Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 A fost adoptata legea privind alc...

La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...

Usa de garaj la o magazie existenta
 The worst of evil (2023)

Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...

Ce componente trebuie sa schimb d...
 

Dispare televiziunea analogica prin Cablu?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#37
Assur

Assur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 14.07.2017
Fara suparare, dar nu pare sa ai vreo treaba cu IT-ul&stuff, daca confunzi o situatie particulara cu o capabilitate principiala! Nu se mai fac ore de logica in liceu?

#38
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006

View Postdjl, on 10 ianuarie 2018 - 09:23, said:

La televiziunea digitală, dacă nu ai card CI, îţi ia mai mult să treci de la un program la următorul comparativ cu televiziunea analogică.
Da si nu. Depinde de calitatea TV-ului, adica a procesoarelor dinauntru. Daca ai un ieftinache, probabil ca asa va fi.  Se vede ca inca esti fan a 625 linii si 50 de semicadre

Edited by sonnydellmarco, 10 January 2018 - 10:34.


#39
ddd333

ddd333

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 09.01.2018

View Postdjl, on 10 ianuarie 2018 - 09:23, said:

Însă dacă vrea să vadă programele codate televizoarele trebuie să aibă slot de card C.I. Dacă nu au, îi va trebuie cutie S.T.B.
Ce relevanta au programele codate? Oricum nu le-ai fi vazut pe analogic fara o "cutie" care sa le decodeze.

#40
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009

View PostNedelcu-90, on 10 ianuarie 2018 - 00:10, said:

sa stiu sa ma orientez rapid spre alt furnzior..
si daca te orientezi, nu-ti garanteaza nimeni ca nu dispare si de la ala, mai devreme sau mai tarziu.
tot pe digital vei ajunge, candva, ori la actualul furnizor, ori la altul daca asta curent o sa fie incapabil.

#41
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,999
  • Înscris: 14.10.2008
Eu vreau sa dispara analogicul sub un mare motiv: Nu este HD!

Ma uit pe Youtube intotdeauna la rezolutia maxima disponibila si la TV caut ca postul respectiv sa aiba varianta HD. Antena 3 si Kanal D au. Posted Image

Orice televizor LCD-LED din 2009 incoace prinde digital si HD fara STB.

De STB mai ai nevoie doar la IPTV.

#42
Tudor75

Tudor75

    peRFect

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,152
  • Înscris: 14.12.2007

View PostNedelcu-90, on 10 ianuarie 2018 - 00:10, said:

Salutare , am si eu o intrebare...este adevarat ca dispare televiziunea analogica ? am tot citit pe ici pe colo ca incepand de anu' asta dispare televiziunea analogica[prin cablu]...
Stai linistit, nu o sa dispara in urmatorii 30 de ani. As spune chiar 50 de ani. Cel putin nu o sa dispara de la RDS si UPC. Nu-s dispusi sa piarda o gramada de abonati. Posted Image

View Postalexpet, on 10 ianuarie 2018 - 07:36, said:

eu nu inteleg. Poate ma ajutati cu digitalul asta. Cum rezolv trecerea de pe analogic pe digital intr-o casa in care are circa 10 televizoare (intre 10 si 0 ani vechime) si cablu coaxial ingropat in pereti.
Conditia 1. sa nu trag alte cabluri. conditia 2 sa nu coste cu mult mai mult (acum platesc 28 lei)..... si sa-mi spuneti si de ce sa o fac va rog, cele cateva canale pe care le urmaresc  arareori se vad excelent si acum. Merci
Pai daca "cele cateva canale se vad excelent si acum", nu vad de ce ai face trecerea pe digital. Posted Image

Edited by Tudor75, 10 January 2018 - 17:38.


#43
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,716
  • Înscris: 13.06.2004
Când nu o să mai existe televizoare vechi, care nu au tuner D.V.B.-C. încorporat (sau vor fi sub 1% din nr. abonaţilor), atunci o să dispară. Dar la nievelul de trai din România şi la cât de atractivă e televiziunea, nu o sp se întâmple prea curând asta   :coolspeak:

Edited by djl, 10 January 2018 - 17:35.


#44
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,857
  • Înscris: 07.07.2009
La UPC sigur nu o să mai dureze foarte mult. 70% din abonați au trecut deja pe digital. La RDS o să fie mai greu.

@djl: Nu trebuie să aibă tuner. Îl conectezi la un STB.
Cu nici 600 de lei deja îți iei TV nou care are oricum tuner.

Edited by Kalman2007, 10 January 2018 - 17:41.


#45
COS_TUG

COS_TUG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,350
  • Înscris: 29.05.2017
La Telekom cum e?

Edited by Dany_Darke, 10 January 2018 - 22:23.
renunta la majuscule in mod obsesiv


#46
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,999
  • Înscris: 14.10.2008
UPC e direct interesat sa elibereze cat mai mult spectru RF pe coaxial pentru a mai mari viteza netului, pe RDS il doare la basca, cu GPON-ul lor pot lasa si analogicul bine mersi chiar impreuna cu 10 Gbps de net.

#47
Nedelcu-90

Nedelcu-90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 29.06.2014

View Postdygey, on 10 ianuarie 2018 - 11:57, said:

si daca te orientezi, nu-ti garanteaza nimeni ca nu dispare si de la ala, mai devreme sau mai tarziu.
tot pe digital vei ajunge, candva, ori la actualul furnizor, ori la altul daca asta curent o sa fie incapabil.
cand m am referit sa ma orientez spre alt furnizor , ma refeream la cv digital . :)

View Postronuquet, on 10 ianuarie 2018 - 03:21, said:

@Nedelcu-90: Nu lua DIGI Satelit ca e inutil, iti vor lipsi multe posturi printre care si Antenele. Digi Cablu merita clar.

Vezi daca ai in zona UPC (si aici ai multe posturi la liber).

Daca nu, ia Orange satelit.

https://www.orange.r...ent-tv-satelit/

28.5 lei luna / 28 de canale HD + 71 SD. Echipamentul si ligheanul moka daca semnezi pe 2 ani !

Deci cu 50 de bani te faci cu o gramada de canale de calitate. Posted Image

Decodoarele extra costa 3 lei.

salut, in zona unde stau eu la cca 20km de Targoviste, decat digi satelit are semnal pe zona asta, cat despre UPC nu au nici ei ... Orange ar fi singura solutie... un pachet tv+ internet =47 ron/luna , ceea ce e destul de bine avand in vedere ca la cablul actual dau 28 , si la net 35 ron.

#48
Assur

Assur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 14.07.2017

View PostNeaceasca85, on 10 ianuarie 2018 - 18:34, said:

UPC e direct interesat sa elibereze cat mai mult spectru RF pe coaxial pentru a mai mari viteza netului, pe RDS il doare la basca, cu GPON-ul lor pot lasa si analogicul bine mersi chiar impreuna cu 10 Gbps de net.
RDS nu are analog pe cablu defel, e cablu de fibra optica, semnalul analogic e "confectionat"de media convertorul aflat pe stalp/la subsolul blocurilor. Cand nu vor mai avea echipamente cu iesire RF analog, dispare automat anlogul de pe cablu, oricum peste 5-6 ani nu va mai avea nimeni TV fara tuner DVB-C, si nici posturi TV cu ratio 4:3 nu vor mai exista.

#49
AndReW99

AndReW99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,405
  • Înscris: 15.07.2016
Mai există pe piață televizoare cu tuner analogic?

#50
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,716
  • Înscris: 13.06.2004
Caută specificaţii pentru modelele vândute în magazinele din România.

#51
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,992
  • Înscris: 21.08.2008
O să dispară dacă abonamentul digital va fi mai ieftin decât cel analogic.

Uite acum că au ieșit Antenele din must carry ar trebui ca cele două abonamente să fie egalate.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate