Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Când ați renunțat la televizorul CRT?

* * * - - 8 votes
  • Please log in to reply
110 replies to this topic

#73
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Probabil a fost vreun condesator sau ceva.

#74
vldc

vldc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 08.03.2004

View Postdjl, on 11 ianuarie 2018 - 09:46, said:


@ vldc : ce model de <<Telecolor>> ai?

3007

#75
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,086
  • Înscris: 04.03.2014

View Postdjl, on 11 ianuarie 2018 - 16:18, said:

Mie Ăźmi pare rău că am dat mai demult cu piciorul la a lua moca un "Philips" K11, unul dintre cele mai fiabile televizoare produse ever. Color, cu tub Ăźn linie. Să ai un televizor color de 40 de ani (sau chiar 42) funcțional...  Acum rău rău Ăźmi pare.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/o7jgoRhWs6k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Imi aduc aminte de modelul asta(din cauza "butoanelor" ). Il aveau bunicii mei prin anii 90.

#76
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
@ vldc : şi eu tot 3007 am  :)

#77
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008

View Postceanu1980, on 11 ianuarie 2018 - 09:43, said:

am si acum un samsung care merge perfect,drept nu lacrima ca a lu laudarosul ala
cum naiba sa spui ca merge lacrima o tehnologie de zeci de ani(probabil altceva nu are)
o sa-l tin pana se strica,la ascultat muzica nu trebe calitate mare
Tocmai ca la ascultat muzica eu vreau calitatea cea mai mare, si la imagine si la sunet, Din 1999 la TV si din 2009-2012 pe Youtube este partea mea preferata din audiovizual, eu nu sunt cu filmele ci cu videoclipurile.

View PostSpeedDemon, on 11 ianuarie 2018 - 10:14, said:

In 2005 am renuntat la CRT. In 2008 am renuntat si la LCD. TV-ul e pt batrani si oameni atehnici.
Pentru cine inlocuieste total TV-ul cu netul, recomand sa foloseasca un LCD-LED mare drept monitor de PC si nu monitoarele mici de desktop sau ecranele mici de telefon si tableta, alea doar cand nu esti acasa, eu in cazari de hotel iau si laptopul cu mine, nu doar smartphone-ul.

View Postmaddogg, on 11 ianuarie 2018 - 11:40, said:

Vreo 3 sony-uri am, doua de 72 cm wega, cred ca au 60 kg fiecare merg bine mersi la tara si unul trinitron de 63 cm de prin 1999-2000 cedat la socrii care la fel merge.
Dintre toate astea trei Trinitronul avea sunetul cel mai bun, pina si bass reflex, stereo bineinteles.
Ca o gluma asa, zicea cineva ca faceau combina si cand s-au trezit si s-au uitat pe proiect au vazut ca e tv de fapt si i-au aruncat acolo in sictir un ecran in el, dadeai petreceri lejer cu el, atat de tare se auzea, fara pic de distors chiar la maxim volumul de ziceai ca acu pocneste sticla din el:)

Asta e modelul: Sony KV-25X5E, oricum modelele de wega desi sunt mai noi cu ecran plat nu m-au impresionat cu nimic.
Vechiul meu Thomson din 1990 avea sunet bun dar nu a rezistat in timp, in liceu cand mi-a parvenit mie, in 2001, a inceput fenomenul de foam rot la difuzoare (s-au dus suspensiile) si in 2002 a inceput sa se stinga aleator. In 2004 nici un depanator nu putea identifica de unde si de ce se stinge sau face dungi inainte de a se stinge, ziceau doar ca trebuie schimbat cu altul nou.

Din 2007 folosesc Home Cinema, oricum in LCD-uri nu se mai pot pune difuzoare mari pentru bass reflex. La Thomson zbarnaiau toate incheieturile, rama era de lemn, dar capacul din spate, cadrul ecranului precum si incintele difuzoarelor erau din plastic cu balamale din plastic, un ghiveci de zbarnaieli, de la foam rot si de la plastice, mi-a mancat zilele in liceu televizorul ala.

#78
jadcomp

jadcomp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 27.09.2006
Thomson au avut intotdeauna probleme cu defectele intermitente din cauza tehnologiei folosite, SMD-uri preistorice. Dar erau scule adevarate daca functionau. Personal mi-au placut LG si Samsung, tehnologie clasica, lucrate foarte ingrijit, destul de fiabile, ieftin/simplu de reparat, extrem de rezistente pe termen lung, multe mergeau perfect dupa 20 de ani cu 2-3 interventii intre timp.

#79
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Samsungurile de 37 cm din anii '90 nu m-au impresionat, dar de la CRT-ul Samsung din 2005 care mi s-a parut HD pe langa Thomson si orice CRT vechi, am luat orice TV sau monitor doar Samsung si nimic altceva.

#80
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
"Sony" Trinitron erau cică foarte bune, dar cine îşi permitea aşa ceva pe la noi în anii '90? Dacă ăla al meu cumpărat în 2000 a fost vreo 3,5 salarii medii sau vreo 7,5 minime, dapăi prin 1994-1996.

#81
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Cred ca au fost cele mai bune CRT-uri.

Primul meu monitor de la primul PC din ianuarie 2000 a fost si primul CRT flat screen: Un Sony Trinitron Multiscan E-100.

#82
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Cele mai bune ca şi performanţe au fost, dar ca şi durabilitate nu întotdeauna, că au existat şi unele serii proaste - nu au ţinut foarte mult tuburile   :(

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0aFhzGEBQlk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#83
Nedelcu-90

Nedelcu-90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 29.06.2014

View Postceanu1980, on 11 ianuarie 2018 - 09:43, said:

am si acum un samsung care merge perfect,drept nu lacrima ca a lu laudarosul ala
cum naiba sa spui ca merge lacrima o tehnologie de zeci de ani(probabil altceva nu are)
o sa-l tin pana se strica,la ascultat muzica nu trebe calitate mare
Era o forma de exprimare mai inteligentule..e logic ca nu se compara cu ce a iesit pe piata in ziua de azi.. dar tot isi face treaba Posted Image si nu inteleg jignirea, te a jignit cineva cu ceva?
de unde sti tu ca altceva n am ? ai fost tu la mine si ai observat lucru asta? aici se vorbea strict de televizoarele CRT daca si cand am renuntat la ele..Posted Image

uite ca am si altceva conectat pe post de monitor/tv , si ma refeream ca mai clar se vede celalalt decat acesta pe cablu analogic..dar deh fiecare intelege ce vrea.

Edited by Nedelcu-90, 13 January 2018 - 00:31.


#84
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,529
  • Înscris: 20.10.2006
In 2003. Nu s-a defectat doar ca nu am mai vrut eu tv.

Edited by LunaCrystal, 17 January 2018 - 00:38.


#85
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Tocmai ca la mine intre 2003 si 2008 a fost cea mai puternica pasiune pentru TV.

#86
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,529
  • Înscris: 20.10.2006
Niciodata nu am fost pasionat de tv, cel mult il suportam in lipsa de ceva mai bun si mai mult doar pe timp de noapte. Altfel preferam radio.

Oricum la 2 ani dupa renuntarea totala la tv am avut primul inlocuitor: telefon cu streaming. PC si ulterior laptop cu streaming/tv mai incolo.

#87
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Cum tu nu poti trai decat intr-o permanenta calatorie, nu ti-a placut TV-ul pentru ca era o conexiune fixa si nu mobila.

Eu am putut reduce drastic consumul de TV clasic doar cand Youtube a introdus HD-ul, uram sa se vada pixelat, ca sa nu am imagine pixelata ma uitam la TV, acum stau 90% pe Youtube si 10% pe TV clasic, cu acelasi televizor.

Ecran mare si boxe mari, telefonul doar unde nu pot avea altceva.

#88
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,529
  • Înscris: 20.10.2006
Wrong, in perioada aia cel mai probabil tu calatoreai mai mult decat mine. De calatorii m-am apucat abea prin 2009-2010. La mine imaginea pixelata a fost prezenta bine mersi si pe tv, in anii 2000 deseori se vedea pixelat, desi e drept ca nu tot timpul/nu pe toate posturile.

Boxe am avut la telefon si in perioada aia mai mari decat majoritatea boxelor integrate in tv-urile vremii. Necazul e ca eram obligat sa le dau incet din cauza comunistilor (pensionari).

#89
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,525
  • Înscris: 18.10.2011
Cam cand am renuntat la tv. Luasem unul CRT acum 12-13 ani, la care nu prea m-am uitat. Si asa a ramas. Apoi, mai mult plecat, am inceput sa ma obisnuiesc cu uitatul pe calculator, cu posturi on-line. Si asa am ramas. Oricum, sunt putine emisiuni de calitate. Si daca vreau ceva, caut pe youtbe (documentare, filme etc) Stiri gasesti online destuld e usor. In rest, dezbateri inutile, agresive, nu ma intereseaza.

E o modalitate a oamenilor saraci, prinsi in poverty trap, de a face sa treaca vremea (escapism). Si forumurile pot deveni la fel... Dar nici nu m-ar atrage, adica tv-ul vad mai mult ca pe ceva ce mi-ar tine de urat undeva cand sunt in bucatarie, la masa, in masina etc.

Edited by aaaa4567, 20 January 2018 - 13:08.


#90
Cuneo

Cuneo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 22.05.2010
Nu am renunțat, mai am 4 CRT-uri, dar am și 3 LCD plus 1 LED. Dintre CRT-uri, un NEI se încăpățînează să funcționeze brici deși e fabricat în 1995. Pe ăsta îl păstrez, ca amintire, pe celelalte le voi dona unor oameni nevoiași.
Asta cu modalitatea unor oameni săraci, mi se pare grandomanie nejustificată. Chiar acum urmăresc la TV o transmisiune sportivă live, de înaltă ținută și de mare calitate. Asta chiar nu are de-a face cu nivelul financiar al unui individ. Sportul nu are granițe financiare în fața televizorului.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate