de temperatura) si centrala pe gaz sau electrica (ceva care vine singur si intra in centrala, si nu necestia depozitare, selectare, uscare (din timp) , crapare, evacuare) e cheia progresului. ...a si izolarea, izolarea fara economie.

Edited by MembruAnonim, 22 February 2018 - 05:55.


#194
SINEL-ITP

SINEL-ITP

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 22.08.2017

View PostMembruAnonim, on 22 februarie 2018 - 05:55, said:

Eu am si semineu si  centrala pe gaze. Acum doi ani, in urma unor modernizari, trebuia sa mut centrala (treaba complicata, cu schimbat proiect instalatie gaze...bla bla ) Asa ca vreo 3 luni, m-am incalzit cu semineul.  Concluzie, pai muncesti ca furnica, zilnic cari, bagi in foc, scoti cenusa, duci cenusa...muncesti ca gospodina...si mai trebuie sa si bagi in foc regulat. Asa ca centrala automatizata (cu senzor de temperatura) si centrala pe gaz sau electrica (ceva care vine singur si intra in centrala, si nu necestia depozitare, selectare, uscare (din timp) , crapare, evacuare) e cheia progresului. ...a si izolarea, izolarea fara economie.
Da, asa voi face. Nu voi fi zgarcit cu izolatia casei. Nu ma deranjeaza munca ca o "gospodina" mai ales ca voi face camera tehnic linga magazia de lemne (am specificat ca am centrala montata in bucatarie) ,si dupa izolatia casei si mutarea centralei ,voi mai #rezista si iarna care vine. Daca nu v-a fi ok, voi trece pe electric pina la tragerea gazelor.

#195
cheluakame

cheluakame

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,312
  • Înscris: 05.02.2010

View Postkolfleading, on 20 ianuarie 2018 - 21:17, said:

Pe curent, 1 kWh ~= 0.50 RON.
0.67 ron/kwh la Cez Oltenia

Urmăresc zilele astea sa ma mut la Digi

#196
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,511
  • Înscris: 31.07.2011
Deci?

#197
jan23

jan23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.12.2009

View Postgmartau, on 20 ianuarie 2018 - 20:28, said:

Sper ca nu e prea grea formula de mai jos pentru initiator

"Centrala electrica cu inductie" = "centrala electrica clasica" + "taxa pe prostie"
prostie nu cred am centrala cu inductie si e ok

#198
adi_stezar

adi_stezar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,286
  • Înscris: 28.11.2011
In ce sens e ok, ca face caldura? Nu contesta nimeni asta. Consumi mai putin curent cu ea decat centrala electrica clasica? Cu sigiranta nu. Ai dat pe ea mai mult decat ar fi costat o centrala electrica clasica? Cu siguranta da. ;)

Edited by adi_stezar, 28 November 2018 - 18:33.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate