Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Când ați renunțat la televizorul CRT?

* * * - - 8 votes
  • Please log in to reply
110 replies to this topic

#37
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,161
  • Înscris: 15.05.2008
trebe tv bun sa vezi bubele pe fetele vedetelor

#38
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Hai că asta a fost mortală!    :lol:

View PostValmont43, on 11 ianuarie 2018 - 10:03, said:

Ce care afirma ca un CRT se vede inca bine probabil nu stiu cum trebuie sa arate o imagine TV, eu am vz.diferente intre un LED de ultima generatie si un OLED si era MARE diferenta....la CRT senzatia aia de de sticla(ca si cum te-ai uita printr-un geam) e oribila...eu am vreo 8 ani de cand am renuntat la CRT

Facem comparaţie S.D. versus H.D. Pune o imagine S.D. la un televizor care nu e C.R.T. şi ai să vezi cât de "bine" se vede.
C.R.T. H.D. 720p sau 1080i nu am văzut "pe viu" până acuma, aşa că nu pot face comparaţie cu un L.C.D. sau cu o plasmă.
Lol, unii îşi iau televizor LCD şi zic "mi-am luat plazmă"   Posted Image   Posted Image

Edited by djl, 11 January 2018 - 10:07.


#39
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View Postdjl, on 11 ianuarie 2018 - 10:06, said:


Facem comparaţie S.D. versus H.D. Pune o imagine S.D. la un televizor care nu e C.R.T. şi ai să vezi cât de "bine" se vede.
C.R.T. H.D. 720p sau 1080i nu am văzut "pe viu" până acuma, aşa că nu pot face comparaţie cu un L.C.D. sau cu o plasmă.
Lol, unii îşi iau televizor LCD şi zic "mi-am luat plazmă"   Posted Image   Posted Image
Inseamna ca n-ai inteles ce-am vrut sa spun....
ACELASI POST SD, ACEEASI DIAGONALA, PE 2 TV-URI UN LED SI UN CRT....daca tu nu vezi diferente inseamna ca ori ai nevoie urgent de un oftalmolog, ori nu stii ce inseamna o imagine TV

#40
Veverita_9

Veverita_9

    Banned la cerere

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 23.11.2017
In 2014 am aruncat un televizor CRT Philips și un televizor CRT Arctic atunci într-o zi amândouă s-au ars, am luat in loc la Artic o plasma Samsung și in loc la Philips am pus un alt televizor CRT Eurocolor, asta l-am avut pus pe un dulap și a mers până în 2017 atunci s-a dus imaginea și s-a auzit un boom asta fix in noaptea de revelion, după aceea l-am schimbat cu o plasma Smart Tech.
Și tot în anul 2017 la început de septembrie a cedat și un televizor CRT HP care l-am înlocuit cu o plasma Nei.

#41
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
In 2005 am renuntat la CRT. In 2008 am renuntat si la LCD. TV-ul e pt batrani si oameni atehnici.

Edited by SpeedDemon, 11 January 2018 - 10:14.


#42
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă televizorul e pentru oameni atehnici, atunci eu conduc un "Cadillac" mare şi vechi  Posted Image

Am nevoie de un oftalmolog? Serios? Am văzut imagine S.D. pe televizor L.C.D. şi ghici ce, se vedea prost. Bine, dacă e C.R.T. cu diagonală mare şi cinescopul nu e cine ştie ce, atunci nu se va vedea super. Dacă C.R.T.-ul (cinsecopul) e ceva bun se va vedea destul de bine (am făcut eu probă cu un LaserDisc player N.T.S.C. pe un televizor C.R.T. "Sony" 16:9).

@ Veveriţa_9 : cum s-au ars? DiElectrica a fost de vină?   :huh:

Edited by djl, 11 January 2018 - 10:16.


#43
Veverita_9

Veverita_9

    Banned la cerere

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 23.11.2017
Au făcut scurt.
Da au lucrat la curent și a venit prea tare.

Ei au zis că nu e nimic dacă rămân în priză.

#44
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,763
  • Înscris: 01.10.2002
Am inlocuit televizorul CRT cu un LCD in 2010, dar mai pastrez un CRT micut pe birou. Il folosesc ocazional, 1-2 ori pe saptamana, pentru maxim jumate de ora. Cat timp functioneaza, nu merita investitia intr-un tv nou.

Edited by Wotan, 11 January 2018 - 10:38.


#45
Assur

Assur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 14.07.2017
Unii au "renuntat" si la viata odata cu jegul de televizor CRT:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Njm4D2h7i6k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
http://www.ziuaconst...urd-645370.html
http://www.aradon.ro...-cu-tub/1943748
https://www.antena3....mis-355757.html
http://stirileprotv....ve-pe-corp.html
http://www.b1.ro/sti...zor-205788.html

#46
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Pe mine ma amuza colegul djl cu chestiile lui vintage...nu inteleg de ce nu isi deschide un mic muzeu al tehnicii...
Adica pentru cine mai are dubii ca nu exista calatori in timp, uite ca exista. djl e inca prin anii 70 Posted Image
Si care crede cu tarie ca un magnetofon Maiak si un TV Telecolor sunt mai bune decat ce exista astazi pe partea de AV Posted Image

#47
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009

View Postdjl, on 11 ianuarie 2018 - 10:14, said:

Dacă televizorul e pentru oameni atehnici, atunci eu conduc un "Cadillac" mare şi vechi  Posted Image

Am nevoie de un oftalmolog? Serios? Am văzut imagine S.D. pe televizor L.C.D. şi ghici ce, se vedea prost. Bine, dacă e C.R.T. cu diagonală mare şi cinescopul nu e cine ştie ce, atunci nu se va vedea super. Dacă C.R.T.-ul (cinsecopul) e ceva bun se va vedea destul de bine (am făcut eu probă cu un LaserDisc player N.T.S.C. pe un televizor C.R.T. "Sony" 16:9).

@ Veveriţa_9 : cum s-au ars? DiElectrica a fost de vină?   Posted Image
Daca televizorul LCD nu era SD, tv-urile lcd sd fiind disparute de mult e normal sa ti se para ca se vede prost. LCD-urile nu suporta decat o singura rezolutie, aia a lor, 720p, 1080p sau 4k.
De exemplu bunicamea e abonata la cablu, ca sa puna lighean ar trebui sa taie din copaci deci fara lighean, asa ca foloseste in continuare vechiul meu lcd care e fix pe rezolutia SD a cablului.
Intre 4k si 1080p sa zicem ca mai merge, 4 pixeli din ecran 4k redau imaginea pt un pixel de 1080p ca nu au aparut televiziuni 4k dar lumea cumpara tv-uri, dar la restul (720p, 1080p) nu. De exemplu imaginea 720p pe un ecran 1080p o sa se vada un pic nasol.
Plasma, cea mai mai mare problema la plasme e consumul care se exprima in kilowatti.
Momentan suntem la un apogeu al calitatii imaginii cu HDR si OLED. Totusi prefer un monitor de calitate fata de un tv motivul principal fiind timpul de raspuns. La tv oricum nu ai ce sa vezi canalurile de televiziune facand concurs care sa prezinte scarbosenii mai nasoale sau gazde si invitati odiosi.
Si simpla idee, de ce sa vad eu continutul de la tv la ora 18 cand vor ei, sa mai fiu si bombardat de reclame cand pot sa il vad la ce ora am chef, sa pun pauza, sa nu vad reclame.

Edited by SpeedDemon, 11 January 2018 - 11:11.


#48
alin632

alin632

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,712
  • Înscris: 05.09.2011
În 2016 am renunțat la un CRT Samsung, în locul lui am achiziționat un LCD Samsung, diagonala 81 cm. Posted Image

#49
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Totusi ce nu pricep eu este cum de poate exploda un CRT.....stiam ca in tub este vid...nu-s electronist de-aia intreb

#50
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,746
  • Înscris: 26.08.2008

View Postdjl, on 11 ianuarie 2018 - 00:49, said:

...pentru cei care ... după stricarea aparatului au abandonat urmărirea programelor tv.
AdiCA CUM?
Nu exista viata dupa CRT-uri?
Presupui ca s-au sinucis dpdv al urmaririi tv-ului?
Greu sa iti inchipui ca macar atunci s-au upgradat si oamenii aia?

#51
maddogg

maddogg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 25.11.2004
Vreo 3 sony-uri am, doua de 72 cm wega, cred ca au 60 kg fiecare merg bine mersi la tara si unul trinitron de 63 cm de prin 1999-2000 cedat la socrii care la fel merge.
Dintre toate astea trei Trinitronul avea sunetul cel mai bun, pina si bass reflex, stereo bineinteles.
Ca o gluma asa, zicea cineva ca faceau combina si cand s-au trezit si s-au uitat pe proiect au vazut ca e tv de fapt si i-au aruncat acolo in sictir un ecran in el, dadeai petreceri lejer cu el, atat de tare se auzea, fara pic de distors chiar la maxim volumul de ziceai ca acu pocneste sticla din el:)

Asta e modelul: Sony KV-25X5E, oricum modelele de wega desi sunt mai noi cu ecran plat nu m-au impresionat cu nimic.

Attached Files



#52
zartdato1-0

zartdato1-0

    Contondent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,401
  • Înscris: 28.11.2017
Eu am renuntat la televizor pur si simplu.  
Televizorul/televiziunea serveste la divertisment si informare, am decis ca informatia m-o iau iau eu si decid eu sursele de informare, iar divertismentul tv nu ma multumeste, nu corespunde asteptarilor mele. Asadar singurul  televizor din casa este intr-un dulap inchis.

Edited by zartdato1-0, 11 January 2018 - 11:55.


#53
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006

View Postmaddogg, on 11 ianuarie 2018 - 11:40, said:

Vreo 3 sony-uri am, doua de 72 cm wega, cred ca au 60 kg fiecare merg bine mersi la tara si unul trinitron de 63 cm de prin 1999-2000 cedat la socrii care la fel merge.
Dintre toate astea trei Trinitronul avea sunetul cel mai bun, pina si bass reflex, stereo bineinteles.
Ca o gluma asa, zicea cineva ca faceau combina si cand s-au trezit si s-au uitat pe proiect au vazut ca e tv de fapt si i-au aruncat acolo in sictir un ecran in el, dadeai petreceri lejer cu el, atat de tare se auzea, fara pic de distors chiar la maxim volumul de ziceai ca acu pocneste sticla din el:)

Asta e modelul: Sony KV-25X5E, oricum modelele de wega desi sunt mai noi cu ecran plat nu m-au impresionat cu nimic.
Nu fii hater Posted Image Eu am luat un Trinitron Wega, cu ecran de 31 inchi si 16:9, cred ca era unul din ultimele modele CRT, 32FQ86. Imaginea era bestiala. De culori nu mai zic. Il foloseam la cablu analogic si receptor satelit SD, si ma bucuram de fiecare linie si de un sunet de mare clasa. Review, aici
Puteam face stop cadru si avea si PIP, filtrare de zgomot.

Dezavantajul era ca era huge in spate si eu vroiam HD pt un Dreambox HD

View Postzartdato1-0, on 11 ianuarie 2018 - 11:52, said:

Eu am renuntat la televizor pur si simplu.  
Televizorul/televiziunea serveste la divertisment si informare, am decis ca informatia m-o iau iau eu si decid eu sursele de informare, iar divertismentul tv nu ma multumeste, nu corespunde asteptarilor mele. Asadar singurul  televizor din casa este intr-un dulap inchis.
Nici la filme nu te uiti ?

#54
zartdato1-0

zartdato1-0

    Contondent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,401
  • Înscris: 28.11.2017

View Postsonnydellmarco, on 11 ianuarie 2018 - 12:02, said:

Nici la filme nu te uiti ?

Filmele sunt divertisment. Ca si lectura (biblioteci), ca si muzica (biblioteci, internet).
Sigur ca ma uit, sunt oarecum pasionat de cinema, dar filmele date de televiziuni sunt rareori pe gustul meu, in cazul in care nu le-am vazut deja.
Acum nu mai am, dar am avut multi ani abonament la cinema, uneori mergeam si de 2 ori pe saptamana.

Edited by zartdato1-0, 11 January 2018 - 12:33.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate