Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 

Când ați renunțat la televizorul CRT?

* * * - - 8 votes
  • Please log in to reply
110 replies to this topic

#55
agorea

agorea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 03.05.2006
Eu inca nu am renuntat la CRT. Posted Image
Am un Samsung, vechi de cand lumea, dar care inca merge. E singurul TV din casa (mai aveam un CRT in cealalta camera, pentru a evita cearta cu nevasta daca vroiam sa ne uitam la emisiuni diferite, dar de cativa ani s-a stricat si nici nu ne lipseste).
Nici nu ma uit mult la TV, nici nu am pretentii de calitate a imaginii, asa ca pana se strica, e bun si asta.

LE: Si cele doua calculatoare din casa au la fel monitoare CRT, la fel de nemuritoare Posted Image

LE2: Daca mai apar multe topicuri din astea, ajung la concluzia ca oi fi ceva ruda cu djl, ca am tot felul de vechituri prin casa... Posted Image

Edited by agorea, 11 January 2018 - 13:53.


#56
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,678
  • Înscris: 13.06.2004

View PostValmont43, on 11 ianuarie 2018 - 11:25, said:

Totusi ce nu pricep eu este cum de poate exploda un CRT.....stiam ca in tub este vid...nu-s electronist de-aia intreb

Pot apărea crăpături în sticlă, din cauza manipulări sau a unor defecte de fabricaţie, ori vine vreun şoc de tensiune.
Însă nu prea am auzit de televizoare care să explodeze. Mai ales că sticla din faţă teoretic e mai groasă, că dacă face bum să nu zboară sticla în afară. Televizoarele foarte vechi aveau un geam în faţă pentru că nu existau cinescoapele anti-implozie (alea cu sticla mai groasă în faţă) şi pentru protecţie aveau acel geam; unele le-au păsatrat şi după introducerea cinescoapelor anti-implozie.
De aia la aruncarea televizoarelor se mai fisurează sau se rupe tunul electronic, ca să intre aerul şi să nu mai facă implozie (vidul e înlocuit de aer şi atunci nu mai diferenţă mare de presiune).

View PostBlueKing-69, on 11 ianuarie 2018 - 11:39, said:

AdiCA CUM?
Nu exista viata dupa CRT-uri?
Presupui ca s-au sinucis dpdv al urmaririi tv-ului?
Greu sa iti inchipui ca macar atunci s-au upgradat si oamenii aia?

Nu. Simplu. S-a stricat, în loc să mă duc să-mi iau tv, e motiv bun să renunţ la "prostia aia de televiziune".

#57
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,028
  • Înscris: 03.02.2014
Ai mei au renuntat prin 2010 daca nu ma insel. Primul impact a fost ca nu a mai fost nevoie de masa pe care statea televizorul vechi, aceasta fiind inlocuita de un suport de perete.

La monitorul de calculator crt am renuntat cred ca prin 2005 in favoarea unui LCD de la LG de 17 inchi (aspect 4:3).

#58
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,733
  • Înscris: 07.02.2003

View PostValmont43, on 11 ianuarie 2018 - 10:11, said:

ori nu stii ce inseamna o imagine TV
Asa cred.

View PostAssur, on 11 ianuarie 2018 - 10:44, said:

Unii au "renuntat" si la viata odata cu jegul de televizor CRT:
Adevarate bombe in case tv-urile astea...

#59
Nedelcu-90

Nedelcu-90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 29.06.2014

View Postandreic, on 11 ianuarie 2018 - 02:31, said:

NU prea e lacrima, se vad semicadrele, overscan gramada (sigla fugita)... si in general imaginea e blendata de focalizarea precara.
Da, posibil sa fi exagerat putin cand am spus "lacrima" , insa voiam sa pun in evidenta faptul ca desi are 14 ani are o claritate PERFECTA prin cablu analogic, si nu a suferit nicio interventie, sa nu mai spun ca a fost conectat intr un timp si pe telekom, acolo nu cred ca exagerez cand spun " extra lacrima" =)))

#60
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,733
  • Înscris: 07.02.2003

View PostValmont43, on 11 ianuarie 2018 - 11:25, said:

Totusi ce nu pricep eu este cum de poate exploda un CRT.....stiam ca in tub este vid...nu-s electronist de-aia intreb
Ai dreptate, este vid si de regula face implozie. Totusi se intampla, poate sunt tuburi mai ciudate cu camere multiple sau elemente care in spatiu mic pot forma gaze sub presiune... cine stie ce "inovatii" au mai facut la crt-urile chinezesti...
Sunt curios ce productie sunt aparatele explodante (bombele din case)...

Edited by andreic, 11 January 2018 - 14:11.


#61
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,678
  • Înscris: 13.06.2004
@ andreic : de ce adevărate bombe în case?   :huh:

#62
Assur

Assur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 14.07.2017
Explozia se produce nu datorita vidului din tub (din cauza aceluia face implozie) ci datorita incalzirii sticlei preformate din care erau fabricate tuburile kinescop, incalzire care se poate produce din cauza supraincalzirii bobinelor de deflexie sau a unei componente care ia foc. Orice tub kinescop poate exploda, cu efecte tragice, nu exista un model/marca anume, in momentul exploziei sticla se detensioneaza brusc si arunca cioburi cu peste 100m/s. Practic, tubul kinescop seamana perfect cu experimentul din chimie numit "lacrimi de Batavia".
https://ro.wikipedia...

Chiar acum 2 zile a mai fost un caz:
http://www.ziaruleve...-217416459.html

Edited by Assur, 11 January 2018 - 14:30.


#63
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,733
  • Înscris: 07.02.2003

View Postdjl, on 11 ianuarie 2018 - 14:18, said:

@ andreic : de ce adevărate bombe în case?   Posted Image
Pai uite:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Njm4D2h7i6k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

http://www.ziaruleve...-217416459.html

Edited by andreic, 11 January 2018 - 14:31.


#64
Assur

Assur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 14.07.2017
Partea extrem de proasta in astfel de cazuri e ca explozia survine abia dupa ce focul care detensioneaza sticla tubului CRT e deajuns de puternic, iar explozia, pe langa cioburile ascutite pe care le proiecteaza, inteteste focul, o persoana ranita de cioburi din cauza durerilor cumplite, nu mai are putere sa fuga sau sa stinga focul, si astfel cade victima si arsurilor, pe langa ranile produse de cioburi.

#65
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,569
  • Înscris: 02.09.2006

View PostNeaceasca85, on 11 ianuarie 2018 - 02:41, said:

CRT-urile sunt facute pentru semnal analogic, LCD-urile sunt pentru digital si HD, prin urmare analogicul se va vedea pe LCD mai prost ca pe CRT, e normal.


Aiurea-n tramvaiu' 16!

#66
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,678
  • Înscris: 13.06.2004
Mie îmi pare rău că am dat mai demult cu piciorul la a lua moca un "Philips" K11, unul dintre cele mai fiabile televizoare produse ever. Color, cu tub în linie. Să ai un televizor color de 40 de ani (sau chiar 42) funcţional...  Acum rău rău îmi pare.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/o7jgoRhWs6k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by djl, 11 January 2018 - 16:21.


#67
ReflejoArmado

ReflejoArmado

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 25.12.2017
În 2011.

#68
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017
Prin 2009

#69
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,893
  • Înscris: 28.11.2006
In toamna 2013 am inlocuit al doilea CRT cu un LCD LED. Primul fusese schimbat in 2011. Pe ambele le-am vandut si, din cate stiu, functioneaza si acum.

La munca mai am insa 2 CRT-uri, un Philips de 54 cm de prin 2003-4 si un Panasonic de 70 cm cu ecran plat de prin 2006. Functioneaza amandoua, desi Panasonicul face cateodata figuri (probabil semnalul analogic e perturbat, sau poate are el vreo piesa care face figuri). Philipsul are culorile cele mai naturale, dar e foarte mic (comparativ cu magaoaia de 117 cm de acasa) si alungeste imaginile 16:9.

#70
Veverita_9

Veverita_9

    Banned la cerere

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 23.11.2017
Astazi intr-un dulap am mai gasit un CRT Daevoo, am uitat ca este in dulap pana azi.
Dupa ce am lasat sa stea la caldura am tras cablu la el si l-am pus in priza, cand l-am aprins imaginea mergea bine dar dupa 5 minute a inceput sa mearga in sus si in jos apoi a facut un mic boom in difuzoare si s-a dus s-a stins ledul de power si nu mai mergea.

#71
AndReW99

AndReW99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,405
  • Înscris: 15.07.2016
@Veverita_9 Ai omorât un televizor fără să vrei Posted Image

În iulie 2016 mi s-a ars ultimul CRT din casă. De-atunci am numai LED-uri.
Partea bună la acel CRT era că știa și 16:9. Marca era Watson.

Edited by AndReW99, 12 January 2018 - 01:13.


#72
Veverita_9

Veverita_9

    Banned la cerere

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 23.11.2017
Nici nu am știut că face așa eram in camera și îl supravegheam și când a făcut boom m-am speriat că explodează.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate